Seyahat Haberleri Muhteşem Hindistan

Tüm makaleler

Muhteşem Hindistan

Yazar Aslı Solakoğlu bize renk ve ses cümbüşü Hindistan'ı yazdı. Siz de istediğiniz tarihe ucuz Hindistan uçak bileti arayın, en uygun Hindistan biletini Skyscanner'la bulun!

Turistlerin son, gezgin ve sırt çantalıların ise ilk duraklarından biridir Hindistan. Renk, ses, koku cümbüşü bir coğrafyadır. Sürekli gülümseyen, meraklı insanların ülkesidir. Yoga ve Meditasyon İçin En İyi Ülkeler arasında da yer alan Hindistan’da yapılcak çok fazla şey, görülecek çok fazla yer var.

Uzun tarihi geçmişin sokaklarda hâlâ görülebildiği; derin kültürel ögelerin geçmişten bugüne su gibi aktığı, gidenin aklının kaldığı capcanlı bir rüya ülkesidir. Köri kokusuyla karşılanır, üç tekerli motorlu taksilerin (rikşaların) korna sesleriyle birlikte gezersiniz. Bu süreçte size elbette maymunlar, Hintlilerin kutsal anne dedikleri inekler, farklı hayvan bedenleriyle tasvir edilen Vişnu, Ganeş, Şiva, Brahma tanrılarının ikonları, heykelcikleri de eşlik edecek ve hatta peşinizi bırakmayacaktır. Dünyanın en kalabalık ikinci ülkesi olan Hindistan nüfusu göz önünde bulundurulunca bu canlılığın sebebi biraz anlaşılıyor. Hindistan turları da tatil için değerlendirilebilecek seçenekler arasında.

Hindistan’a Ne Zaman Gidilir?

Geziyi, muson yağmurlarının azaldığı aylara denk getirmek akıllıca olacaktır: Eylül’den Mart ayına kadar. Hindistan’da herhangi bir zamanda herhangi bir yerde bir festivalle karşılaşma olasılığı yüksek olsa da, bazı bilinen festivallere bilerek gidilebilir. Sonbahar mevsiminde gerçekleştirilen Divali Festivali, Hindistan’ı baştan sona renk cümbüşü haline getiriyor. Ayrıca, renklerin festivali de denen Holi Festivali, Pushkar’da yapılan binlerce devenin bir araya geldiği Deve Festivali ve nice festival ve aktiviteler sizi bekliyor.

Hindistan Uçak Bileti

Nasıl Gezmeli?

Yolu Hindistan’dan geçip de trene binmeyen yoktur. Hindistan gezinizin bir yerinde Hint kültürünü de yakından gözlemleyebileceğiniz trenle yolculuk etmeniz hem kaçınılmaz hem de şiddetle tavsiye edilir. Ülkeyi baştan sona gezebileceğiniz tren biletlerini hem çevrimiçi hem de istasyonlardan alabilirsiniz. Biletler ucuz olduğu için Birinci Sınıf bilet alarak rahat seyahat edebilirsiniz. Ayrıca ”Ordinary Class” denilen ve şehirlerarası ulaşım için kullanılan eski otobüsleri tercih edebilirsiniz. Ancak sizi baştan uyaralım: Otobüsler eski ve amortisörsüz, yollar da kötü olduğu için ucuz ama  fazlasıyla hoplayıp zıplayacağınız bir yolculuk sizi bekliyor.

Hindistan Uçak Bileti

Nerede Kalmalı?

Sırt çantalı Hindistan yolcuları çoğunlukla, koşulları iyi olmayan ama çok ucuz hostellerde konaklamayı tercih ederler. Ancak Hindistan’daki oteller seçenek bakımından fazladır.  İster başkent Delhi’deki oteller olsun, ister Mumbai’deki oteller veya Jaipur otelleri olsun, Hindistan’ın herhangi bir şehrinde hostellerin yanı sıra, bütçeyi biraz yükselterek oldukça lüks otellerde kalmak da mümkündür.

Ucuz Hindistan Otelleri

Nereleri Gezmeli?

Hepimizin farklı anlayışlarda gezme alışkanlıkları vardır. Kimimiz bir tema doğrultusunda yaparız rotamızı. Kimimiz bilinegeldik rotaların dışına çıkmak istemeyiz, önceki adımları takip ederiz. Ezberlenmiş rotalar Hindistan’da da çoktur ve bazıları Altın Üçgen diye ifade edilir, kuzeydoğuda KushinagarBodhgavaAgra, orta Hindistan’da BhopalGwaliorKhajuharo, güneyde ChennaiKauchipuramMamallapuram gibi. Ancak en bilineni, kuzeyde DelhiJaipurAgra üçlüsünü içine alandır. Delhi’de nereleri görmeniz gerektiğini düşünüyorsanız ”Hindistan’ın Başkenti Delhi’de Yapmanız Gereken 10 Şey” yazımıza da göz atmanızı tavsiye ederiz.

Agra’nın özelliği, dünyanın yedi harikasından biri olan Tac Mahal’e ev sahipliği yapması. Tac Mahal, ancak uzun bir kuyrukta bekledikten sonra görülebilen gösterişli bir tarihi yapı. Jaipur ise, binalarının pembe renginden dolayı pembe kent ünvanını göğsünü gere gere taşıyan bir kent. Sonbaharın Dünyada En Renkli Yaşandığı Yerlerden birinin de Hindistan olduğunu biliyor muydunuz?

Bu üçgene yakın olan Pushkar, özellikle gidilmesi gereken ruhani bir kasaba. Jaipur’dan otobüsle ulaşılabilen Pushkar, Hintli hacıların tercihi. Merkeze, ana caddeye motorlu araç girmesi yasak olduğu için az rastlanılan sessizlikte, sadece tapınaklardan yükselen çan seslerinin çınladığı bir göl kasabası. Küçük kutsal gölün çevresi, gün boyu dua eden, yıkanan Hintlilerin doldurduğu ghatlarla çevrili.

Jodhpur, Pushkar ve Jaipur’a yakın, onlar gibi Rajasthan eyaleti sınırları içinde kalan, 1459 yılında kurulmuş tarihi bir kent. Mehrangarh Kalesi ve onun surları etrafını saran “eski şehir” ya da evlerinin maviye boyalı olmasından dolayı “mavi şehir” olarak adlandırılan yerleşim yeri ile ünlü.

Varanasi, ölülerin yakıldığı, kutsal nehir Ganj’ın kenarında, dünyanın en eski yerleşim yerlerinden biri. Burada da gezginler için ghatlar ilginç ve heyecanlı, hem de Hindistan’ın diğer yerlerinde olduğundan daha fazla. Bunun nedenlerinden biri, yaklaşılması yasak olsa bile ölü yakma törenleri. Bir diğeri ise, her akşam Ganj tanrısı için yapılan Aarti törenleri.

Goa ve Kerala, bütçesi biraz daha fazla olan, Hindistan’ın tarih ve kültürünün yanı sıra kumsallarını, denizini de merak eden gezginler için ideal seçenekler sunan, kuzeye göre farklılıklar gösteren doğal ve kültürel dokusu ile oldukça ilginç güneyde kalan iki eyalet.

Hindistan’ın neresine hangi amaçla gidilirse gidilsin, sınırlı zamanlar yetmeyecektir.

Yolumuz uzun olsun.