Seyahat Haberleri Türkiye’nin En Güzel Mavi Bayraklı Plajları

Tüm makaleler

Türkiye’nin En Güzel Mavi Bayraklı Plajları

Dünyada en çok mavi bayrağa sahip 4. ülke olduğumuzu biliyor muydunuz? İşte harika bir deniz tatili için öne çıkan 10 plaj! Ödüllü Skyscanner uygulamasını indirin, en ucuz uçak biletini hızlıca bulun!

Bildiğiniz gibi üç tarafı denizlerle çevrili güzel ülkemizin yüzlerce cennet koyu ve plajı var. Bunlardan kimileri el değmemiş doğalarıyla meşhurken, kimileri de Mavi Bayrak tescilli tertemiz suları, çevreye duyarlı tesisleri ve ziyaretçilerinin rahatı için sundukları donanımları ile ünlüler.

Ülkemizde 350’den fazla Mavi Bayraklı plaj bulunuyor! Bunların arasından en beğenilenlerini sizin için derledik. Tatilinizi nerede yapacağınızı henüz planlamadıysanız çok güzel ipuçları bulabilirsiniz. Tatilini çoktan planlamış olanlardansanız ise, planlarınızı gözden geçirmek isteyeceksiniz!

Yalıçiftlik – Bodrum – Hapimag Resort Sea Garden

Sekiz adet mavi bayraklı plajı bulunan beldenin Bodrum merkezine uzaklığı 19 km. Bodrum yarımadasının en temiz sahilleri arasında yer alan Yalıçiftlik, yazın en sıcak günlerinde bile sizi ferahlatan esintisi ve altın sarısı, parıldayan kumlarıyla tatil için cennetten farksız. Milas-Bodrum Havalimanı’ndan kiralayacağınız bir arabayla Yalıçiftlik’e 20 dakikada ulaşabilirsiniz, çam ormanlarının arasında kıvrılarak ilerleyen muhteşem bir yol sizi bekliyor olacak! Birçok sahil işletmesi bulunan beldenin en çok öne çıkan mavi bayraklı plajı ise Sea Garden Oteli’nin iki numaralı koyunda bulunuyor. Bu muazzam plaj, 540 metre uzunluğa ve 30 metre genişliğe sahip.

Bodrum uçuşlarına göz atın!

Hisarönü Körfezi – Marmaris – D Maris Bay

Marmaris’e 35 kilometre mesafedeki Tavşanbükü mevkiindeki Hisarönü Körfezi’ne hakim bu Mavi Bayraklı plaj, 450 metre uzunluğunda ve 12 metre genişliğinde. Otel dışından gelen ziyaretçilerden ücret alınıyor. İyice doğaya dönük birşeyler yapmak istiyorsanız, koyun karşısındaki adaya kanoyla gidip, tavşan besleyebilirsiniz!

Dalaman uçuşlarını keşfedin!

Kalemya Koyu – Fethiye – Hillside Beach Club

Fethiye’nin çam ormanlarıyla kaplı Kalemya Koyu’nda yer alan Hillside Beach Club’a ait plajın uzunluğu 650 metre. Sessizliği ve dinginliği ile bilinen bu plaja jet-ski alınmıyor.

Dalaman uçuşlarını keşfedin!

Yalıçiftlik – Bodrum – Kempinski Barbaros Bay Hotel Plajı

Bodrum‘un Yalıçiftlik beldesinin bir diğer Mavi Bayraklı incisi olan bu plaj, Gökova Koyu’na bakıyor. Kumla kaplı pırıl pırıl suları ile meşhur plaj, 200 metre uzunluğunda ve 60 metre genişliğinde. Üstelik Bodrum merkeze de sadece 16 km uzaklıkta.

Özdere Orta Mahalle Plajı – İzmir

İzmir’in Menderes ilçesi Özdere mahallesinde bulunan Ortamahalle Plajı, kristal gibi incecik bir kuma sahip. Yeşillikler arasındaki plaj, 1800 metre uzunluğunda ve 20 metre genişliğinde. Plaj boyunca kamp alanları ve oteller yer alıyor. Daha çok kampçılara hitap etse de, günübirlik gezginler için de denizi ve doğasıyla keyifli bir deneyim vaadediyor.

İzmir uçuşlarına göz atın!

Kumburnu Halk Plajı – Fethiye

Fethiye, Kumburnu Halk Plajı

Türkiye kartpostallarında Paragliding yapanların süzüldüğü eşsiz kuşbakışı görüntülerinden de hemen hatırlayacağınız Kumburnu Halk Plajı, Fethiye’nin Ölüdeniz Tabiat Parkı içerisinde yer alıyor. Olağanüstü doğası ve bakir bitki örtüsü nedeniyle tabiat parkı ilan edilmiş alanda bulunan plaj 2 kilometre uzunluğunda.

D-Resort Göcek Plajı – Göcek

**Göcek Limanı’nın sonunda dağlarla çevrili alanda yer alan D-Resort Göcek**’in plajında 3 iskele bulunuyor. Çam ormanlarının eteklerindeki plajın yer aldığı koy kıyıdan itibaren derinleşiyor.

Akvaryum Koyu – Karaburun

İskele mahallesi İncirlikoy Mevkii’nde bulunan Akvaryum Koyu bir halk plajı. Denize girilen kumsalının uzunluğu sadece 30 metre olmasına rağmen arka tarafındaki yeşil alan da kullanılabiliyor. Adından anlaşılabileceği gibi, bir akvaryum özelliği taşıyan koyda 10-15 metre derinlikte dipte dolaşan rengarenk balıkları izleyebilirsiniz.

Kızkalesi Halk Plajı – Mersin

Mersin’in 600 metrelik Kızkalesi Halk Plajı‘nın bir yanında Korikos Kalesi, diğer yanında ise doğal dalgakıran görevini üstlenmiş bir kayalık bulunuyor. Dalgakıran nedeniyle dalgaların koya girmemesi sayesinde deniz günün her saatinde adeta bir havuz dinginliğinde. Korikos Kalesi ve dalgakıran arasında ise plajın adını aldığı Kız Kalesi yer alıyor. İncecik plaj kumu deniz içinde de kaleye kadar varlığını sürdürüyor.

Kız Kalesi’ne uçun!

Ayvacık – Çanakkale – Eden Gardens Otel Plajı

Zeytinliklerle çevrelenmiş, doğal ortamıyla uyumlu plajın çok hoş bir manzarası var. Behramkale’ye 8, Assos Antik Kenti’ne 12 km uzaklıktaki plajın sakinliği ve safir rengindeki denizi oldukça dikkat çekici.

Harita