COVID-19 (Koronavirüsü) seyahat planınız üzerinde etkili olabilir. Nereye giderseniz gidin, en son önerileri burada bulabilirsiniz.

Seyahat Haberleri Stockholm’de gezilecek yerler

Tüm makaleler

Stockholm’de gezilecek yerler

Elliden fazla köprüyle birbirine bağlı tam 14 ada üzerine kurulu Stockholm, sizi her köşesinde ayrı bir zamanda hissettirecek. İşte Stockholm'de görülmesi gereken en iyi 10 yer!

1. Gamla Stan (Eski Şehir)

Gamla Stan

Burası, Stockholm’ün en turistik ve tarihi bölgesi. İsveççe’de Eski Şehir anlamına gelen Gamla Stan mahallesi kesinlikle isminin hakkını veriyor. 13. Yüzyıldan kalma binaları, Arnavut kaldırımlı dar sokaklarıyla mahallenin her köşesinde Orta Çağ’ın izlerini görebilirsiniz. Stockholm’de yemek yenecek yer arıyorsanız halen hizmet veren dünyanın en eski restoranı olan Den Gyldene Freden’i tavsiye ederiz.

2. Stockholm Kraliyet Sarayı

Stockholm Sarayı

Gamla Stan bölgesinde bulunan önemli tarihi ve turistik yapıların biri Stockholm Kraliyet Sarayı. Burası kraliyet ailesinin resmi ikametgâhı olsa da, Kral XVI. Carl Gustaf ve ailesi Ecker adasındaki Drottningholm’de yaşıyor. 13. Yüzyılda kale olarak yapılan binanın yerine 17. Yüzyıl sonlarında barok tarzda saray inşa edilmeye başlanmış. Uzun yıllar süren saray inşaatı 1760 yılında tamamlanmış.

3. Stortorget (Büyük Meydan) – Nobel Müzesi

Büyük Meydan

Eski Şehir’in bir diğer turistik gözdesi de, Kraliyet Sarayı’nın arka çaprazında yer alan, şehrin tarihi meydanı Stortorget. Büyük Meydan anlamına gelen bu noktada tarih boyunca idamlar ve katliamlar yapılmış. Şimdi kafeler ve turistik dükkanların bulunduğu meydanda Nobel Müzesi ve Stockholm Katedrali de bulunuyor. Kısaca burası Stockholm’de gezilmesi gereken noktaların başında geliyor.

4. Djurgården

Djurgården

Stockholm’ün turistik bölgelerinden biri olan Djurgården adası birçok heykel ve tarihi yapının yanı sıra Skansen Açık Hava Müzesi ve Gröna Lund eğlence parkını barındırıyor. Stockholmlülerin de uğrak yeri olan, bolca yeşillik alanın bulunduğu adadan yılda 10 milyon turist geçiyor. Dünyanın, şehir içinde de yer alan ilk ulusal parkı Kraliyet Ulusal Şehir Parkı’na dahil olan Djurgården, 1995’ten bu yana Stockholm belediyesine ait. Tarih boyunca tiyatrolar, fuarlar gören parkta canlılık ve hareket eksik olmuyor!

5. ABBA: The Museum

ABBA: The Museum

Flickr, Creative Commons CC BY-SA 2.0

Stockholm’e gidip de İsveçli efsanevi pop grubu ABBA’nın müzesini görmeden olmaz. Üstelik ABBA: The Museum da Djurgården’de yer alıyor. Grup üyelerinin orijinal sahne kostümlerinin görücüye çıktığı sergi, tüm dünyayı dolaştıktan sonra, 2013’te kalıcı olarak buradaki binada sergilenmeye başlanmış. Grubun renkli sahne gösterilerini izleyebileceğiniz video ve fotoğraflar da görebileceğiniz müzede kendinizi popun altın zamanında hissedeceksiniz!

6. Drottningholm Sarayı

Drottningholm Sarayı

1500’lerin sonlarına doğru inşa edilen saray, 1981’den beri Kraliyet Ailesi’nin ana ikametgâhı olarak kullanılıyor. Geniş bir alana yayılmış sarayın sınırları içerisindeki tiyatroda gösteri izleyebilir, kiliseyi ziyaret edebilir ve kocaman saray bahçesinde doğanın tadını çıkarabilirsiniz. Ayrıca sarayın içindeki restoranda, sevdiklerinizle çok güzel bir yemek yiyebilirsiniz. Şehir merkezinin dışında kalan bu turistik noktaya ulaşım için araba kiralamak daha rahat bir seçenek olabilir.

7. Tyska Kyrkan (Alman Kilisesi)

Gamla Stan’ın en önemli tarihi yapılarından olan Tyska Kyrkan, St. Gertrude Kilisesi olarak da geçiyor. Orta Çağ döneminde Almanların hakim olduğu bölgenin merkezinde yer alan kilise 14. Yüzyılda inşa edilmiş. İçerisindeki altın işlemeler ve 96 metrelik kulesiyle Eski Şehir bölgesinin en gösterişli binası denebilir.

8. Storkyrkan (Büyük Kilise – Stockholm Katedrali)

Büyük Kilise

Gamla Stan’da bulunan Büyük Kilise, bölgenin en eski kilisesi olma özelliğini taşıyor. Resmi olarak Sankt Nikolai Kyrka (Aziz Nicolas Kilisesi) diye de adlandırılan kiliseye halk arasında Stockholm Katedrali deniyor. Kraliyet Sarayı’nın hemen yanında yer alan Storkyrkan’dan resmi kaynaklarda ilk olarak 1279 yılında bahsedilmiş. Önünde bir Dikilitaş olan kilisenin bulunduğu meydan tam anlamıyla turistik yol üzerinde yer alıyor.

9. Müzeler

Müzeler

Stockholm’de gidilecek sayısız müze var! Şehrin merkezindeki Blasieholmen bölgesinde yer alan İsveç Tarih Müzesi, ülke tarihiyle yakından ilgilenenler için mükemmel bir yer. Gezinizin Djurgården bölümünde, adadaki Skansen Açık Hava Müzesi’ndeki hayvanları ziyaret edebilir, açık havada sergilenen ortalama bir 19. Yüzyıl kasabasının replikasını inceleyebilirsiniz. Yeni sanat akımlarını takip etmeyi seviyorsanız, Skeppsholmen adasında bulunan Moderna Museet’i (Modern Sanat Müzesi) listenize ekleyin!

10. Katarinahissen (Katarina Asansörü)

Katarinahissen

Flickr, Creative Commons CC BY-SA 2.0

İlki 1883 yılında kullanıma açılan asansörün amacı Södermalm bölgesinde yaşayanların şehir içi ulaşımını kolaylaştırmakmış. Bugün de kullanılan, 1936 yılında yenilenmiş asansör artık ulaşım amaçlı olmaktan çok turistlerin şehir manzarasını görmek için kullandığı bir araç haline gelmiş.

Su yazılar da ilginizi çekebilir:

Kuzey Işıkları’nı izleyebileceğiniz en iyi 6 yer

Kopenhag’da gezilecek yerler

Dünyanın en renkli şehirleri

Dünyanın seyahat arama motoru Skyscanner ile en uygun uçak bileti, otel ve araç kiralama fiyatlarını bulabilirsiniz.