Seyahat Haberleri İlham Verici Öneriler Türkiye’deki Müzeler

Tüm makaleler

Türkiye’deki Müzeler

Türkiye dev bir kültür tarihine ev sahipliği yapıyor. Peki bu tarihin izini sürebileceğimiz Türkiye’deki müzeler arasından en iyileri hangisi?
Her Yere Ucuz Bilet Ara

Ziyaret Edilmesi Gereken En Güzel Müzeler

İstanbul, Bursa, İzmir, Ankara, Çorum, Gaziantep müzeler listesi hazır. Gelin Türkiye’de görülmesi gereken müzeler hangileri, nereden başlamak, hangisine öncelik vermek lazım beraber bakalım.

İstanbul Arkeoloji Müzesi

İstanbul Arkeoloji Müzesi

Çoğu bilim insanına göre burası Türkiye’nin en önemli müzesi. Topkapı Sarayı’ndan çıkıp aşağıya inen yolu takip ettiğinizde Müzeler Bölümü’ne ulaşırsınız. Bu bölümde: Eski Şark Eserleri Müzesi, Arkeoloji Müzesi ve Çinili Köşk yer almakta. İstanbul Arkeoloji Müzesi’nde sergilenen en önemli eserler şunlar: İskender Lahti, Ağlayan Kadınlar Lahti, Satrap Lahti, Sayda Kralı Nekropolü Lahitleri, Ana Tanrıça Kybele’ye ait adak stelleri, Bergama Zeus Sunağından arta kalan heykel parçaları, İskender Başı.

Türkiye’de müzeciliğin kurucusu Osman Hamdi Bey tarafından yaptırılan müze haklı olarak dünya çapında üne sahip.

İstanbul’da görülecek müzeler listesine hakim misiniz bakalım?

Mekan aynı zamanda müze olarak inşa edilen ilk Türk binası. Dış cephesi İskender ve Ağlayan Kadınlar Lahitleri’nden esinlenerek yapılmış. Ayrıca bir adet ek binası bulunuyor ve bahçesinde yine ziyarete açık olan, çeşitli eserlerin sergilendiği Çinili Köşk yer almakta.

Ucuz İstanbul Uçak Biletleri

Anadolu Medeniyetleri Müzesi – Ankara

Ankara Anadolu Medeniyetleri Müzesi

Anadolu Medeniyetleri Müzesi, başkent Ankara’da yer alıyor. Müze, Paleolitik Çağ’dan günümüze kadar geçen uzun süreçte Anadolu’da hâkimiyet kuran medeniyetler ve kentin gelişimi hakkında değerli bilgiler aktarıyor. Kente hâkim noktadaki Ankara Kalesi’nin hemen yanında yer almakta olan bina mimarisi ile de dikkat çekiyor.

1997 yılında “Avrupa’da Yılın Müzesi” ödülüne layık görülen Anadolu Medeniyetleri Müzesi’nde sergilenen eserler kronolojik sıraya göre bölümlere ayrılmış durumda. Paleolitik Çağ’a ayrılan bölümde sergilenen taştan ve kemikten yapılmış eşyaların büyük çoğunluğu, Antalya yakınındaki Karain Mağarası’nda gerçekleştirilen kazı çalışmalarından. Neolitik Çağ’a ait eserler ise Çatalhöyük ve Burdur Hacılar’dan müzeye getirilmiş. Müzenin Kalkolitik Çağ’a ayrılan kısmında Anadolu çevresinde gelişen uygarlıkların etkileri rahatlıkla anlaşılabiliyor. Eski Tunç Çağı bölümünün merkezinde Alacahöyük kazılarında elde edilen eşyalar yer alıyor.

Anadolu’da yazılı tarihin başlangıcına dair değerli bilgiler Asur Ticaret Kolonileri Çağı’na ayrılan alanda sizleri bekliyor. Bu bölümü gezdikten sonra dilerseniz gezinize Eski Hitit ve Hitit İmparatorluğu, Geç Hitit, Urartu, Lidya dönemlerine ait buluntuları inceleyerek devam edebilirsiniz.

Ucuz Ankara Uçak Biletleri

Zeugma – Gaziantep

Türkiye’nin en önemli müzeleri dendiğinde ilk akla gelenlerden biri hiç şüphesiz Gaziantep Zeugma Müzesi. Yerli ve yabancı turistlerin yoğun ilgi gösterdiği müzede ünlü Çingene kızı, Mars heykeli, Roma dönemine ait çeşmeler ve 2 bin yıllık mozaikler yer alıyor. Mozaiklerin kapladığı toplam alan 1700 metrekare. Bu açıdan da Zeugma, dünyanın en büyük mozaik müzesi unvanını taşıyor.

Zeugma’yla ilgili her şeyi keşfetmek isterseniz, Gaziantep il merkezine 50 km mesafedeki Zeugma Antik Kentini de ziyaret edebilirsiniz.

Gaziantep, karayolu bağlantısı ile, Osmaniye üzerinden Adana’ya ve Mersin’e; Birecik köprüsü üzerinden Şanlıurfa’ya, Narlı üzerinden Kahramanmaraş’a, Fevzipaşa üzerinden Antakya’ya, Kilis üzerinden Halep’e, Kilis’den bir yolla, Hassa üzerinden yine Antakya ve Besni üzerinden Adıyaman’a bağlanmakta. Eğer bölgeye karayolu ile ulaşım sağlayacaksanız Skyscanner araç kiralama hizmetlerinin tüm Türkiye’de yanınızda olduğunu hatırlatmak isteriz.

Uluslararası Gaziantep Havaalanı’na İstanbul’dan direk uçuşlar yapılmakta. Skyscanner arama motoru Gaziantep uçak bileti seçeneklerinden en uygunun bulmanıza yardımcı olacaktır.

Zeugma Müzesi’ne giriş ücreti 2019 itibarıyla 20 TL.

Roma’nın doğu sınırında yer alan en büyük kenti olan Zeugma, özellikle konut mimarisi açısından çok görkemli detaylarla süslenmiş olmasıyla ünlü. M.S 256 yılına kadar bu ihtişamıyla ayakta kalmış ancak sonrasında, bölge hakimiyeti kaybedilmiş ve şehir yıkılıp yağmalanmış. Yüzyıllarca toprağın altında kalan bu şehir, 1987 yılında başlanan kazılarla gün yüzüne çıkarılmaya başlanmış. Asıl şehir kalıntılarına 2000 yılında ulaşılmış, ikiz villalar ve bu villalarda yer alan yüzlerce metrekare taban mozaiği, duvar resmi ve Mars Heykeli çıkarılmış. 2011 yılında ise müze inşası ve eserlerin yerleşimi tamamlanarak ziyarete açılmış.

Ucuz Gaziantep Uçak Biletleri

Bursa Kent Müzesi

Osmanlı İmparatorluğu’nun eski başkenti Bursa müzeler açısından haliyle son derece zengin. Listedeki en önemli müzelerden biri olan ise Bursa Kent Müzesi. Burası, geleneksel ticari yaşamı yansıtan dekorları, 6 Osmanlı padişahına ait balmumu heykelleri ve şehrin topografik maketi gibi materyallerle Bursa’nın 700 yıllık bir dönem boyunca yaşadığı değişimi yansıtıyor.

Günümüzde müzenin bulunduğu bina 1926 yılında, dönemin ünlü şahsiyetlerinden Ekrem Hakkı Ayverdi tarafından adliye binası olarak yaptırılmış. 1926 yılından 1999 yılına kadar adliye binası olarak kullanılan bu yapının mimarının, Kemalettin Bey olduğu tahmin edilmektedir. 2001-2004 yılları arasında ise mimar Naim Arnas tarafından restore edilen bina; 14 Şubat 2004 tarihinden itibaren Bursa Kent Müzesi olarak tekrar kullanılmaya başlanmıştır.

Bursa’nın geçmişten günümüze yemek ve eğlence kültürü, gelenek ve görenekleri, giyimden barınmaya, dinsel yaşamdan komşuluk ilişkilerine kadar şehrin tüm yaşam biçimi gözler önüne serdiğini söyleyebiliriz.

Ucuz Bursa Uçak Biletleri

Çorum Müzesi

Çorum Alacahöyük

Yazılı kaynaklara göre bina aslında 1914 yılında bir hastane olarak inşa edilmiş. Sonrasında ise sırasıyla Ziraat Mektebi, Sanat Mektebi, Ticaret Lisesi ve Atatürk lisesi olarak hizmet vermiş.  1988 yılında çıkan bir yangınla zarar gördükten sonra 1989’da başlayan onarım çalışmaları, 2003 yılında tamamlanmış ve müze olarak ziyaretçilere açılmıştır. Alacahöyük kazılarının damgasını vurduğu sitede sergilenen başlıca eserler arasında şunları sayabiliriz: Kuşsaray ve Alacahöyük kazı çalışmaları sonucu elde edilen Kalkolitik Çağ eserleri ve Hitit Mimarisi Sergi Alanı, Hitit dönemi eserlerinden olan kabartmalı vazolar, Frig dönemi buluntuları, Roma ve Osmanlı dönemine ait sikkelerdir. Çorum Müzesi giriş ücreti 2019 yılı itibarıyla 10 TL. Müzekart sahibi olanlar ücretsiz ziyaret edebiliyor.

Efes Ve Bergama – İzmir

İzmir müzeler listesinde en tepede Türkiye’nin Hellenistik Dönem’e ait en değerli iki hazinesi yer alıyor: Efes ve Bergama müzeleri. Dünyanın en zengin tarihi ve arkeolojik eserlerine sahip olan yerlerinden Bergama’da gerçekleştirilen kazılardan elde edilen eserler Bergama Müzesi‘nde sergileniyor. 1900-1913 yıllarında akropolde gerçekleştirilen kazılar sırasında bulunan eserler ile Pitane Antik Kenti ve Bergama çevresindeki yerlerden getirilen eserlerin sergilendiği müze 1936 yılından beri ziyarete açık. Ülkemizin en eski müzelerinden biri olan Bergama Müzesi İzmir şehir merkezinden 107 km mesafede. Özel araçla 1.5 saat gibi bir sürede ulaşılıyor.

Efes Antik Kenti Türkiye’nin en çok ziyaret edilen antik kentleri arasında birinci sırada. Bu bölge ve çevresinde yapılan kazılardan elde edilen eserlerin sergilendiği Efes Müzesi, Selçuk ilçe merkezinde yer alıyor. Efes Müzesi’nde en çok ilgi çeken eserler arasında Efes Artemis heykeli, yunuslu Eros, tavşanlı Eros, Eros başı, Priapos heykeli, mermer Artemis heykeli, Mısırlı rahip heykeli, İsis heykeli ve Sokrates başı bulunmakta. Efes Arkeoloji Müzesi İzmir kent merkezinden 80 km uzaklıkta. Müzeye özel araçla 1 saat gibi bir sürede ulaşılıyor.

Ucuz İzmir Uçak Biletleri

Ve Niceleri

Türkiye’deki en büyük müzeler listesine farklı kategorilerden pek çok müze eklemek mümkün. Sadece İstanbul Müzeleribile bir gezgini haftalarca oyalayabilecek uzunlukta, diğer illerle beraber Müzeler Haftası boyunca gezilebilecek bir sürü müze ortaya çıkıyor: İstanbul Modern Müzesi, Topkapı Müzesi, Bayburt Baksı Müzesi, Antalya Arkeoloji Müzesi, Ayasofya Müzesi, Rahmi Koç Müzesi, Etnografya Müzesi, Bodrum Sualtı Arkeoloji Müzesi.