Seyahat Haberleri Ölmeden Önce Çıkmanız Gereken 10 Seyahat

Tüm makaleler

Ölmeden Önce Çıkmanız Gereken 10 Seyahat

Venedik'te gondol gezintisinden Afrika'da safariye yapmazsanız gözünüzün açık gideceği 10 klasik seyahat.

Venedik kanallarından Niagara Şelaleleri’ne, köpek balıklarıyla yüzmekten jiple safariye, seyahatin olmazsa olmazı popüler destinasyonları ve orada mutlaka yapılması gereken turistik etkinlikleri sizin için sıraladık.

Dünyada seyahatin klasikleri haline gelmiş, sayısız kişini hayalini süsleyen yerler ve etkinlikler var. İster bunları keşfedebillir, ister tamamen farklı bir bakış açısıyla yepyeni yerler keşfedebilirsiniz. Dünya sizin, tercih sizin!

1. Karayipler’de köpekbalıklarıyla birlikte yüzmek

Çocukken Jaws filmini izlemişseniz bu konuya biraz şüpheyle yaklaşıyor olabilirsiniz. Ama merak etmeyin, Karayip resiflerinin köpekbalıkları, Güney Afrika’daki büyük beyaz köpekbalıklarıyla karşılaştırdığınızda oldukça küçük ve sempatik kalıyor. Tabi yine de köpekbalıklarıyla yüzmek, arkadaşlarınıza hava atmaya değmeyecek kadar ürkütücü geliyorsa, Florida’daki komik denizayılarıyla yüzmeyi deneyebilirsiniz.

Bu ilginizi çektiyse, çok az kişinin adını duyduğu 12 ada ülkesini keşfetmek de isteyebilirsiniz.

2. Maldivler‘de balayı

Yıldızların ve ünlülerin arasında balayında Maldivler’i tercih edenlerin sayısı bir hayli yüksek. Tabi Maldivler’in tadını çıkartmak için ünlü olmaya gerek yok. Unutmayın, bu tatil cennetinin tadını çıkartmak için 5 yıldızlı otele ihtiyacınız yok!

Balayı konusunda daha fazlası için: Balayı seyahatlerinde dünyanın en çok tercih edilen 7 destinasyonu

3. Bungee jumping, Yeni Zelanda

Yeni Zelanda‘daki Queenstown, ekstrem spor aktivitelerinin merkezi olarak bilinir. Yeni Zelanda’ya yolu düşmüş her genç turistin en az bir kez denediği bungee jumping, bu ülkedeki çılgın spor aktivitelerinden sadece sıradan bir tanesi… Diğerleri hangileri mi? Çılgın sularda rafting ya da bir uçurumun üstünden sandalye ile geriye düşmek kulağa nasıl geliyor?

4. Venedik‘te gondola binmek

Kanal üzerinde seyreden gondolda mutlu bir çift ve arka plandaki Rialto Köprüsü seyahat sayfalarının en bilindik görüntülerinden biridir. Hatta resme uzun süre dikkatlice baktığınızda gondolcunun Giovanni Capurro’nun unutulmaz eseri ‘O Sole Mio’ söylediğini bile hayalinizde canlandırabilirsiniz!

Gondoldan daha fazlası var tabi ki bu şehirde. İşte Venedik’te görmeniz gereken 10 yer!

5. New York‘ta buz pateni yapmak

Central Park boyunca gezerken at arabasında evlilik teklifinin yanı sıra bir New York klasiği daha var: Central Park’ta buz pateni yapmak. Eğer buz pateni konusunda yeterince iyi değilseniz, size destek olacak güvenilir birinin yardımına ihtiyaç duyacaksınız. Kısaca şunu demeye getiriyoruz ki, eğer New York’ta buz pateni yapmaya niyetliyseniz, buz pateninin keyfini sevdiğiniz biriyle çıkarın. Eğlence kış ile sınırlı değil. Pist, yaz aylarında bir havuz olarak kullanılıyor.

Bu şahane şehirde başka neler yapmalı? İşte New York’ta yapılacak en iyi 10 şey !

6. Niagara Şelalesi

Kanada‘nın bu destansı doğa harikasını yakından görmek için bot turuna katılmalısınız! Ama aklınızda bulunsun, bu kalabalık bot turunda kesinlikle ıslanacaksınız. Eğer huzur içinde ve sakin bir şelale görmek istiyorsanız, Alaska’daki Büyük Keçi Şelalesi’ni öneririz. Zaten o kadar bakir ki; sadece helikopterle görmeye gidebilirsiniz.

7. İskoçya yaylalarında yürüyüş

İskoçyalılar tarafından “Munro-bagging” olarak adlandırılan bu sportif aktivite, her biri yaklaşık 900 metre yükseklikte olan 282 İskoç dağından çıkabildiğiniz kadar çok sayıdaki tepeye tırmanmaya dayanır. Bu İskoç alışkanlığının daha az zorlayıcı bir versiyonunu denemek isterseniz buna “Marilyn-bagging” denir. Bu versiyonda dağlar 150 metre yüksekliktedir ama bu yükseklikteki tepelerden İskoçya’da 1217 tane olduğunu düşünürsek, terlemeniz kaçınılmaz!

8. Afrika’da safari

Fotoğraf makinelerinizi hazırda tutun, aslanları kaçırmayın. Afrika denilince hemen herkesin aklına etrafı kafesle örtülü büyük araçlarla Kenya’da safari yapmak gelir. Masai Mara’daki, kıtanın büyük altılısını (aslan, fil, beyaz gergedan, leopar, bufalo ve hipopotam) göreceğiniz bu safariler dışında daha az turistin katıldığı ve çok daha ekolojik safari turları da bulunuyor. Eğer Afrika size çok uzak geldiyse, İstanbul yakınlarındaki Darıca’da bulunan Faruk Yalçın Havyanat Bahçesi ve Botanik Parkı‘nı gezebilir ya da İzmir Sasalı’daki Doğal Yaşam Parkı‘na uğrayıp büyümekte olan sevimli fil İzmir‘i ve yakın zamanda doğan ikinci minik filimiz Deniz‘i ziyaret edebilirsiniz.

9. Dubai‘de 7 yıldızlı otelde konaklamak

Sultanlar gibi yaşamanın günümüzdeki adresi şüphesiz ki Dubai. Burada değil 5, tam tamına 7 yıldıza sahip Burj Al Arab otelini bulacaksınız. Helikopterle şehri tepeden görerek otele varışınızdan, size özel ve emrinize amade bir uşağa, bembeyaz kumlardan lüksün de lüksü restoranlara burada kaldığınız süre boyu krallar kraliçeler gibi hissetmemeniz mümkün değil.

Daha fazla lüks için: Hayalini kuracağınız 10 dünyaca meşhur lüks otel

10. Kuzey ışıklarını izlemek

Şu aralar turistik gezilerde çok popüler olsa da Kuzey Işıkları ya da orijinal adıyla Aurora Borealis, yeryüzündeki en görülesi doğal fenomen değil. Florida’daki su fıskiyeleri ya da volkan ışıklarına ne dersiniz? Daha az bilindik olmalarının verdiği çekicilikle, alışılmadık rotaları tercih eden gezginler için keşfedilmeye hazırlar.

İşte Kuzey Işıkları’nı izleyebileceğiniz en iyi 6 yer

Keşfetmeye doyamayanlar, şu yazılara da göz atabilirler: