Seyahat Haberleri Kanada’nın Fransızca Hali: Montreal

Tüm makaleler

Kanada’nın Fransızca Hali: Montreal

Çoğunlukta Fransızca konuşulan Montreal gezilecek yerleri ve görülmesi gereken noktalarıyla sizleri bekliyor. Kanada'nın en güzel şehirlerinden biri olan Montreal'e uçak bileti bulmak için Skyscanner'a güvenebilirsiniz!
Her Yere Uçak Bileti Ara

Montreal Gezi Rehberi

Montreal nerede?

Montreal

Dünyada Fransızca konuşulan ikinci büyük kent, Amerika kıtasının en tarihi şehirlerinden biri ve Quebec eyaletinin en büyük şehri Montreal Kanada’nın ikinci büyük şehri. Adını üç tepeli dağ olan Mont Royal’den alan şehir 1500’lü yıllarda Avrupalıların akınına uğradı. Bu sebeple Fransız etkisini koruyan şehirlerden biri olarak tanınıyor. Şehir merkezi, Ottowa ve Saint Lawrence ırmaklarının birleştiği noktada bulunuyor. Bu nedenle şehir aynı zamanda önemli bir liman kenti olma özelliğini taşıyor.

Her şeyden evvel Kanada vizesi çıkartmanız gerekiyor, işlemlerle ilgili detaylar için yazımıza tıklayın.

Ucuz Montreal Bileti Bul

Montreal hava durumu

Dünyada Fransızca konuşulan ikinci büyük kent.

Montreal hava durumu denildiğinde oldukça yağış alan bir şehir akla geliyor. En sıcak aylarda bile sağanak yağış görülüyor. Yıllık ortalama sıcaklığı ise 6.4 civarında. Yıllık ortalama yağış miktarı yaklaşık 975 mm olarak belirtiliyor. Bu sebeple gezi sırasında yanınızda şemsiye bulundurmanızda fayda var. En az yağış şubat ayında, en fazla yağış ise ağustos ayında görülüyor. Temmuz en sıcak ay.

Muhteşem bir doğası olan Kanada dünyanın en etkileyici doğa güzelliklerinden birine ev sahipliği yapıyor. Dağların arasında buzulların erimesiyle oluşmuş Moraine Gölü turkuaz rengiyle ziyaretçilerine büyüleyici bir atmorsfer sunuyor.

Aralık ve nisan ayları arasında şehir genellikle kar altında oluyor. Karasal iklime sahip olduğu için kış aylarında Montreal hava durumu -40’ları görebiliyor.

Montreal İçin En Ucuz Ayı Bul

Montreal resmi dili

Montreal’in ana dili Fransızca ve Kanada’da ana dili Fransızca olan insanların yüzde 85’i de bu şehirde yaşıyor. Şehirde tabelalardan anonslara kadar her şeyin Fransızca yazıldığını göreceksiniz.

Şehrin diğer dili de İngilizce olduğu için gezi sırasında zorlanmayacaksınız. Aynı zamanda okuma yazma oranı yüksek olduğu için hem yabancı dil konusunda hem de misafirperverlik konusunda iyi bir şekilde karşılanacağınıza emin olabilirsiniz.

Montreal saat dilimi

Montreal, UTC -05.00 saat diliminde. Yani Türkiye ile 7 saat fark bulunuyor. Türkiye’de saat 19.00 iken Montreal’de saat 12.00 diyebiliriz.

Montreal’de konaklama

Montreal turunda kalabileceğiniz iki ayrı bölge var. Bunlardan biri şehrin merkezi olan Centre-ville. 24 saat hareketli olan şehir merkezinde ulaşım oldukça kolay. Le Viuex Montreal denilen ve eski Montreal olarak da bilinen bölge ikinci seçenek. Şehir merkezine uzak olsa da nostaljik binaları, kiliseleri ve mekanları sebebiyle tercih ediliyor.

Montreal’de Ucuz Konaklama

Montreal’de ulaşım

Montreal ulaşım

Montreal ulaşım açısından oldukça gelişmiş bir şehir. Şehirde yoğun bir şekilde bisiklet kullanılıyor. Belediyelerin bisikletlerini de rahatlıkla kullanabiliyorsunuz. Bixi adı verilen bu bisikletler sayesinde halk arabalarıyla belli bir mesafeye kadar gelip park ettikten sonra bisikletlere geçiyor. Günlük, haftalık ya da aylık olarak kiralanan bu bisikletler sayesinde bisiklet yolunu da kullanarak rahatça ulaşım sağlayabiliyorsunuz.

Kanada’da metro ve otobüs seferleri 24 saat boyunca yapılıyor. Aynı zamanda neredeyse her yerde beş dakika uzaklıkta bir metro durağı bulabiliyorsunuz.

Ucuz Montreal Bileti Bul

Havaalanı ve şehir merkezi arasındaki mesafe yaklaşık yarım saat, yani 20 kilometre. Üç seçenek var. Yaklaşık 40 Kanada dolarına taksiye binebilir ya da belediye otobüsünü tercih edebilirsiniz. Belediye otobüsü yorucu geliyorsa havaalanı otobüslerini (aerobus otobüsleri) tercih edebilirsiniz.

Montreal Gezilecek Yerler

Dünya mutfağına ilgili olanlar veya sokak lezzetlerine doyamayanlar için Kanada’da keşfedilecek bir şey daha var: Poutine yemeği. Dünyanın dört bir yanından leziz sokak yemeklerinin peşine düşün!

Mont Royal Dağı

Mont Royal Dağı

Montreal görülecek yerler denildiğinde akla ilk şehre ismini veren dağ olan Mont Royal geliyor. Dünyanın en huzurlu noktalarından biri olan dağ, 200 metre yüksekliğinde ve mükemmel bir manzaraya sahip. Mont Royal Park da turistler tarafından en çok ziyaret edilen yerlerden biri. Tasarımı Frederick Law Olmsted’e ait. Olmasted atnı zamanda New York Central Park’ı da tasarlayan isim.

Lachine Canal

Montreal gezilecek yerler** listesindeki bir diğer isim Lachine Canal.

Montreal gezilecek yerler listesindeki bir diğer isim Lachine Canal Montreal’den geçen nehirlerden biri ve tekne turu için harika bir seçenek. Nehir kenarındaki ormanlık alanda yürüyerek ya da bisikletle de oldukça keyifli. Nehir kenarından yürürken tarihi binaları ve kiliseleri göreceksiniz. Burası aynı zamanda kahvaltılarıyla ünlü bir yer. Şehir merkezinden bisikletle gitmek isterseniz yaklaşık 40 dakikalık bir sabah sürüşünden sonra güzel bir kahvaltı yapabilirsiniz.

Montreal Botanik Bahçesi

Montreal Botanik Bahçesi dünyanın en zengin ve en ünlü botanik bahçelerinden biri. 25 bin civarında bitki türünü barındıran bahçenin ayrıca 20 tematik bahçesi var.

Montreal Olimpiyat Stadyumu

Stadyum, 1976 Olimpiyat oyunları için inşa edilmiş.

Stadyum, 1976 Olimpiyat oyunları için inşa edilmiş. Hareketli bir çatıyla kapalı olan stadyumun kuyruk kısmı 175 metre yüksekliğinde.

Eski Montreal Bölgesi

18. yüzyıldan kalan şehir karakteristik yapısını hâlâ koruyor. Nostaljik binalar, kiliseler ve fayton turuyla kendinizi 1700’lerin Avrupası’nda gibi hissedebilirsiniz. Eski Montreal müzeleriyle de dikkat çekiyor.

Notre Dame Bazilikası

Şehrin en önemli yapılarından biri olan Bazilika.

Şehrin en önemli yapılarından biri olan Bazilika, hikâyesiyle de oldukça ünlü. Tasarımını yapan James O’Donell, binanın yapımı sırasından Protestan bir mimar daha sonra Katolik oluyor. Beş yılda inşaatı tamamlanan, 24 ayar altınla süslenmiş bazilika her yıl burada evlenmek isteyenlerin sıraya girip iki yıl beklemelerine neden olacak güzellikte. Bazilika çanı ise Amerika’nın en büyük çanı olarak biliniyor.

Yeraltı Kenti

Montreal’de kış oldukça sert geçiyor. Kış ayları için yapılan yeraltı kenti ise insanların hayatlarını kolaylaştırıyor. Kentin adı Fransızcada ağ anlamına geliyor. Reso Montreal’in en özel duraklarından biri. Montreal’in altında bir başka Montreal olduğu hissi oldukça farklı bir deneyim. Mağazaları, binaları, restoranları, otelleri, hatta metro istasyonları olan bu yeraltı şehri unutulmazlarınız arasına girecek.

Place Jaquis Cartier

Montreal belediye binasıyla başlayan uzun cadde boyunca birçok kafe ve restoran bulunuyor.

Montreal belediye binasıyla başlayan uzun cadde boyunca birçok kafe ve restoran bulunuyor. Place Jaquis Cartier sokak gösterileri ve galerileriyle de biliniyor. İnsanları izlemek ve şehrin ritmini hissetmek için en doğru yerlerden biri.

Montreal Müzeleri

**Montreal’de görülmesi gereken müzeler **çok sayıda ancak ikisi şehrin sanat geçmişini ve bugününü kapsamlı bir biçimde yansıtıyor. Bunlardan biri Montreal Güzel Sanatlar Müzesi ve müze19. yüzyılın ortalarından bu yana koleksiyonuyla göz dolduruyor. Diğeri de koleksiyonuyla olduğu kadar güncel sergileriyle de keşfedilmeye değer olan Montreal Çağdaş Sanatlar Müzesi.

Montreal Demiryolu Müzesi

1961 yılında kurulan müze kent tarihi ve tren meraklılarını bir araya getiriyor.

1961 yılında kurulan müze kent tarihi ve tren meraklılarını bir araya getiriyor. Müzeleriyle ünlü bir şehir olmasıyla öne çıkan Montreal’de, bir demiryolu müzesinde buharlı tren turuna çıkmaya ne dersiniz?

Chinatown

Kanada demiryolu yapımına destek olan Çinli işçiler zamanla bölgeye yerleştikleri için kendilerine bir mahalle kurmuşlar.

Kanada demiryolu yapımına destek olan Çinli işçiler zamanla bölgeye yerleştikleri için kendilerine bir mahalle kurmuşlar. Bu mahalle bugün ışıl ışıl sokakları ve lezzetli yemekleriyle görülmesi gereken yerler arasında. Kanada’ya gitmişken Uzakdoğu’ya da uğramak isterseniz bu özel deneyimi kaçırmayın.

Montreal Festivalleri

Montreal her mevsim düzenlenen, prestijli festivalleriyle ünlü bir şehir. Sanatla iç içe bir kış karnavalı olan Beyaz Gece (Nuit Blance) unutulmaz anlar yaşatıyor. Yaz aylarında Montreal Caz Festivali büyük cazcıları ağırlıyor ve yazdan sonbahara geçerken Montreal Film Festivali her yıl büyük ve başarılı organizasyonlar arasındaki yerini alıyor.