COVID-19 (Koronavirüsü) seyahat planınız üzerinde etkili olabilir. Nereye giderseniz gidin, en son önerileri burada bulabilirsiniz.

Seyahat Haberleri Malta: Gezilecek Yerler ve Mutlaka Yapmanız Gerekenler

Tüm makaleler

Malta: Gezilecek Yerler ve Mutlaka Yapmanız Gerekenler

Daima hatırlanacak bir Malta turu nasıl düzenlenir? Malta’da görülecek yerler nerelerdir? Önce bu sorulara cevap vererek başlayalım. Siz de o sırada ucuz Malta uçak bileti arayabilirsiniz.

Malta

Kutsal Roma Cermen İmparatoru V. Carolus tarafından St. John Şövalyeleri’ne hediye edilen topraklar, Avrupa geleneğinin izlerini taşıyor. Malta, Mağrip kültürüyle kaynaşmış, Katolik geleneğin güney Avrupa mimarisiyle nasıl harmanlandığını gösteren bir durak. Bu değerlerin modern dünyayla nasıl buluştuğunu keşfetmek de farklı bir deneyim. Özgün bir tarihsel ve coğrafi dokuya ev sahipliği ada, Akdeniz’in Kuzey Afrika’yı ve İtalya’nın güney bölgesini ayıran suların avucunda, Malta, Gozo ve Comino isimli üç adadan oluşuyor. Ilıman bir iklime sahip olan Malta’nın hava durumu şu şekilde özetlenebilir: Ocak ayında bile pırıl pırıl parlayan bir güneş, 15°C’den düşük olmayan kışlar ve ortalama 34°C’de seyreden yazlar. Renkleriyle göz kamaştıran bir cennetten, gece hayatı denilince akla hemen gelen bir ülkeden biraz daha detaylı bahsetmekte fayda var.

Eksiksiz bir Malta turunun püf noktaları

Malta Turu Valletta

İklimiyle kendine çeken, tarihi ve mimarisi son derece merak uyandırıcı, eğlence seçenekleriyle dolu bu adaya gitmeyi düşünüyorsanız pek çok fırsatın sizi beklediğini söylemekte fayda var. Öncelikle ada, hesaplı tatil fırsatı sunan özel bir nokta. Malta’da ve Malta’ya bağlı Gozo’da bulunan toplam 40 dil okulu, burada tatil dışında yapılabilecek çok şey olduğunu gösteriyor.

Bu güzel ülkeye keşif hazırlıkları yapmadan önce Malta vizesi almak, atılması gereken ilk adım olmalı. Malta Konsolosluğu ile yapacağınız görüşmeyle, gerekli evraklar teslim ederek, kısa bir süre içinde vize alabilirsiniz. Vizeyi aldıktan sonra adanın sunabileceği güzellikleri değerlendirmek için önümüzde hiçbir engel kalmıyor.

Malta’da görülmesi gereken yerler

Valletta

Malta Turu Valletta

Malta’da görülmesi gereken en önemli yerlerden biri olan Valletta, ülkenin başkenti olmasının yanı sıra önemli bir eğlence merkezi. Hafta sonları, Avrupa’dan gelen turistler ve eğitimlerinden fırsat bulup kendilerini Malta gecelerinin karşı konulamaz eğlencesine bırakan öğrenciler Trabuxu’u yakından tanıyor. Hugo’s Terrace ve Shadow gibi elektronik müziğin doruğa çıktığı yerler de Malta gece hayatının renklerini yansıtıyor.

Malta Gezilecek Yerler Valletta

Hospitaller Şövalyeleri Müzesi, Ulusal Arkeoloji Müzesi ve ağırlıklı olarak Katolik nüfusa sahip ülke için ruhani ve sembolik bir önem taşıyan Aziz John Katedrali gibi tarihsel binalar da görülmesi gereken yerler arasında. Şehrin dar sokaklarında yol bulmanın son derece kolay olduğunu eklemek gerek. Kalori endişesinden uzaklaştıran inişli çıkışlı yapısı sebebiyle Palazzo Preca’da yenilecek bir yemeğe hayır dememenizi öneririz.

Mdina

Malta Gezilecek Yerler Mdina

Valletta’nın hemen ardından Malta’da görülebilecek önemli yerlerden biri, Sessiz Şehir olarak da bilinen Mdina şehri. Mdina, Malta’nın eski başkenti olmakla beraber, Fenikeliler tarafından MÖ 700 yılında kolonileştirilmiş, Hospitaller Şövalyeleri tarafından uzun bir süre üs olarak kullanılmış. Korunmuş tarihsel dokusuyla dikkat çeken bu nokta, dünyayı kasıp kavuran Game of Thrones’un önemli sahnelerine ev sahipliği yaptı. Bu sebeple de sayısız turisti ağırlayan bir yer haline geldi. Game of Thrones’un Malta’da Çekildiği Yerleri görmek ister misiniz? Ortaçağ’a doğru zamanda yolculuğa çıkaran bu yerde kahve keyfi için soluklanmayı unutmayın. Katedral Müzesi ve Ulusal Tarih Müzesi gibi duraklarda ise Malta hakkında detaylı bilgi edinebilir ve şehrin geçmişe dönük yüzünü daha iyi tanıma fırsatına erişebilirsiniz.

Sliema

Mdina’nın çarpıcı tarihselliğinin ardından, günümüz Malta’sına ve onun dinamik yüzüne sizi daha da yakınlaştıracak Sliema da Malta’da görülmesi gereken yerler arasında. Denizin bütün maviliğiyle parıldadığı ve oldukça turistik olan bu şehir, Fresco’s ve Il-Merill gibi Malta’nın en lüks ve iddialı restoranlarını da bünyesinde barındırıyor. St. Julians ve St. Georges plajları da Malta turunuzda plana dahil etmeniz gereken yerler arasında. Bu iki özel plaj Malta’da tatilin tadını çıkarmak isteyenler için muhteşem bir atmosfer sunuyor. Crow’s Nest ve Ta Bajri gibi geç saatlere kadar eğlenebileceğiniz mekânlarıyla bilinen kent, tatilini Valletta ile sınırlamak istemeyenler için ideal.

Marsaxlokk

Malta’daki şehirleri keşfettikten sonra, biraz hava değişimine ve kalabalıklardan uzaklaşmaya ne dersiniz? Limanına demirlemiş balıkçı tekneleriyle İzmir’in harika kıyılarını hatırlatan Marsaxlokk, Malta’nın şirin bir balıkçı kasabası. İzmir demişken, İzmir’de Gezilecek Yerleri kaçırmayın! Luzzu isimli geleneksel tekneler burada balıkçılık için kullanılıyor. Luzzu, daha önce hiç bilmediğiniz deniz ürünlerini tatma ve açık maviliklerde sessizliği deneyimleme fırsatı sunuyor. Tartarun ise kasabanın en bilinen balıkçı restoranı ve kesinlikle atlanmaması gereken bir adres.

Gozo Adası

Gozo, Malta'nın cennet adası.

Gozo Malta’nın cennet adası. Sahilleri, doğasıyla büyüleyen Gozo karnavalı ve tapınaklarıyla meşhur. Rabat ismiyle de bilinen Victoria ise adanın merkezinde yer alıyor. Victoria, Gozo Arkeoloji Müzesi, Santa Verna Tapınağı gibi göz kamaştırıcı tarihsel değere sahip. La Grotta isimli popüler gece kulübü ve bir eşini başka bir yerde bulamayacağınız yerel şaraplara ev sahipliği yapan Cafe Jubilee gibi mekânlarıyla da göz dolduruyor. Malta adası kadar fazla seçenek sunmasa da Gozzo’nun orijinallik ve eğlence açısından hayal kırıklığına uğratmayacağı kesin.

Malta Dil Okulları

Malta

Yurtdışında İngilizce nerede öğrenilir? sorusuna cevap olarak verilecek yerlerden olan Malta, günümüz standartlarına uygun ilk İngilizce dil okulunun kapısını 50 yıl önce açmış. Ülkedeki sayısız dil okulu dil turizmi için büyük önem taşıyor. İngilizcenin Maltaca ile beraber resmi dil olarak kabul edildiği ülkede Malta Üniversitesi de prestijli bir eğitim kurumu olarak kabul ediliyor. Malta Adası’nın yanı sıra Gozo’da da Institute of English Language Studies gibi köklü kurumlar, dil eğitimi amacıyla Malta’da bir süre kalmayı planlayanlar tarafından tercih ediliyor.

Malta’yı ziyaret etmek size neler katabilir?

İster yabancı dil eğitimi, eğlence ya da tatil için olsun Malta’yı ziyaret etmek, size güçlü bir tarihsel donanım kazandıracak. Bunun yanı sıra renkli bir gece hayatını deneyimlemenize olanak sağlayacak. Farklı kültürlerin iç içe geçtiği ve bunu yaparken kendi özelliklerini koruduğu Malta herkes için özel bir deneyim vadediyor. Ayrıca istatistiksel olarak Avrupa’nın en güvenli ülkesine doğru yola çıktığınızdan emin olabilirsiniz.

Seyahatinizi gayet makul bir bütçeyle tamamlayacak olmanız da kendinizi iyi hissettirecek. Malta uçak biletleri, gidiş ve dönüş dahil olmak üzere son derece uygun fiyatlara temin edilebiliyor ve Malta vize prosedürleri kısa sürede tamamlanabiliyor.

Akdeniz’in muhteşem mimarisi, suyu ve doğasında ruhunuzu dinlendirmeye ve arındırmaya hazır olun! Yerel lezzetlerin tadını çıkarın ve ardından kendinizi gecenin ritmine bırakın. Eşi benzeri görülmemiş bir eğlence için geri sayım başladı. Avrupa’nın gözlerden uzak ve el değmemiş doğasıyla büyüleyici ülkesinin beklenmedik ufuklar açmasına izin verin.

Malta Nerede?