COVID-19 (Koronavirüsü) seyahat planınız üzerinde etkili olabilir. Nereye giderseniz gidin, en son önerileri burada bulabilirsiniz.

Seyahat Haberleri Kapadokya Balon Turu: Masallar Diyarında Yolculuk

Tüm makaleler

Kapadokya Balon Turu: Masallar Diyarında Yolculuk

Kusursuz bir Kapadokya balon turu için seyahatinizde dikkat edilmesi gereken noktaları sizin için derledik. En uygun Kapadokya uçak biletini bulmak için Nevşehir Havaalanı uçuşlarına bakabilirsiniz.
Ucuz Nevşehir Uçak Biletleri

Kapadokya Balon Turu: Unutulmaz Bir Tecrübe

Nevşehir Kapadokya Balon Turları

Sabah saat üç buçuk civarı uyanmışsınız. Minibüs tozlu dağ yollarından geçerken mahmur gözlerle mistik bir duygu yaratan alacakaranlıktaki dağ siluetlerini izliyorsunuz. Kalkış pistine geldiğiniz zaman yanıp sönen alevler görüyorsunuz; merakınız bir kat daha artıyor. Rengarenk balonlar yavaş yavaş, tüm heybetleriyle koyu mavi gökyüzünde doğrulurken serin sabah rüzgarını ensenizde hissediyorsunuz.

Sonunda kalkıyor balonlar. Yavaşça yükselirken yerdeki insanları seçmeye, otelinizin ne tarafta kaldığını anlamaya çalışıyorsunuz. Peribacaları’nın ne taraftan çıkacağını arkadaşlarınızla tartışıyorsunuz. Derken güneş dağların arasından doğuyor; açık mavi ve koyu pembenin bin bir tonuyla bir renk cümbüşü sizi mest ediyor. Böylece başlıyor masalsı yolculuğunuz; özgür atlar ülkesini kendini rüzgâra bırakmış bir kuş gibi dolaşıyorsunuz.

Nevşehir Kapadokya Balon Turu Ürgüp Göreme

Kapadokya balon turu ister aileniz ister arkadaşlarınızla unutulmaz ve eşsiz bir tecrübe yaşamanız için tasarlanmış bir deneyim. Kapadokya balon turu fiyatları 2019 itibariyle kişi başı 150-200 Euro arasında değişiyor. Sabah saat dört civarı minibüsler sizi otelinizden almaya geliyor ve güzel bir kahvaltıyla güne başlıyorsunuz. Balon pistine varmanızın ardından yirmi dakika içinde balonlar havalanmaya hazır bir hale geliyor.

Ucuz Nevşehir Uçak Biletleri

Gün doğumunun yarattığı renk cümbüşünü doyasıya yaşayabilmeniz için, balonlar daha hava tam aydınlanmadan kalkıyor. Böylece benzersiz bir tecrübe başlıyor ve sevdiklerinizle beraber, yüzlerce metre yukarıda olmanın sağladığı enfes bir panoramadan muhteşem renklerin tadını çıkarabiliyorsunuz. Balon turlarında yaşayacağınız deneyim gerçekten benzersiz; çünkü pilotlar yönlerini o anki rüzgâra göre belirliyor. Böyle olunca da uçuş süresini biraz da rüzgâr belirliyor. Bir tur ortalama süre bir ila üç saat arasında sürüyor. Kapadokya balon turu saatlerin nasıl geçtiğini anlayamayacağınız bir deneyim.

Doğa ve keşif tutkunlarının bayılacağı bir yazımız var: Dünyanın En Güzel Doğa Harikaları

Balon Turunda Nereleri Görebilirim?

Nevşehir Kapadokya Balon Turları Peri Bacaları

Güneş doğduktan ve hava iyice aydınlandıktan sonra da güneş ışınlarının Kapadokya peyzajını yavaş yavaş aydınlatmasının, engebeli arazide, vadilerde ve nehir yataklarında yarattığı gölge oyunlarını izleyebilirsiniz. Zaman ilerledikçe günün farklı saatlerinde ormanlar üzerinde oluşan kahverengi, yeşil ve kızılın bin bir tonunun, karlı dağların zirvelerinde ve yamaçlarında oluşan ışık oyunlarının büyüsüne kendinizi kaptırabilirsiniz.

Üstelik Kapadokya balon turunun vaat ettiği görsel şölen bununla da sınırlı değil. Muhteşem bir gün doğumu manzarasının yanı sıra, doğa harikası nam salmış Peribacaları’nı, tüm heybetiyle Hasan ve Erciyes dağlarını, Kızılırmak’ı ve Kapadokya’nın daha birçok doğal güzelliğini adeta uçuyormuşçasına gökyüzünden seyredebilirsiniz.

Uçma Deneyimini Hiç Böyle Yaşamadınız

Uçmak, gezginler için yeni bir tecrübe değil elbette. Peki ya kelimenin gerçek anlamıyla ayaklarınızın yerden kesilmesi? Sıcak hava balonları, uçmaya alışık olan gezginlere bambaşka bir uçuş tecrübesi sunuyor. Uçaklar görüşünüzü ufacık bir pencereyle kısıtlarken, balon turuna katılanlar, Kapadokya’nın tüm doğal güzelliklerini aşağı yukarı 900 metre yükseklikten ve 360 derecelik bir panoramik bir açıyla keyifle izliyorlar. Kapalı bir kutunun içinde uçarken bir pencereden dışarıyı izlemeye çalışmak yerine, uçsuz bucaksız gökyüzünü ciğerlerine çekmek, bulutlara elini atsa dokunacak kadar yakın olmak, sabah rüzgarını saçlarında hissetmek her gezginin hayali olsa gerek. Üstelik Kapadokya balon turu, sadece gezginlere değil sanat severlere de hitap ediyor. Adrenalin sevenler için macera dolu 6 tatil önerisi.

Kapadokya Araç Kiralama

Bir Gezginin Olmazsa Olmazı Fotoğraf

Elinizde kamera, sırtınızda lens çantasıyla bulutların arasında süzülürken Avanos, Ürgüp, Göreme üzerinde gün ışığının dans etmesinin, günün farklı saatlerinde bu doğal güzellikler üzerindeki bin bir çeşit renk oluşumunun size sağlayacağı muhteşem kareleri bir düşünün! Amatör bir kamerayla bile hayat boyu sergilemekten gurur duyacağınız manzara fotoğrafları elde etmek işten bile değil.

Muhteşem kareler elde etmenin yanı sıra hayatınızın en sıra dışı yolculuğunu belgeleme imkanına da sahipsiniz; neredeyse bütün firmalar, tur sonunda misafirlerine bir uçuş sertifikası veriyor. Böylelikle Kapadokya balon turunun vaat ettiği eşsiz tecrübeyi sadece o an yanınızda bulunanlarla değil, heyecanınıza ortak etmekten hoşlandığınız herkesle paylaşabilirsiniz. Bu unutulmaz tecrübeyi ise bir kadeh şampanya ile noktaladıktan sonra minibüsler sizi otelinize geri götürür.

Eşsiz Bir An İçin Eşsiz Bir Yolculuk

Nevşehir Kapadokya Balon Turları

Hızlı bir tatil planı yapanlar için uçaklı Kapadokya turları yardıma koşuyor. Böylelikle günübirlik ziyaretler bile mümkün olabiliyor. Çiftler için en özel gün nikah günleridir ve herkes bu özel günü unutulmaz ve romantik hale getirmeye çalışır. Böyle bir anı nefes kesen bir manzara eşliğinde yaşarken mutluluktan uçmamak elde mi? Tüm dünya ayaklarınızın altına serilmişken bir çiftin hayatlarını birbirine bağlamasından özel ne olabilir?

Balon turları bir peri masalını yaşamak isteyen çiftlerin hayallerini gerçekleştiriyor. Bunun yanı sıra sevdiğiniz birine doğum günü ya da eşinize yıl dönümü sürprizi veya aklınıza gelebilecek herhangi bir başka organizasyon yapmanız da mümkün. Kapadokya Balon Turu ile sevdiklerinizle yaşamak istediğiniz her özel anı, daha da özel kılmak elinizde.

Ucuz Nevşehir Uçak Biletleri

İçiniz Rahat Olsun Gökyüzünde Güvendesiniz

Uçmak deyince işin güvenlik kısmı akıllara gelen ilk soru. Aklınızda şüphe kalmasın diye süreci kısaca özetleyecek olursak. Tur misafirleri kalkış pistine vardıklarında, balonlar şişirilirken tur rehberleri ya da balon operatörleri tarafından güvenlik talimatlarıyla bilgilendirilir. Balon Turu düzenleyen firmalarının bütün operatörleri ise Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü’nden ehliyet almış pilotlardan oluşur.

Balonun bir ateş yardımıyla şişirilmesi ve havadayken de irtifa kazanmak için ateşin zaman zaman yeniden yakılması yolcuların aklına kumaşın yanması tehlikesini getiriyor. Böyle bir şeyin imkansız olduğundan emin olabilirsiniz; çünkü balonlar naylon ya da sıradan kumaşlardan değil, ateşe dayanıklı bir malzemeden yapılıyor. Balonun içindeki havayı ısıtan mekanizmanın bozulması ihtimaline karşı hemen her balonda bu mekanizmanın yedeği mevcut. Bulunmasa bile, mekanizmanın bozulması takdirinde olabilecek tek kötü şey turunuzun yarıda kesilmesi olacaktır (ki böyle bir durumda firmanız ya turunuzu bir sonraki güne aktaracaktır ya da verdiğiniz tur ücretini size geri verecektir) çünkü normal şartlar altında inişler ısıtma mekanizmasının kapatılmasıyla yapılır.

Nevşehir Kapadokya Balon Turu Ürgüp Göreme

Kapadokya’da her mevsim balon turu yapmak mümkün. Sonbahar ve kış aylarında Anadolu kırsalının sert iklimini dert edinen gezginler şüpheye düşmemeli. Ters rüzgâra kapılma tehlikesinin bulunduğu günlerde uçuşlar başka bir güne ertelenmek üzere iptal edilir. Böylelikle hava muhalefetinden kaynaklanabilecek kazaların önüne geçilir.

Yolculuğa çıkmadan önce kalın kıyafetler giymek akıllarda tutulması gereken bir nokta; zira yaz mevsimi bile olsa, bin metre yükseklikte yapılan yolculuklar esnasında hissedilen sıcaklık bir hayli düşük oluyor. Kapadokya balon turu misafirlerinin akıllarında tutması gereken ikinci şey de verilen güvenlik talimatlarına uymak elbette. Güvenlik açısından bütün firmalar aşağı yukarı aynı standartlara sahip olsalar da iyi bir fiyata iyi bir hizmet alabilmek açısından, firmaları seçmeden önce iyi bir ön araştırma yapılmasında fayda var.

Kapadokya Araç Kiralama

Kapadokya Otelleri

Nevşehir Kapadokya Balon Turu Ürgüp Göreme

Kapadokya konaklama açısından otantik oteller barındırıyor. Çoğu Kapadokya oteli mağara tarzında: bunlar ya doğal mağaraların içine yapılmış oteller, ya da sonradan mağaraya benzer şekilde inşa edilmiş yerler. Bir diğer Kapadokya’da konaklama seçeneği de konaklar, 2000’lerin meşhur dizisi Asmalı Konak’ın çekildiği yer de burada ve Asmalı Konak ziyaret edilebiliyor. Kapadokya otellerinin hepsini Skyscanner’la karşılaştırabilir, ihtiyacınıza en uygun oteli anında bulabilirsiniz!

Eski Farsça’da ‘güzel atlar ülkesi’ anlamına gelen Kapadokya sadece atlarıyla değil adeta gerçek üstü olarak tanımlanabilecek doğa harikalarıyla gezginleri büyülüyor. Dağ yamaçlarına oyulmuş taş evlerin bir zamanlar köklü medeniyetlere ev sahipliği yaptığı bilmek insanın tüylerini diken diken ediyor. Doğa harikası Peribacaları, Göreme Milli Parkı, hemen yakınınızdaki Ihlara Vadisi, yeraltı şehirleri… Hepsi ayaklarınızın altında. İnsanların gıpta ederek bakıp da içinde olmayı hayal ettikleri o ünlü Kapadokya kartpostallarını gerçek bir deneyime dönüştürmek tamamen sizin elinizde.