Seyahat Haberleri İlham Verici Öneriler Prag’da mutlaka görülmesi gereken 10 yer

Tüm makaleler

Prag’da mutlaka görülmesi gereken 10 yer

Prag’ın sokaklarında dolaşmak, adeta tarihte bir yolculuğa çıkmak gibi… Her köşesi birbirinden güzel mimari yapılarla dolu bu “açık hava müzesi”ni keşfetmeye hazır mısınız? İşte Prag'da gezilecek en iyi 10 yer!

1. Karl Köprüsü

Karl Köprüsü

IV. Karl tarafından 14. yüzyılda yaptırılan Karl Köprüsü, Prag’ın en eski köprüsü olmakla birlikte kesinlikle en popüler yerlerinden de biri. Her iki yakasını 15’er tane heykelin süslediği köprüde yürüyüş yapmak ve Vitave Nehri’nin göz alıcı manzaralarını izlemek paha biçilemez! Köprüdeki heykellerin birindeki Osmanlı muhafızını görmeden geçmeyin. Burası için Prag’ın turistik yolunun başlangıcı denebilir.

2. Tarihi Kent Meydanı

Tarihi Kent Meydanı

Çek dilinde “Staroměstské náměstí” olarak anılan ve şehirdeki birçok meşhur eski yapıya da ev sahipliği yapan tarihi kent meydanı. Bu meydan 1992 yılından beri UNESCO Dünya Mirası Listesi’nde yer alıyor. Tarihi 10. yüzyıla dayanan meydanda mimarisiyle büyüleyen binaların yanı sıra çok sayıda restoran, mağaza ve galeri de yer alıyor. Prag’da alışveriş yapılacak yerler genelde Karl Köprüsü’nden gelen yol üzerinde ve bu meydanın çevresinde bulunuyor.

Prag’daki ortaçağ mimarisi sizi büyülediyse, Almanya’daki bu 10 harika yer de çok hoşunuza gidecek!

3. Prag Kalesi

Prag Kalesi

Dünyanın en büyüklerinden olan Prag Kalesi, peri masallarından fırlamış gibi duruyor. İnşa edildiği 880 yılından beri kentin siluetinin önemli bir parçası olan kalede, farklı mimari tarzlarda saraylar ve kiliseler bulunuyor. Prag Kalesi’nde gezinmek ücretsiz olsa da, kaledeki binaların birçoğuna giriş için ufak bir ücret ödemek gerekiyor. Kaleye gitmişken öğlen saat tam 12’deki nöbet değişim törenini kaçırmayın!

Avrupa’nın en güzel 15 kale ve şatosunu keşfetmeye ne dersiniz?!

4. Astronomik Saat

Astronomik Saat

Eğer Prag’a geldiyseniz, Astronomik Saat’i görmeden dönmeniz mümkün değil. Prag’da yapılması gereken şeylerin başında kesinlikle saat başı çalan bu saati ziyaret etmek geliyor. 1410 yılında, aynı zamanda matematik profesörü de olan bir saatçi tarafından yapılan saat, tam 600 yıldır çalışıyor. İsterseniz, dünyanın en eski üçüncü saati olan Astronomik Saat’in bulunduğu kuleye de çıkabilir ve kenti 360 derece izleyebilirsiniz!

5. Václavské Meydanı

Václavské Meydanı

Prag’ın iki ana meydanından birisi olan Václavské Meydanı, alışveriş tutkunları için gerçek bir cennet. İlk olarak Kral IV. Karl tarafından 1348 yılında at pazarı olarak oluşturulan meydan, aslında tipik bir meydandan çok bir bulvarı andırıyor. Meydanda mağazaların yanı sıra barlar, gece kulüpleri, restoranlar, oteller ve bankalar da bulunuyor ve bu özelliğiyle kentin eğlence ve ticari açıdan merkezi olarak kabul ediliyor.

6. Mala Strana

Mala Strana

Ağırlıklı olarak Barok mimaride binaların yer aldığı, Prag’ın en eski mahallelerinden olan Mala Strana, sarayları, kiliseleri, meydanları, parkları ve bahçeleriyle büyük ilgi görüyor. Mala Strana’nın en ünlü turistik noktalarından biri ise John Lennon Duvarı. Beatles’ın efsanevi solistinin anısını koruyan, üzerinde şarkı sözlerinin ve çeşitli graffitilerin yer aldığı duvarı mutlaka görün deriz.

Şu da ilginizi çekebilir: Dünyan en renkli 10 şehri

7. Týn Kilisesi

Tyn Kilisesi

Prag’ın tarihi bölgesinde en dikkat çeken yapılardan biri, 80 metrelik ihtişamlı kuleleriyle Týn Kilisesi. Prag’daki birçok kilise gibi ilk yapımı 11. yüzyıla dayanan kilisenin, günümüzde kullanılan ve Gotik tarzıyla öne çıkan binası 14. yüzyıldan kalma. Disney’in dünyaca meşhur logosunda yer alan şatonun, bu kilisenin kulelerinden esinlenilerek yapıldığı söyleniyor.

8. Dans Eden Bina (Dancing Building)

Dans Eden Ev

Prag genellikle yüzlerce yıl öncesinin mimari tarzına sahip yapılarıyla önce çıksa da, 1996 yılında inşası tamamlanan Dans Eden Bina, postmodern mimari akımlardan olan dekonstrüktivist yapısıyla hemen dikkat çekiyor. Çek mimar Valdo Milunic ve Kanadalı mimar Frank Gehry tarafından tasarlanan bu ilginç bina, kente gelen hemen her turist tarafından mutlaka ziyaret ediliyor.

9. Kafka Müzesi

Kafka Müzesi’ne girerken kendinizi sanki Franz Kafka’nın düşüncelerinin içine girmiş gibi hissediyorsunuz. Müzede Kafka’nın yaşamı ve işleri arasında yolculuğa çıkıyor ve onu gibi düşünmeye başlıyorsunuz. Müze öyle merak uyandırıcı bir şekilde hazırlanmış ki daha önceden hiç Kafka okumadıysanız bile müzeden çıkar çıkmaz hemen bir kitabını alıp okumaya başlamak isteyeceksiniz.

Kitap kurdu gezginler için, işte dünyanın 22 en büyüleyici kitapçısı!

10. Letna Parkı

Letna Parkı

Vitava Nehri’nin kuzeyinde yer alan Letna Parkı, şehre ve köprülerine tepeden bakan manzarasıyla kentin en güzel parklarından birisi. Prag’da gezilecek yerlerden birisi olan bu parkta turist kalabalığından uzak bir yürüyüş yapabilirsiniz. Hem manzaranın keyfini çıkarabilir, hem de arkadaşlarınızla buradaki bira bahçelerinin birinde Çek birası yudumlayabilirsiniz!

Şu yazılar da ilginizi çekebilir:

Selanik’te mutlaka yapılması gereken 7 şey

Berlin’de çoğu turistin bilmediği 6 gizli güzellik

İzmir’de keşfedilmeyi bekleyen 7 yer

Dünyanın arama motoru Skyscanner ile en uygun uçuş, otel ve araç kiralama fiyatlarını bulabilirsiniz.

Harita