COVID-19 (Koronavirüsü) seyahat planınız üzerinde etkili olabilir. Nereye giderseniz gidin, en son önerileri burada bulabilirsiniz.

Seyahat Haberleri Seyahat Sağlığı: Ülkelere Göre Yapılacak Aşı Listesi

Tüm makaleler

Seyahat Sağlığı: Ülkelere Göre Yapılacak Aşı Listesi

Güney Amerika ve Afrika kıtasındakiler başta olmak üzere bazı ülkeler seyahat öncesi aşı yaptırmanızı gerektirir. Sağlıklı seyahat için gerekli aşıları yaptırarak önleminizi alın.

Seyahat Öncesi Yaptırılması Gereken Aşılar

seyahat aşıları

Yurt dışı tatili öncesi gideceğiniz ülkeye ve kıtaya göre yaptırılması zorunlu olan aşılar ve isteğe bağlı tavsiye edilen aşılar olmak üzere değerlendiriliyor. Genellikle Afrika, Güney Amerika ve Asya’daki bazı ülkeleri kapsayan seyahat aşıları arasında zorunlu tutulanlar difteri, hepatit A, tetanoz ve çocuk felci olarak bilinen poliomyelit. Yola çıkmadan önce aşı yaptırmayı ihmal etmeyin, tatilinizin tadı kaçmasın.

Ayrıca tatilde hasta olmamak için dikkat etmeniz gerekenleri sıraladığımız yazımız da size yardımcı olacaktır.

Her Yere Ucuz Bilet Ara

Aşı Yaptırma Konusunda Nelere Dikkat Etmeli

aşılama geçmişi

Öncelikle gittiğiniz ülke aşı gerektiriyor mu ona bakmalısınız. Örneğin Güney Amerika’ya gidecek olanların Hepatit A ve tetanoz aşılarını yaptırdıklarından emin olmalılar. Yolculuk zamanını da hesaba katmak gerekir. Neden diye soracak olursanız bazı hastalıklar senenin belli zamanlarında daha çok görülür, bunun nedeni de çoğunlukla hava şartlarıdır. Örneğin yağışların yoğun olduğu dönemlerde. Isı ve nem belli başlı hastalıkların harlayıcı gücüdür. Bunun yanı sıra bulunduğunuz ortam da önem taşır. Eğer doğal yaşam ortamlarında yayılan bir hastalıkla karşı karşıyaysanız kırsal bölgelere ve doğal ortamlara pek girmemenizi tavsiye ederiz.

Tatile çıkmadan önce veya vize başvurusu yaparken aklınızda bulunması gereken bir diğer husus da seyahat sağlık sigortası. Zira artık çoğu ülke vize işlemleri sırasında bu sigortayı zorunlu tutuyor.

Her Yere Ucuz Bilet Ara

Sarıhumma Aşısı Nerede Yapılır?

sarıhumma aşısı

Öncelikle sarıhumma hastalığı nedir ve hangi coğrafyalarda rastlanır onu cevaplayalım. Sarıhumma virüsünün görüldüğü yerler genellikle Afrika ve Güney Amerika kıtalarının belirli bölgeleridir. Yani bu saydığımız yerlere bir seyahat planınız varsa gitmeden önce kesinlikle sarıhumma aşısı yaptırmalısınız. Peki bu aşıyı yapan aşı merkezleri nerededir? T.C. Sağlık Bakanlığı Seyahat Sağlıgı Merkezleri internet sayfasından size en yakın merkezi bulmanız mümkün.

Neden sarıhumma aşısı gereklidir? Bu aşının uluslarası düzeyde gerekli kılınmasının sebebi dünya geneline yayılmasını önlemek ve virüse karşı bireysel koruma sağlamaktır.

Umre Aşısı Nedir

Hac ve umre ziyaretine gidecek olanların da yola çıkmadan önce yaptırmaları gereken belli başlı aşılar var. Bunlar hangileri derseniz önerilen aşılar meningokok, çocuk felci aşısı ve kkk aşısı (kızamık – kızamıkçık – kabakulak). Umre aşısı ile ilgili daha fazla bilgi almak ve aşılama işlemi yapmak için seyahat sağlık merkezlerine gidebilirsiniz.

Evcil Hayvan Aşıları

evcil hayvan aşıları

Kedi veya köpek sahiplerinin bileceği gibi, evcil hayvanların düzenli olarak aşı olması gerekir. Ayrıca bazı durumlarda seyahate giderken beraberinizde götüreceğiniz dostunuzun kedi aşıları veya köpek aşıları olduğundan emin olmalısınız. Tatile çıkarken uçakta evcil hayvan taşımayla ilgili merak ettiklerinizi yazımızda bulabilirsiniz.

Her Yere Ucuz Bilet Ara

Yaptırılması Gerekli Olan Seyahat Aşıları

Daha önce de söylediğimiz gibi ülkeden ülkeye değişiklik gösteren aşılama gereklilikleri mevcut. Sıralayacak olursak genellikle yaptırılması gereken aşılar aşağıdaki gibi:

  • Sarıhumma (zorunlu)
  • Meningokok (zorunlu)
  • Tifo
  • Kolera
  • Hepatit A
  • Kuduz
  • Japon Ensefaliti
  • Kene kaynaklı ensefalit

Peki yukarıda bahsettiğimiz hastalıklar hangi ülkelerde görülüyor?

Sarıhumma’nın Orta Afrika’da görüldüğü ülkeleri şöyle sıralayabiliriz: Angola, Benin, Burkina Faso, Burundi, Kamerun, Orta Afrika Cumhuriyeti, Çad, Kongo Cumhuriyeti, Fildişi Sahili, Kongo Demokratik Cumhuriyeti, Ekvator Ginesi, Etiyopya, Gabon, Gambiya, Gana, Gine-Bissau, Kenya, Liberya, Mali, Moritanya, Nijer, Nijerya, Senegal, Sierra Leone, Güney Sudan, Sudan, Togo, Uganda.

Güney Amerika’da ise Arjantin, Bolivya, Brezilya, Kolombiya, Ekvador, Fransız Guyanası, Guyana, Panama, Paraguay, Peru, Surinam, Trinidad Tobago, Venezuela seyahat öncesi sarıhumma aşısı yaptırılması gereken ülkeler.

Aşılama İşlemi ve Etki Süresi

Aşı yaptırmak çoğumuzun zaten bildiği bir durum. Peki aşı nasıl işler ve vücuda ne gibi bir etkisi olur? Basitçe özetlersek aşılama esnasında bahsi geçen virüse veya mikroba karşı vücudunuzun bağışıklık kazanması için az miktarda zerk edilir. Bunun ardından bünye ilk kez karşılaştığı çok düşük miktardaki bu virüse karşı bir savunma geliştirir. Böylece virüsün kendisiyle karşı karşıya kaldığında onunla savaşacak antikor vücutta mevcut bulunuyor olur.

Aşı türlerine göre değişiklik gösteren etki süresi bazı aşılar için herhangi bir şey fark etmezken, bazı aşıları ise haftalar önce yaptırmak durumundasınız. En çok bilinen ve önlem alınan hastalıklar arasında sarıhumma var, İngilizce adıyla “yellow fever”. Bu hastalık genellikle Afrika’nın tropikal bölgeleriyle Orta ve Güney Amerika civarlarında görülür. Sarıhumma virüsü insanlara bu virüsü taşıyan sivrisinek ısırmasıyla geçer.

Gideceğiniz Ülkedeki Salgınlara Dikkat Edin

Son zamanlarda dünyayı alarma geçiren koronavirüs salgını Çin’in Vuhan kentinde ortaya çıkıp dünya çapında 25 ülkeye yayıldı. Koronavirüs aşısı henüz geliştirilmedi. O nedenle sadece Çin’e gidecek olan vatandaşlar değil, salgının yayıldığı ülkelere gidenlerin de tedbiri elden bırakmamaları gerekiyor. Peki koronavirüs hangi ülkelere yayıldı? Sıralayacak olursak liste Ocak 2020 sonu itibariyle şöyle: Belçika, Hindistan, Filipinler, İspanya, Rusya, İsveç, İngiltere (Birleşik Krallık), İtalya, Finlandiya, Birleşik Arap Emirlikleri, Almanya, Sri Lanka, Kamboçya, Kanada, Malezya, Avustralya, Nepal, Fransa, Vietnam, Singapur, Tayvan, ABD, Güney Kore, Japonya ve Tayland.

Peki koronavirüs’ten korunmak için ne gibi önlemler almalı? Yetkililerin öncelikli olarak önerdiği önlem hijyen için düzenli el yıkamak. Her zaman el yıkamaya uygun bir yer bulunamayabilir, bu nedenle tatile çıkarken yanınıza el dezenfektanı susuz sıvı sabunlardan almayı ihmal etmeyin. Ve tabii ki etrafta hapşuran veya sümküren birini görürseniz uzak durmaya gayret edin.

Önemli bilgilendirme: sayfamızda yer alan bilgilerin hiçbir resmi değeri yoktur. Seyahat sağlığı ve aşılarla ilgili resmi ve güncel bilgileri T.C. Seyahat Sağlığı resmi internet sitesinden ulaşabilirsiniz.