Seyahat Haberleri Kimlikle Gürcistan Turu Gezi Rehberi

Tüm makaleler

Kimlikle Gürcistan Turu Gezi Rehberi

Gürcistan, Tiflis ve Batum'dan daha fazlasına sahip. Sizin için hazırladığımız alternatif Gürcistan gezi rehberi ile bu güzel ülkeyi farklı bir gözle keşfe çıkıyoruz.
Ucuz Gürcistan Bileti Bul

Batum Tiflis Gezilecek Yerler ve Daha Fazlası

Vizesiz ve hatta pasaportsuz seyahat edebildiğimiz Gürcistan, son yıllarda ülkemizde oldukça popüler bir destinasyon haline geldi. Bu güzel ülkeyi de ülkenin başkenti Tiflis ve sınırımıza komşu olan Batum üzerinden tanımaya başladık. Ancak Gürcistan sadece bu iki şehirden ibaret değil. Sizin için hazırladığımız bu alternatif Gürcistan gezi rehberi ile Gürcistan’ın Gori ve Kutaisi kenterini ve Svaneti bölgesini yakından tanıyacağız.

Ucuz tatil yapmak için önerilerimize göz atın, uygun fiyata gezmenin keyfini yaşayın: Az Parayla Tatil Tüyoları.

Ucuz Gürcistan Bileti Bul

Gürcistan Batum Turu ve Tiflis Gezisi

Eğer Gürcistan denince aklınıza Tiflis ya da Batum geliyorsa, yukarıdaki soruyu cevaplamanız biraz daha kolay. Siz ya da çevrenizdeki birileri bu kentlere büyük ihtimalle gitmiştir. İnternet üzerinde de bu kentlerden bahseden bloggerlara rastlamanız çok olası.

Tiflis Gezi Rehberi sayfamızı ziyaret ederek Gürcistan turunuzun Tiflis gezisini kolayca planlayabilirsiniz.

Tiflis ve Batum’u işin dışında bırakınca bu soruyu yanıtlamak biraz daha güç hale geliyor. Hemen yanımızda bulunan ve kolaylıkla gidilebilen Gürcistan’ın büyük bir bölümü, hâlâ çoğumuz için gizemini koruyor. Bu durum da pek gidilmeyen yerlere gitmeyi sevenler için harika!

Sorumuza geri dönelim. Bu sorunun farklı yanıtları olacağını söyleyebiliriz. Gürcistan’a huzur içinde dinlenmek için, doğa sporları yapmak için, yemek yemek ve harika şarapların tadına bakmak için gidebilirsiniz. Herkes için söyleyebileceğimiz tek şey; Gürcistan’a giderken amacınız ne olursa olsun, Gürcistan size beklediğinizden daha fazlasını sunacak.

gürcistan gezi rehberi

Kutaisi

Alternatif Gürcistan gezi rehberi ülkenin batısında yer alan Kutaisi ile başlıyor. Tekrar hatırlatalım ki Gürcistan tatili için vize ve pasaport gerekmiyor; Kimlikle Gidilen Ülkeler kapsamında ziyaret edebiliyorsunuz.

Kutaisi, Gürcistan’ın en büyük ikinci şehri. Tarih boyunca farklı dönemlerde Gürcistan’a başkentlik yapmış olan kent Sovyetler Birliği’nin dağılmasının ardından bu ünvanı Tiflis’e bırakdı. Ancak Tiflis başkent olmasına rağmen yeni parlamento binası Kutaisi’de yapıldı ve 2012 yılında binanın tamamlanmasının ardından Gürcü parlamentosu Kutaisi’ye taşındı.

Parlamentonun Kutaisi’ye taşınması bir süre boyunca unutulmuş olan kentin yeniden doğmasına neden oldu. Bu değişiklik sayesinde caddeler, binalar ve parklar yenilendi.

Kutaisi Ulaşım

Kutaisi’de bir havaalanı bulunmasına rağmen Türkiye’den Kutaisi’ye direkt bir uçuş yok. Kutaisi’ye Batum ve Tiflis üzerinden ulaşabilirsiniz. Kentin Batum’a olan uzaklığı 160 kilometre; Tiflis’e olan uzaklığı ise 230 kilometre.

Kutaisi Gezilecek Yerler

Kendiniz için hazırlayacağınız Gürcistan gezi rehberi içinde Kutaisi’ye sadece Bagrati Katedrali ve Gelati Manastırı için bile yer verebilirsiniz.

Bagrati Katedrali

kutaisi

Kutaisi Katedrali olarak da adlandırılan Bagrati Katedrali, Gürcistan’ın en önemli dini yapılarından biri. Orta Çağ Gürcü mimarisinin en önemli başyapıtlarından biri olan katedral zaman içinde büyük zarar görmüş. 1950 yılında başlayan restorasyon çalışmaları 2012 yılında sona erdi. 1994 yılında UNESCO Dünya Mirası Listesi’ne alınan bugün Gürcü Ortodoks Kilisesi’ne bağlı olarak faaliyet gösteriyor.

Gürcistan’ın en önemli dini yapılarından birini anlatırken Gürcülerin günlük yaşantısında dinin öneminden de kısaca bahsetmemiz gerekiyor.

Gürcistan, yaklaşık %90’ı Hristiyan olan bir ülke. Hristiyanların büyük bir bölümü de Doğu Ortodoks Kilisesi’ne bağlı.

Gürcü nüfusunun büyük bir bölümü kendini “dindar” olarak tanımlıyor. Dini törenlere katılım oldukça yüksek. Zenginler dini yapılar yaptırıyorlar ya da bu yapıların yaptırılmasına finansal destek veriyorlar. Bu yüzden Bagrati Katedrali Gürcüler için sadece bir tarihi miras olmanın ötesinde, manevi dünyaları için de önemli bir mekân.

Ucuz Gürcistan Bileti Bul

Gelati Manastırı

Kral IV. David zamanında 1106 yılında yapılan manastır Kutaisi’nin UNESCO Dünya Mirası Listesi’ndeki bir diğer kültür varlığı.

Gelati Manastırı Kutaisi’nin bulunduğu bölgenin zamanın en önemli entelektüel merkezlerinden biri haline gelmesini sağlamış. Çalışmalarını manastırda sürdüren birçok bilim adamı, teolog ve filozof sayesinde manastır “Yeni Atina” olarak da anılmış. Bu dönemden kalan birçok el yazması ve duvar resmini manastırda görmek mümkün.

Gelati Manastırı, diğer birçok manastır gibi bir tepenin üstüne kurulmuş. Manastırı ziyaret ettikten sonra manzaranın tadını çıkarabilirsiniz.

Ucuz Gürcistan Bileti Bul

Yukarı Svaneti

Eğer doğa sporlarına meraklıysanız ve İsviçre Alpleri’ne benzer bir manzara eşliğinde maceradan maceraya koşmak size çekici geliyorsa, pek de kimsenin bilmediği ama her geçen gün daha da popülerleşen Yukarı Svaneti bölgesine bayılacaksınız.

Yukarı Svaneti bölgesinin doğa sporu meraklıları için en çekici yerleşim yeri küçük bir kasaba olan Mestia. Mestia, zirvesi bulutları delen 4.700 metrelik Ushba dağının eteklerinde yer alıyor. Sabah kalkıp otel odanızın balkonuna çıktığınızda gördüğünüz ilk manzaranın dört mevsim tepesi bembeyaz olan Ushba dağı olmasının size yaşatacağı hissi kelimelerle anlatmak neredeyse imkânsız.

Svaneti bölgesinde yer alan Mestia hızla gelişen bir doğa sporları kasabası. Kış mevsiminde kayak, diğer mevsimlerde de trekking ve hiking gibi doğa sporları aktiviteleri yapabilrisiniz. Bölgede offroad, ATV ve paragliding gibi aktiviteler yapmanız da mümkün.

Mestia’ya Batum üzerinden ulaşabilirsiniz. Batum – Mestia arası yaklaşık olarak 260 kilometre. Bu yol yaklaşık 5 saatte alınabiliyor. Bu yolu Batum’dan araç kiralayarak kendi arabanızla yapmanızı tavsiye ediyoruz. Harika manzaraları olan bu yolda sık sık mola vermek isteyeceksiniz.

Borjomi

Alternatif Gürcistan gezi rehberi içinde sonraki durağımız yeşillikler içindeki Borjomi.

Sovyetler Birliği döneminde elitlerin tatil yeri olan Borjomi, tüm dünyada gastronomi meraklıları tarafından maden sularıyla tanınıyor. Borjomi’de üretilen maden sularını dünyanın birçok lüks restoranında bulmak mümkün. Maden suları sayesinde Borjomi, Gürcistan’ın en çok ihracat yapan kentlerinden biri.

Tabii ki bir kentin ihracat potansiyeli kenti ziyaret etmeniz için yeterli bir sebep değil. Ancak Borjomi’nin doğası ve kentin rahat atmosferi kenti Gürcistan’da mutlaka görmeniz gereken yerler arasına sokuyor.

Mtkvari nehri kenarında yer alan Borjomi, 10.000 kişilik nüfusuyla oldukça küçük bir kent. Ancak Borjomi – Kharagauli Ulusal Parkı’nda zaman geçirmek isteyen turistler sayesinde kentin nüfusu özellikle bahar ve yaz aylarında artıyor.

Borjomi Ulaşım

Borjomi’ye ulaşmak için önclelikle Tiflis’e gitmelisiniz. Tiflis – Borjomi arası 160 kilometre ve bu mesafe yaklaşık 2,5 saatte alınabiliyor. Yolun özellikle havanın güzel olduğu hafta sonlarında biraz kalabalık olduğunu söyleyelim. Eğer yolculuğunuz böyle bir güne denk geliyorsa, günü kaçırmamak için erkenden yola çıkmanızda fayda var.

Borjomi Gezilecek Yerler

Borjomi – Kharagauli Ulusal Parkı

Gezginlerin Borjomi’yi ziyaret etmelerinin bir numaralı nedeni Borjomi – Kharagauli Ulusal Parkı. 85.000 hektar büyüklüğündeki ulusal park, Avrupa’nın en büyük ulusal parklarından biri. Parkta treking yapabilir, bisiklete ya da ata binebilirsiniz.

Mineral Su Parkı

Borjomi’nin sahip olduğu en önemli nimetin maden suyu olduğunu söylemiştik. Bu maden suyunun tadına bakmak ve biraz da rahatlamak istiyorsanız Borjomi Mineral Su Parkı’nı ziyaret etmelisiniz.

Parkta Borjomi’nin maden suyunu kaynağından içebilirsiniz. Parkta cafeler ve ufak bir lunapark bulunuyor. Parktaki teleferikle parkın en tepesine çıkmanız mümkün.

Stepantsminda (Kazbegi)

kazbegi

Alternatif Gürcistan gezi rehberi içindeki son durağımız, “Gürcistan’ın çatısı” diyebileceğimiz Kazbegi.

5.047 metre yüksekliğindeki Kazbegi Dağı’nın eteklerindeki Kazbegi kasabasının bugünkü resmi adı Stepantsminda. Ancak Gürcülerin büyük çoğunluğu kasabadan Kazbegi ismiyle bahsediyor.

Tiflis’e yaklaşık 150 kilometre uzaklıkta olan Kazbegi, aynı zamanda ülkenin Rusya’ya olan sınırı. Bu yüzden Tiflis – Kazbegi arasında yoğun bir araç trafiği olabiliyor. Ancak normal trafik koşullarında bu mesafe yaklaşık 3 saat içinde alınabiliyor.

Doğa sporları meraklıları için Kazbegi, Gürcistan’da görülmesi gereken yerlerin başında. Bölgede treking ve hiking yapabilir; bisiklete binebilirsiniz. Kazbegi bölgesinde offroad meraklıları için de birbirinden çekici rotalar var.

Bölgedeki en önemli tarihi yapı Kutsal Üçlü Kilisesi (Tsminda Sameba). 2170 metre yükseklikte bulunan kilise 14. yüzyılda yapılmış.

Gürcistan sürprizlerle dolu bir ülke. Sizin için hazırladığımız alternatif Gürcistan gezi rehberi ile yola çıkın ve bu güzel ülkede kendi maceranızı yaratın!

Harita