Seyahat Haberleri İlham Verici Öneriler Roma’da Gezilecek En İyi 10 Yer – Güncel Rehber

Tüm makaleler

Roma’da Gezilecek En İyi 10 Yer – Güncel Rehber

Köklü ve görkemli bir tarihe sahip olan İtalya’nın büyüleyici başkenti Roma’da görülmesi gereken yerleri tek bir yere sığdırmak mümkün değil. Eğer bu Roma’ya ilk seyahatiniz ise, ya da az vaktiniz varsa, sizin için listelediğimiz bu 10 yeri görmeden Roma’dan dönmeyin. İşte Roma'da yapılacaklar listesi.

1. Kolezyum

Kolezyum

Antik Roma’nın en büyük amfitiyatrosu olan Kolezyum, M.S. 80 yılında, gladyatörlerin dövüşmesi için inşa edilmiş. Roma’da gezilmesi gereken yerlerin başında yer alan 50 bin kişi kapasiteli bu etkileyici yapı şehrin tam göbeğinde hala ilk günkü ihtişamını koruyor. Kolezyum, çekişmeli gladyatör savaşlarını izlemek isteyen tutkulu seyircilerin yerine artık her gün binlerce meraklı turisti ağırlıyor. Kolezyum’u gezdikten sonra hemen dışında Romalı savaşçılar gibi giyinmiş modellerle fotoğraf çektirebilirsiniz.

Eğer tarihe ilgi duyuyorsanız, Bodrum’da gezilmesi gereken 10 nokta arasında yer alan Bodrum Antik Tiyatrosu’nu mutlaka görmelisiniz.

2. İspanyol Merdivenleri

Roma’yı ziyaret eden her turistin mutlaka basamaklarında oturduğu bu ünlü merdivenler, ismini hemen aşağısındaki İspanya Meydanı’ndan alıyor. Meydana bu ismin verilmesinin sebebi ise burada yer alan İspanya Büyükelçiliği. İngilizce ve Türkçe’nin de dahil olduğu, birçok dilde 138 basamaklı bu merdivenler “İspanyol Merdivenleri” olarak anılsa da İtalyanlar, hemen yukarısındaki kiliseye ithafen Scalinita di Trinita dei Monti Merdiveni diyorlar.

3. Aşıklar Çeşmesi

Aşıklar Çeşmesi Roma

Eğer Roma’ya tekrar gelmek istiyorsanız, mutlaka Aşıklar Çeşmesi’ne ya da orijinal ismiyle Trevi Çeşmesi’ne uğramalısınız. Zira çeşmeye arkası dönük şekilde, omuzlarının üzerinden bozuk para atanların tekrar Roma’ya geleceğine inanılıyor. Bu sayede çeşmeden her yıl 1 milyon Euro’nun üzerinde para toplanıyor ve çeşitli yardım kuruluşlarına bağışlanıyor. Yapımı 1762 yılında tamamlanan Barok tarzdaki bu çeşme ününü ise Fellini’nin kült filmi Dolce Vita’nın en güzel sahnelerinde yer almasına borçlu.

Tıpkı Dolce Vita gibi hemen seyahat etmek istemenize sebep olacak 12 film

4. Navona Meydanı

Navona Meydanı Roma

Roma’da etrafı kafeler ve restoranlarla çevrili, büyüklü küçüklü birçok meydan bulunuyor. Bu meydanların en güzellerinden biri ise kesinlikle Piazza Navona. Bu tarihi meydanda üç farklı çeşme yer alıyor. Bu çeşmelerden en ünlüsü ise, Roma’daki eserlerin büyük bir kısmında imzası bulunan Bernini’nin “Dört Irmak Çeşme’si”. Navona Meydanı’na gitmişken sokak sanatçılarına resminizi de çizdirebilirsiniz. Ayrıca çoğu turistik noktada olduğu gibi Roma’da alışveriş yapmak, hediyelik eşya almak için burası tam yeri.

5. Roma Forumu

Eski Roma’nın en parlak dönemlerinde şehirde festivallerin düzenlendiği, kutlamaların yapıldığı, ticaretin döndüğü yer olan forum, 8. yüzyıldan itibaren eski önemini kaybetmeye başlamış. 20. yüzyılda bu alanda kazıların yapılmasıyla ortaya tekrar çıkarılan forumda Titus Kemeri, Antoninus ve Faustina Tapınağı, Satürn Tapınağı ve Septimius Severus Kemeri gibi önemli tarihi yapıları görebilir ve kendinizi o dönemin günlük yaşamı içinde hayal edebilirsiniz.

Atina’da da bir Roma Forumu bulunduğunu biliyor muydunuz?

6. Pantheon

Roma Pantheon

Dünyanın en iyi korunmuş antik yapılarından olan Pantheon, M.S. 126 yılında Roma tanrılarına adanmış bir tapınak olarak inşa edilip, 7. yüzyılda ise kiliseye dönüştürülmüş. Bu etkileyici yapının tavanı, dünyanın ilk kubbe şeklindeki tavanı olma özelliğini taşıyor ve halen de dünyanın en büyük kubbelerinden birisi. Pantheon’u karşınızda görünce şehrin merkezindeki bu yapının neredeyse 2000 yaşında olduğuna inanamayacaksınız.

7. Vatikan

San Pietro Vatikan Roma

Roma sınırları içinde yer alıyor olsa da Vatikan, aslında 1929 yılından beri kendi bayrağı, parası ve pulları olan bağımsız bir devlet. Dünyanın en küçük devleti olan Vatikan’ın başında Katoliklerin dini lideri Papa bulunuyor. Vatikan’da görülmesi gereken yerlerin başında ise 17. yüzyılda Bernini tarafından tasarlanmış olan Aziz Petrus Meydanı geliyor. Aynı ismi taşıyan Aziz Petrus Bazilikası da mutlaka görülmeli ama bir uyarımız var: Üzerinde şort ya da diz üstü etek olanlar ve omuzları açıkta olanlar bazilikaya alınmıyor.

8. Campo de’ Fiori

Campo de' Fiori Roma

Piazza Navona’nın biraz güneyinde yer alan ve dikdörtgen şeklinde bir meydan olan Campo de’ Fiori gündüzleri pazaryeri olarak kullanılıyor. Pazar günleri hariç her sabah kurulan pazarda taze meyve sebzelerin yanı sıra çiçek ve baharatlar da satılıyor. Meydan geceleri ise başta üniversite öğrencileri olmak üzere içkilerini yudumlayıp şen kahkahalarla sohbet eden ve eğlenen gençlerle doluyor.

Eğer gece hayatını seviyorsanız Avrupa’nın en iyi 10 gece kulübüne göz atın.

9. Gianicolo Tepesi

Roma da tıpkı İstanbul gibi yedi tepeli bir şehir, ancak Gianicolo Tepesi bu yedi tepe arasında olmasa da kentin kubbelerle dolu nefes kesici bir manzarasını sunuyor. Gianicolo’ya şehir merkezinden yarım saatlik bir yürüyüşle çıkabilirsiniz. Eğer yürümek zor gelir derseniz, 115 ve 870 numaralı otobüslerle de Gianicolo’ya gidilebiliyor. Tepeye kadar çıkmışken İtalyan tarihinin karizmatik figürlerinden Giuseppe Garibaldi’nin atlı heykelini de görün.

10. Galeteria Giolitti

Roma, dondurma deyince akla ilk gelen şehirlerden biri. Dolayısıyla şehrin sokaklarında lezzetli dondurma bulmak hiç de zor değil. Ama olmuşken en iyisi olsun diyorsanız, 1890 yılında Bernardina Giolitti tarafından kurulan ve halen aynı aile tarafından işletilen Galeteria Giolitti’ye mutlaka uğramalısınız. Pantheon yakınlarında, Via degli Uffici del Vicario’da yer alan Giolitti’nin dondurmalardan Justin Timberlake, Cameron Diaz ve Susan Sarandon gibi dünyaca tanınmış starların da tattığını söylemezsek olmaz.

İşte dünyanın her yerinden çok lezzetli, çok ucuz sokak yemekleri

Şu yazılar da ilginizi çekebilir:

Amsterdam’da mutlaka görülmesi gereken 10 yer

Prag’da mutlaka görülmesi gereken 10 yer

Küba’da mutlaka görülmesi gereken 10 yer

Dünyanın seyahat arama motoru Skyscanner ile en uygun uçuş, otel ve araç kiralama fiyatlarını bulabilirsiniz.

Harita