Seyahat Haberleri İlham Verici Öneriler Yabancı Şarkılara Konu Olmuş Dünya Şehirleri

Tüm makaleler

Yabancı Şarkılara Konu Olmuş Dünya Şehirleri

Sizin için şarkılardan oluşan bir yolculuk hazırladık. Karşınızda şarkılara konu olmuş şehirler ve ucuz uçak biletleri!
Her Yere Ucuz Bilet Ara

Metropoller ve Onlara Yazılmış Şarkılar

şehirler ve şarkılar

Şehirler sanatçılara ilham verir. Yazarlar, yönetmenler ve tabii müzisyenler eserlerini yaratırken şehirlerden ilham alırlar. Hatta bazı sanatçılar, yaşadıkları kentle o kadar bütünleşirler ki onları eserlerini ürettikleri şehirden ayrı anmak imkânsız hâle gelir. Biz de sanatla kentler arasında bir köprü kurmak istedik. İşte karşınızda şarkılara konu olmuş şehirler!

Her Yere Ucuz Bilet Ara

İstanbul – They Might Be Giants – Istanbul (Not Constantinople)

istanbula yazılmış şarkılar

Gelin listemize İstanbul’dan başlayalım. Ama önce, Galata Kulesi Efsanesi‘ni biliyor musunuz?

İstanbul, dünyanın en güzel kentlerinden biri. Tarih boyunca doğal güzellikleri ve sokaklarındaki hayatla sanatçılara ilham kaynağı olmuş bir kent.

Konu olarak İstanbul’un müzikte önemli bir yeri var. Yesari Asım Ersoy, Heybeli’de her gece mehtaba çıkarken Tom Waits İstanbul’dan gelen bir telefona sevinir. İstanbul’da geçen, İstanbul hakkında ya da İstanbul’a duyulan özlemi anlatan onlarca şarkı var.

İstanbul’a adanan bu kadar şarkı olmasına rağmen içlerinden biri zamanının önemli problemlerinden birine parmak basarak diğerlerinden ayrışıyor. Bu şarkı ilk kez 1953 yılında Kanadalı vokal kuarteti The Four Lads tarafından seslendirilen “Istanbul (Not Constantinople)”.

Kanadalı bu dört vokalist şarkının kaydedildiği yıllarda batılı dünyanın İstanbul’u ısrarla “Constantinople” ve türevi isimlerle anmanın yanlış olduğunun altını çiziyor.

The Four Lads’ten sonra şarkı başka müzisyenler tarafından tekrar yorumlanıyor. Gelin bu yorumlar arasında en bilinenine kulak verelim. Karşınızda They Might Be Giants!

Ucuz İstanbul Uçak Biletleri

New Orleans – The Animals – House of the Rising Sun

new orleans amerika

Caz müziğin doğduğu topraklar tıpkı İstanbul gibi birçok şarkıya konu olmuş. Ancak bir şarkı New Orleans hakkında yazılan diğer şarkılardan biraz farklı: House of the Rising Sun.

Özünde bir folk şarkısı olan House of the Rising Sun, İngiliz rock grubu The Animals tarafından 1964 yılında yorumlanmış ve şarkı kısa süre içinde İngiltere ve ABD listelerinde bir numaraya kadar çıkmış.

Şarkının kim tarafından, ne zaman ve nerede yazıldığı bilinmiyor. Etnomüzikolojist Alan Lomax  şarkının 16. yüzyılda yazılan bir İngiliz folk şarkısına benzediğini söylemiş. Lomax, şarkının orijinal sözlerinde şarkıda bahsedilen evin aslında İngiltere’de olduğunu fakat şarkıyı yorumlayan göçmenlerin kendileriyle birlikte şarkıdaki evi de New Orleans’a taşıdıklarını belirtmiş.

Ancak şarkı hakkındaki tek fikir Lomax’a ait değil. Folklorist Vance Randolph şarkının aslında bir Fransız şarkısı olduğu; şarkının Amerika’ya göç eden Fransızlar tarafından Amerika’ya götürüldüğü fikrini ortaya atmış.

Şarkının kökeni hakkındaki bu tartışmayı bir kenara bırakıp The Animals’ın yorumu üzerinde biraz duralım. The Animals zamanının ötesinde sanki ilerleyen günlerde müzik alanında neler olacağının habercisi bir vokal ve etkileyici elektrik piyano geçişleriyle şarkıyı “tarihe geçecek” şekilde yorumlamış.

Londra – The Clash – London Calling

londra ingiltere

Muhtemelen rock müzik tarihinde hiçbir şehir Londra kadar ilham verici olmamıştır. Bunun iki nedeni var: Londra’nın rock müziği doğduğu ülkelerden birinin başkenti olması ve rock müziği besleyen tüm sosyal dinamiklerin Londra’da fazlasıyla bulunması.

İngiliz post rock sahnesinin belki de en meşhur grubu The Clash aynı ismi taşıyan albümdeki “London Calling” şarkısıyla şarkılara konu olmuş şehirler listemize giriyor.

Şarkı grubun vokalisti Joe Strummer ve grubun gitaristi Mick Jones tarafından yazılmış. Büyük bir umutsuzluk ve isyan şarkısı olan London Calling, punk rock tarihine adını yazdıran şarkılardan.

Londra’da Görülmesi Gereken 12 Nokta.

Ucuz Londra Uçak Biletleri

New York – PJ Harvey – You Said Something

new york amerika

Şarkılara konu olmuş şehirler listesi yapıp da içinde New York olan bir şarkıdan (en azından bir şarkıdan) bahsetmeden geçmek olmaz.

Bu listeyi yaparken New York hakkında yazılmış tek bir şarkıyı seçmek pek de kolay olmadı. New York, New Your – Frank Sinatra, Englishman in New York – Sting, Safe in New York City – AC/DC, Chelsea Hotel No.2 – Leonard Cohen…

Listede kimler vardı, kimler…

Tüm bu “ikonik” şarkılar arasından birini seçmemiz gerekiyordu. Biz de pek ikonik olmasa da PJ Harvey’in You Said Something şarkısında karar kıldık.

Bu şarkıda karar kılmamızın nedeni, şarkının adeta bir New York albümünde yer alması. Sadece albümün adı bile New York’u anlatmaya yetiyor: Stories From the City, Stories From the Sea.

Ucuz New York Uçak Biletleri

San Francisco – Arctic Monkeys – Fake Tales of San Francisco

san francisco amerika

Son zamanlarda San Francisco hakkında yazılan şarkılardan en bilineni Arctic Monkeys’e ait “Fake Tales of San Francisco”.

Bu şarkı, şarkılara konu olmuş şehirler listemizdeki şarkılardan biraz farklı. İngiliz indie rock grubu Artic Monkeys’in “acemilik dönemi” eseri olan bu parça aslında bir yeniden kayıt. İlk olarak 2004’te demo kaydı yapılan şarkı teknik hatalarla dolu olduğu için 2006’da yeniden kaydedilmiş ve “Whatever People Say I Am, That’s What I’m Not” albümünde en tepede yerini almış.

Şarkının bazılarını rahatsız edecek, bazılarını da hoplatıp zıplatacak bir enerjisi var. San Francisco’nun da böyle bir enerjisi yok mu?

Paris – Jacques Dutronc – Il Est 5 Heures, Paris S’Eveille

paris fransa

New York hakkında bir şarkı seçerken yaşadığımız zorluğu Paris için de yaşadık. Dünyada sanatın kalbinin attığı kentlerden biri olan Paris hakkında yazılmış onlarca güzel şarkıdan birini seçmek oldukça zor oldu. Ama en sonunda, muhtemelen yapabileceğimiz en iyi seçimlerden birini yaparak Jacques Dutronc’un başka müzisyenler tarafından da defalarca yorumlanmış şarkısı Il Est 5 Heures, Paris S’Eveille’i seçtik.

Şarkı Jacques Dutronc tarafından 1968 yılında EP olarak yayınlanan bu şarkıyı seçmemizin nedeni, şarkılara konu olmuş şehirler listesinde Paris’ten bahsederken listede neredeyse tamamen Paris hakkında bir şarkıya yer vermek istememizdi. 

Şarkı, sabahın beşindeki Paris’ten bahsediyor. Çöpçüler, aşıklar, Eiffel Kulesi ve Paris’in kafeleri… Bu şehri derinlemesine keşfetmek için Paris Gezi Rehberimiz size yol gösterecek.

Bu şarkıya biraz torpil yapalım. Şarkıyı hem orijinal haliyle Jacques Dutronc’tan hem de güzel yorumuyla Zaz’dan dinleyelim.

Ucuz Paris Uçak Biletleri

California – Red Hot Chili Peppers – Californication

kaliforniya amerika

Amerikalı rock grubu Red Hot Chili Peppers‘ın aynı adlı albümde yer alan Californication grubun en bilinen şarkılarından biri. Şarkılara konu olmuş şehirler listemizde şimdiye kadar “şehir güzellemeleri”ne yer verdik. Bu sefer şehrin karanlık tarafını anlatan bir şarkıdan bahsedelim.

1999 yılında piyasaya sürülen Californication albümü Red Hot Chili Peppers’ın en başarılı albümlerinden biri oldu. Albümdeki Californication, Around the World, Parallel Universe, Scar Tissue ve Road Trippin’ single’ları albümün hem ABD hem de Avrupa listelerinde uzun süre yukarılarda kalmasını sağladı.

Albüme adını veren Californication şarkısı, biraz alaycı bir tavırla Hollywood’un karanlık yüzünü anlatıyor. Kurt Cobain, David Bowie, Star Trek ve Star Wars gibi pop kültürüne dair birçok referansı akıcı bir şekilde sıralayan şarkı Hollywood merkezli film ve müzik endüstrisini eğlenceli bir şekilde eleştiriyor.

Ucuz Los Angeles Uçak Biletleri

Berlin – Iggy Pop – The Passenger

berlin almanya

Şarkılara konu olmuş şehirler listemizi eğlenceli bir şarkıyla bitirelim. Sırada Iggy Pop‘un efsanevi şarkısı The Passenger var. Siz de bu çok yönlü şehri gezmek isterseniz A’dan Z’ye Berlin Rehberi.

Şarkının sözlerine baktığınızda şarkının Berlin’le bir âlâkası olmadığını düşünebilirsiniz. Ancak şarkı Berlin’le “oldukça” âlâkalı. Bu âlâkayı anlamanız için şarkının hikâyesinden bahsetmemiz lazım.

Şarkı Iggy Pop ve Ricky Gardiner tarafından yazılmış. Şarkının yazıldığı zamanda Iggy Pop, David Bowie ile birlikte turnedeymiş. Gerçekliği tartışmalı olan bir hikâyeye göre şarkı Berlin’de S-Bahn’da yazılmış olduğu. Tartışmalı olmayan hikâye ise şarkının Berlin’deki Hansa Studio by the Wall stüdyosunda kaydedildiği.

Listenin sonuna geldik. Daima yolda olun. Yoldayken de ziyaret ettiğiniz şehirlerin müziklerini dinlemeyi ihmal etmeyin.

Ucuz Berlin Uçak Biletleri
Harita