Seyahat Haberleri Seyahat Düşkünü Annelere Hediye Rehberi

Tüm makaleler

Seyahat Düşkünü Annelere Hediye Rehberi

Kimi zaman bir buket, kimi zaman şık bir çanta belki, “ne gerek vardı yavrum” yanıtını alacağınızı bilseniz bile, anneler gününde annenizi ziyarete eli boş gitmeyi istemediğinizi biliyoruz. Eğer seyahat düşkünü bir anneniz varsa, bir sonraki hediyeniz küçük ev aleti ya da dolabında kullanılmayı bekleyecek bir yeni fular olmasın. Hadi gelin önerilerimize kulak verin, bu hediyelerden biri sizin anneniz için de uygun olabilir!

1. Tüm zamanların en iyi hediyesi: Seyahat Kitabı

Kitap hediye
Fotoğraf: Canan Demiray

Belki seyahatte okuyacağı, belki de seyahat etmeye teşvik edecek bir kitap, anneniz için aradığınız hediye olabilir. Dünyaca ünlü seyahat rehberi Lonely Planet, Botswana, Palau, Letonya, Polonya ve Uruguay gibi destinasyonları 2016 yılında mutlaka ziyaret edilmesi gereken destinasyonlar arasında sıralıyor. Bunlar ya da annenizin merak ettiği yerlerden biriyle ilgili rehber bir kitap teşvik edici olabilir. Ama ilham kaynağı olacak bir kitap ne alabilirim diyorsanız, 16 yıl önce 1928 model arabalarıyla Arjantin’den yola çıkarak, yıllardır dünyayı gezerek keşfeden Zapp ailesiyle annenizi tanıştırabilirsiniz. Serüvenleri boyunca dört çocuk sahibi olan ve geçtiğimiz günlerde yolları Türkiye’den de geçen ailenin “Spark Your Dreams”, “Hayallerini Ateşle” adlı kitabı hem duygulandıran hem de okuyanları yollara dökülmeye teşvik eden müthiş bir okuma.

2. Seyahat Anılarını Paylaşmanın Zamanı: Anı Kitabı

Seyahat Anıları
Fotoğraf: Canan Demiray

Ne kadar seyahati sevseniz de seyahati anlatmak, başkalarına ilham kaynağı olarak yaşadıklarını yazıya dökmek ayrı bir emek ve iş istiyor. Ama ne demişler, başlamak bitirmenin yarısıdır! Anneniz için onun tecrübelerinden, seyahatlerinden bulabildiğiniz fotoğraflar, sakladığı biletler, broşürler ve benzeri materyallerle başlatacağnız bir anı kitabı onu kendi yaşadıklarına farklı gözlerle bakmaya itebilir. Küçüklüğünüzden beri size karşılıksız verilen ilgi ve sevgi karşısında bu minik emek nedir ki?

Londra seyahatinizden anılar toplayın!

3. Masajla Dünya Turu

Masajla Dünya Turu

2500 yıllık geçmişiyle Thai masajı, akupunkturla refleksolojiiyi birleştiren ve şifa veren bir masaj türü. Vücudun enerji noktalarına mis kokulu yağlarla yapılan baskılar ise Bali masajinın temelinde yer alıyor. Japonların benzer felsefeyle ancak rahat giysilerle yaptıkları masaj ise Shiatsu. Lomi Lomi Nui ise Hawaii kültüründen gelen ve tapınak masajlarının en afilli olanı. Ancak tüm masajların kralı, insanı bu gezegenden kopartmak üzerine yaratılmış olan Hindistan menşeili Ayurvedik masajı terapileri olsa gerek. En ideali, seyahat düşkünü annenizi bu masajların anavatanına göndermek ancak pratikte zorlanırsanız, tüm masajları bulabileceği bir Spa’da yer ayırtmanız.

4. Seyahatler Deneyimle Zengin!

Seyahatler Deneyimle Zengin
Fotoğraf: Canan Demiray

Siz de seyahatler farklı deneyimlerle güzelleşir diyorsanız, anneniz için harika bir deneyim yaratmanın zamanı geldi çattı. Dünyanın farklı kültürlerinden insanları yakından tanıyabileceği, kendi başına yapacağı bir seyahatte yaşayamayacağı unutulmaz deneyimlerle dolu programlardan birini hediye edebilirsiniz. İlgi alanına göre ister Piemonte’de artisan peynir üretimini görsün, ister Elazığ’da çayda çıra oynamayı öğrensin, isterse Kırgız Steplerinde köylülerle aynı sofrada yesin, birbirinden ilginç önerileri var. Bu ve benzeri deneyim programlari sunan Tale Company’nin en keyifli görünen önerilerden biri de güllerin vatanı Isparta’ya düzenledikleri program olsa gerek. Anneniz burada gül yağı ve gül suyunun nasıl yapıldığını öğrenip yöreye özgü halıların doğal boya tekniklerini yakından tanıyabilir.

5. Seyahatine Yol Arkadaşları Katın

En iyi valiz

Bir pabucu dışarda kalmış annenizin seyahat ihtiyaçlarını yenilemek de tatlı bir hediye olabilir. Kullanımı kolay, sağlam ve de renkli bir valiz hem yıllarca annenize eşlik edecek, hem de canlı rengiyle alışılagelmiş siyah renkli valizler arasında karışmayacak ürünleriyle gününü renklendirebilir.

En İyi Bagaj İncelemesi: 8 Valiz Ölümüne Test Edildi!

6. Seyahatlerden En İyi Kareleri, En Canlı Görüntüleri Yakalasın

Fotoğraflar

Anneniz dünyanın dört bir yanına gidiyor ancak çektiği fotoğraflar o anları yansıtmıyorsa güzel bir fotoğraf makinesi edinmesinin zamanı gelmiş olabilir. SLR onun için yabancıysa fakat hevesi varsa, bir adet SLR kamera hem ihtiyacını çözüp hem de kendisine fotoğrafçılık dünyasının kapılarını aralayabilir. Bazı markaların Türkiye çapındaki düzenlediği ücretsiz seminerler, annenizle birlikte katılabileceğiniz ve makineye alışması için müthiş bir fırsat sunan bir deneyim olabilir. “Annem video trendini yakalasın” diyorsanız gelin kayıtlarını 3 boyutlu yapsın.

7. Macera Sever Annelere Gökyüzünü, Karayı ve Denizaltını Sunun!

Macera Sever Anneler
Fotoğraf: Canan Demiray

Macera sever annenizin kendini kuş gibi özgür hissetmesini istiyorsanız, kendisini doğa sporları buluşturmayı düşünebilirsiniz. Fethiye’de yamaç paraşütü deneyimi ona cennetin yeryüzündeki haliyle tanıştırabilir. Akdeniz yerine Karadeniz’de bir deneyim arıyorsanız, Rize’de Fırtına Deresi üzerinde rafting yapmak ilgi çekici olabilir. Yaylalara çıkmak, derenin berrak sularında dalgalar arasına kürek daldırmak enerjiyi arttırmaya birebir. Sualtı dünyasına meraklı anneler içinse Bodrum iyi bir seçenek olabilir. Bu sporla yeni tanışanlara tavsiye edilen Kurt Burnu, 3 metreyle 20-30 metre arasındaki derinliklerde annenizi deniz yıldızları ve kaya balıkları arasında yüzme fırsatı veriyor. Bodrum’da daha tecrübeliler için yine bir çok su altı mağaraları ve zenginlikleriyle cazibesini koruyor.

Bodrum her zaman iyi bir fikir!

8. Seyahatte Şık ve Bakımlı Olmaktan Vazgeçmeyen Annelere

Anneler Günü Hediyeleri

Anneniz seyahatlerinde şıklığını korumak ve bakımlı görünmekten taviz vermek istemiyorsa Sephora’nın mini boyda bakım ve güzellik ürünlerinden ihtiyacı olabileceklerinden güzel bir çanta yapın ona. Bu süper bir nemlendirici, ya da Clinique’ten bir tarafı concealer diğer tarafı maskara olan pratik bir ürün bile olabilir. Mini boy bir parfüme ise hayır diyecek kişi herhalde pek yok. Boyner’de bulabileceğiniz, seyahat çantasında çok az yer kaplayarak annenizi sevindirebilecek T-box ürünleri arasında, şık yazlık elbiseler ve bikinilerden bir kombinasyon yapabilirsiniz. Gezilerinde keşiflerini yürüyerek yapmayı seven annelerin ayakları ise Ecco’nun esnek ve ince tabanlı Instrinsic Karma koleksiyonundaki ayakkabılarla çok rahat edebilir.

9. Masada, Duvarda, Bavulda, Her Yerde Seyahat Aklında Olsun!

Küçük Hediyeler

Seyahate meraklı ancak erteleyip duran annenizin aklının bir köşesinde keşfetmeyi tetikleyecek aksesuarlarla donatmaya ne dersiniz? Eğer hazır ve hızlı bir çözüm ararsanız Mudo’nun ev ve ofisle ilgilii reyonunda uygun fiyatlı seyahati çağrıştıran bir çok aksesuar işinizi görebilir. “Ben becerikliyim” derseniz el yapımı hediyeler her zaman paha biçilmez hediyeler elbette. Hobi mağazalarından edinebileceğiniz ve üstüne destinasyon görselleri yad annenizle geçmişten günümüze seyahatlerinizden fotoğraflarla baskı yapabileceğiniz bardak altlıkları, su bardağının altında her gördüğünde annenizi duygulandırabilir. Yine kendiniz yapabileceğiniz, üstünde “beni tatile götür” yazan ya da annenizin adıyla kişiseleştirebileceğiniz kartona basıp pvc ile sağlamlaştırabileceğiniz bavul etiketleri çok hoşuna gidebilir. Bir başka fikir, küçük boylarda basabileceğiniz seyahat fotoğraflarınızı mıknatıs şeridi alıp birleştirerek, birer buzdolabı mıknatısı haline getirmek. Bu mıknatıslardan bir kaç tane de boş ya da “bir sonraki yolcululuk nereye” gibi mesajlı olanlardan hazırlarsanız hem annenizi gülümsetir hem de teşvik edebilirsiniz.

10. Mutluluktan Uçuracak Hediye: Uçak Bileti

Uçak Bileti

Bir seyahat düşkününe ne hediye ister diye sorsanız, yat değil, kat değil, mutlaka uçak biletini tercih eder. Anneniz de bu anlayışa sahipse onu ne zamandır merak ettiği yöne doğru bir uçak biletiyle mutlu edin. Bu dünyanın diğer ucunda bir yer olmak zorunda değil, yakınlarda yeni ve merak edilen kısa metrajlı bir keyif gezisi için de geçerli olabilir. Eğer tanışmadıysa onu Skyscanner’ın hayalgücü destekleyen ve özgürleştiren seçeneği “esnek, her yere” ile tanıştırmak da nefis bir fikir. Gitmek istediği dönemi seçsin, çıkan seçeneklerle belki de keşfetmediği diyarlar arasında bakınsın karar kılsın, size de biletini almak kalsın. Hediyeniz ne olursa olsun, sevgi dolu mesajınızı sımsıkı bir kucaklamayla birleştirin, bu özel günün tadını çıkarın.

Şu yazılar da ilginizi çekebilir:

Atina’da gezilecek en iyi 10 yer

Roma’da gezilecek en iyi 10 yer

Türkiye’de yapılabilen 11 değişik aktivite

Dünyanın seyahat arama motoru Skyscanner ile en uygun uçuş, otel ve araç kiralama fiyatlarını bulabilirsiniz.

Harita