Seyahat Haberleri Oktoberfest ile İlgili Her Şey

Tüm makaleler

Oktoberfest ile İlgili Her Şey

Dünyanın en eğlenceli festivallerinden biri olan Oktoberfest'de, renkli çadırlar, sayısız bira alternatifi ve daha fazlası sizi bekliyor!

Oktoberfest dünyanın en eğlenceli festivallerinden biri. Rengarenk çadırlar, sayısız bira alternatifi ve daha fazlası… Peki Oktoberfest nerede yapılıyor derseniz adres Münih. Bu efsanevi sonbahar etkinliğine katılmak için birçok nedeniniz var. O zaman Eins, zwei, drei G’SUPPAAA!

1. Oktoberfest Bir Bira Festivali Değil!

oktoberfest alanı

Tüm bilenlerin aksine, Oktoberfest – yerel halkın tabiri ile ‘Wiesn’ – bir bira festivali değil. Bu festival, Bavyera Veliaht Prensi Ludwig ve eşi Saksonya – Hildburghausen Prensesi Therese’nin evlilik yıl dönümlerinin kutlaması olarak biliniyor. 1810 senesinde aşk kuşları dünya evine girince, kraliyet ailesi de bu mutlu günü halka açık bir parti ile kutladı! O altın renkli sıvının tek bir damlasının bile yere dökülmediği partide o kadar çok eğlenildi ki…

Dünyanın en ilginç festivalleri arasında Oktoberfest de gösteriliyor.

1819 senesinden sonra ise at yarışları yerini bira satıcılarına bıraktı. Oktoberfest’de ilk yıllardaki tutuculuklarının aksine, günümüzde dahi bira bardaklarını tüm bunları mümkün kılan eski lord ve leydilerinin şerefine kaldıran monarşi sevdalılarına denk gelebilirsiniz.

Ucuz Münih Uçak Biletleri

2. Oktoberfest’de Bira Servisi Bulunmuyor

Oktoberfest ile ilgili sizi hayrete düşürecek bir diğer gerçek ise, festivalde biraz değil de aslında kendine has adıyla Oktoberfestbier servis edildiği…

Oktoberfestbier, 13 dev içki çadırında servis ediliyor. Bu özel içki yalnızca altı Münih kökenli bira fabrikası tarafından imal ediliyor. Oktoberfest’e gittiğinizde aklınızda bulunması gereken küçük bir bilgiyi de es geçmeyelim. Bu özel içkiler etkinliğe özgü olarak hazırlanıyor ve onlara verilen isimlerle hitap etmezseniz bu içkiye kendini adamış müdavimlerle aranızda anlaşmazlık çıkmasına sebep olabilir.

Münih’te Otel Bul

3. Oktoberfest’in Alternatif Bir Yanı da Var

Oktoberfest’de sizi içkiden çok daha fazlası bekliyor. Kutlamaların en önemli faktörlerinden biri müzik… Her çadırda geleneksel Alman bando klasiklerinin yanı sıra Black Eyed Peas gibi grupların liste başı şarkılarının düzenlenmiş halini çalan bir bando takımı yer alıyor.

Eğer şarkılardan ve danstan biraz uzak durmak isterseniz Armbrustschützenzelt çadırına uğramanızı öneririz. Bu çadır, yerel halk ve uluslararası ziyaretçiler için oldukça popüler. Burada Paulaner tarafından imal edilen Oktoberfestbier’i içerek, lezzetli etler yeme fırsatı bulabilirsiniz. Her sene düzenlenen arbalet yarışmasında yay ve ok üzerindeki hünerlerinizi göstererek eğlenceli vakit geçirebilirsiniz.

Münih’te Otel Bul

4. Güçlü Olan Hayatta Kalsın!

Oktoberbier, bildiğimiz biraya oranla daha sert bir içki. Klasik 1 litrelik bira bardaklarında servis edilen ortalama Oktoberfestbier, %6’lık alkol oranına sahip. Bu alkol oranı da, bu altın-kehribar rengi biraları içtiğiniz ortalama biralardan daha güçlü yapıyor.

Ucuz Münih Uçak Biletleri

5. İzinsiz İçilmez

oktoberfest

Bu devasa bira partisinde her şeyin serbest olduğunu düşünülse de, aslında bu yanlış bir bilgi. Oktoberfest’te içki içme, sadece seremoninin yöneten Münih Belediye Başkanı’nın ilk bira fıçısını açması ve ‘fıçı açıldı!’ diye ilan etmesiyle başlıyor.

6. Oktoberfest Ne Zaman Başlar?

Meraklıların akıllarındaki en önemli sorulardan biri de “Oktoberfest ne zaman?”

Bir sonbahar etkinliği olan Oktoberfest’in ekimde başladığı düşünülse de, aslında festival eylülün son haftalarına doğru başlayıp ekimin ilk haftasında sonlanıyor. Anlaşılacağı üzere adının pek de önemi yok! “Oktoberfest ne zaman?” diye düşünenler bu bilgi ile biraz hayrete düşmüş olabilir.

Hazır gitmişken güzel bir Almanya turu yapmaya ne dersiniz?

Ucuz Münih Uçak Biletleri

7. Sağlığınıza İçin…

Oktoberfest’in bu kadar önemli ve popüler olması, hatta bir Münih simgesi haline dönüşmesinin sebebi; sadece hedonizm değil, aynı zamanda gereksinim olarak belirtiliyor. Güney Bavyera’nın bir dönem kötü tatlı su tedariki ile tanınmasından dolayı, yerel halk kolera, veba ve diğer kötü hastalıklardan koruyabilmek için boğazını daha güvenli, daha lezzetli bir alternatif olan birayla ıslatmayı tercih etti.

Su arıtımı, 19. yüzyıldan günümüze kadar çok gelişmiş olsa da, bu durum Oktoberfest’in düzenlenmesine engel olmuyor. Gelenekler her şeye rağmen korunuyor. Bundan dolayı da, sağlığınıza için veya yerel halkın deyimiyle ‘zum Wohl!’.

Münih’te Otel Bul

8. Paris Hilton’un Oktoberfest’e Katılması Yasak!

paris hilton oktoberfest yasağı

Yanlarında bir yetişkin ile 14 yaşındakiler de Oktoberfest’e katılabiliyor. Festival güvenliğinin kutlamanın emniyetini sağlarken saçmalamaya izin vermediği de aklınızda bulunsun. Her sene içerken ölçüyü kaçıran bir grup fiziksel temas yanlısı insanın festivale girişi yasaklanıyor. Bu kötü şöhret listesinin başındaki isim ise ünlü otel varisinin ta kendisi, Paris Hilton!

Amerikan sosyetesinin ünlü siması 2006 yılındaki kutlamaya minicik bir dirndl (geleneksel Oktoberfest elbisesi) giyerek, Oktoberfest organizatörleri ile ön anlaşma yapmadan bir kutulanmış şarap markasının tanıtımını yapmak için gelmiş. Bunun ardından hatırı sayılır ve alkollü bir kitlenin tepkisini çeken Paris Hilton’un bir daha partiye katılması yasaklanmış.

Ucuz Münih Uçak Biletleri

9. Şaşırtıcı Şekilde Çocuklara Uygun Bir Mekan!

oktoberfest çocuklar

Geçtiğimiz senelerde Oktoberfest organizatörleri, dünyanın en popüler alkol merkezi imajından biraz uzaklaşarak, aşırılığın biraz daha ailelere uygun olabilecek bir kimliğe ulaşmak için uğraştı. Oktoberfest’in karnaval yönü her zaman ön planda tutuldu. Şimdi ise her yaştan, formdan ve değişen sarhoşluk derecelerinden insanlar için; festival dönme dolap, hız trenler, oyunlar ve geleneksel Bavyera geçit törenleri ile bu her zamankinden daha ön planda bulunuyor.

Ucuz Münih Uçak Biletleri

10. Kayıp ve Bulunan Eşya Ofisi Dillere Destan…

oktoberfest kayıp eşya

Bu derece aşırı sarhoşluk içeren bir partiden beklenebileceği üzere Oktoberfest Kayıp ve Bulunan Eşya Ofisi, her sene binlerce terkedilmiş eşya ile dolup taşıyor. 2013’te yaşanan durum da tarih kitaplarına geçecek cinstendi.

1056 pasaport, 520 cüzdan, 320 cep telefonu, 300 çanta ve sırt çantası ve 50 kamera içeren şaşırtıcı olmayan kayıplar arasında bulunuyor. Bunlara ek olarak geçtiğimiz yıllarda; iki alyans, bir işitme cihazı, bir takma diş takımı, kurşun kalem şeklinde bir mezar taşı ve bir Segway gibi ilginç eşyalar bulundu.

Ayrıca kayıp başvurusu olarak da, şanssız bir bira müdavimi nakit 50.000 € kaybettiğini iddia etmiş olsa da biz ise onu içkiye yatırdığını düşünüyoruz.

Oktoberfest’in bir diğer özelliği de koskocaman kurabiyeler… Herkes bu kurabiyeleri genel olarak boynuna takıyor. Bu kurabiyelerin üzerlerinde ise; “çok tatlısın”, “seni seviyorum”, “ben bir prensesim” gibi mutlu eden cümleler yazıyor.

Münih’te Otel Bul

Oktoberfest Hakkında

Ayrıca şunu da belirtmeden geçmeyelim, Oktoberfest dendiğinde akla ilk gelen bira olmasın. Oktoberfest’de roller-coaster ve lunapark alanında da birbirinden eğlenceli vakit geçirerek keyifli anılar biriktirmek mümkün. Kısacası siz siz olun, hayatınızda bir defa da olsa Oktoberfest’e katılmak için muhakkak kendinize zaman yaratın!

Bu efsanevi sonbahar etkinliğine katılmak için pek çok neden bulunuyor. Bu merak edilen nedenleri sizin için bir araya getirdik. Yılda yalnızca bir kez gerçekleşen ve festivale katılanların birbirinden eğlenceli anlar yaşadığı bu alkollü festival, tam anlamıyla efsanevi bir Alman etkinliği… Peki, Oktoberfest ile ilgili aklınıza takılan, Oktoberfest nedir? Oktoberfest ne zaman yapılır? gibi soruların cevabını almak ister misiniz?

Senede sadece bir defa gerçekleşen ve katılanların neşe dolu anlar geçirdiği bu alkollü festival, tam anlamıyla efsanevi bir Alman etkinliği. Peki, Oktoberfest ile ilgili aklınıza takılan, Oktoberfest nedir? Oktoberfest ne zaman yapılır? gibi pek çok sorunun cevabını almak için sabırsızlanıyor musunuz?  O zaman sizi Münih’in en çok taklit edilen Oktoberfest’ine alalım.