Seyahat Haberleri İlham Verici Öneriler Lübnan Gezilecek Yerler Rehberi

Tüm makaleler

Lübnan Gezilecek Yerler Rehberi

Lübnan nerede, Beyrut ucuz uçak bileti nasıl bulurum, nereleri görmeli? Lübnan’a doğru yola çıkmadan önce bilmeniz gerekenler.

Lübnan Tatili Hakkında Merak Edilenler

Ortadoğu’nun bu mistik ülkesi yüzyıllardır farklı dinleri, gelenek ve modernizmi bir arada yaşatıyor. Lübnan ister kültür, ister eğlence, deniz ya da aile tatili, hangisini hedefliyor olursanız olun aradığınızı kesinlikle bulacağınız bir ülke. Muhteşem coğrafyası ve gündelik yaşamının hareketliliğinin sizi içine çekmesi kaçınılmaz. Nitekim Lübnan’a bir kez giden herkes ya ikinci kez gidiyor ya da bunun hayalini kuruyor. Detaylı şehir rehberi için Beyrut Gezilecek Yerler sayfamıza göz atın.

Lübnan’da görülecek yerler

beyrut lübnan turları

Lübnan görece küçük bir ülke. Ancak bu demek değil ki Lübnan gezilecek yerler kısa bir liste oluşturuyor.

Bilmenizde fayda var, özellikle Beyrut turu bile tek başına oldukça zamanınızı alacak. Beyrut 7 kez yıkılıp en baştan tekrar kurulan ve 500 bin yıllık bir tarihe sahip olduğu düşünülen kadim bir kent. Tarih boyunca Roma, Bizans, Memluk, Osmanlı ve Fransızları ağırlayan bu kent, başlı başına bir tarihi eser statüsünde. Beyrut’ta Mutlaka Görülmesi Gereken Yerler ise kabaca şöyle: Sursock Müzesi, René Moawad Bahçesi, Büyük Saray, Solider Meydanı, Güvercin Kayaları, Corniche, Al Omari Camisi, Eski Saat Kulesi. 1853’te inşa edilen Büyük Saray, şehirdeki en önemli Osmanlı eserlerinden bir tanesi.

Beyrut’da Otel Bul
lübnan beyrut gezilecek yerler

Jeitta Grottoes, Beyrut’a 20 km uzakta yer alan bir doğa harikası. Burası, 9 km uzunluğunda ve iki katlı labirent galerilerden, inanılmaz büyüklükte sarkıt ve dikitler oluşan bir mağara. Alt katta bulunan nehirde özel botlarla gezinti yapabiliyorsunuz. Üst katlarda bulunan galeride ise mineral taşları göreceksiniz. Bir diğer doğa harikası mağara ise Beyrut’a 15 km mesafede yer alan Dog River.

Bekaa Vadisi, Lübnan’da uğramadan geçmemeniz gereken yerlerden biri. Beyrut’a 75 kilometre mesafede bulunuyor. Bir diğer durağınız ise Baalbek olmalı. Burası tüm bölgedeki en iyi korunmuş ve en büyük Roma kenti kabul ediliyor.

Lübnan Uçak Bileti

lübnan uçak bileti

Beyrut Refik Hariri Uluslararası Havalimanı, Lübnan’a havayolu ile ulaşmak için tek alternatif. Ülkeye giriş çıkışların büyük kısmı buradan yapılıyor. Daha önce Suriye üzerinden karayolu ile ulaşmak mümkündü ancak maalesef bu seçenek imkân dahilinde değil.

Ülkenin ulusal havayolu Middle East Airlines, Türk Hava Yolları ve Pegasus, İstanbul Beyrut uçak seferleri düzenleyen firmalar. Her gün karşılıklı uçuşlar yapılıyor. Lübnan uçak bileti seçiminizi yaparken en uygun fiyatı bulmanızda Skyscanner’dan faydalanırsanız her şeyin umduğunuzdan da kısa sürede ve kolay bir şekilde hallolduğunu göreceksiniz.

Ülke içinde ulaşım

Lübnan içinde ikinci bir havalimanı yok ve ülke de oldukça küçük. Dolayısıyla iç hat uçuşları yok. Bu küçük ülkeyi araba kiralayarak rahatlıkla dolaşabilirsiniz. Skyscanner araç kiralama servisi Beyrut ve çevresinde araba kiralama seçenekleri arasında en uygununu ararken yanınızda olacak.

Orta doğu ülkelerinin kültürel yönlerini merak ediyorsanız köklü tarihi ve kültürüyle İran Gezisi ilginizi çekebilir.

Engebeli coğrafya bisiklet için çok uygun değil. Ancak özellikle Lübnan’ın başkenti Beyrut’ta bisiklet kullanımı son yıllarda hızla artıyor. Şehri iki teker üzerinde turlamak isterseniz bu konuda bir sorun yaşamayacağınızı hatırlatalım.

Lübnan içerisinde araba kullanmak da batılıların genel olarak çekindiği bir şey. Çünkü kural ihlalleri ve bozuk yollar tecrübesiz sürücüler için endişe verici olabiliyor. Ancak Türkiye trafiğine alışık olanların bu konuda da çok zorluk çekeceğini düşünmüyoruz.

Beyrut, trafiği oldukça yoğun bir şehir. Trafik tabelaları da bel bağlanacak gibi değil. Ayrıca sık yapılan yol kontrolleri için pasaport, ehliyet, ruhsat gibi belgelerinizi hemen erişebileceğiniz biçimde tutmanızda yarar var.

Beyrut’ta araba kiralama seçenekleri oldukça fazla. Şoförlü olarak da kendiniz kullanmak üzere de kiralayabilirsiniz. Seçenekler için Skyscanner mobil uygulaması size yardımcı olacaktır.

Para birimi ve ortalama masraflar

Lübnan’ın para birimi Lübnan Lirası ya da pound. Ortalama masraflarınızı ise yaklaşık olarak şu şekilde öngörebiliriz:

Butik otelde çift kişilik oda fiyatları yaklaşık 170-300 dolar. Üç yıldızlı otelde iki kişilik konaklama bedeli ise ortalama 100-140 dolar. Hostel/pansiyon ücretleri yaklaşık 18-20 dolar. Minibüs 1 dolar tutarken, müze girişleri 3-7 dolar arasında. Araba kiralama bedeli yaklaşık 40 dolar olabiliyor. Skycanner hizmetleri araba kiralama fırsatlarını yakalamanızı ve bu işi daha ucuza mal etmenizi sağlayabiliyor. Şoförlü araç kiralama bedelleri 120-180 dolar arasında değişiyor. Ortalama bir restoranda içkili yemek ise kişi başı ortalama 60 dolar.

Beyrut’da Otel Bul

Lübnan Yemekleri

Falafel ve humus

Lübnan yemekleri arasında mezeler önemli bir yer tutuyor. Çoğu zaman başlangıç olarak tercih ediliyorlar ancak farklı farklı mezeleri birbirleriyle kombinleyerek bir ana yemek tabağı oluşturmak da uygulanan bir yöntem. Ülke genel hatlarıyla Arap mutfağı ile Akdeniz yemeklerinin birbirleriyle harmanlanmasından oluşan bir yemek kültürüne sahip. Lübnan’da ne yenir diye soracak olursanız size aşağıdaki gibi bir liste sunabiliriz.

Orta doğu yemeklerinin benzerlerine rastlayacağınız Antakya Yemekleri yutdışına çıkmadan bu lezzetleri tatmanızı sağlayacak.

Humus: Türk mutfağından da alışık olduğumuz, nohut ile tahinin bu muhteşem birleşimi, Lübnan mutfağı içinde çok önemli bir yere sahip.

Felafel: Ortadoğu ülkelerinin en meşhur lezzetlerinden biri olan felafel, Lübnan mutfağının da vazgeçilmezleri arasında yer alıyor. Ezilmiş nohudun çeşitli baharatlarla köfte haline getirildiği ve kızartılarak servis edildiği felafel, özellikle vejetaryenlerin ve de veganların favori yiyecekleri arasında. Beyrut’un genelinde pek çok noktada lezzetli felafel büfeleri ile karşılaşacaksınız.

Tabule: Türk mutfağındaki kısıra benzetebileceğimiz tabule salatası, içeriğindeki baharatlar ve nane ile daha egzotik bir lezzete sahip. Haşlanmış bulgurun baharat ve sebzelerle renklendiği salata, doyurucu ve sağlıklı oluşuyla öne çıkıyor. Özellikle maydanoz bu salatada kendine geniş yer buluyor.

Pita: Pita ekmeği bildiğiniz gibi bölgenin en önde gelen besin kaynaklarından biri. Lübnan’da hemen hemen her öğünün yanında karşınıza çıkacak.

Lübnan vize istiyor mu?

Lübnan’a seyahat edecek Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları 180 gün içinde 90 gün süreyle vizesiz giriş yapabiliyor. Pasaportlarında İsrail’e giriş çıkış damgası bulunan kişilerin ülkeye girişlerine izin verilmiyor.

Harita