Seyahat Haberleri İlham Verici Öneriler Star Wars Serisinin Çekildiği Yerler

Tüm makaleler

Star Wars Serisinin Çekildiği Yerler

Star Wars serisinin son filmi olan "Star Wars: Son Jedi" vizyona girdi. Film her ne kadar uzayda geçse de, sahnelerin çoğu Dünya’da çekildi. Efsanevi Star Wars serisinin çekildiği yerlerin hangi sahnelerde göründüğünü bakalım hatırlayacak mısınız? Star Wars: Son Jedi'ın çekimlerine set olmuş 3 yeri de yazımızın sonunda keşfedebilirsiniz!

Star Wars

1. Tikal, Gutemala

Star Wars Bölüm IV: Yeni Bir Umut

Maya uygarlığının önemli kentlerinden birisi olan Tikal’de muhteşem Maya piramitlerinde, Star Wars serisinin Yeni Bir Umut filmi çekimleri yapıldı. Etrafı yağmur ormanlarıyla kaplı olan bölgede Yavin 4 asi kampı üssü bulunuyor. Dış çekimler burada çekilmiş olsa da iç çekimler stüdyo ortamında gerçekleşmiş.

2. Sevilla, İspanya

Star Wars Bölüm II: Klonların Saldırısı

Filmlerdeki bütün sahneler doğal ortamlarda çekilmiş değil; işte Star Wars Bölüm II: Klonların Savaşı’nda çekim yapılmış etkileyici mimariye sahip bir nokta. İspanya’nın Endülüs bölgesinin başkenti Sevilla’nın şehir meydanı, Plaza de España. Burası filmde Naboo gezegenindeki Theed yerleşim yeri olarak görülüyor. Filmde her ne kadar planın üzerine özel efekt eklenmiş olsa da burası gerçek hayatta sahip olduğu ihtişamla da görülmeye değer.

3. Grindelwald, İsviçre

Star Wars Bölüm III: Sith’in İntikamı

Prenses Leia’nın nereden geldiğini hiç merak ettiniz mi? Alderaan gezegenindeki bu nefes kesici manzaranın tam içinden. Tahmin edebileceğiniz gibi burası Alplerin İsviçre’de kalan kısmında yer alıyor. Alpler olmasa da, vizesiz gidebileceğiniz ucuz ve güzel kayak tatili destinasyonlarına göz atın!

4. Rubülhali Çölü, Arap Yarımadası

Star Wars: Güç Uyanıyor

İlk filmlerde Tunus’ta çekilmiş olan çöl sahneleri, yeni seride Arap Yarımadası’na taşınmış. Dünyanın en geniş sınırdaş çölü olan Rubülhali, Suudi Arabistan, Yemen ve Umman sınırlarıyla üçe bölünüyor. Ekip burada 6 ay boyunca çok sıcak bir ortamda çekim yapmış.

5. Finse, Norveç

Star Wars: İmparatorun Dönüşü

Bir diğer uç iklim çekim yeri de Norveç’in Hordaland bölgesindeki Finse köyü. Nefes kesici sahnelerin çekildiği bu kardan ve buzdan dünyaya Star Wars: İmparatorun Dönüşü filminde Hoth gezegeni olarak rastlıyoruz.

6. Como Gölü, İtalya

Star Wars Bölüm II: Klonların Saldırısı

Como Gölü, şimdiye kadar saydığımız yerlerin turistik açıdan en popülerlerinden. Star Wars Bölüm II: Klonların Saldırısı filminde Anakin ve Padme’nin Planet Naboo’da düğünlerinin yapıldığı yer tam olarak Villa del Balbianello. Bu sakin ve huzur dolu tatil destinasyonu için ne bekliyorsunuz?

7. Death Valley, Kaliforniya – ABD

Star Wars Bölüm VI: Jedi’ın Dönüşü

Yalnızca Jedi’ın Dönüşü’nde değil, birçok Star Wars filminde rastladığımız Death Valley, R2D2 ve C3P0’nun Tatooine isimli gezegene düştükten sonra ayrı yollara gittiği o sahnenin çekildiği yer. R2D2’nun Jawa’lar tarafından kaçırıldığı yer ise Golden Canyon. Death Valley’nin birçok farklı noktasında da farklı sahne çekimleri yapılmış.

8. Puzzlewood, Coleford – İngiltere

Star Wars Bölüm VII: Güç Uyanıyor

Birleşik Krallık’ın en el değmemiş ormanlarından biri olan Puzzlewood, Star Wars Bölüm VII: Güç Uyanıyor filminde karşınıza çıkıyor. İrili ufaklı mağaralara ev sahipliği yapan orman, Kylo Ren’i ilk gördüğümüz yer. Puzzlewood ormanları Merlin dizisine de set mekanı olmuş, hatta Tolkien’in Orta Dünya’sını ilham aldığı yer olduğu söyleniyor.

9. Laamu Atoll, Maldivler

Rogue One: Bir Star Wars Hikayesi

Maldivler’in büyülü ortamında film çekimi yapmak bir hayli keyifli olsa gerek. Rogue One filminde Scarif gezegeni olarak geçen Laamu Atoll’da sahnelerin büyük bir kısmı yalnızca iki adada çekilmiş: Maldivler’in en büyük adalarından birisi olan Gan ve ıssız Berasdhoo adası. Maldivler’de balayı planlıyorsanız, en güzel balayı otellerini Skyscanner’la rahatça karşılaştırabilirsiniz.

10. Canary Wharf, Londra – İngiltere

Rogue One: Bir Star Wars Hikayesi

Londra’nın finansal merkezi olan Canary Wharf’ta çekim yapılan yer yalnızca metro istasyonu. Yalnızca bir metro istasyonu dediğimize bakmayın; bu durak bilim-kurgu filmlerinin dekorlarını aratmayacak türden. Londra seyahati planlıyorsanız, bu durakta Stormtrooper’ların asi karakter Erso’yu kovalayışını gözünüzde canlandırabilirsiniz. Londra metro ağının dünyanın en gelişmiş ağlarından biri olduğunu da ekleyelim.

11. Krafla ve Mývatn Gölü, İzlanda

Rogue One: Bir Star Wars Hikayesi

İzlanda bir sürü farklı doğal güzelliği barındıran bir ülke. Mývatn Gölü’ndeki sıra dışı kaya oluşumları, Krafla’daki fokurdayan çamur havuzlarının bulunduğu volkanik çukur bu doğal güzelliklerden yalnızca birkaçı. Ayrıca, Krafla yalnızca Star Wars değil, Game of Thrones setini de görmüş bir coğrafya. Game of Thrones’un çekildiği yerleri merak ediyor musunuz?

Star Wars Bölüm VIII: Son Jedi’ın Çekildiği Yerler

Serinin en son vizyona giren filminin çekildiği yerleri de sizinle paylaşıyoruz! Yalnız buradan sonra spoiler vermemek için mekanların Son Jedi filminde nerede görüldüğü konusunda bilgi vermiyoruz. Dünyadaki eşsiz güzellikleri Skyscanner’la keşfedin!

12. Dubrovnik, Hırvatistan

Star Wars: Son Jedi

Tarihi 7. yüzyıla dayanan bu harika şehir, Star Wars’a olduğu gibi Game of Thrones’a da çekim seti olmuş bir yer. Diziyi takip edenlerin bileceği bir bilgi verelim: Dubrovnik, Game of Thrones’da King’s Landing olarak karşımıza çıkıyor. Bakalım Son Jedi filminde neresi olarak rastlayacağız Dubrovnik’e…

13. Skellig Michael Adası ve Brow Head, İrlanda

Star Wars: Son Jedi

İrlanda’nın batısında yer alan bu iki konum, harika manzaralar sunuyor. Çok eskiden manastır adası olarak kurulmuş Skellig Michael, yaz aylarında turistlere botla gezi imkanı sunuyor.

14. Donegal, İrlanda

Star Wars: Son Jedi

Donegal, hem doğal dokuları, hem tarihi yapıları, hem de farklı atmosferiyle kesinlikle Son Jedi filmine farklı bir boyut katacak bir yer. Turistler için ise Donegal kalesi gezisi, doğa turu veya bot gezisi yapılabilecek aktiviteler arasında.

15. Salar de Uyuni, Bolivya

Star Wars: Son Jedi

Adeta sonsuzluğun içindeymiş hissi uyandıran bu nefes kesici tuz gölü, Bolivya’nın başkenti La Paz’ın güneyinde yer alıyor. Vizesiz gidebileceğiniz Bolivya’da, Salar de Uyuni gibi görebileceğiniz birçok doğal güzellik var. Bakalım Star Wars: Son Jedi filmini seyrederken bu sahneleri tespit edebilecek misiniz!

Siz de bizim gibi gezmeyi seviyorsanız ucuz uçak biletleri sayfamızı ziyaret edip indirime giren biletleri görebilirsiniz.

Harita