Seyahat Haberleri İpuçları Kanada Vizesi Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Tüm makaleler

Kanada Vizesi Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Kuzey Amerika’da bir doğa seyahati planlıyorsanız Kanada doğru adres. Gelin Türk vatandaşlarının Kanada vizesi için yapması gerekenlere bakalım.

Her Yere Ucuz Bilet Ara

Kanada Vizesi Nasıl Alınır?

Kanada Vizesi

Seyahat planınız hazır sıra vize almaya mı geldi? Kanada öğrenci vizesi nedir, Kanada vizesi nasıl alınır, hangi evraklar gereklidir gibi bütün sorularınızı cevaplamaya talibiz. Ama her şeyden önce Kanada uçak biletinizi en uygun fiyata aldığınızdan emin olun!

Kanada vizesi başvuru süreci

Kanada turist vizesi, turistik amaçlarla Kanada’ya gitmek isteyen kişilerin başvurması gereken vize türü. Kanada turist vizesine, Kanada ziyaretçi vizesi veya Kanada geçici yerleşim vizesi (Canada Temporary Resident Visa – TVR) de denilmekte. Süresiyse en fazla 6 ay.

Kanada’nın muhteşem doğasını keşfetmeye hazır mısınız? Dünyada sonbaharın en renkli yaşandığı yerlerden birisi de Kanada!

Vize tek girişli veya çok girişli olarak verilebiliyor. Her iki vize de belirli bir süre için geçerli ve süresi bittikten sonra kullanılamıyor. Vize sahibi Kanada’yı terk ettikten sonra yeniden Kanada’ya girmek isterse mutlaka yeniden vize almak zorunda. Ancak Kanada’dan Amerika Birleşik Devletleri’ne veya St. Pierre ve Miquelon’a seyahat edip yeniden Kanada’ya dönmek isterse tekrar Kanada turist vizesi almasına gerek yok.

Kanada kaç yıllık vize veriyor?

Kanada turist vizesi çoklu giriş olarak verildiyse vize sahibi 6 ay boyunca istediği kadar Kanada’ya girip çıkabilir. Çok girişli vize 10 yıla kadar veya vize sahibinin pasaportunun süresi kadar geçerli olabiliyor. Ancak vize sahibinin aralıksız Kanada’da kalabileceği süre 6 ayı geçemiyor.

Kanada vizesi almak zor mu, istenen şartlar neler?

Kanada Büyükelçiliği’ne göre turist vizesine başvurabilmeniz için aşağıdaki uygunluk kriterlerini karşılıyor olmanız gerekmektedir:

 • Geçerli bir pasaportunuz olmalı
 • Sağlıklı olmalısınız
 • Kanada’da iken tüm masraflarınızı karşılayabilecek mali kaynaklara sahip olmalısınız
 • Türkiye’de bir ikamet adresiniz ve Kanada’yı ziyaretinizden sonra evinize geri dönmenizi sağlayacak iş veya aile bağlarınız olmalı
 • Belirli ve sınırlı bir süre için Kanada’da kalmayı planlıyor olmalısınız
 • Ziyaretinizin sonunda Kanada’dan ayrılmayı istiyor olmalısınız
 • Kanada’da iken iş aramak veya işe girmek gibi bir niyetiniz olmamalı
 • Herhangi bir suç kaydınız olmamalı
 • Herhangi bir güvenlik riski taşımamalısınız
 • Kanada kanunlarına uyacağınızı taahhüt etmelisiniz
 • Tıbbi muayeneden geçmeniz istenirse kabul etmelisiniz

İnternetten edinebileceğiniz başvuru formlarınızı doldurduktan sonra Kanada Konsolosluğu’nun yetkili vize başvuru merkezine bu formları ve gerekli diğer tüm evrakları teslim etmeniz gerekmekte. Burada gerekli Kanada vizesi ücreti de ödedikten sonra tarafınıza verilecek takip numarası ile başvuru sürecinizin nasıl ilerlediğini online olarak takip edebilirsiniz.

Kanada vizesi kaç günde çıkar?

Kanada turist vizesi başvuruları genellikle 11 ile 15 gün arasında sonuçlanmakta. Daha önceden alınmış bir Amerika vizeniz varsa başvurunuz 5 iş günü içinde sonuçlandırılıyor. Bu süreler tamamen Kanada Konsolosluğu’nun inisiyatifinde ve koşullara bağlı olarak değişiklik gösterebiliyor.

Yurtdışında dil eğitimi almak isteyenler için en uygun yerlerden birisi Kanada! Daha fazlası için yazımıza göz atın.

Kanada vizesi için gerekli belgeler

Kanada Vize Başvurusu
 1. Vize talep dilekçesi (İngilizce, ıslak imzalı, mühürlü, Kanada Büyükelçiliği’ne hitaben antetli kağıda yazılmış olmalı ve seyahat amacınız ile seyahat tarihiniz yer almalı ve Kanada turist vizesi talep ettiğiniz yazılmalıdır)
 2. Son 3 aylık banka hesap özeti (Bakiyesi en az 4000 TL olmalı. Hesap özeti bankanın imza sirküleri ile birlikte kaşeli ve ıslak imzalı olarak sunulmalı)
 3. Kira geliri, tapu ve araç ruhsatı fotokopileri (varsa)
 4. Evli olanlardan evlilik cüzdanı fotokopisi
 5. Başvurunuz aile veya arkadaş ziyareti ise davetiye mektubu. (Davetiye mektubunu hazırlayan kişi Kanada vatandaşı ise pasaportunun fotokopisi, eğer oturum izni sahibi ise oturum izni kartının önlü arkalı fotokopisi
 6. T.C. nüfus cüzdanı fotokopisi, yabancı uyruklu ise oturum izninin fotokopisi
 7. 2 adet biometrik fotoğraf (güncel tarihli, arka fonu beyaz)
 8. Pasaport (son 10 yıl içerisinde alınmış en az 1 yıl geçerli)
 9. Tam vukuatlı nüfus kayıt örneği (Aile ve adres bilgilerini içermeli. Evli kadınların evlendikten sonraki soyadı ile birlikte evlenmeden önceki soyadının yer aldığı tam vukuatlı nüfus kayıt örneğini alması gerekmekte.)
 10. Kanada Vize Başvuru Formu
 11. Aile Bilgi Formu

Kanada Work & Travel yapmak isteyenler için en iyi ülkelerden birisi.

Kanada vizesi için istenen ek belgeler

Kişi şirket sahibi ise:

1- Orjinal Faaliyet Belgesi fotokopisi (Son 3 aylık)
2- Ticaret Sicil Gazetesi fotokopisi 
3- Şirketin İmza Sirküleri fotokopisi
4- Son tarihli Vergi Levhası fotokopisi
5- SGK (4b) Hizmet dökümü
6- Son 3 aylık banka hesap özeti (Bakiyesi en az 4000 TL olmalı. Hesap özeti bankanın imza sirküleri ile birlikte kaşeli ve ıslak imzalı olarak sunulmalı)

Kişi memur ise:

1- Görev ve İzin yazısı (kişinin bağlı bulunduğu kurumdan alınmış mühür ve ıslak imzalı
2- Görev kimlik kartı fotokopisi
3- Maaş Bordrosu (son 3 aylık, imzalı ve mühürlü)

Kişi doktor, avukat ve / veya tüccar ise:

1- Oda Sicil kaydı (Son 3 ay içerisinde alınmış)
2- Güncel Şirket Evrakları (sicil gazetesi, imza sirküleri, vergi levhası fotokopisi)
3- Meslek kimlik kartı fotokopisi
4- SGK işe giriş bildirgesi ve SGK hizmet dökümü
5- Maaş Bordrosu (son aylık kaşe ve ıslak imzalı)

Kişi SGK’lı çalışan ise:

1- Güncel tarihli Şirket Evrakları (faaliyet belgesinin orijinali, vergi levhası fotokopisi, imza sirküleri, sicil gazetesi fotokopisi)
2- SGK İşe giriş bildirgesi ve Hizmet dökümü
3- Son 3 aylık banka hesap özeti (Bakiyesi en az 4000 TL olmalı. Hesap özeti bankanın imza sirküleri ile birlikte kaşeli ve ıslak imzalı olarak sunulmalı)
4- Maaş bordrosu (son 3 aylık, kaşe ve ıslak imzalı)

Kişi emekli ise

 • Emeklilik kartı fotokopisi.
 • 2- Emekli olunan kurumdan alınmış yazı (ıslak imzalı) ya da e-devlet’ten alınmış emeklilik kaydı ve emeklilik maaş bilgisinin çıktısı.
 • Emeklilik maaşı aldığı bankadan geriye dönük 3 aylık banka dökümü ve banka yetkilisinin imza sirküleri 
 • Son 3 aylık Şahsi Banka Hesap Cüzdanı veya Banka Hesap Dökümü (Bakiyesi en az 4000 TL olmalı. Hesap özeti bankanın imza sirküleri ile birlikte kaşeli ve ıslak imzalı olarak sunulmalı).

Kişi öğrenci ise:

 • Öğrenci belgesi.
 • Muvakatname (kişi 18 yaşından küçükse).

Kanada Vizesi İle İlgili Önemli Bilgiler

 • Vize başvurunuzun seyahat tarihinize kadar sonuçlanması için, seyahat tarihinizden en azından birkaç hafta önce başvuru işlemlerine başlamış olmanız gerekiyor.
 • Kanada Turistik Vizesi başvurularınız için evraklarınızı konsolosluğa göndermeniz yeterli. Vizeniz çıktığında adresinize gönderilecek.
 • Vize başvurunuzda kesinlikle sahte belge kullanmamalı ve başvurunuzun hiçbir aşamasında yanıltıcı ya da yanlış bilgiler vermemelisiniz. 
 • Kanada Konsolosluğu ihtiyaç halinde başvuranı bir mülakata çağırabilir veya ek evrak talebinde bulunabilir.
 • Başvurunuzla ilgili nihai karar her zaman Kanada Konsolosluğu’na ait. Kanada turistik vizesi başvurunuz reddedilirse itiraz hakkınızın bulunmadığını unutmayın. Bu durumda ancak yeniden vize başvurusunda bulunabilirsiniz. 

Kanada’da görülecek yerler arasında dünyanın en güzel buzdan otellerinden birisi de var! Giderseniz mutlaka görmelisiniz.