Seyahat Haberleri İlham Verici Öneriler Taşkent Özbekistan Turu Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Tüm makaleler

Taşkent Özbekistan Turu Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Tarihi İpek Yolu ülkelerinden Özbekistan vize istiyor mu? Özbekistan gezisi hakkında bilmeniz gerekenlerin hepsi burada.

Özbekistan Taşkent Gezilecek Yerler ve Daha Fazlası

özbekistan taşkent gezilecek yerler buhara

Seyahat öncesi Özbekistan’da yaşam hakkında ön bilgiye mi ihtiyacınız var? Aklınıza takılabilecek pek çok sorunun cevaplarını içeren Özbekistan gezi rehberini düzenledik.

İki bin yıllık tarihiyle insanlığın geçmişinden bugününe en önemli köşe taşlarından biri olan bir coğrafyadayız. Özbekistan antik kentleri, mimari zenginliği ve İpek Yolu kültüründen bugüne taşıdığı mirasıyla Orta Asya’nın en etkileyici ülkelerinden biri. Semerkand, Buhara ve Hive; medreseleri, mozoleleri, camileri ve türlü türlü eksantrik cazibe noktalarıyla gelen ziyaretçileri asla hayalkırıklığına uğratmıyor.

Aral Denizi, başkent Taşkent ve ekoturizmin kalbi Nurata Dağları bu kocaman ülkenin sunabildiği farklı güzelliklerden sadece bazıları.

Özbekistan vize istiyor mu?

Özbekistan 2018 yılı içerisinde, aralarında Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının da bulunduğu 7 ülkeye 30 günlük turist vizesi muafiyeti tanıyacağını açıkladı. Ancak Mayıs 2018 itibarıyla bu uygulama başlamış değildi, gitmeden önce kontrol etmenizi öneririz.

Vizesiz Gidilen Ülkeler Listesi sandığınızdan daha uzun. Vize derdiyle uğraşmadan tatil yapmak için yazımızdaki ülkelerden birini seçip hemen en uygun uçak biletini bulabilirsiniz.

Bu karar uygulamaya sokulmadan Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının Özbekistan için vize alması gerekiyor. Özbekistan kapı vizesi uygulaması yapmıyor.

6 ay üzeri geçerlilik süresi olan pasaportlarınız ile en yakın Özbekistan büyükelçiliği ya da konsolosluğuna başvurduğunuzda vize işlemleri 3 ila 5 gün içerisinde tamamlanıyor.

Özbekistan’a nasıl giderim?

Hem Türk Hava Yolları hem de Özbekistan Hava Yolları’nın karşılıklı olarak İstanbul Taşkent uçak bileti bulmanız mümkün. Uçak bileti seçenekleri arasından takviminize ve de cüzdanınıza en uygun olanı bulmak konusunu ise her zamanki gibi Skyscanner’a bırakabilirsiniz.

Özbekistan içinde ulaşım konusunda ise en makul seçenek araç kiralamak. En uygun araç kiralama seçenekleri için Skyscanner internet sitesi veya mobil uygulamasından yararlanabilirsiniz. Şehirlerarası otobüsler bulunmakla beraber saatleri ve rotaları itibarı ile her zaman için kullanışlı olduklarını söylemek zor.

Ülke sınırlarında araç kullanmak için uluslararası ehliyete ihtiyacınız yok. Standart Türkiye ehliyetiniz yeterli olacaktır.

Özbekistan’ın parası ne?

Özbekistan para birimi Som. Hostel veya pansiyon tipi konaklama 10 ila 12 dolar arasında. Çok yıldızlı otellerde 140 ila 200 dolar arasında kalınabiliyor. İyi bir restoranda yemek ise yaklaşık 4 dolar. Buhara’dan Hive’ye dolmuş taksi kişi başı 10 dolar. Taşkent – Semerkand treni ekonomi sınıfı bilet fiyatı ise 8 dolar.

Türk Lirasının Değerli Olduğu Ülkelerden birini seçip ucuz tatilin tadını çıkarın.

Pazarlık özellikle dükkanlarda ve taksilerde yapılabiliyor. Ancak Özbekistan’da hizmet sektörü genellikle fiyatlarını reele yakın tutmuş durumda. Dolayısıyla pek çok muadil ülkede olduğunun tersine pazarlık neticesinde fiyatlar düşse de bu indirim %50’ye varan çılgın oranlarda olmuyor.

Özbek Somu bol sıfırlı ve dolayısıyla bol banknotlu olduğundan yanınızda taşımak için biraz elverişsiz bir para birimi. Ülkenin büyük bölümünde dolar veya avro kabul ediliyor ya da yakın bir yerlerde bu para birimlerini som ile değiştirmek mümkün oluyor. Seyahat bütçenizin nakit olanını yanınızda dolar olarak taşıyıp gerektikçe bozdurmak bu açıdan mantıklı bir tercih olabilir.

Her Yere Ucuz Bilet Ara

Özbekistan’da hangi aktiviteleri yapabilirim?

Eski tip Orta Asya çadırları olan yurtları görmek için deve safarisine katılabilirsiniz. Özbekistan coğrafya itibarı ile özellikle doğa sporcuları ve açık hava aktivitelerine meraklı maceraperest tatilciler tarafından çok tercih ediliyor. Edildiği kadar da var. Rafting, kayak, kano, hiking, tırmanış gibi bütün doğa aktiviteleri başkent Taşkent’ten rahatlıkla ulaşılabilecek mesafelerde yer alıyor.

Ayrıca ülke Orta Asya’nın en geniş kuş çeşitliliğine sahip.

Özbek yemekleri nasıl?

Pilav ülkenin tüm bölgelerinde karşınıza çıkacak. Her bölgenin kendine özgü bir pilavı var. Aynı şekilde her bölge non adı verilen ekmeği de yine kendi yorumuyla üretiyor.

Yerel yemekler arasında at eti kullanımı yaygın. Erişte ile hazırlanan beshbarmak ve naryn bu yemeklerin en sık rastlananları. Bu sebeple et yemeklerini tatmadan önce sormanızda yarar var. Dimlama kuzu eti, patates, soğan ve muhtelif sebzenin uzun uzun bir arada pişmesiyle ortaya çıkan bizdeki yahniye tekabül eden bir yemek. Buğulama kabak (Buglama kovok) da sık göreceğiniz yemeklerden.

Özbekistan gece hayatı nasıl?

Özellikle başken Taşkent pek çok Orta Asya şehrine göre oldukça iddialı ve hareketli bir gece hayatına sahip. Puşkin Caddesi ve Kahkara Caddesi, Taşkent gecelerini keşfetmek istiyorsanız tercih etmeniz gereken noktalar. Fabrique ve KT Komba kentin en ünlü gece kulüpleri.

Özbekistan’da içki içmek konusunda da bulmak konusunda da bir sıkıntı yok. Ülkenin kendi ürettiği iki adet bira markası da var.

Mutlaka görmemiz gerekenler neler?

Özbekistan gezilecek yerler açısından oldukça zengin. Başlangıç için birkaçını saymamız gerekirse…

Minor Camii: 2015 yılında inşa edilen Minor, ülkenin en modern camisi. Oldukça dikkat çekici bir mimariye sahip.

Bağımsızlık Meydanı: Taşkent’in en önemli meydanı olan Bağımsızlık Meydanı havuzları, yeşil alanları ve heykelleri ile de dikkat çekiyor. Başkentin kalbinin attığı yer olarak tanımlanabilecek meydan listenizde mutlaka yer almalı.

Emir Timur Müzesi: Taşkent’te yer alan Timur İmparatorluğu Tarih Müzesi, 18 Ekim 1996 tarihinde ziyarete açılmış. Bu müze, Türk tarihinin en büyük komutanlarından biri olan Timur’a adanmış.

Japon Bahçesi: Yine Taşkent’te yer alan Japon Bahçesi, ülkenin en önemli dinlenme alanı. Bu bahçede birçok bitki türü bulunmakta.

Özbekistan Şehirleri

Şehr-i Sebz: Semerkand’ın 50 km güneyinde yer alan Şehr-i Sebz, Orta Asya’nın en eski şehirlerinden biri ve yaklaşık 2700 yıllık bir tarihe sahip. Bu nedenle şehir Türk dünyası için oldukça önemli. Türk Dünyasına ait çok sayıda tarihi yapılar burada görmek mümkün. Bu tarihi alanlar 2000 yıllında UNESCO Dünya Miras Listesi’ne eklendi.

Nemengan: Ülkenin doğusundaki Fergana Vadisi’nin kuzeyinde yer alan Nemengan, Özbekistan’ın en büyük ikinci kenti. Yıllarca bu coğrafyanın en büyük ticaret merkezi olan kent, bu özelliğinin getirdiği kültür mirasını da taşıyor.

Buhara: Orta Asya’nın en eski yerleşim bölgelerinden biri olan Buhara, Özbekistan sınırında yer alan tarihi bir şehir. Yaklaşık 2500 yıllık tarihiyle pek çok uygarlığa başkentlik yapan Buhara’nın tarihi yapıları bugün UNESCO Dünya Kültür Mirası Listesi’nde yer alıyor.

Semerkand: Zeravşan Irmağı vadisinde yer alan Semerkand, Özbekistan’ın en kalabalık üçüncü şehri. Tarihi MÖ 8. yüzyıla kadar uzanıyor. Şehirde çok sayıda müze, medrese, cami, anıt ve tarihi bina bulunmakta. Bu yapılardan bir kısmı 2001 yılında UNESCO Dünya Mirası Listesi’ne dahil edildi.

Andican: Ülkenin doğu ucunda yer alan Andican, Özbekistan’ın en büyük dördüncü şehri. İpekli ve pamuklu kumaşlarının kalitesiyle kazandığı bir şöhreti var.

Hive: Harezm vilayetine bağlı Hive,  Ceyhun Nehri’nin batı kıyısında yer alıyor. Şehrin tarihi 6. yüzyıla dayanıyor. Buranın en önemli özelliği ise Zerdüştlük dininin merkezi olması. Burası da UNESCO Dünya Mirası Listesi’nde yer alıyor.

Harita