Seyahat Haberleri Sabiha Gökçen Havalimanı Yenilikleri

Tüm makaleler

Sabiha Gökçen Havalimanı Yenilikleri

İstanbul Havalimanı'nın açılmasından sonra "şehir havalimanı" konumunu perçinleyen Sabiha Gökçen Havalimanı, sunduğu yeniliklerle yolculularına daha iyi bir yolculuk deneyimi sunuyor.

Rakamlarla Sabiha Gökçen Havalimanı

sabiha gökçen havalimanı

Geçtiğimiz günlerde İstanbul Atatürk Havalimanı’ndan gerçekleşen büyük taşınma operasyonu sonrasında hizmete açılan İstanbul Havalimanı; İstanbul’un dünya sivil havacılığındaki yerini sağlamlaştırdı. Bu açılış sonunda dünyanın en önemli aktarma merkezlerinden biri haline gelmesi planlanan İstanbul yeni havalimanı sayesinde yolculara sunduğu hizmeti de bir üst seviyeye çıkardı.

Şehrin diğer yakasındaki Sabiha Gökçen Havalimanı bölgenin diğer önemli havaalanı olmasıyla bu gelişimden payını aldı. Sabiha Gökçen Kalkış ve İniş Saatlerini takip edebileceğiniz canlı tablodan sevdiklerinizin uçuş durumlarını takip edebilirsiniz. Skyscanner her zaman yanınızda.

Sabiha Gökçen’deki Yeni Hizmetler

sabiha gökçen hizmetleri

İstanbul Havalimanı’nın açılmasıyla birlikte “şehir havalimanı” kimliğini perçinleyen Sabiha Gökçen Havalimanı’nda geçtiğimiz dönemde yeni hizmetler yolculara sunulmaya başlandı.

Uçağa yetişme telaşıyla havaalanında terminal arama stresini hepimiz yaşamışızdır. Sabiha Gökçen Havalimanı’nın terminal içi navigasyon uygulaması, bu strese son veriyor. Uygulama sayesinde yolcular uçuşlarının gerçekleşeceği kapıya kadar kolaylıkla ulaşabiliyorlar. Aynı zamanda uygulama içinde havaalanı içinde yer alan ATM, mescit, alışveriş noktaları, restoran ve kafeleri de kolaylıkla bulmak mümkün.

Uçuştan kaç saat önce havaalanında olmak lazım veya erken giderseniz nasıl vakit geçirebilirsiniz gibi soruların cevabını bulacağınız Havaalanı’nda İşinize Yarayacak Öneriler burada!

Harita

Özellikle yurt içi iş seyahatleri için Sabiha Gökçen Havaalanı iş insanları tarafından sıklıkla tercih ediliyor. Sık yolculuk yapan iş insanları için yeni bir hizmet de önde gelen ortak çalışma alanı markalarından Workinton tarafından verilmeye başlandı.

Sabiha Gökçen şubesini geçtiğimiz aylarda açan Workinton bu şube ile müşterilerine yolculukları öncesinde keyifli bir çalışma ortamı sunuyor. Eğer Workinton üyesiyseniz, yolculuğunuz öncesinde maillerinize bakabileceğiniz, sunumunuzu son bir kez gözden geçirebielceğiniz rahat bir ortam Sabiha Gökçen Havalimanı’nın F kontuarı yakınlarındaki ofisler bölümünde sizi bekliyor.

sabiha gökçen havalimanı

Havalimanındaki küçük ama sevimli bir değişiklik de minik yolcular için yapılmış. 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı’nı kutlamak amacıyla çocuk yolcular için oluşturulan seksek alanları, çocukların yoğun ilgisi nedeniyle kalıcı hale getirildi ve sayıları arttırıldı. Bu alanların sadece çocukların değil, büyüklerin de ilgisini çektiğini belirtelim.

Mart ayında temeli atılan 3.000 kişi kapasiteli caminin de 2019 yılı sonuna kadar hizmete girmesi hedefleniyor.

Yeni Hatlar

Geçtiğimiz dönemde Sabiha Gökçen Havalimanı’nda yaşanan değişikliklerden biri de yeni hatların açılması oldu. Emirates; Sabiha Gökçen’den Dubai’ye; Qatar Airways, Doha’ya; Rus Pobeda Havayolları Rusya’ya uçmaya başladı.

Daha Hızlı Bagaj Teslimi

sabiha gökçen bagaj teslim

Sabiha Gökçen’den en fazla uçuşu gerçekleştiren havayolu fimalarından biri olan Pegasus, yeni bir hizmetle misafirlerinin check in işlemlerini kolaylaştırdı.

Online check in yaptıran Pegasus yolcuları, Express Bagaj hizmeti sayesinde kontuar sırası beklemeden bagaj teslim işlemlerini hızlı bir şekilde gerçekleştirebiliyorlar. Kiosklar aracılığıyla yapılan bu işlemde iki parçaya kadar bagajı, kioskun yönlendirmeleriyle etiketleyerek uçağa göndermek mümkün.

Ulaşım Kolaylaşıyor

sabiha gökçen metro

Bugüne kadar Sabiha Gökçen Havalimanı‘nın en önemli sorunlarından biri olan ulaşım sorunu önümüzdeki dönemde metro hattının havalimanına kadar ulaşması sayesinde çözülecek.

Bugüne kadar Sabiha Gökçen Havalimanı’na toplu taşımayla sadece otobüs ile ulaşmak mümkündü. Tavşantepe’de sonlanan metro hattı 2019 yılı sonunda Sabiha Gökçen Havalimanı’na ulaşacak. 29 Ekim tarihinde açılması planlanan metro hattı sayesinde Kadıköy sahilinden Sabiha Gökçen Havalimanı’na direkt olarak gitmek mümkün olacak. Bu hat sayesinde özellikle trafiğin yoğun oldu saatlerde havalimanına ulaşım oldukça kolaylaşacak.

Ulaşımda yaşanan diğer bir kolaylık ise Kuzey Marmara Otoyolu’nun hizmete girmesiyle yaşandı. Bu yol sayesinde özellikle İstanbul’un Avrupa yakasının kuzey kesimlerinde oturanlar Yavuz Sultan Selim Köprüsü’nü kullanarak havalimanına daha kolay erişebiliyorlar. Bu yol yeni İstanbul Havalimanı’nın da Sabiha Gökçen’e kolaylıkla bağlanmasını sağlıyor.

Sabiha Gökçen Kalkışlı Uçuşlar

Şehir Havalimanı

Sabiha Gökçen Havalimanı; özellikle İstanbul, İzmit ve Bursa kentlerindeki iç hat yolcuları tarafından tercih ediliyor. Bu tercihin en büyük nedenleri, havalimanının üç kentin ortasındaki konumu ve low cost havayolu şirketlerinin uçuşları için Sabiha Gökçen’i tercih etmeleri.

Yeni İstanbul Havalimanı’nın açılışıyla birlikte, Sabiha Gökçen Havalimanı, “şehir havalimanı” konumunu sağlamlaştıracak. Kolaylıkla ulaşılabilen ve uygun fiyatlarla Türkiye’nin hemen hemen her yerine ulaşmanın mümkün olduğu bu havalimanı İstanbulluların günlük hayatında daha da önemli bir yere sahip olacak.

Sabiha Gökçen Otopark

sabiha gökçen otopark

Sabiha Gökçen otopark konusunda da yolcularına farklı imkanlar sunuyor. Havaalanı içinde 4.718 araç kapasitesine sahip bir otopark bulunuyor.4 katlı otoparkın 3 katı kapalı, 1 katı açık otopark şeklinde düzenlenmiş. Sabiha Gökçen otopark hizmetini havaalanı dışındaki otoparklardan da almanız mümkün.

Burası otopark hizmetlerinde yolcularına ekonomik seçenekler de sunuyor. Sabiha Gökçen Havaalanı etrafında bulunan özel otoparklar, havalimanındaki otoparklara göre daha uygun fiyatlarla hizmet veriyor. Bu otoparklarla havalimanı arasındaki ulaşım servis araçlarıyla sağlanıyor. Tüm bu seçeneklerle Sabiha Gökçen otopark konusunda yolcularına sorun yaşatmıyor.

Kafe ve Restoranlar

Sabiha Gökçen Havaalanı, uçuşunuz öncesinde ya da misafirlerinizi beklerken vakit geçirebileceğiniz bir çok kafe ve restorana da sahip. Simit Sarayı, Center Point, Mc Donalds, Burger King,Sbarro, Caribou Coffee ve Starbucks bu kafe ve restoranlardan bazıları.

Dostlarınıza küçük hediyeler götürmek istiyorsanız ya da evden çıkarken yanınıza almayı unuttuğunuz şeyler varsa, Sabiha Gökçen Havaalanı içinde yer alan alışveriş noktalarından yararlanabilirsiniz. Sabiha Gökçen Havaalanı içinde kitapçılar, giyim ve akseuar mağazaları, banka ATM’leri, hediyelik eşya dükkanları, çiçekçi ve GSM mağazaları bulunuyor.

Sabiha Gökçen Duty Free

sabiha gökçen duty free

Yurt dışı yolculukların en keyifli taraflarından biri de duty free mağazaları. Sabiha Gökçen Havalimanı içinde yurtdışı geliş ve yurtdışı gidiş terminalleri içinde duty free mağazaları bulunuyor. Toplam 320 bin metrekareye yayılan bu mağazalarda dünyanın önde gelen markalarının ürünlerini bulmanız mümkün.

Peki Duty Free’den Ne Alınır diye merak ediyorsanız size en iyi seçenekleri sıraladığımız yazımıza göz atın.

Sabiha Gökçen Havalimanı, ayrıcalıklı bir seyahat deneyimi yaşamak isteyenlere lounge hizmeti sunuyor. ISG CIP Lounge, anlaşmalı havayollarının yolcularına ve anlaşmalı kredi kartı sahiplerine hizmet veriyor.

Sabiha Gökçen Kalkışlı Uçuşlar

Sabiha Gökçen CIP Lounge Hizmetleri

Havaalanında yer alan bir diğer lounge ise Türk Hava Yolları’na ait. İç hatlar terminalinde yer alan Lounge Istanbul, Türk Hava Yolları ve Anadolu Jet yolcularına hizmet veriyor. Bu hizmetten faydalanabilmeniz için en az Classic Plus özelliğine sahip bir Miles & Smiles üyeliğine sahip olmalısınız. Bu lounge’a ücret karşılığında yanınızdaki misafirinizi de almanız mümkün.

Diğer Hizmetler

İstanbul’un “küçük” havalimanı olarak anılan Sabiha Gökçen Havalimanı, aslında o kadar da küçük değil. Önce Atatürk Havalimanı sonrasında da İstanbul Havalimanı’nın yanında durması nedeniyle “butik” olarak algılanan bu havalimanı, aslında yolcu sayısı bakımından Türkiye’nin ikinci, Avrupa’nın ise en büyük 13. havalimanı konumunda.

2001 yılında açılan havalimanının 2018 yılındaki yolcu sayısı 34 milyonu aştı. Özellikle iç hat yolcuları tarafından daha fazla tercih edilen havalimanının 2019 yılının ilk 3 ayında yaklaşık 8 milyon yolcusu oldu.

2018 yılının Temmuz ayında hizmete giren iç hatlar terminali ek binası ile Sabiha Gökçen havalimanının yıllık yolcu kapasitesi yıllık 8 milyon arttı.

Sabiha Gökçen Havalimanı, yolcularına hayatlarını kolaylaştıracak başka hizmetler de sunuyor. Bagaj emanet, araç kiralama, döviz değiştirme,sağlık hizmetleri ve mescit bu hizmetlerden bazıları.

Havaalanında sunulan hayatı kolaylaştıran hizmetlerden biri de fasttrack. Fasttrack sayesinde havaalanı güvenlik kontrollerinden sıra beklemeden hızlı bir şekilde geçmeniz mümkün. ISG CIP Lounge hizmetini alarak bu hizmetten faydalanabilirsiniz. Türk Hava Yolları CIP Lounge’unu kullanan yolcular da Fasttrack’ten faydalanabiliyorlar.

Harita