Seyahat Haberleri Klasik Müzik Tadında Avusturya Gezi Rehberi

Tüm makaleler

Klasik Müzik Tadında Avusturya Gezi Rehberi

Avusturya, hem yaz hem de kış seyahatleri için en iyi alternatiflerden biri. Başkent Viyana, ülkenin ikinci büyük şehri Salzburg ve kayak tutkunları için Alpler muhteşem manzaralar sunuyor.
Ucuz Viyana Uçak Biletleri

Avusturya Turu Hakkında Her Şey

Viyana Gezilecek Yerler

Avusturya nüfusunun yaklaşık dörtte biri, sıklıkla yaşam kalitesi en yüksek şehir olduğu açıklanan başkent Viyana’da yaşıyor. Şehrin opera, konser salonları, devasa müzeler ve nostaljik mağazalardan ibaret olduğunu sanıyorsanız, fena hâlde yanılıyorsunuz. Yeni nesil kulüpler, genç sanatçıların işlerini sergileyen galeriler, modern mimari ve şık mağazalar da Viyana’nın sahip olduğu değerlerden. Avusturya seyahatiniz sırasında size rehberlik edebilecek Viyana gezilecek yerler listesi şehrin her iki yönünü de dikkate alıyor.

Ucuz Viyana Uçak Biletleri

Hofburg Sarayı

İnşasına 13. yüzyılda başlanan Hofburg Sarayı, 1. Dünya Savaşı’nın sonuna dek Avusturya tarihine damgasını vuran Habsburg Hanedanı’na yedi asırdan uzun süre ev sahipliği yapmış. Yedi asır boyunca nerdeyse tüm hükümdarın emriyle genişleyen ve tadilat gören bu devasa yapıda, Avusturya tarihinin ve neredeyse tüm mimari stillerin izini sürebilirsiniz.

Kendinizi evinizde hissedeceğiniz Avrupa şehirleri arasında tabii ki Viyana da yer alıyor. Peki diğerleri?

Michaelerplatz Kapısı’ndan girdikten sonra, sarayı gezmeye gümüş, porselen ve sofra takımı koleksiyonunun sergilendiği Silberkammer’den başlayabilirsiniz. Ardından, birçok film, dizi ve hatta çizgi filme konu olan Avusturya İmparatoriçesi Elisabeth’e –nam-ı diğer Prenses Sisi’ye- ait eşyalar ve giysilerin sergilendiği Sisi Müzesi sizi bekliyor. Avusturya Hanedanı’nın ihtişamlı yaşamına dair genel bir fikir edindikten sonra, Sisi ve Avusturya İmparatoru Franz Joseph’in çocukları ve diğer hanedan üyelerinin yaşadığı İmparatorluk Daireleri turuna başlayabilirsiniz. Gümüş koleksiyonu, Sisi Müzesi ve İmparatorluk Odaları’nın tümünü tek biletle gezebilirsiniz. Daha özel bir deneyim yaşamak istiyorsanız, özel gece turuna da katılabilirsiniz.

Viyana’da Otel Bul

Schönbrunn Sarayı

Hosburg turundan sonra hâlâ saraya doyamayanlar için Viyana gezilecek yerler listesinin iki numarasında Avrupa’nın en güzel Barok komplekslerinden biri kabul edilen Schönbrunn Sarayı var. Burası dünyanın en güzel sarayları arasında gösteriliyor. İhtişamda Versay ile yarışan 1.441 odalı Schönbrunn’u ziyaret ettikten sonra, yönünüzü sarayın yakındaki dünyanın en eski hayvanat bahçesine de çevirebilirsiniz.

Ucuz Viyana Uçak Biletleri

Aziz Stefan Katedrali

viyana gezilecek yerler katedral

İnşasına 12. Yüzyılda başlanan Aziz Stefan Katedrali, Avusturya’daki en önemli Gotik yapılardan biri olarak kabul ediliyor. Katedrali gezdikten sonra, kuleler, mezar ve katedral hazinesini de görmek istiyorsanız, her şey dahil bir bilet almalısınız.

Viyana Devlet Opera Binası

viyana opera binası

Viyana gezilecek yerler listesinde dördüncü sırada, dünyanın en önemli opera binalarından biri olarak kabul edilen Viyana Devlet Operası var. Yapı, 19. yüzyılda Neo-Rönesans stilinde inşa edilmiş. Elinizi çabuk tutup biletinizi aylar öncesinden alırsanız, İkinci Dünya Savaşı’nda bombalandıktan sonra aslına uygun bir şekilde restore edilen yapıda bir opera ya da bale temsili izleyebilirsiniz.

Her Zevke, Her İlgiye Göre Müzeler

Paris, Londra ve Roma gibi, Viyana da Avrupa’nın en önemli sanat ve kültür başkentlerinden biri. Bu yüzden Viyana gezilecek yerler listesinde müzelere yer vermemiz kaçınılmazdı.  Avusturya, hatta Avrupa sanatı tarihinin izlerini sürebileceğiniz Leopold Müzesi, Belverede Müzesi, Viyana Sanat Tarihi Müzesi ve Albertina Müzesi; Klimt, Schiele, Moser ve hatta Rembtandt, Picasso gibi ünlü ressamların eserlerini görmek isteyen sanatseverleri bekliyor.

Çağdaş sanat meraklısıysanız, seyahatinizden önce Kunstshalle Wien’in programından ilginizi çeken bir sergi olup olmadığını kontrol etmenizi tavsiye ederiz. Doğa ve doğa tarihiyle ilgileniyorsanız, 1870 yılında açılan Viyana Doğa Tarihi Müzesi için en az 3 saatinizi ayırmalısınız. Psikanalizin kurucusu kabul edilen Freud’un yaşadığı ve çalıştığı daireyi görmek için, yolunuzu Freud Müzesi’ne de çevirebilirsiniz.

Kültür sanat için en iyi tatil yerlerine Viyana’yı da ekleyebilirsiniz.

Ucuz Viyana Uçak Biletleri

Farklı Maceralar

Viyana gezilecek yerler listesini buraya kadar tamamladıysanız, Avusturya tarihi hakkında yeterince bilgi edinmiş, saraylara ve müzelere doymuş olmalısınız. Şehri bisikletle keşfetmeye ne dersiniz? Viyana, 1.300 kilometrelik bisiklet yoluyla emrinize amade.

Şehrin farklı bölgelerinde kurulan üç bit pazarındaki yüzlerce tezgâh ise antika meraklılarını bekliyor. Gittiği her şehirde bir mezarlık ziyaret etmeden dönmeyenlerdenseniz, Viyana Şehir Mezarlığı’nda aralarında Beethoven, Brahms, Gluck, Schubert, Schoenberg ve Strauss’un da bulunduğu 2,5 milyon kişinin mezarını görebilirsiniz.

Avusturya seyahatiniz Aralık ayındaysa Noel Pazarları, Nisan ayındaysa Paskalya Pazarları, Mayıs başındaysa Viyana Gastronomi Festivali’ni Viyana gezilecek yerler listenize eklemelisiniz. Gastronomi demişken; Viyana mutfağının dünyada bir şehrin adını alan tek mutfak olduğunu biliyor muydunuz? Peki ya Viyana kafe kültürünün UNESCO’nun Somut Olmayan Kültürel Miras listesine alındığını? Sözün kısası, Viyana midenizi de mutlu edecek.

Ucuz Viyana Uçak Biletleri

Viyana otelleri arasından seçiminizi hızlı ve kolayca yapmak için Skyscanner otel arama motorundan yararlanabilirsiniz.

Salzburg

Viyana gezilecek yerler listesi rehberliğinde başkent turunuzu tamamladıktan sonra, birkaç gününüzü Salzburg’a ayırmanızı tavsiye ederiz. Avusturya’nın kültür başkenti kabul edilen Salzburg, ismini yakınındaki dağlarda bulunan tuz madenlerinden almış. 1965 yapımı 5 Oscar ödüllü Neşeli Günler (The Sound of Music), pitoresk Avusturya manzaralarını barındıran Salzburg’da çekildi. Bir de Mozart var tabii; Mozart bu şehirde doğdu ve büyüdü.

Salzburg turunuza, şehrin mücevheri olarak anılan Mirabell Sarayı ve Bahçeleri ile başlayabilirsiniz. Eski şehir turunuzu tamamladıktan sonra, fünikülerle Hohensalzburg Kalesi’ne gidip kuşbakışı Salzburg manzarasının keyfini çıkarmalısınız. Klasik müzikle ilgileniyorsanız, Mozart’ın doğum yerindeki müzede hac görevinizi yerine getirmeyi unutmayın. Mozart’ın bizzat kullandığı enstrümanları görebileceğiniz bu müze için en az bir buçuk saatinizi ayırmanızı öneririz. Gerçek bir Mozart tutkunuysanız, Mozart turlarından birine katılarak, ünlü bestecinin şehirdeki ayak izlerini takip edebilirsiniz.

Salzburg gezinize biraz enerji ve eğlence katmaya ne dersiniz? Şehirden yaklaşık yirmi dakikalık bir bisiklet yolculuğuyla Hellbrunn Sarayı’na ulaşabilirsiniz. Salzburg’un en güçlü prens-psikoposlarından biri olan Markus Sittikus’un 400 yılı aşkın süre önce inşa ettirdiği bu saray, diğer Avusturya saraylarınınkinden farklı ve çok ilginç bir tasarıma sahip. Sittikus’un yüzyıllar önce konuklarına hazırladığı sürprizler, bugün çocuklarınızı ve sizi şaşırtmayı ve eğlendirmeyi bekliyor. Dikkatli olun, bahçedeki heykel birdenbire çeşmeye dönüşüp sizi sırılsıklam edebilir.

Salzburg, doğa yürüyüşlerini sevenlerden cömertliğini esirgemiyor. Salzburg şehir merkezine yaklaşık 2 saat sürüş uzaklığındaki Krimml Şelalesi, Avrupa’daki en yüksek şelale unvanını taşıyor. Krimml köyünden otuz dakikalık keyifli bir yürüyüşün ardından bu görkemli şelaleye ulaşabilirsiniz.

Ucuz Avusturya Uçak Biletleri

Kayakla İlgilenenler İçin: Alpler

avusturya alpleri

Detaylı Viyana gezilecek yerler listesi ve Salzburg’un önemli noktalarından sonra; sıra, Avusturya’nın toplam alanının %62’sini kaplayan Alplerde. Avusturya, kayak severlerin yakından tanıdığı bir ülke elbette. Avusturya’daki kayak tesislerinin Almanya’dakilerden daha iyi ve İsviçre’dekilerden daha hesaplı olduğunu birçok kişiden duymuşsunuzdur. 2.500, hatta 3.000 metrelik birçok zirvede kar kalitesi olağanüstüyken; daha alçak yamaçlarda kullanılan yapay kar, gerçeğini aratmayacak nitelikte.

Avusturya Alpleri, kayakla ilgilenmeyenler için de birçok olanak sunuyor. Yaz aylarında yirmi derecelerde dolaşan sıcaklıkta, kartpostallardan fırlamış gibi görünen manzaralarda doğa yürüyüşü yapmak fena olmazdı, değil mi? Avusturya Alplerinde bulunan 300’ü aşkın gölde yüzmeye ya da su sporları yapmaya ne dersiniz? Kaya tırmanışı ve bisiklet turları da yapabilecekleriniz arasında.

Masmavi gökler ve karlı zirvelerin turkuaz göl sularıyla birlikte göz kamaştırdığı Alp manzaraları, şehir ve kasabalara hiç de uzak değil. Dolayısıyla Avusturya, birkaç günlük bir tatilde kır ve şehir hayatını tatmanıza olanak tanıyor. En büyük beşinci Avusturya şehri olan Inssburg, Alplerin başkenti olarak kabul ediliyor. Üç dağın arasına sıkışmış bu Ortaçağ kentindeki hemen hemen her noktadan karla kaplı zirveleri görmek mümkün. Zaha Hadid’in fütüristik füniküler tasarımı Hungerburgbahn da, bu nefes kesici dağ manzaralarına eşlik ediyor.

Avusturya Alplerinde, Viyana ya da Salzburg’dakilere hiç mi hiç benzemeyen iki müze bulunuyor. Bunlardan ilki, 2018 yılında açılan dünyanın ilk James Bond Müzesi 007 Elements. Müze, en yüksek bütçeli Bond filmi Spectre’nin çekildiği yapıda konumlanıyor. Dokuz galerisinde ışık, gölge, Bond filmlerinden klipler ve interaktif teşhirlerle sinematografik bir ambiyans sunan müzeye ulaşmanın tek yolu, Sölden kayak bölgesinden kalkan gondollara binmek. İkinci müzeyse, bir açık hava müzesi ve Oetzal vadisindeki Umhausen’de bulunuyor. 11.000 metrekarelik Oetzi Müzesi, 1991 yılında bulunan ve 5300 yıl önce öldüğü tespit edilen Buzadam Ötzi’ye adanmış. Geç neolitik çağ mezarlarının, kulübelerinin orijinal rekonstrüksiyonlarını görebileceğiniz bu arkeolojik müze, size zamanda yolculuk vaat ediyor.

Avusturya’da Otel Bul

Avusturya Hakkında

avusturya tarihi

Avusturya denilince aklınıza ilk gelen nedir? Lisedeki tarih dersleri mi, Alpler mi, vals mi, opera mı, şinitzel mi yoksa Freud, Klimt ya da Mozart mı? 16. yüzyılda dünyanın en güçlü krallığı ve 19. yüzyılda Avrupa’nın doğusunun yarısını yöneten bir süper güç haline gelen Avusturya, şu anda yaklaşık 9 milyonluk nüfusuyla Avrupa Birliği üyesi ülkelerden biri. Viyana, Avrupa’nın müzik başkenti kabul edilirken; Avusturya, İsviçre ile birlikte Avrupa’nın en önemli kayak ülkelerinden biri.

Yüzölçümü aşağı yukarı Türkiye’ninkinin onda biri olan Avusturya, gezginlerin birçok beklentisini karşılıyor: Nefes kesici dağ manzaraları eşliğinde kayak deneyimi, Viyana’da neredeyse her köşe başında görülebilen Habsburg Hanedanlığı’nın izleri, ünlü ressamların başyapıtlarına ev sahipliği yapan müzeler, süslü pastaları andıran Barok kiliseler ve Gotik mimari örnekleri, geleneksel ve modern öğeleri harmanlayan muhteşem restoranlar…

Avusturya seyahatiniz için rehberliğe mi ihtiyacınız var? Viyana gezilecek yerler listesi, ülkenin görülmesi gereken diğer şehri Salzburg ile ilgili bilgiler ve Alplerde kayak ve kayak dışında yapılabilecekler için yazının devamını okuyabilirsiniz.

Ucuz Avusturya Uçak Biletleri