Seyahat Haberleri Sonbaharda Gezilecek Yerler

Tüm makaleler

Sonbaharda Gezilecek Yerler

Okullar açıldı ve popüler tatil yerleri artık daha sakin. Türkiye'nin güzelliklerini kalabalıklardan uzak bir şekilde keşfetmek istiyorsanız sonbaharda gidilecek yerler listemize bir göz atın!

Okullar açıldı, ortalık sakinleşti. Yaz mevsiminin kalabalıkları şehre geri döndü. Tatil sezonunun kapanmasıyla birlikte tatil yerlerindeki fiyatlar da düşmeye başladı. Güzel havalar bitmeden tatile çıkmanın tam zamanı. Yılın son tatil fırsatını değerlendirmeniz için sonbaharda gidilecek yerler listemize bir göz atın.

Harita

Sonbahar Tatili

İstanbul ve Ankara gibi büyük şehirlerde hava artık soğumuş olabilir. Ancak güneyde hava hâlâ sıcak. Üstelik bu sıcaklık, yaz mevsimindeki kadar da bunaltıcı değil. Artık okullar da açık olduğundan çocuklu aileler de evlerine döndü. Ortalıkta koşuşturan çocukların olmadığı, sakin sakin kafanızı dinleyebileceğiniz bir tatil için yola çıkmaya hazırlanın.

Kaş

sonbaharda gidilecek yerler Kaş

Sonbaharda tatile gidilecek yerler listemizin başında Kaş var. Kaş, son yıllarda oldukça popüler olan bir destinasyon. Özellikle yaz aylarında ve havaların güzel olduğu zamanlara denk gelen uzun bayram tatillerinde Kaş olukça kalabalık oluyor. Yaşadığınız kentin tüm kalabalığına Kaş’ta rastlamak da pek hoş değil. Bu yüzden sonbahar, Kaş’a gitmek için en iyi mevsim.

Kaş’ta Pansiyon Bul

Kaş’a Antalya ya da Dalaman havaalanlarından ulaşılıyor. Antalya Havaalanı ile Kaş arasındaki mesafe 205 kilometre. Dalaman Havaalanı ise 147 kilometre uzaklıkta. Havaalanına ulaştıktan sonra Kaş’a gitmek için araç kiralamak oldukça iyi bir fikir. Bu sayede tatilinizdeki değerli zamanınızı otobüs ya da dolmuşlarda harcamamış olursunuz. Bir de civardaki Marmaris, Kalkan ve Fethiye gibi yerlere de ufak geziler düzenleyebilirsiniz.

Araba Kiralama

Kaş’ın en meşhur plajı, muhtemelen adını daha önce duyduğunuz, Instagram’da boy boy fotoğraflarını gördüğünüz Kaputaş Plajı. Türkiye’deki en güzel plajlardan biri olan Kaputaş Plajı, Kaş’a yaklaşık 15 kilomtre uzaklıkta. Yaz mevsiminde oldukça kalabalık olan bu plajın tadını sonbaharda doyasıya çıkarabilirsiniz.

Dalaman’a Ucuz Uçak Bileti

Datça

sonbaharda gidilecek yerler Datça

Datça, uzun yıllar boyunca karayoluyla ulaşmanın oldukça zor bir yer olarak kalmış. Günümüzde Datça’ya ulaşım daha kolay. Ancak Datça, dış dünyaya izole yaşadığı zamanların izlerini hâlâ taşıyor.

Zeytin, okaliptüs ve mersin ağaçlarının gölgesinde; bağların ve bahçelerin arasında doğa içinde sakin bir tatil yapmak istiyorsanız Datça sizin için doğru adres.

Datça’ya Dalaman Havalimanı üzerinden ulaşabilirsiniz. Ancak havalimanından Datça’ya toplu taşıma ile ulaşmak biraz zaman alıyor. Kolay bir şekilde Datça’ya ulaşmak için araç kiralamayı düşünebilirsiniz.

Sonbaharda gezilecek yerler listemizdeki Datça, yeşili kadar mavisiyle de bağımlılık yaratıyor. Datça’nın her sene kendisini en az bir kere ziyaret eden binlerce müdavimi var.

Datça gezinize eski taş evleri ve Arnavut kaldırımlı sokaklarıyla sizi başka bir zamana götürecek Eski Datça ile başlayabilirsiniz. Eski Datça sokaklarında biraz yürüdükten sonra Datça Limanı’nda soluklanabilirsiniz.

Datça’ya denize girmek için geldiyseniz şanslısınız. Zira Datça, Türkiye’nin en güzel koylarından bazılarına sahip.

Datça merkeze yaklaşık 3 kilometre uzaklıkta olan Kargı Koyu, etrafı tepelerle çevrili olduğu için nispeten az rüzgâr alıyor. Günübirlik ziyaret edebileceğiniz koydaki plajların tesislerinden faydalanabilirsiniz.

Eğer tarihe meraklıysanız Datça’ya gelmişken mutlaka Knidos Antik Kenti’ni görmelisiniz. Datça’ya 38 kilometre uzaklıkta olan Knidos Antik Kenti, zamanının en önemli ticaret, bilim ve sanat merkezlerinden biriymiş. Şarap ticaretiyle zenginleşen Knidos zamanının en güzel Afrodit heykeline sahipmiş. 1858 yılında İngilizler tarafından antik kentte kazılar yapılmış. Eserlerin büyük bir bölümü Londra’daki British Museum’a götürülmüş. Ancak Afrodit heykeli hiçbir zaman bulunamamış.

En Uygun Oteli Bul

Mardin

sonbaharda gidilecek yerler Mardin

Sonbaharda gezilecek yerler listemizdeki Mardin, Türkiye’nin en otantik kentlerinden biri. “Medeniyetlerin buluştuğu yer” lafının sadece bir klişe olmadığı, farklı kültürlerin, farklı inançların iç içe uyum içinde yaşamayı sürdürdüğü Mardin, Türkiye’deki en özel kentlerden.

Neredeyse çöl iklimine yakın bir karasal iklime sahip olan Mardin’i ziyaret etmek için en uygun zamanlar bahar ayları. Sonbaharda, kavurucu sıcaklara maruz kalmadan Mardin’i doya doya keşfedebilirsiniz.

Mardin’deki ilk durağımız Anadolu’daki ilk camilerden olan Mardin Ulu Cami. 1176 yılında Artuklular döneminde yapılmış olan cami zaman içinde değişikliklere uğramış.

Eğer Mardin’i yukarıdan izlemek istiyorsanız Mardin Kalesi’ne çıkmalısınız. Kale askeriyenin arazisinde olduğu için sivil ziyaretçilere kapalı. Ancak dışarıdan da kaleyi görebilirsiniz.

Hazır kaleye kadar çıkmışken kalenin hemen altında yer alan, halk arasında Zinciriye Medresesi olarak anılan Sultan İsa Medresesi’ni ziyaret edebilirsiniz. 1385 yılında Melik Necmettin İsa bin Muzaffer Davud bin El Melik Salih tarafından yaptırılan iki katlı yapı, dönemin eğitim sistemi hakkında fikir sahibi olmanızı sağlayacak. Medresenin avlusundan da harika Mardin manzarasının keyfini yaşayabilirsiniz.

Buralara kadar gelmişken Skyscanner üzerinden uygun fiyata araç kiralayarak Midyat’ı da gezebilirsiniz. Mimarisine hayran kalacağınız Midyat’ı gezdikten sonra Süryaniler için önemli bir din merkezi olan Mor Gabriel Manastırı’nı ziyaret edebilirsiniz.

Mardin’e Ucuz Uçak Bileti

Kapadokya

sonbaharda gidilecek yerler Kapadokya

Neredeyse “doğaüstü” sayılabilecek oluşumları ve zengin tarihiyle Kapadokya, sadece Türkiye’nin değil, dünyanın en özel yerlerinden. Skyscanner üzerinden araç kiralayarak geniş bir bölge olan Kapadokya’yı çok daha kolay gezebilirsiniz.

Kalkolitik dönemden bu yana medeniyete ev sahipliği yapmış olan Kapadokya, Hasan Dağı ve Erciyes Dağı’nın tüflerinin su ve rüzgâr aşındırması sonucu ortaya çıkan peri bacalarıyla meşhur. Bölgenin yumuşak kayaç yapısı sadece peri bacalarının oluşmasına neden olmamış. Kayaların oyulmasıyla ortaya çıkan yerleşimler de bölgeyi özel kılan tarihi değerlerden.

Kapadokya’da konaklama için genellikle Ürgüp ve Göreme ilçeleri tercih ediliyor. Bu bölgede konaklayıp Tarihi Göreme Milli Parkı, Göreme Açık Hava Müzesi ve Zelve Açık Hava Müzesi gibi yerleri ziyaret edebilirsiniz. Eğer kendi aracınız varsa Avanos, Ihlara Vadisi ve Uçhisar’a günübirlik geziler yapabilirsiniz.

Nevşehir’e Ucuz Uçak Bileti

Hatay

Türkiye’nin en güneyindeki Hatay, kültürel zenginliği ve doğasıyla sonbaharda görülmesi gereken yerler listemizde yer alıyor.

Gastornomi meraklılarını mutfağıyla kendine aşık eden Hatay farklı kültürlerin lezzetlerinin buluştuğu bir yer. Kahvaltıdan akşam yemeğine kadar yaşadığınız şehirde deneyemeyeceğiniz lezzetleri sunan Hatay’dan dönerken bir iki kilo alacağınız neredeyse garanti.

Hatay sadece yemekleriyle değil, farklı kültürel değerleriyle de ön plana çıkan bir kent. Hristiyanlığın, Museviliğin ve Müslümanlığın yüzyıllarca birlikte yaşadığı bu topraklar önemli bir kültürel mirasa sahip. Bu mirasın izlerini kent merkezinde kalan eski Hatay sokaklarında görebilirsiniz.

Eğer bir aracınız varsa Hatay yakınlarındaki Harbiye, Samandağ, Vakıflı ve Samandağ da görülmeye değer yerlerden.

Harbiye, Hataylıların kahvaltı için haftasonlarında gittikleri bir yer. Yeşillikler içinde bir şelalenin kenarında kahvaltı yaparak güne başlamak istiyorsanız Harbiye sizin için iyi bir tercih olabilir.

Samandağ, Hatay’ın Akdeniz’e kıyısındaki ilçelerinden biri. Samadağ Türkiye’nin en uzun plajlarından birine sahip. Ancak güçlü akıntılar nedeniyle denizde yüzmek biraz zor.

Vakıflı köyü Türkiye’deki son Ermeni köyü. Nüfusunun neredeyse tamamı Ermenilerden oluşan köyün kendine has bir dokusu var. Köydeki restoranlardan birinde mola verip bu ilginç köyün havasını soluyabilirsiniz.

İskenderun ise Hatay’ın en büyük ilçelerinden. Adını kurucusu Büyük İskender’den alan İskenderun’da Alexandretta Antik Kenti ve Denizcilik Müzesi mutlaka görmeniz gereken yerler arasında.

Hatay’a Ucuz Uçak Bileti

Abant

sonbaharda gidilecek yerler

Sonbaharda gidilecek yerler listemizde son durağımız Bolu’nun Abant ilçesi.

Eğer İstanbul ya da Ankara gibi büyük bir şehirde yaşıyorsanız ve sonbahar tatiliniz için sadece birkaç gününüz varsa, yeşillikler içindeki Abant sizin için iyi bir kaçamak olabilir.

Abant Gölü ve çevresindeki orman Abant’ı Türkiye’deki en huzurlu yerlerden biri haline getiriyor. İster göl kenarında uzun yürüyüşlere çıkın, ister bisikletle dolaşın ister kitabınızı ve kahvenizi alıp sakinliği yaşayın. Abant size huzur verecek.

Araba kiralama