COVID-19 (Koronavirüsü) seyahat planınız üzerinde etkili olabilir. Nereye giderseniz gidin, en son önerileri burada bulabilirsiniz.

Seyahat Haberleri İlham Verici Öneriler Şarabıyla Ünlü Bordeaux Gezi Rehberi

Tüm makaleler

Şarabıyla Ünlü Bordeaux Gezi Rehberi

Fransa’nın mütevazı kenti Bordeaux dünyaca ünlü şarabı, UNESCO Kültür Mirası Listesi’nde yer alan tarihi eserleri ve muhteşem doğasıyla sizi bekliyor. Bordeaux tatili öncesi bilmeniz gereken her şeyi sizin için derledik.

Bordeaux Gezilecek Yerler Listesi

bordeaux fransa gezilecek yerler

Tarihi meydanları ve neoklasik mimarisiyle Bordeaux, kelimenin tam anlamıyla bir açık hava müzesi. Fransız kültürünün temel taşlarından biri olan kent, Fransa gezilecek yerler listesinin en üst sıralarında yer alıyor. Gastronomiden, sanata bu kent hakkında merak ettiğiniz her şey için ve harika bir Bordeaux gezisi için rehberimize göz atmanızı tavsiye ederiz.

Alternatif bir Fransa turu düşünenlerin mutlaka programa dahil etmeleri gereken Bordeaux, kültürel açıdan oldukça zengin bir şehir. Bordeaux görülecek yerler  listenizde mutlaka yer alması gereken cazibe noktalarını şöyle sıralayabiliriz…

St. Andre Katedrali

bordeaux aziz andre kilisesi

UNESCO Dünya Kültür Mirası Listesi’nde yer alan Saint André Katedrali bir 12. yüzyıl yapısı. Médoc’dan Santiago De Compostela’ya kadar uzanan Saint James Hac Yolu’nun da bir parçası olan katedral, Avrupa’nın en görkemli eserlerinden biri olarak görülüyor. 50 metre yüksekliğindeki kulesinden nefes kesici Bordeaux manzarası izlemek apayrı bir zevk. Yüzlerce yıldır kentteki en yüksek binanın Saint André olduğunu da hatırlatalım.  

Saint Seurin Bazilikası

Bordeaux gezilecek yerler listesindeki bir başka kutsal mekân da Saint Seurin Bazilikası. St. André Katedrali gibi UNESCO Kültür Mirası Listesi’nde yer alan bazilika Romanesk mimari anlayışıyla inşa edilmiş ancak ilerleyen yüzyıllarda yapılan eklemelerde Gotik stil tercih edilmiş. Bu eklektik mimari özellikleri, tarihi 11. yüzyıla uzanan Saint Seurin Bazilikası’na kendine has bir hava kazandırmış.

Miroir D’eau

Kentte görmeden geçmemeniz gereken bir diğer nokta ise Place de la Bourse ile Garrone Nehri arasında yer alan Miroir d’Eau. 2006 yılında Mimar Michael Corajoud ve Jean-Max Llorca tarafından tasarlanarak inşa edilen dünyanın en büyük yansıma havuzu, 3450 metrekare genişliğindeki bir granitten yapılmış.

Havuzun granit zemini ve su besleme sistemi, mevsim ve hava durumuna göre değişen yansımalar sergiliyor.

Le Grand Theatre  

bordeaux gezilecek yerler tiyatro salonu

1780 yılında inşası tamamlanan Le Grand Theatre, Bordeaux’nun Roma dönemine ait ikonik bir yapı. Dış cephesinde korint stili 12 sütunla 9 ilham perisi, mitolojide Satürn’ün kızı olan Juno, tanrıçalar Venüs ve Minerva’nın heykelleri yer alıyor. Burası, merdivenleri ve görkemli fuayesiyle Bordeaux tarihi yapılar turunun olmazsa olmazı. Burada sahnelenen Bordeaux Ulusal Orkestrası ve Balesi temsillerinden birini izlemek isterseniz rezervasyon ve bilet fiyatları için kurumun resmi sitesini kullanabilirsiniz: www.opera-bordeaux.com

St. Michel Bazilikası

Bordeaux gezilecek yerler listemizde yer alan diğer iki yapı gibi Saint Michel Bazilikası da UNESCO Dünya Kültür Mirası Listesi’nde yer alıyor. Bazilikanın önündeki Saint Michel Meydanı’nda pazartesi ve cumartesi günleri kurulan pazarı da planlarınıza ekleyebilirsiniz.

Place de la Bourse

bordeaux gezilecek yerler place de la bourse

Garonne Nehri kıyısında yer alan, gece ayrı gündüz ayrı güzelliğe sahip olan Place de la Bourse, zarif ve gösterişli binaların oluşturduğu son derece etkileyici bir meydan. Fransa’nın en önemli mimari mirasları arasında gösterilen bu Neoklasik üsluba sahip meydan da UNESCO listesinde yer alıyor.

En güzel Avrupa şehirlerine ucuz bilet fırsatları sayfamızı ziyaret ederek uygun fiyatlı uçak bileti bulun.

St. Pierre

Bordeaux gezilecek yerler listesindeki bir başka tarihi yer ise St. Pierre Bölgesi ve burada, Garonne Nehri üzerinde yer alan köprüsü. Bölgede pek çok iyi vakit geçireceğiniz ve alışveriş yapabileceğiniz mekanlâr yer alıyor. Burası aynı zamanda kentin en hareketli mahallesi. Nehir üzerindeki St. Pierre Köprüsü ise 1821 yılında yapımı tamamlandığında bir mühendislik harikası olarak değerlendirilmiş. 17 kemerli köprü Garonne Nehri üzerinde kurulan ilk köprü olmasının yanı sıra o dönemde Avrupa’nın en büyük köprüsü unvanına da sahip olmuş. St. Pierre Köprüsü, Bordeaux’da günbatımı ve gündoğumu için de mükemmel bir seçenek.

Colbert Kruvazörü

İnşa edildiği 1953 yılında Fransa’nın en büyük donanma gemisi olan Colbert Kruvazörü, Körfez Savaşı’na kadar görev yapmış. Bugün, kruvazörün tüm odaları, mutfağı, makine dairesi ve kaptan köşkü Garonne Nehri kıyılarında ziyarete açık.

Palais Gallien

Tarihi 2. yüzyıla kadar uzanan bu antik tiyatro, kentin Roma hazineleri arasında da önemli bir yere sahip. Palais Gallien 15 bin kişilik kapasitesiyle gladyatör döğüşleri da dahil olmak üzere her türlü sosyal etkinlikte kullanılmış. Bordeaux gezilecek yerler listesindeki en eski kültür mirası olan yapıyı pas geçmek istemezsiniz.

Place des Quinconces

Avrupa’nın en büyük meydanlarından biri olan Quinconces’in tarihi 1800’lü yılların başına uzanıyor. Fransız Devrimi sırasında hayatlarını ortaya koyan cumhuriyetçilerin heykellerinin görülebileceği anıt çeşmenin yanı sıra Montesquieu ve Montaigne heykelleri de meydanda yer alıyor. Quinconces, Bordeaux havasını solumak ve keyifli zaman geçirmek için en doğru yerlerden biri. Meydan halk için de bir buluşma noktası.

Musée du Vin et du Négoce

şarap müzesi bordeaux şarabı

Bordeaux gezilecek yerler listesinde yer alan ve en sıra dışı müzelerden biri olan Şarap Müzesi’nde bu alanla ilgili her türlü obje, görsel ve doküman sergileniyor. Müzede elbette şarap tadımı da yapılıyor. Giriş ücreti 10 avro olan müze haftanın her günü açık.

Pas Saint George

Bölge çıkmaz sokaklar, sevimli dükkanlar, tipik Fransız kafeleri ve restoranlardan oluşuyor. Son derece fotojenik sokaklara sahip olan Saint George’da birkaç huzurlu saat geçirip bol bol fotoğraf çekebilirsiniz.

Pape Clement Şatosu

Bordeaux gezilecek yerler listenizde nefes kesici Pape Clement Şatosu da mutlaka yer almalı. Adını Papa V. Clement’dan alan şato, bölgede 24 ayrı şatoya daha sahip olan şarap üreticisi Bernard Magrez’e ait. Tarihi yapının bağlarında yetişen üzümlerle yapılan ve mahzenlerinde en az iki yıl dinlendirilen Bordeaux şarapları bölgenin de en iyilerinden.

Şatoda bireysel veya grup olarak farklı şarap tadımı turları düzenleniyor.

Papa Clement Şatosu aynı zamanda bir otel. Şatoda bir ya da iki romantik gece geçirmeyi düşünebilirsiniz.  

Musée de Beaux Arts

Hotel de Ville (belediye binası) içinde yer alan Güzel Sanatlar Müzesi 15. ve 20. yüzyıllar arasında yaratılmış, Avrupa sanatının en önemli eserlerinden bazılarını bünyesinde bulunduruyor. Müzenin benzersiz koleksiyonunda Rubens, Veronese, Delacroix, Renoir ve Rodin gibi büyük sanatçıların önemli yapıtları yer alıyor. Salı hariç her gün açık olan müzenin kalıcı koleksiyonu ücretsiz görülebiliyor. Dönemsel sergiler için giriş ücreti ise yaklaşık 5 avro.

Musée d’Aquitaine

Bordeaux ve Akitanya bölgelerinin tarihine ışık tutan eserlerin yer aldığı müzenin koleksiyonu altın sikkelerden heykellere, günlük hayatta kullanılan eşyalardan dekoratif ürünlere kadar çok geniş bir yelpazeye sahip. Pazartesi hariç her gün açık olan müzeye giriş ücreti 4 avro.

Bordeaux Nerede?

Bordeaux, Fransa’nın güneybatısında yer alan 500 bin nüfuslu bir kent. Küçük bir yerleşim olmasına rağmen şehrin tarihi dokusunun zenginliği ayrıca yemek ve şarap kültürünün de oldukça gelişmiş olması burayı benzersiz bir seyahat destinasyonu haline getiriyor. Kent, adını verdiği Bordeaux şarabı ile dünya çapında kazandığı ünü yıllar boyunca kaybetmiyor.