Seyahat Haberleri Kendinizi Evinizde Hissedeceğiniz Avrupa Şehirleri

Tüm makaleler

Kendinizi Evinizde Hissedeceğiniz Avrupa Şehirleri

İhtiyaç duyduğunuz anda kültürünüze ve ülkenize dair bir şeyler bulabileceğiniz, size kendinizi evinizde hissettirecek Avrupa kentlerini keşfediyoruz. Uçak biletinizi ucuza getirmek istiyorsanız en iyi seçenek Skyscanner!

Avrupa’da Türk kültürünü hissedeceğiniz, yeni şehirler keşfederken evinizi aratmayan kentlere bakıyoruz. Seyahat bir yandan evden kaçmak, bir süreliğine bile olsa yeni bir iklimde soluklanıp uzaklaşarak tazelenmek demek. Ancak kimseyi de bir anda bastıran ev hasreti yüzünden suçlayamayız. Böyle zamanlarda demli bir bardak çay, tanıdık bir şarkı ya da birkaç Türkçe kelime bile vatan hasretini hafifletebilir.

Yakından baktığımız şehirlerde mutlaka sizi rahatlatacak bir şeyler bulacaksınız. Kimi zaman kentin tarihinde, bazen yakın geçmişin izlerini taşıyan tanıdık semtlerde, biraz da modern zamanların hızlı değişen dinamik akışında. Şimdi yapmanız gereken pasaportunuzu kapıp uçak bileti bakmaya başlamak. Olur da seyahatiniz sırasında yalnızlık hissedip Türkiye’yi özlerseniz notlarımızı hatırlayın.

Viyana

Viyana'da Türk Marketleri

Vakti zamanında Viyana kapısından döndük diye içeriye giremediğimizi sanmayın sakın. Geçmişte kalan husumetin izlerine binaların süslemelerindeki yeniçeri detaylarında rastlayabilirsiniz. Öte yandan kentin demografisine baktığınızda Sırplardan sonra ülkede bulunan en büyük göçmen nüfusunu Türklerin oluşturduğunu göreceksiniz. Yani sokaklarda dolaşırken kulağınıza tanıdık sözcükler çalınırsa şaşırmayın. Viyana’ya gitmişken elbette Sigmund Freud Müzesi’ne uğrayacak, Plachutta’da şnitzel yiyecek, Damel’de ise apfelstrudel tatlısının tadına bakacaksınız. Tarihi operalardan birine uğrayıp Daniel Moser’de bir fincan kahve içeceksiniz.

Ama şöyle capcanlı bir Türk mahallesi görmek istiyorsanız Ottakring olarak anılan 16. Bölge’nin yolunu tutun. Burada nefis Türk marketleri ve restoranlarından daha fazlasını bulacaksınız. Bir bardak demli çay eşliğinde Türkçe hasretinizi giderebileceğiniz bir ortamla karşılaşacaksınız. Yani Viyana’ya uçak bileti bakınırken memleket hasreti çekersem ne olur diye kaygılanmanıza gerek yok.

Amsterdam

Amsterdam Evleri

Musevi cemaati Amsterdam’a kendi dilinde Mokum adını takmış, yani “güvenli cennet”. Amsterdam dünyanın dört bir yanından gelip yeni bir hayat kurmak isteyen insanların sığınağı olmuş yüzyıllarca ve bu durum değişmiş değil. Bu özgür ortamın tadını çıkarmak için güzel bir Amsterdam turu planlayabilirsiniz. Şehrin sürprizlerle dolu hava durumu karşısında talihiniz gülerse zengin içerikli bir tatil sizi bekliyor.

Meşhur Amsterdam kanalları boyunca yürüyüşler yapabilir, Van Gogh ve Rembrand gibi ünlü ressamların müzelerini ziyaret edebilirsiniz. Akşam olunca da Red Light District’e şöyle bir göz atıp Amsterdam gece hayatı hakkında fikir sahibi olabilirsiniz. Alışveriş için Sunday Markt ve Noordermarkt, ufak bir lezzet turu içinse Heineken Experience tercih edilebilecek duraklar arasında.

Bu eğlenceli tur sırasında içinizdeki vatan hasreti aniden ortaya çıkarsa panik yapmayın. Hollanda’da yaşayan Türklerin yoğun olarak bulunduğu Slotervaart ve Geuzenveld semtlerinde bulacağınız Türk lezzetleriyle özleminizi en iyi şekilde giderebilirsiniz. Ayrıca Amsterdam expat topluluğunun bir parçası olan Türk vatandaşlarına rastlayıp iki lafın belini kırmanız da hayli olası. Amsterdam’a en ucuz uçuşları Skyscanner aracılığıyla bulabilirsiniz!

Saraybosna

Saraybosna Başçarşı'da Uçan Kuşlar

Bazı şehirlerde evinizdeymiş gibi hissetmek için özel bir çaba harcamanıza gerek yok. İşte Saraybosna tam da böyle bir yer. Ne aradan geçen uzun yıllar ne de 90’larda gerçekleşen korkunç işgal kentin tarihle bağını koparamamış. Saraybosna bu yüzden de ucuz uçak bileti bulabildiğiniz sürece bir buçuk saat süren uçuşla her zaman rahatlıkla gidebileceğiniz bir yer.

Osmanlı döneminde temelleri atılmış tarihi Başçarşı Saraybosna’da gezilecek yerlerin başında geliyor. Gazi Hüsrev Bey Medresesi, *Saat Kulesi ve tarihi camiler kentteki Osmanlı mirasının oldukça küçük bir kısmı. Mimarisiyle bir yanı modern Avrupa’yı diğer yanıysa Doğu’yu anımsatan Ferhadiye Caddesi alışveriş ve yemek için en doğru adres. Yemeklerin yalnızca isimleri değil lezzetleri de kendinizi evinizde hissettirecek. Güne leziz bir börekle başlayın ve sonrasında Balkanlara özel bir köfte olan cevapcici’yi tatmadan sakın Saraybosna’dan ayrılmayın.

Dublin

İrlanda - Dublin'in Merkezi

Böyle bir listede Dublin’e rastlamak biraz garip görünüyor değil mi? Aslına bakarsanız Dublin’deki Türk nüfusu oldukça yakın tarihli gelişmelerle arttı. Geçtiğimiz yirmi yıl içinde Dublin’in hızla bir bilişim, teknoloji ve finans merkezine dönüşmesiyle birlikte buraya tüm dünyadan expat’lar akın etti. Elbette bunların içinde ciddi bir Türk topluluğu da var. Ayrıca Dublin’de üniversite ve dil okulu için yaşayanları da atlamamak gerek. Tüm bu insanlar bir şekilde kentte kendinizi yalnız hissetmemenizi sağlıyor.

Çalışan bir topluluğun oluşmasıyla birlikte Dublin’de Türk marketleri, mezeciler ve Türk restoranları da açılmış. Hatta kentte Türk berberler oldukça ünlü. Yani Dublin seyahatiniz sırasında bavul bavul eşya götürmenize gerek yok. Tüm günlük ihtiyaçlarınızı burada tanıdık bir atmosferde zahmetsizce giderebilirsiniz.

Yeşil kırları, parkları, ormanları ve bol yağmurlu havasıyla Dublin doğaseverler için tam bir cennet. Şehir merkezindeyse bin yıllık Christ Church Katedrali, meşhur Temple Bar ve James Joyce Müzesi görülmeden dönülmeyecek adreslerin başında geliyor. Tek yapmanız gereken bir İrlanda vizesi alıp Dublin’de gezilecek yerler listenizi hazırlamak.

Brüksel

Brüksel Merkezi - Grande Place

Brüksel kültürel ve diplomatik açıdan Avrupa’nın kalbi kabul ediliyor. Uzadıkça uzayan bir Brüksel gezilecek yerler listesi yapabilirsiniz. Ünlü Manneken Pis, Aziz Michael ve Gudula Katedralleri, Cinquantenaire Parkı bu adreslerin başında geliyor. 19. yüzyıl mimarisini mükemmel yansıtan neoklasik yapılar, sokakları birer açık hava müzesine çeviriyor.

Bunlar iyi güzel ama size pek Türkiye’yi anımsatmadı değil mi? O zaman hemen Schaerbeek’in yolunu tutuyoruz. Vaktiyle buradaki işgücü açığını kapatmak için gelen Türk işçilerin yerleştikleri semt tam anlamıyla bir Türk mahallesi. Schaerbeek belediye başkanı Bernard Clerfayt burayı “Türkiye’nin Belçika’daki başkenti” olarak nitelendiriyor. Buradaki kahvehanelerde ajda bardakta demli bir çay içebilir, Chaussée d’Haecht caddesi boyunca yürüyüp vitrinlere bakabilirsiniz. Belçika’daki Türkler’in büyük bir kısmının Emirdağlı olduğunu da hatırlatalım, sonra çok fazla Afyon Emirdağ sohbetine maruz kalmaktan yakınmayın.

Berlin

Kreuzberg Duvarları

Elbette en önemli maddeyi en sona sakladık: Berlin ve eşsiz semti Kreuzberg. Almanya’nın Türk nüfusu yaklaşık 2 milyonu buluyor. Bu da Türkiye dışında yaşayan en büyük Türk topluluğu demek. 50 yıl önce işçi olarak şehre yerleşen insanlar artık üçüncü nesilleriyle ülkeye ve kente kök salmış, onun başat unsurlarından biri olmuş görünüyor. Bunun kanıtlarını Türk mahallesi Kreuzberg’in dört bir yanında görmek mümkün.

Kreuzberg’e boşuna Küçük İstanbul demiyorlar. Nasıl İstanbul tüm Türkiye’nin özetiyse, Kreuzberg de Almanya için öyle. Meşhur gemuse kebapçılar, tatlıcılar, marketler, kahvehaneler, düğün salonları ve balıkçılar… Aklınıza ne gelirse bulabileceğiniz bir yer Kreuzberg. Bir yanda bohem sanatçıların alternatif sergileri, diğer yanda Türkçe hip-hop’ın doğum yeri olan sokaklar. Hepsi ünlü, Türkçe “Kreuzberg Merkezi” yazısının hemen etrafında toplanmış durumda. Elbette Checkpoint Charlie ve Deutsches Technikmuseum Berlin gibi tarihi müzeleri de bir kenara not etmek gerek.

Yolunuz Berlin’e düşerse muhakkak görmeniz gereken duraklar bellidir. Kentin zengin ve köklü tarihini yansıtan Brandenburg Kapısı, Reichstag, Berlin Katedrali ve daha uzayıp giden bir liste. Almanya’da gezilecek yerler listesine uzakta bir yerde kurulmuş küçük bir Türkiye olan Kreuzberg’i de eklemeyi sakın unutmayın. Berlin’de gezilecek en iyi 10 yerin listesi için Berlin gezi rehberimizi okuyabilirsiniz!

En uygun uçak biletini bulmak için Skyscanner arama motorunu kullanabilirsiniz.