COVID-19 (Koronavirüsü) seyahat planınız üzerinde etkili olabilir. Nereye giderseniz gidin, en son önerileri burada bulabilirsiniz.

Seyahat Haberleri Sizin için buradayız

Tüm makaleler

Sizin için buradayız

Genel Tavsiye

COVID-19 olarak da bilinen Koronavirüs ile ilgili gelişmeleri bu sayfada paylaşıyor olacağız. İster hemen şimdi, ister yakın gelecekte yardımı dokunacak bu sayfamızı kaydetmek işinize yarayabilir.

Koronavirüs gelişmeleri

Gündem sürekli değişiyor ve bu da sizin için en önemli olan bilgilere ulaşmanızı zorlaştırıyor.

Yerel yetkililer ve hükumet tarafından yapılan açıklama ve tavsiyeleri takip etmenizi şiddetle öneriyoruz. Aynı zamanda küresel gelişmelerden haberdar olmak için Dünya Sağlık Örgütü’nü (WHO) takip etmekte yarar var.

T.C. Sağlık Bakanlığı Önemli Sayfalar

Yurt İçi ve Uluslararası Uçuş Kısıtlamaları

Birçok ülke gibi Türkiye de uluslararası uçuşları askıya alarak ülkeye giriş çıkışları 20 Mayıs’a kadar durdurma kararı aldı. Yurt dışından ülkeye dönüş yapmak isteyen Türk vatandaşları için bulundukları ülkeye bağlı olarak belirli sayıda Türk Hava Yolları seferleri konuldu. Bulunduğunuz ülke veya şehirdeki konsolosluklardan Türkiye’ye dönüş yapmak için gerekli bilgileri alabilirsiniz.

Koronavirüs dönemi boyunca yurt içinde seyahat etmek isteyenlerin Yurt İçi Seyahat İzin Belgesi alması gerekiyor. Mecburi iş seyahati, kişisel veya ailevi sebeplerden dolayı yapılacak seyahatlere izin veriliyor. Herhangi bir seyahat planlamadan önce mutlaka konuyu araştırıp izin belgenizi almış olmanız en iyisi olacaktır.

Sıkça Sorulan Sorular

Durumlar biraz hızlı değişse de aklınızdan çıkarmamanız gereken 4 önemli seyahat sorusu var:

Seyahat sırasında nasıl korunurum?

Uygulayabileceğiniz çokça pratik önlem mevcut. Ellerinizi düzenli olarak yıkayın (bol sabun ve suyla veya alkol içeren dezenfektan jellerle), gözlerinize, burun ve ağzınıza dokunmaktan kaçının. Öksüren veya hapşuran insanlardan en az bir metre olacak şekilde uzaklaşın. ALINACAK ÖNLEMLER

Tatil planımı iptal etmek istiyorum. Nasıl iptal ederim ve geri ödeme yapılır mı?

İlk olarak bilet aldığınız veya yer ayırttığınız hava yolu, otel veya seyahat acentesini arayın. İşlemi hangi firmayla yaptığınızdan emin değil misiniz? Size gelen rezervasyon onay e-postasında ya da banka hesabınız veya kredi kartı ekstrenizde firma adını bulabilirsiniz. Daha fazla ayrıntı ve iletişim bilgilerine yardım sayfamızdan ulaşabilirsiniz.

Uçuşum iptal oldu. Nasıl para iadesi alırım?

Hava yolu şirketini veya çevrim içi seyahat acentasını arayın. Birçok kişinin seyahat planı değiştiğinden size yardımcı olabilecek birine ulaşmanız normalden uzun sürebilir ancak denemeye devam edin. Hizmet sağlayıcı para iadesi yapılamayacağını veya tüm faaliyetlerini durdurduğunu söylerse ve ödemeyi kredi kartıyla yaptıysanız kredi kartını aldığınız bankayı arayabilirsiniz. Seyahat sigortanız varsa bu hizmeti sağlayan şirketle de iletişime geçin.

Seyahat sigortam iptalleri de karşılar mı?

Bu sigorta poliçenize bağlı. Sigorta şirketinin internet sitesini kontrol edin veya bilgi edinmek için firmayı arayın.

Bu sayfa en son 22.04.2020 tarihinde güncellenmiştir. Sayfada yer alan bilgiler yayınlanma tarihinde bildiğimiz kadarıyla geçerlidir. Yine de, COVID-19 krizinin doğası gereği, bilgiler konuma bağlı olarak değişiklik gösterebilir, kısa zamanda veya zamanla değişebilir. Bu sayfayı güncel tutmak için elimizden geleni yapacağız, fakat teminat veremeyiz.

Bu sayfa genel bilgi sağlamak için oluşturulmuştur ve sizin durumunuza özel cevap sağlama amacı yoktur. Seyahate çıkmadan önce veya karar verirken yolculuk önerileri konusunda devlet kaynaklarına bakmanız şiddetle tavsiye edilir.