Seyahat Haberleri İlham Verici Öneriler Küllerinden Doğan Şehir Dresden Gezi Rehberi

Tüm makaleler

Küllerinden Doğan Şehir Dresden Gezi Rehberi

manya'nın görkemli şehirlerinden Dresden klasik tatil rotaları arasında fazla bulunmayan şehir. Ancak bu şehir önemli bir kültürel mirasa sahip. Dresden gezi rehberi ile bu güzel şehri keşfetmeye başlayın.

Dresden’de Gezilecek Yerler

dresden gezilecek yerler

Elbe Nehri kıyılarına kurulu Dresden, Almanya’nın Saksonya Eyaleti’nin başkenti ve barok mimarinin birbirinden güzel binalarına ev sahibi yapan kentidir. Her yerinden tarih akan ve adeta bir açık hava müzesi olan kenti ziyaret etmek için en güzel zamanlar Temmuz, Ağustos ve Eylül ayları. Haziran ayında bile çok soğuk olabilen kent, fazla soğuğa alışkın olmayan turistlerin kış aylarında tercih ettiği bir nokta değil. II. Dünya Savaşı esnasında neredeyse tamamen tahrip olan Dresden, ilerleyen zamanlarda aslına uygun olarak tekrar inşa edildi ve günümüzde tarih ve mimarlık meraklısı birçok turistin ilgi odağı oldu. Sizin için hazırladığımız Dresden gezi rehberi, bu güzel şehri tanımanızda size yardımcı olacak.

Öncesinde dilerseniz Schengen vizesi nasıl alınır bir göz atın. Zaten Schengen vizeniz varsa ne âlâ!

Göz alıcı yapıların ve doğal güzelliklerin birleştiği Dresden tabiri caiz ise gerçek bir açıkhava müzesi. Kadim geçmişi vee Elbi Nehri’ne nazır konumuyla mücevheri andırıyor.  Çok sayıda gösterişli sarayı barındıran kent Altstadt (Eski şehir) ve Neustadt (yeni şehir) olmak üzere iki bölüme ayrılıyor.

Vizeniz hazırsa en güzel Avrupa şehirlerine ucuz bilet bulma vakti!

Zwinger Sarayı

zwinger sarayı dresden

1709 yılında sanatçı Matthäus Daniel Pöppelmann tarafından tasarlanan ve barok mimarisini yansıtan Zwinger Sarayı’nda, on beşinci yüzyıldan on dokuzuncu yüzyılı kapsayan birçok eser sergileniyor. Resim galerisi ve Dresden Porselen Müzesi gibi farklı sanat eserlerini içeren bir müze kompleksi olan sarayda Rembrandt, Boticell, Rubens gibi sanatçıların yapıtlarını görmek mümkün. Sarayın avlusunda birbirinden güzel bahçeler, çeşmeler, havuzlar ve birbiriyle bağlantılı 5 adet köşk var.

Frauenkirche

frauenkirche dresden almanya

Kadınlar kilisesi olarak bilinen bu görkemli yapı, II. Dünya Savaşı’nda yerle bir olsa da orijinal yapısına uygun olarak restore edildi ve yeniden halka açıldı.  İhtişamlı bir görünüme sahip olan kilise Elbe Nehri’nin yakınında yer alıyor. Frauenkirsche aynı zamanda uzlaşma ve barışın simgesi olarak anılıyor.

Albertinum

Modern sanat müzesi Albertinum, Dresden’in tarihi merkezi Brühl’s Terrace’da yer alıyor. Adını Saksonya Kralı Albert’ten alan ve 1887 yılında kurulan müzede, dünyaca ünlü heykeltıraş ve ressamların heykel ve resim koleksiyonları sergileniyor.

Brühl’s Terrace

Elbe Nehri’nin güney kıyısında uzanan Brühl’s Terrace, “Avrupa’nın Balkonu” olarak tanınıyor. Turistlerin en popüler uğrak noktalarından biri olan terasta nefes kesici bir nehir manzarası mevcut. Augustus Köprüsü’nün girişinde yer alan Brühl’s Terrace, şehri ayaklar altına alan konumuyla bol bol fotoğraf çektiriyor.

Semperoper

semperoper opera binası dresden

Mimar Gottfried Semper tarafından 1841 yılında inşa edilen opera binası, günümüzde konser salonu olarak kullanılıyor. Barok, rönesans ve Yunan mimarisinden izler taşıyan opera binası savaş esnasında zarar gören Dresden yapılarından biri. Elbe Nehri’nin kıyısında, Tiyatro Meydanı’nda bulunan opera binası, bir yangın sonucu yıkılmış ve 1869 yılında tekrar inşa edilmiştir. Savaşın son haftalarındaki bombardıman esnasında tekrar yıkılan binanın yeniden inşası ise tam kırk yıl sonra gerçekleşmiştir. 1989 yılında yeniden inşa edilerek eski görünümüne kavuşan Semperoper opera binası, Dresten gezilecek yerler listenizde mutlaka olmalı.

Kolonyanın çıkış yeri olan Köln’de gezilecek yerler ve ucuz bilet fırsatı.

Deutsche Hygiene Museum (Alman Hijyen Müzesi)

Dresden gezi rehberi içinde yer alması gereken yerlerden biri de her yıl yüzbinlerce ziyaretçi ağırlayan Deutsche Hygiene Museum bir tıp müzesi. Müze, 1912 yılında bir iş adamı tarafından kurulmuş ve günümüzde “bilim, kültür ve toplum forumu” olarak kullanılıyor. Sıklıkla sergi ve etkinlikler için kullanılan müze, Dresden’in en çok ziyaret edilen müzesi unvanını taşıyor. Dresden Hijyen Müzesi, 1911 yılında Uluslararası Hijyen Fuarı’nı takiben 1912 yılında açılmış, 1930 yılında yapılan yeni binası 1945 yılında bombalanmış ve daha sonra Doğu Almanya Hükümeti tarafından yeniden inşa edilmiş.

Katholische Hofkirche

1945 yılındaki bombalamalarda ağır hasar alan Katholische Hofkirche kilisesi Dresden’in tarihi merkezinde, Elbe Nehri yakınlarında konumlanıyor. 1947 yılında tekrar restorasyonuna başlanmış ve restorasyon 1971 yılında tamamlanmış. 1980 yılından bu yana Sanctissimae Trinitatis adıyla da bilinen Katholische Hofkirche kilisesi, mimar Gaetano Chiaveri tarafından tasarlanmış ve 1738-1751 yılları arasında inşa edilmiş. Bu görkemli dini yapı Dresden gezilecek yerler listesinin en önemli duraklarından.

Dresden Kalesi (Residenzschloss)

dresden sarayı

Turistler tarafından en çok ilgi gören yerlerden biri olan Dresden Kalesi (Residenzschloss), Rönesans döneminden kalma tarihi bir yapı. Kentin merkezinde yer alan kalede aynı zamanda Türckische Cammer (Türk Odası) adında bir oda bulunuyor. Bu odada Osmanlı dönemi ve Doğu Avrupa’ya ait sanat eserleri yer almakta. Günümüzde müze olarak kullanılan kale, Saksonya’yı yöneten ailenin resmi ikametgâhı olarak yüzyıllarca kullanılmış. 2. Dünya Savaşı’nda zarar gören ve sonrasında restore edilen kalenin odalarında değerli eserler sergileniyor.

Avrupa’daki en güzel kaleler ilginizi çekebilir.

Kunsthofpassage

Dresden’in turistler tarafından en çok ilgi gören yerlerinden Kunsthofpassage, Dresden gezi rehberi içinde atlanmaması gereken bir yer. İlgi çekici, rengârenk ve çılgın tasarımlı yapılara ev sahipliği yapan Kunsthofpassage kesinlikle sıra dışılığıyla ön plana çıkıyor. 5 farklı bölümden oluşan pasajın bölümleri, “Elementler, Hayvanlar, Işıklar, Mitolojik yaratıklar ve Başkalaşım” olarak adlandırılıyor. Birbirinden farklı evleri içeren bu bölgeyi popüler kılan nokta ise, bir binanın dış cephesinde gelişi güzel yerleştirilmiş gibi görünen enstrümanların, yağmur çaldığında uyumla çalışıp sesler üretmesidir. Kunsthofpassage sadece tarih meraklılarına değil, aynı zamanda tasarım ve sanat hayranlarına da hitap ediyor.

Fürstenzug

Dresden gezi rehberi içinde yer alan Fürstenzug binası, Saksonya hükümdarlarından oluşan, porselenden dev bir duvar resmine sahip. 101 metre uzunluğundaki duvar, Saksonya iktidar ailesinin geçmişini temsil ediyor. Aynı zamanda detaylı bilgiler sunan bu dev eser, meydana gelen değişimler ve gelişmelerle ilgili birçok tasvir içeriyor. Yürmi beş bine yakın porselen mozaik kullanılarak yapılan Fürstenzug binasında, 1127 ile 1904 yılları arasındaki seçmenlerin, düklerin ve kralların tasvirlerini görebilirsiniz.

Pratik Bilgiler

Kültür ve tarihin eşsiz bir buluşmasını yansıtmasıyla Dresden gezilecek yerler listenize girmeyi hak ediyor. Dresden – Lotzsche havalimanı şehrin kuzeyinde, merkeze yaklaşık yarım saatlik mesafede yer alıyor. Dresden ulaşım açısından Almanya içinde merkezi bir konumda. Dresden’den Almanya’nın ve Avrupa’nın diğer kentlerine trenle ulaşmak isteyenler için şehirde iki büyük tren garı var. Berlin veya Frankfurt gibi metropollerden direkt veya aktarmalı trenlerle de Dresden’e ulaşmak mümkün. Aynı şekilde yine büyük şehirlerden Dresden’e otobüsle de ulaşabilirsiniz.