Seyahat Haberleri İpuçları Uçak Yolculuklarında Duty Free’den Ne Alınabilir?

Tüm makaleler

Uçak Yolculuklarında Duty Free’den Ne Alınabilir?

Yurt dışına çıkmanın en eğlenceli taraflarından biri havaalanlarındaki duty free mağazaları. Duty free avantajlarından yararlanabilmeniz için bir rehber hazırladık.

Uçakla yurt dışına çıkmanın en eğlenceli yönlerinden biri havaalanlarındaki duty free mağazaları. Normalde pahalı fiyatları olan parfüm gibi ürünler duty free mağazalarından daha uygun fiyatlarla alınabiliyor. Biz de bu yazımızda uçak yolculuklarında duty free’den ne alınabilir sorusuna cevap vermeye çalıştık.

Havaalanlarındaki Duty Free’ler Hakkında Her Şey

Duty Free Ne Demek?

Duty Free

Oldukça kısa bir şekilde tanımlamak gerekirse duty free alışveriş, vergisiz alışveriş demek. Hava, kara ve deniz sınırlarındaki duty free mağazalarındaki ürünler, gümrük vergileri ve KDV gibi vergiler ödenmeden satılır. Bu sayede özellikle vergi oranı yüksek olan ürünler normal fiyatlarına göre çok daha uygun fiyatlarla satışa sunulur.

Uçak yolculukları için hazırlık yapmak ve organize olmak seyahatinizin çok daha rahat geçmesini sağlayacaktır. Rahat Bir Uçak Yolculuğu İçin İpuçları yazımıza göz atın.

Her Yere Ucuz Bilet Ara

Duty Free’den Nasıl Alışveriş Yapabilirsiniz?

Duty free mağazalarından alışveriş yapmak için öncelikle yolculuğunuzun uluslararası olması gerekiyor. Bu yüzden havaalanlarındaki duty free mağazaları uluslararası uçuş terminallerinde bulunuyor.

Duty free alışveriş için pasaportunuzun ve bazı yerlerde eğer giden yolcu terminalindeyseniz biniş kartınızın yanınızda olması gerek. Kasadaki işlemler bu belgelerle yapılıyor.

Duty Free Alışverişte Nelere Dikkat Etmeli?

Duty Free Ödeme

Duty free alışveriş yaparken öncelikle gideceğiniz ülkedeki yasal düzenlemelere dikkat etmeniz gerekiyor. Ülkeye yasal olarak hangi ürünlerin sokulabileceğini ve bu ürünlerin miktarını bilmeniz gerek.

Özellikle bazı ürünlerde yasal limitlere dikkat etmelisiniz. Her ülkeye yasal olarak içki ve tütün ürünleri sokma limitleri bulunuyor. Bu sınırları aşan ürünlere gümrükte el konuluyor. Böyle tatsız bir durum yaşamamak için erkenden önlem almanızda fayda var.

Aynı şekilde gideceğiniz ülkelerin hava ulaşımı yönetmelikleri de duty free alışverişinizde dikkat etmeniz gereken konulardan biri. Özellikle ABD ve Avrupa uçuşlarınızda kabine sokabileceğiniz sıvı miktarının sınırlı olduğunu ve sıvıların belirli şartlar altında kabine kabul edildiğini unutmayın.

Dikkat etmeniz gereken diğer bir konu da fiyatlar. Duty free mağazalarındaki ürünler genellikle normal fiyatlarının altına satılıyor. Ancak her ürün için bu durum geçerli değil. Kur farkı ya da normal mağazaların yaptıkları indirimler gibi nedenlerden dolayı bazı ürünleri havaalanı dışında daha iyi fiyatlara almanız mümkün. Bu yüzden duty free mağazasından bir şeyler satın alırken telefonunuzla hızlı bir fiyat araştırması yapın.

Fiyat konusunda dikkat etmeniz gereken noktalardan biri de para birimleri arasındaki satın alma gücü farkı.

Çıkış yaptığınız ülkenin para birimi, gittiğiniz ülkenin para biriminden daha güçlüyse alışverişinizi gittiğiniz ülkeden yapmanız daha mantıklı. Aynı şekilde çıkış yaptığınız ülkenin para birimi, gittiğiniz ülkenin para biriminden daha zayıfsa alışverişinizi çıkış yaptığınız ülkede yapabilirsiniz. Tabii ki bu karşılaştırmayı yaparken satın almayı düşündüğünüz ürünlerin diğer ürünlere göre fiyatlarının nasıl olduğunu da göz önüne almalısınız.

Her Yere Ucuz Bilet Ara

Yurt dışına çıkarken duty free mağazalarından alışveriş yaparken kabin bagajı hakkınıza dikkat edin. Halihazırda büyük bir kabin bagajınız varsa uçaktaki görevliler duty free poşetleriniz için sorun çıkarabilirler. Böyle bir risk almak istemiyorsanız, duty free alışverişinizi gideceğiniz havalimanında yapın.

Duty free mağazalarında en iyi fiyatları yerel ürünlerde yakalayabileceğinizi unutmayın. 

Dikkat etmeniz son konu, duty free mağazasında alışveriş çılgınlığına kapılmamak. Fiyatların uygun olması bazen aslında hiç de ihtiyacınız olmayan bir şeyi satın almanıza neden olabilir. Bu yüzden duty free mağazasına girmeden önce kendinize bir alışveriş listesi yapın ve bu listeye mümkün olduğunca sadık kalın.

Duty Free Mağazalarından Neler Alınabilir?

Duty Free Alışveriş

Özellikle büyük havalimanlarındaki duty free mağazaları adeta birer alışveriş merkezine benziyor. Büyük duty free mağazalarında hemen hemen her şeyi bulmanız mümkün.

Özellikle yüksek fiyatlı ender bulunan lüks tüketim ürünü çeşitlerini duty free mağazalarında daha ekonomik fiyatlara bulmanız mümkün.

Her Yere Ucuz Bilet Ara

Parfüm ve kozmetik ürünler de duty free mağazalarının en çok satan ürünleri arasında. Normal bir mağazada satılan pahalı bir parfümü duty free mağazadan bazen neredeyse yarı fiyatına satın alabilirsiniz.

Çikolata ve şekerleme gibi ürünleri de duty free mağazalarından uygun fiyata satın alabilirsiniz. Duty free mağazalarından bu tarz ürünleri büyük paketlerle satın almak ekonomik olabiliyor. Mağazaların yaptıkları satış kampanyalarını da değerlendirebilirsiniz.

Lüks giyim ve aksesuar kategorisinde de duty free mağazalarında oldukça avantajlı fiyatlar yakalamanız mümkün. Duty free mağazasından yeni bir tasarımcı çantası ya da kemerle çıkmanız işten bile değil.

Sevdiklerinize ve Kendinize Hediyeler Alın

Ziyaret ettiğiniz sevdiklerinize hediyeler götürmek ya da güzel bir yolculuktan dönerken ailenizi ve arkadaşlarınızı küçük hediyelerle sevindirmek gibisi yok. Tabii bir de kendinize alacağınız küçük hediyelerle yaptığınız yolculukta yaşadığınız güzel anıları yıl boyunca hatırlayabilirsiniz. Duty free mağazaları böyle hediyeler için oldukça ideal.

Yeni yıl döneminde seyahat ediyorsanız sevdiklerinize havaalanından alabileceğiniz En İyi Yılbaşı Hediyesi seçeneklerini düşünebilirsiniz.