Seyahat Haberleri Kışın Yaz Tatili: Sıcak Ülkelere Yolculuk

Tüm makaleler

Kışın Yaz Tatili: Sıcak Ülkelere Yolculuk

Kışın soğuğundan biraz uzaklaşıp kendinizi sıcak bir yerlere atmaya ne dersiniz? Sizin içi hazırladığımız kışın yaz tatili listesi, kemiklerinizi ısıtacak!

Kış mevsimi geldi, havalar iyice soğudu. Bu soğuk havalara kısa da olsa bir mola vermek hiç de kötü bir fikir değil. Sizin için kışın yaz tatili yapabileceğiniz farklı yerleri bir liste haline getirdik. Soğuklardan sıkıldıysanız, yola çıkmanın tam zamanı.

Harita

Vizesiz Tayland

Kışın yaz tatili yapabileceğiniz Güneydoğu Asya’nın en huzurlu ülkelerinden biri Tayland. Özellikle soğuk havalardan sıkıldıysanız, kış aylarında sıcak hava özleminizi geçireceğiniz tropikal bir cennet sizi bekliyor. Geniş kültür yelpazesi, adaları, Budizm inancı, yemekleri ve daha birçok özelliği, muhteşem bir keşif alanı sunuyor.

Ayrıca Tayland vizeye ihtiyaç duymayacağınız ülkeler arasında. En İyi 10 Vizesiz Ülke listesinden bir yer seçip hemen tatil programınızı yapmaya başlayın!

Ülkenin tamamını gezmek vakit alsa da, mutlaka görülmesi gereken uğrak yerleri es geçmemekte fayda var. İşte Tayland’ta görülmesi gereken şehirler ve yerler:

Bangkok

Bangkok

Bangkok, en çok ilgi gören şehir ve Tayland başkenti. Mutlaka gidilmesi gereken bölgenin başında Khao San Road geliyor. Turistlerin en uğrak yeri olan bu caddede, Bangkok kültürüne dair her şeyi bulabiliyorsunuz. Bölgenin güneyinde ise en önemli tapınaklar yer alıyor. Grand Palace, Wat Arun ve Wat Pho en ilgi görenleri. Ünlü tapınaklardan bir diğeri Wat Tiraimit ise Çin mahallesinde bulunuyor.

Uzak Doğu yemekleriyle aranız nasıl bilmiyoruz, ama Tayland’ta muhteşem Thai Yemekleri yiyebilirsiniz.

Kışın sıcak bir tatil yapabileceğiniz Bangkok’un su kanallarında tekne turu yapabilir ve Asiatique’de dönme dolaba binip, eşsiz güzellikteki Bangkok manzarasını seyredebilirsiniz.

Ucuz Bangkok Uçak Bileti

Ayutthaya

kışın yaz tatili

Tayland tarihinin en eski başkenti Ayutthaya. 18. yüzyıldan kalan birçok tapınak ve heykellerle dolu bir şehir. Sadece bir gün içerisinde burayı gezip, konaklamak için Bangkok’a geri dönebilirsiniz.

Pattaya

Pattaya Tayland‘ın en egzotik şehri. Million Years Stone Park And Pattaya Crocodile Farm, bütün gününüzü geçirebileceğiniz muhteşem bir park. Adalara yakın olan bu şehirden, günübirlik ada turları yapmanız da mümkün.

Şehirdeki The Sanctaury of Truth ve Wat Phra Khao Yai tapınakları görülmeye değer güzellikte.

Phuket

phuket

Çiftlerin balayı için en çok tercih ettikleri, ülkenin en büyük adası Phuket. Adanın tamamını gezmek için en az bir haftaya ihtiyacınız olacak. Gece hayatının oldukça canlı olduğu bu bölgede, en hareketli eğlence merkezi ise Patong.

Bangla Walking Street’in çılgın gece hayatını da es geçmemekte fayda var. Tayland gezinizde Phuket’e üç-dört gün ayırmanız yeterli. Tayland’ın egzotik cenneti Phuket’te yapılacakları merak ediyor musunuz?

Ucuz Phuket Uçak Biletleri

Phuket sadece balayı için değil, kışın yaz tatili yapmak için de ideal bir destinasyon.

Umman

Arap Yarımadası’nın güneyinde yar alan, yaklaşık 3 milyon nüfusa sahip Umman Sultanlığı, görülmeye değer güzellikte bir tatil fırsatı sunuyor. Hava sıcaklığının 25 derecenin altına hiç düşmediği bu yer, güneşin tadını çıkarmak isteyenler için kış aylarında tercih edilebilecek en güzel rotalardan biri. Ülkenin Hint Okyanusu’na kıyısı bulunduğu için, deniz tatillerine de oldukça uygun.

Ucuz Umman Uçak Bileti

Umman Çölleri

Çöl doğası ve kültürünü yakından keşfetmek için Umman çöllerinde safari yapmalı ve en az bir gece burada konaklamalısınız. Göz alıcı bir gün batımı ve havanın kararmasıyla başlayan çöl eğlenceleri sizleri bekliyor.

Sur Kenti

Sur kenti, yüzyıllardır Umman‘ın ticaret şehri olarak anılıyor. Özellikle Çin, Hindistan ve Endonezya bu ticarette yer alan ülkelerden sadece üçü. Umman geleneksel gemileri, kentin limanındaki büyük tersanede inşa ediliyor. Aynı zamanda medcezirlerin en net görülebildiği sahile sahip.

Wadi Shab

Sur kentine çok yakın olan bu vadi, gizli kalmış bir cennet. Hint Okyanusu manzarasıyla baş başa kalmak ve sahilde huzurlu yürüyüşler yapmak için en uygun yer Wadi Shab.

Wadi Bani Khalid

Kuraklığın ortasında yeşillerle süslenmiş küçük göllerden oluşan eşsiz yer Wadi Bani Khalid. Yüzmek ve dinlenmek isterseniz, Wadi Bani Khalid’te bir gece konaklayarak, Umman turunuzda huzurlu bir mola verebilirsiniz.

Abu Dabi – BAE

Birleşik Arap Emirlikleri’nin başkenti olan şehir, çöl iklimi yaşadığı için kış tatili rotalarından biri. Dubai ile yarışan Abu Dabi şehrini iki günde gezmek mümkün.

Ucuz Abu Dabi Uçak Bileti

Yas Island

Abu Dabi eğlence ve alışveriş bölgesine dönüştürülmüş olan yapay ada Yas Island’a ilgi oldukça büyük. Birleşik Arap Emirlikleri’nin ilk su parkı olan Yas Waterworld de burada bulunuyor.

Şeyh Zayed Camii

Türkiye’yle beraber dokuz ülkenin katkılarıyla, 2004 yılında vefat eden eski devlet başkanı Şeyh Zayed anısına inşa edilen ihtişamlı cami, Abu Dabi şehrinde turistlerin en uğrak noktalarından biri.

Qasr al-Hosn

Beyaz Kale veya Eski Kale olarak da bilinen yapı, 1761 yılında tek tatlı su kaynağını savunmak için inşa edilmiş bir gözcü kulesi olsa da 1793’te kale haline getiriliyor. Günümüzde ise Kültür Bakanlığı olarak kullanılıyor.

Ferrari World

2010 yılında açılan ve Ferrari markasının adını taşıyan eğlence parkında zamanın nasıl geçtiğini anlamakta güçlük çekebilirsiniz. Özellikle motor sporları ve hız tutkunları için vazgeçilmez rotalardan biri.

Emirates Park Zoo

Abu Dabi El Bahia’da bulunan, merkeze yaklaşık 35 kilometre uzaklıktaki hayvanat bahçesinde 1700 hayvan bulunuyor. Ayrıca hayvanat bahçesi içerisinde konaklama imkanı da mevcut. Güzel bir aile tatilinde mutlaka uğranması gereken yerlerden biri.

Marina Mall

En gözde dünya markalarını bünyesinde barındıran alışveriş merkezi Marina Mall, alışveriş yapmak, dinlenmek ve yemek yemek için güzel bir mola noktası.

Corniche Road

8 kilometre uzunluğundaki bu cadde, parkları, restoranları, mağazaları ve mavi bayraklı sahili ile ünlü. Abu Dabi şehrinin göz bebeği olan bu caddeyi mutlaka görmelisiniz.

Emirates National Auto Museum

Müze, Liwa Vahası’na giden otoyolda, şehir merkezine yaklaşık 45 kilometre uzakta bulunuyor. Araba tutkunlarının uğrak noktası olan Ulusal Araba Müze’sinde Şeyh Hamad Bin Hamdan Al Nahyan’a ait 200 aracın yanı sıra, dünyanın en büyük kamyonu sergileniyor.

Marakeş – FAS

Fas’ın mistik şehri Marakeş, aslında iki küçük şehrin birleşmesiyle oluşuyor; Surlarla kaplı eski şehir Medina ve yeni şehir Gueliz. Sadece yürüyerek kolayca gezebileceğiniz bu mistik şehirde, keşfedilmeyi bekleyen masallar var. Kışın yaz tatili yapmak ve tarihe doymak istiyorsanız, Marakeş iyi bir tercih. Marakeş’in şimdi tam zamanı!

Ucuz Marakeş Uçak Bileti

Majorelle Bahçeleri

1919 yılında Majorelle adında bir ressamın Marakeş şehrine taşınıp, dünyanın çeşitli yerlerinden topladığı bitkilere burada hayat vermesiyle, Majorelle Bahçeleri’nin hikayesi başlıyor. Aynı zamanda Berberilerin hayatını ve kültürünü anlatan bir müze de bulunuyor.

Kutubiye Camii

Şehrin en büyük camisi, Berberi Kral Yakup Mansuz tarafından, 13. Yüzyılda inşa ediliyor. Oyma mimarisiyle öne çıkan ve portakal ağaçlarıyla çevrelenen bu cami, şehrin kalbi.

Jemaa el-Fnaa Meydanı

Jemaa el-Fnaa Meydanı, Marakeş şehrinin tartışmasız en popüler noktası. Seyyar sokak yemekleri, yılan oynatıcıları, falcılar, dövmeciler, şarkıcılar, hikaye anlatıcıları ve daha birçok macera burada sizi bekliyor. Gündüzleri sakin olan meydan, havanın kararmasıyla beraber canlanmaya ve renklenmeye başlıyor.

Saadian Mezarları

16. yüzyıl Fas hükümdarı Ahmet El Mansur’un kabriyle beraber Saadian hanesinden 66 aile mensubunun da kabrini içeren mezarlık, uzun yıllar keşfedilmiyor. 1917 yılında, havadan çekilen bir fotoğrafla fark ediliyor ve ziyarete açılıyor.

Bahia Sarayı

19. yüzyılda, 14 yılda inşa edilen saray, Marakeş şehrinin en ihtişamlı yapılarından biri. Bahia kelimesi de ihtişam ve görkemli anlamlarını taşıdığı için seçiliyor. Tavandan duvara kadar el işçiliği işlemelerin yapıldığı bu cami, Marakeş turunda mutlaka görülmesi gereken yerlerden biri.

Gueliz

Yeni şehir olarak da bilinen Gueliz, şehrin modern ve sakin yüzü. Önemli markalar, şık butikler ve ünlü restoranlarla şehrin lüks semtlerinden biridir aynı zamanda.