Seyahat Haberleri İlham Verici Öneriler Selanik’te mutlaka yapılması gereken 7 şey

Tüm makaleler

Selanik’te mutlaka yapılması gereken 7 şey

Yunanistan’ın ikinci büyük şehri ve Atatürk'ün doğum yeri olan Selanik, 3000 yıllık tarihi, köklü kültürü ve keyifli hayatıyla sizi bekliyor. Peki Selanik'i doya doya yaşamak için ne yapmalı?

1. Kordonboyunda tur atın

Selanik kordon boyu

Thermaic Körfezi’nin etrafında kurulu Selanik, İzmir’in Kordonboyunu anımsatan sahiliyle dikkat çekiyor. Özellikle güneşli günlerde, Selanikliler gibi kordon boyunda “volta” atabilir, denizin ve gökyüzünün muhteşem mavisinin tadını çıkartabilirsiniz.

Selanik’in kardeş şehri İzmir’de keşfedilmeyi bekleyen 7 yer

2. Aristotelous Meydanı’nda kahve molası verin

Selanik Aristotelous Meydanı

Aristatelous Meydanı, göz alıcı binalara ev sahipliği yapıyor. Selanik’in bu en büyük ve hareketli meydanındaki bol kafe ve restoran arasından bir tanesini gözünüzüe kestirin. Sonra da adetten olduğu üzere, frape’nizi yudumlayın!

Kahve tiryakisiyseniz, üç vakte kadar bu listedeki dünya kahve başkentlerine uğramanız gerekiyor!

Araç kiralayıp, Selanik'i havalı havalı gezin!

3. Beyaz Kule’den şehri alabildiğine seyredin

Selanik Beyaz Kule

1400’lü yılların başlarında Osmanlılar tarafından inşa edilen Beyaz Kule, ismini 19. yüzyılda beyaz renge boyanmasından almış. Selanik’in sembolü kabul edilen kulenin tepesine çıkıp, kentin ve denizin manzarasının tadını çıkarmadan dönmek olmaz!

Herşey yukarıdan daha da büyüleyici! İşte dünyayı kuşbakışı keşfedebileceğiniz 27 nefes kesici fotoğraf

4. Atatürk’ün doğduğu evi ziyaret edin

Selanik’e giden Türklerin ilk uğradığı yerlerden biri olan ve Mustafa Kemal Atatürk’ün 1881’de dünyaya geldiği bu zarif ahşap ev, Apostolu Pavlu Sokağı’nda, Türkiye Cumhuriyeti Selanik Başkonsolosluğu’nun yerleşkesinde yer alıyor. Evde bulunan eşyaların büyük bir bölümü özenle muhafaza edilmiş olup, hem Atatürk’ün hayatından kesitler sunmakta hem de Türkiye’nin kurucusuna dair birçok hikaye anlatmakta.

Türk tarihi tutkunları için: Cumhuriyet kurulurken kahramanlaşmış şehirlerimiz

5. Modiano Pazarı’nda alışveriş yapın

Modiano Pazarı, Selanik
©Olga355/iStock Editorial/Thinkstock

1930 yılında inşa edildiğinden beri Modiano Pazarı, 85 yıldır Selanik’in en geleneksel alışveriş noktalarından biri. Bu kapalı pazarda balıkçılar, manavlar ve kasapların yanı sıra küçük taverna, lokanta ve barlar da yer alıyor. Üstelik fiyatları da, özellikle Avrupa’daki benzer pazarlara kıyasla, yüzünüzü güldürecek cinsten!

En uygun fiyatlı Selanik otellerini keşfedin!

6. Tarihi Bizans kiliselerini keşfedin

Selanik Bizans kilisesi

Beşinci ve ondördüncü yüzyıllar arasında inşa edilmiş olan ve hemen hepsi UNESCO Dünya Miras Listesi’nde yer alan Agia Sohpia, Agios Demetrios, Panagia Chalkeon ve Agios Nikolaos Orfanos gibi Bizans kiliseleri, Selanik’te mutlaka görülmesi gereken yapıların başında geliyor. Kiliselerin ardından, şehrin tarihine daha derinlemesine dalmak istiyorsanız, Selanik Arkeoloji Müzesi’ni de ziyaret edebilirsiniz.

7. Ladadika’da gece hayatının tadını çıkarın

Ladadika, Selanik

Emre Ersahin / CC BY ND 2.0

Selanik, Avrupa’nın gece hayatı açısından en iyi şehirlerinden biri olarak biliniyor. Avrupa’da kişi başına düşen kafe ve bar sayısının en yüksek olduğu şehir olduğunu göz önünde bulundurursak, buna şaşmamak lazım! Kentin en tarihi ve en canlı bölgelerinden biri olan Ladadika’da isterseniz modern bar ve gece kulüplerini, isterseniz ouzo ve meze eşliğinde geleneksel Yunan müzikleriyle eğlenebileceğiniz tavernaları tercih edebilirsiniz.

Gece hayatını sevenler için en iyi parti mekanları: Avrupa’nın en iyi 10 gece kulübü

Şimdi Selanik'e uçma vakti!

Şu yazılar da ilginizi çekebilir:

Atina’da yapılması gereken 8 şey

Yanıbaşımızdaki tatil cenneti: Yunan Adaları

Balkanlara vizesiz seyahat

Dünya’nın seyahat arama motoru Skyscanner ile en uygun uçuş, otel ve araba kiralama fiyatlarını bulabilirsiniz.