COVID-19 (Koronavirüsü) seyahat planınız üzerinde etkili olabilir. Nereye giderseniz gidin, en son önerileri burada bulabilirsiniz.

Seyahat Haberleri Sonbaharın Dünyada En Renkli Yaşandığı 10 Yer

Tüm makaleler

Sonbaharın Dünyada En Renkli Yaşandığı 10 Yer

Sonbaharın keyifli atmosferini ve büyüleyici renklerini en iyi yansıtan 10 yeri keşfedin!

Sonbaharın gelişi akla nedense durgunluk ve sıkıntı getirir. Oysa ki, yazdan bile canlı renkleriyle, cıvıl cıvıl atmosferiyle bu mevsim, insanı büyülüyor. New York‘tan Çin‘e, sonbaharda çiçek açan yerleri sizin için listeledik.

1. New York, ABD

New York’a gitmek için sebep aramaya gerek yok. Her daim insanları çeken bir şehir. Ancak gitmek için doğru zamanı arıyorsanız, tavsiyemiz kesinlikle sonbahar! Devasa gökdelenlerin ortasında yer alan Central Park’ta sonbaharın tüm renklerini yansıtan ağaçlar ile küçük göllerin arasında yürüyüş yapmayı ihmal etmeyin.

Rüyalar kenti New York’ta yapılacak en iyi 10 şeyi keşfedin!

2. Jiuzhaigou Milli Parkı, Çin

UNESCO Dünya Miras Listesi’nde yer alan ve Dünya Biyosfer Rezerv Alanı olan Jiuzhaigou Milli Parkı, turkuaz gölleri, şelaleleri ve onları çevreleyen sarı ve turuncu yapraklı ağaçlarıyla, ziyaretçilerini kendine hayran bırakıyor.

Çin’de böyle efsanevi güzellikler varken, bunlardan birinin dünyanın büyüleyici 10 harikası arasında yer almaması şaşırtıcı olurdu!

3. Yedigöller Milli Parkı, Bolu ve Zonguldak

Batı Karadeniz’de Bolu’nun kuzeyi ile Zonguldak’ın güneyinde büyük bir alanı kaplayan Yedigöller Milli Parkı’na ulaşım, Bolu’nun Mengen ilçesinden sağlanıyor. Yedigöller, sonbaharda oluşan renk cümbüşünü fotoğraflamak isteyen doğa tutkunlarının akınına uğruyor.

Sadece Batı Karadeniz değil, bölgenin tümü inanılmaz doğal güzelliklere sahip! İşte Karadeniz Bölgesi’nde görülmesi gereken 5 doğa harikası yer

4. Montréal, Kanada

Eğer bir sonbahar listesi yapılacaksa, bu listede zengin sonbahar renkleriyle meşhur, Kanada’nın kültür başkenti Montréal’in de mutlaka bulunması gerekiyor. Montréal’de sonbaharın ihtişamını gözlemlemek için en iyi yer ise Mount Royal Parkı.

Kuzey ışıklarını izlemek için en iyi 6 ülkeden biri olan Kanada, kışın da sonbaharda olduğu kadar renkli!

5. Divali Festivali, Hindistan

”Işıklar festivali” olarak da anılan Divali, Hindu takviminde çok önemli bir yere sahip ve aydınlık güçlerin, karanlığa karşı zaferini simgeliyor. Divali süresince Hindistan’ın tamamı binbir renge bürünüyor. Her yerde mumlar, fenerler ve havai fişekler adeta geceyi gündüze çeviriyor. İnsanlar da bu güzel görüntüye ayak uydurmak için en iyi elbiselerini seçiyorlar. Bu neşeli festivali doya doya yaşamak için en iyi şehir ise Mumbai.

Gözlerini şenlendirmek isteyenler için: Dünyanın en renkli şehirleri

6. Triglav Milli Parkı, Slovenya

Slovenya’nın tek milli parkı olan Triglav, adını aynı ismi taşıyan ülkenin en yüksek dağından alıyor. Triglav Milli Parkı, Slovenya’nın yüzölçümünün %4’ünü kaplıyor ve özellikle yürüyüş yapmak, bisiklete binmek ve balık tutmak isteyenler tarafından büyük ilgi görüyor.

7. Roma, İtalya

Sonbahar, İtalya’nın başkentine gerçekten çok yakışıyor. Özellikle de günbatımında, çatıların ve kentin ünlü anıt ve eserlerinin üzerinden batan güneş, ortaya nefes kesici renkler çıkarıyor.

Roma’da yapılabilecek en iyi 10 şey: Yerel rehberimizden dinleyin

8. Dublin, İrlanda

Cadılar bayramını, doğduğu ülkede yaşamaya ne dersiniz? Eski İrlanda ve İskoçya geleneklerine dayanan bu şölenin turuncu tonları, oyulmuş balkabakları ve ilginç kostümleri sonbaharı şenlendiriyor. Dublin’in eski bina ve sokakları da, korku hikayeleri kadar, çılgın partilere evsahipliği yapıyor. Korku hikayesi demişken, Drakula’nın yazarı Bram Stoker’ın da burada doğduğunu hatırlatalım!

9. Ay Festivali, Singapur

Renkli fenerlerin ve neşeli insanların sokakları doldurdugu Ay Festivali, Çin kültürünün en büyük kutlamalarından biri. Bu dönemde en parlak günlerini yaşayan ay, festivalin baş yıldızı. Kutlamalar için özel olarak yapılan leziz ay çöreklerinin tadına bakmalı. Güneş battıktan sonra başlayan kutlamaları izlemek için en iyi yerler ise Chinatown ve Singapur’un in Çin Bahçeleri.

Ay çöreğinin yanına bir de kahve isteyenler: İşte Singapur’un da aralarında bulunduğu, kahve tiryakilerinin bayılacağı 10 kahve başkenti

10. Virginia, ABD

Sonbaharın gelmesiyle birlikte Virginia eyaletinde göz alıcı renklere bürünen yapraklar ve eski değirmenler, kartpostalları andıran manzaralar sunuyor. Bu tarz renkli ama bir o kadar da dingin kareler, sonbaharın ruhunu tam anlamıyla özetlemiyor mu?

Şu yazılar da ilginizi çekebilir: