Seyahat Haberleri İstanbul’da Gezilecek Yerler: Suriçi’nin Tarihi Semtleri

Tüm makaleler

İstanbul’da Gezilecek Yerler: Suriçi’nin Tarihi Semtleri

İstanbul'un her köşesinde görülecek gizli saklı yerler, ya da bütün ihtişamıyla şehre hakim yapılar var. Tarihi Yarımada'daki Suriçi bölgesini, İstanbul konusunda uzman turist rehberi Serhat Engül ile birlikte gezelim!

İstanbul’a yurt dışından yabancı turistler yoğun olarak geldiği gibi, yurt içinden de yerli turistler sıkça gelmektedir. Türkiye’nin diğer illerinde yaşayan yurttaşlar, TV programlarının ve dizilerin çekildiği bu rüya şehrini merak etmekte ve İstanbul’a ziyaret etmekte veya bunun hayalini kurmaktadır.

 

İstanbul Boğazı

Son yıllarda İstanbul uçak bileti fiyatlarının ciddi anlamda ucuzlaması İstanbul’un ziyaretçi trafiğini artıran en önemli unsurlardan biridir.

Ucuz İstanbul Uçak Biletleri

İstanbul’a gelen bir ziyaretçi, Osmanlı tarihine meraklıysa Sultanahmet semtini ve İstanbul Boğazı’nı gezebilir ve paha biçilemez camiler, kasırlar, saraylar ve yalılar görebilir. Bu eserler 15. Yüzyıl ila 20. Yüzyıl’a tarihlenir ve eşsiz bir görsel deneyim sunar. İstanbul öylesine köklü bir şehirdir ki, Antik Çağ’a merak duyan ziyaretçisini de eli boş göndermez ve ona Yerebatan Sarnıcı, Ayasofya ve Hipodrom (At Meydanı) gibi eserler ile görsel bir şölen sunar.

Şu ana kadar İstanbul’un çokça bilinen ve en çok ziyaret edilen müzelerine ve semtlerine atıfta bulunduk. Peki, İstanbul’u ziyaret eden insanlar başka neler görebilirler? İstanbul’un kıyıda köşede kalmış ve Sultanahmet’e göre daha az bilinen semtleri hangileridir? Şimdi bunlara güzel birkaç örnek vermeye çalışalım. 

Süleymaniye, Vefa Ve Zeyrek Semtleri

Süleymaniye

Süleymaniye semti, isminden de anlaşılacağı üzere Kanuni Sultan Süleyman’a atfedilmiş bir bölgedir. Merkezinde bulunan Süleymaniye Camii, İstanbul’un Tarihi Yarımadasına ve Haliç’e kuşbakışı bakmakta ve avlusundan muhteşem bir manzara vaat etmektedir. Sultanahmet Camii, bulunduğu yer itibariyle en çok ziyaret edilen cami olmasına rağmen, Süleymaniye aslında daha büyük, ihtişamlı ve mimari açıdan da üstündür. Süleymaniye Camii ünlü Osmanlı mimarı Koca Sinan tarafından inşa edilmiştir ve yaklaşık 500 yaşındadır.

Süleymaniye Camii

 

Büyüleyici atmosferleri ve muhteşem mimarileriyle Dünyanın En Güzel Camileri!

Süleymaniye Camii’ne gitmişken, yanı başında bulunan kuru fasulye lokantalarında bir öğle yemeği molası vermeden ayrılmayın. Zira bu geleneksel lokantalar çok lezzetlidir

Vefa Semti Ve Vefa Bozacısı

Vefa Bozacısı

 

Süleymaniye Camii’nin yanı başındaki bir diğer semt bozası ile ünlü Vefa semtidir. Bir zamanlar futbol takımı ile de bilinen bu eski semt, Bizans döneminden kalan ve sonradan camiye çevrilen kırmızı tuğlalı kiliseleri ile de ünlüdür. 

Şehzadebaşı Ve Bozdoğan Kemeri

Valens - Bozdoğan Su Kemeri

 

Süleymaniye Camii’nden yürüme mesafesinde, Sultan Süleyman’ın çok sevdiği oğlu Şehzade Mehmet’in türbesinin olduğu, Şehzade Camii vardır. Caminin yanı başında İstanbul’a 4. Yüzyıldan itibaren su taşıyan antik bir su kemeri de bulunur. Adı inşa eden Roma İmparatoru Valens’in adını taşır. Bozdoğan Kemeri olarak da bilinir. 

Zeyrek Semti Ve Eski Manastır Binası

Zeyrek Kilisesi

Vefa, Süleymaniye ve Şehzadebaşı Semtlerini bir nehir gibi ayıran Atatürk Caddesi’nin karşısına geçtiğinizde, Zeyrek semtine adım atmış olacaksınız. Zeyrek eski Osmanlı döneminin önemli yerleşim yerlerinden biriydi. Eski cumbalı ve ahşap Osmanlı evleri ve tarihi sokaklar görülmeye değerdir. Zeyrek Semti ayrıca içinde bir mücevher barındırır. Sonradan camiye çevrilen ve Zeyrek Camii adını alan, Pantokrator Manastır Kilisesi, İstanbul tarihinin en önemli yapılarından biridir.

Cibali, Fener Ve Balat Semtleri

İç içe geçmiş olan bu üç semt, İstanbul’un Haliç kıyılarında kalmış gizli birer hazine gibidir. Osmanlı dönemi İstanbul’unun mozaik yapısını gözlemlemek isteyen her tarih-sever bu semtleri mutlaka görmelidir. Geçmiş dönemin İstanbul’una dair en güzel kozmopolit yapıyı, bu semtlerde gözlemleyebilirsiniz. Fener Balat, son dönemlerde gittikçe artan bir popülerliğe sahiptir ve kültür evleri ile sanat galerilerine ev sahipliği yapmaktadır. İstanbul’da gezilecek yerler arasında, özellikle Balat semtinin yıldızı her geçen gün daha güçlü parlamaktadır.

Cibali Semti Ve Tütün Fabrikası

Cibali

 

Cibali Semti’nin simge yapısı, Osmanlı’nın son dönemlerinde açılmış olan Tütün Fabrikası’dır. Bölgenin demografik yapısını belirleyen ve tütün işçilerini semte yerleştiren bir yapı olmuştur. Fabrika öncesi tarihe bakıldığında semt ağırlıklı olarak Türk, Rum ve Musevi nüfusa sahiptir. Bu karmaşık yapının tüm izlerini taşıyan evler ve sokakları ile bilinir. Cibali aynı zamanda ünlü Türk yazarlarından Orhan Kemal’in de eserlerini kaleme almış olduğu semttir. Orhan Kemal burada yaşamıştır ve evi halen Cibali’nin arka sokaklarında görülebilir. 

Fener Semti Ve Ortodoks Patrikhanesi

Fener Ortodoks Patrikhanesi

 

İstanbul’un en kendine has semtlerinden olan Fener, geçmişte Bizans döneminden kalan Rum yurttaşların yaşadığı bir yerdi. Osmanlı’dan önce şehirde hüküm süren Ortodoks kökenli Rum Kilisesi de Osmanlı döneminde de İstanbul’da varlığını sürdürmüştür. Birkaç kez yer değiştiren Patrikhane, en sonunda Fener Semti’ndeki Aya Yorgi Kilisesi’ne yerleşmiş ve Rum Vatandaşları da bu semte çekmiştir. Osmanlı’nın devlet idaresinde birçok önemli göreve gelen Rum asıllı aileler, “Fenerli Beyler” olarak bilinirlerdi. Sarayın tercümanları bu semtten çıkardı. 

Balat Semti Ve Balat’ın Sevimli Evleri

Balat Semti

 

Balat semti rengârenk evleri ve eski günleri anımsatan mimarisi ile meşhurdur. Osmanlı döneminde Musevi yurttaşların ağırlıkta olduğu bu semt, esnafı ve ticarethaneleri ile meşhurdur. Hareketli bir sosyal ve kültürel yaşama ev sahipliği yapan semtte, Kilise, Sinagog ve Camiler iç içe geçmiştir. Mimar Sinan’ın eseri Ferruh Kethüda Camii, meşhur Ahrida Sinagogu ve Surp Hreşdagabed Ermeni Kilisesi birbirine yürüme mesafesindedir. Geçmişte insanların barış ve özgürlük içinde yaşadığı, halen de kültürel mozaik yapısını koruyan Balat kendi başınıza gezilebileceği gibi özel İstanbul turist rehberi (istanbulturistrehberi.net) ile de gezilebilir.

Merdivenli Yokuş - Balat

Fener ve Balat’ta çeşitli sokaklardaki renkli evleri, kiliseleri, sinagogları ve camileri eksiksiz görebilir, bolca fotoğraf çekebilir ve bu muhteşem yapıların kendilerine has hikâyelerini dinleyebilirsiniz.

Şu yazılar da ilginizi çekebilir:

Türkiye’de Keşfedilmeyi Bekleyen 9 Yer

İstanbul’da Lezzetin Gizli Kalmış 10 Adresi

Seyahat Yazarlarının En Beğendiği Gizli Yerler