Seyahat Haberleri Kuzey Işıkları’nı İzleyebileceğiniz En İyi 6 Yer

Tüm makaleler

Kuzey Işıkları’nı İzleyebileceğiniz En İyi 6 Yer

Aurora Borealis avcılarının dikkatine: İşte bu kış Kuzey Işıkları görmek için gidebileceğiniz en iyi 6 yer! Kuzeye en ucuz uçak biletini bulmak için Skyscanner'ı kullanarak en uygun uçak biletlerini anında görüntüleyin!
Her Yere Ucuz Bilet Ara

Kuzey ışıkları, yani adını Şafak Tanrıçası Aurora‘dan alan Aurora Borealis, dünyanın manyetik alanı ile Güneş’ten gelen yüklü parçacıkların etkileşimi sonucu gökyüzünde ortaya çıkan doğal ışımalardır. Peki Kuzey Işıkları nerededir, nerelerden görülür? Genellikle geceleri gözlemlenen bu ışımalar, ağırlıklı olarak kutuplarda meydana geldiği ve kutuplara yakın alanlardan gözlemlendiği için kutup aurorası veya kutup ışıkları olarak da anılır. Kuzey ışıklarını takip etmek için Kuzey Yıldızı’ndan da yararlanabilirsiniz, ama görülebilecek bir yerdeyseniz zaten gözden kaçırma ihtimaliniz olmaz.

Her Yere Ucuz Bilet Ara

1. Svalbard, Norveç

74. ve 81. paraleller arasında yer alan Svalbard’ın Arktik bölgenin içinde yer aldığını söyleyebiliriz. Norveç’e bağlı bu adayı tercih edecekseniz, Kasım ve Şubat ayları arasında kuzey ışıklarını gözlemleme şansınız yüksek olacaktır. Ayrıca ne kadar yüksek bir noktaya çıkarsanız, Norveç kuzey ışıkları görme şansınız o kadar artar. Eğer Svalbard’a hiç gün ışığı almadığı “Polar Gece” dışındaki zamanlarda gelirseniz ren geyiği, morslar ve kutup ayılarını görme şansınız da daha yüksek olacak. Turistik Norveç vizesi için Schengen vizesine başvurmanız gerekiyor. Vize işlemlerinizi tamamladıktan sonra Norveç turunuza Norveç fiyortlarında yapılan gemi turlarını ekleyebilirsiniz.

Norveç nerede ve nasıl gidilir: Adaya ulaşım Oslo ve Tromso üzerinden Svalbard’ın en büyük kenti olan Longyearbyen’deki havaalanından sağlanıyor.

Kuzey ülkelerinde en çok tercih edilen turizm olan Norveç Fiyortlar Turu için siz de hazır mısınız?

2. Kakslauttanen, Finlandiya

Laponya’nın Finlandiya sınırları içinde kalan bölgesindeki Kakslauttanen’de Kuzey Işıkları’nı size özel camdan inşa edilmiş Eskimo evinizden izleme ayrıcalığını yaşayabilirsiniz. Odanızda harıl harıl yanan odun ateşiyle ısınıp saunada terlerken ışıkları izlemek gerçekten fazlasıyla lüks ve farklı bir deneyim sunuyor. Eğer ışıkları göremezseniz üzülmeyin, Ren Geyiği safarisine katılabilir ya da yakınlardaki Urho Doğal Parkı’nda gezintiye çıkabilirsiniz.

Finlandiya nerede ve nasıl gidilir: Kakslauttanen’e Helsinki üzerinden ulaşmak en kolay opsiyonunuz olacak.

3. Jukkasjärvi, İsveç

Kiruna Bölgesi’ndeki Jukkasjärvi Köyü, Kuzey Işıkları’nı görebileceğiniz bir başka keyifli nokta. Aurora Boresalis’i görmeniz için gece turları düzenleniyor. Eğer Aurora görünür değilse, Esrange Uzay Merkezi’nin turuna katılıp bol yıldızlı İsveç gökyüzünü seyre çıkmak da keyifli olacaktır. Jukkasjärvi Köyü’nde bir buz oteli bulunmakta ancak bu tip oteller fazlasıyla pahalı olduğundan dilerseniz yakınlardaki Kiruna’da kalacak daha uygun konaklama seçeneklerini tercih edebilirsiniz. Kiruna’da kar aracıyla gezerek, karın tadını çıkarma fırsatınız da var.

İsveç nerede ve nasıl gidilir: Kiruna Bölgesi’ne ulaşım için Stokholm’e varıp, sonrasında araç kiralayarak Kiruna’ya geçmek, ya da Stokholm’den Kiruna’daki havaalanına uçmak en iyi seçenekler.

Buzdan bir otelde kalma fikri sizi heyecanlandırdıysa, dünyanın en etkileyici 10 buzdan oteline mutlaka göz atın.

4. Reykjavik, İzlanda

Reykjavik halen Kuzey Işıkları’nı görebileceğiniz en uygun fiyatlı ve erişilebilir yerlerden biri olma özelliğini koruyor. Bu arada Kuzey Işıkları’nı görmek dışında yıl boyunca sıcaklığını koruyan doğal kaplıca havuzu Mavi Lagün’ü ziyaret etmek ya da kar aracıyla Game of Thrones’un çekildiği mekanları gezmek de hoşunuza gidebilir. Siz iyisi mi Skyscanner’la en ucuz İzlanda uçak biletlerine bakıp bir İzlanda turu planlayın!

İzlanda nerede ve nasıl gidilir: Reykjavik’e Türkiye’den direkt uçuş bulunmamakla beraber, tek aktarmalı uçuşlar mevcut.

5. Kanada‘nın Kuzey Bölgeleri

Daha uzun mesafeli bir uçuşu beraberinde getirse de Kanada, Kuzey Işıkları’nın görülebildiği birçok bölge içermesiyle de Aurora avcıları için harika bir seçenek. Kuzey Işıkları, Yukon, Saskatchewan, Kuzeybatı Eyaletleri (Northwest Territories) Newfoundland, Nova Scotia ve İngiliz Kolombiyası (British Columbia) gibi ülkenin birçok bölgesinde izlenebilir. Doğru zamanlama ve hava koşullarını yakalarsanız, bu bölgelerde hem ışıkları gözlemleyebilir hem de tatilinizi kayak ve diğer kar aktiviteleriyle süsleyebilirsiniz. Buradaki harita ile Kuzey Işıklarını gözlemleyebileceğiniz noktaları ve zamanları keşfedebilirsiniz.

Kanada nerede ve nasıl gidilir: Kanada’ya ulaşım en kolay doğuda Toronto ve batıda Vancouver’dan sağlanıyor. Bu şehirlere ulaştıktan sonra istikametinize Kanada’daki yurt içi uçuşları kullanarak devam edebilirsiniz. Kanada vizesi için Kanada Konsolosluğu’na değil, anlaşmalı vize merkezine başvurmanız gerekiyor.

6. İskoçya, Birleşik Krallık

kuzey ışıkları nerede

Kuzey Işıklarını görebileceğiniz bir diğer ülkeyse İskoçya. Kuzeyde yer alan Caithness sahili bu ülkede Aurora’yı izleyebileceğiniz en iyi yerlerden biri olarak gösteriliyor. Eğer ışıkları izlemek dışında başka aktivitelerle de ilgileniyorsanız, Aviemore ve Cairngorms Ulusal Parkı uğrayabileceğiniz yerlerin arasında.

İskoçya nerede ve nasıl gidilir: Edinburg ya da Glasgow’a uçup buradan kiralayacağınız aracınızla Aviemore’a geçebilirsiniz. Eğer daha kuzeye çıkmak isterseniz, Inverness’e uçup buradan devam edebilirsiniz.

Gece Hayatı Canlı Avrupa Şehirleri arasında Glasgow da var, diğerlerini merak ediyor musunuz?

Kuzey Işıkları Nerede İzlenir?

Şehir Ülke
Svalbard Norveç
Kakslauttanen Finlandiya
Jukkasjarvi İsveç
Reykjavik İzlanda
Kuzey Kanada Kanada
İskoçya Birleşik Krallık

Kuzey ışıklarının görünme olasılığı, kuzey manyetik kutbuna yaklaştıkça artmaktadır. Manyetik kutbun yakınlarında oluşan auroralar, uzaktan kuzey ufkunu yeşilimsi bir parlaklıkla, bazen de soluk bir kırmızıyla aydınlatırlar. Bu doğa fenomenini Kasım-Şubat ayları içinde, Kuzey Kutbu’na yakın noktalarda, gökyüzünün net göründüğü iyi havalarda takip etmek gerekir.

Ucuz uçak bileti, ihtiyacınıza uygun otel ve araç kiralama için hepsi bir arada ödüllü Skyscanner Uygulamasını indirin, hesaplı tatilin tadını çıkarın!