Seyahat Haberleri İlham Verici Öneriler Kırgızistan Gezilecek Yerler Listesi

Tüm makaleler

Kırgızistan Gezilecek Yerler Listesi

Kırgızistan sürprizlerle dolu ilginç bir ülke. Orta Asya’nın bu gizemli toprakları hakkında merak edilenler ve gezilecek yerler.

Kırgızistan Turu Hakkında Her Şey

Kırgızistan

Gözünüzü Orta Asya’ya mı çevirdiniz? O coğrafyayı her geçen gün biraz daha mı merak ediyorsunuz? Kırgızistan’a gitmeden önce bilmeniz gerekenleri sıraladık. Kırgızistan’a nasıl gidilir, ne yenir, neler yapılır? Gelin gezinizi beraber planlayalım.

Orta Asya gezisi tam olsun derseniz Özbekistan Gezi Rehberi de ilginizi çekebilir.

Kırgızistan nerede?

Türki cumhuriyetlerden biri olan Kırgızistan, Orta Asya’da yer alıyor. Kuzeyde Kazakistan, batıda Özbekistan, güney batıda Tacikistan ve doğuda Çin ile komşu.

Ülke, yaklaşık olarak 200 bin kilometrekarelik bir yüzölçümüne sahip. Son nüfus sayımlarına göre de tahmini olarak 5 milyonluk bir nüfusa ev sahipliği yapıyor. 1960’lardaki sanayileşme döneminde çok sayıda göç alan Kırgızistan’ın başkenti Bişkek genel hatlarıyla modern bir yapıya sahip.

Resmi dili Kırgızca ve Rusça olan ülkede, etnik kökenler de dini inançların dağılımı da çeşitli. %76’sı Müslüman olan Kırgız nüfusunun %18’i Hıristiyan, %2’si Budist ve %4’ü ateist.

Bu devasa ülke “Orta Asya’nın İsviçre’si” olarak da anılıyor. Çünkü, dünyaca ünlü görkemli Tanrı Dağları Kırgızistan’da bulunuyor. Bu doğa harikaları ülke topraklarının %65’inden fazlasını kaplıyor. Bu dağların üzerinde ise Issık Gölü gibi muhteşem göller bulunuyor. Meşhur Issık Gölü aynı zamanda dünyanın en büyük dağ gölü olarak da biliniyor.

Kırgızistan’a komşu Kazakistan Gezi Rehberiyle Orta Asya turunuzu tamamlayın.

kırgızistan gezilecek yerler

Para birimi ve ortalama masraflar

Kırgızistan’ın para birimi Kırgız Somu. Haziran 2018 itibarı ile 1 TL, 14.85 Kırgız Somu’na denk geliyor. Kırgızistan genel hatlarıyla Türkiye’ye oranla oldukça ekonomik bir ülke. Türkiye’den daha yüksek fiyatlarla karşılaşma ihtimaliniz olan tek alan tekstil.

Kırgızistan vize istiyor mu?

Hayır istemiyor. Kırgızistan Türk vatandaşlarından vize istemeyen ülkeler listesinde yer alıyor. Türkiye Cumhuriyeti pasaportuna sahip olanlar Kırgızistan sınırları dahilinde 90 günlük vize muafiyetine tabiler.

Vizesiz Gidilen Ülkeler arasında bir sürü Asya ülkesi var.

Kırgızistan’a nasıl gidilir?

İstanbul Bişkek arasında Türk Hava Yolları ve Pegasus her gün karşılıklı direkt uçuşlar düzenliyor. Kırgızistan ucuz uçak bileti için Skyscanner arama motorunu kullanabilirsiniz.

Ülkenin bir diğer özelliği de bisiklet tutkunlarının en çok geçtikleri güzergahlardan birinin üzerinde yer alması. Ülke içindeyken ya da ülkeye kara yolu ile seyahat ederken yolda mutlaka Asya’yı kat etmeye çıkmış bisikletli bir seyyah ile karşılaşırsınız.

Ülke içinde ulaşım

Kırgızistan kara yolu taşımacılığının hüküm sürdüğü bir ülke. Otobüs ile seyahat olanakları gayet yeterli. Ancak benzin ve Kırgızistan’da araç kiralama fiyatlarının düşüklüğü göz önüne alındığında bu seçeneği tercih etmek çok daha mantıklı olacaktır. Kırgızistan’da araç kiralama için Skyscanner yardımı ile uygun fiyatlara erişebilirsiniz.

Marshrutka adı verilen yerel dolmuşlar da kent içi toplu taşımada en çok kullanılan araçlar.

Ucuza Araç Kirala

Kırgızistan Yemekleri

Kırgızistan yemekleri denildiğinde akla ilk olarak et yemekleri geliyor ki bu da son derece normal. Bu coğrafyada yerleşik hayata geçiş SSCB ile başlamış. Eski hayvancılık ve göçebelik kültürünün üzerinden çok da zaman geçmiş sayılmaz. Nitekim ülkenin bir kısmı hâlâ göçebe ve büyükbaş hayvancılık da çok yaygın. İnekler çiftliklerde yetişmiyor, serbest dolaşıyor. Bu da Kırgız mutfağı içinde bol miktarda süt ürünü ve et bulunması anlamına geliyor.

Türkiye’de olduğu gibi Kırgızistan’da ilk olarak genellikle çorba içiliyor. Maksım ve carma çorbaları bizdeki mercimek ve tarhananın buradaki karşılıkları. Mastava ise her mevsim tüketilebilen bir tür pirinç çorbası.

Pespembe ve pratik bir pancar salatası olan vinegret, Kırgız omleti brizol, kelime olarak “kızarmış” anlamına gelen ve ülkenin en eski yemeklerinden biri olan bol kuyruk yağlı kurdak, adını elle yendiği için alan beshparmak ve Kırgız pilavı buraya kadar gelmişken mutlaka denemeniz gereken lezzetler arasında.

At eti ve at sucuğu özel günlerde yeniyor. Ancak kültürümüzde karşılığı olmadığı için Türk turistler tarafından pek de tercih edilmiyor. Ülkenin milli içeceği olan ve kısrak sütünden yapılan kımızı ise zaten duymuş olmalısınız.

Kırgızistan’da gezilecek yerler

Çok büyük bir alana yayılması sebebiyle Kırgızistan turu planlarken bazı tercihler yapmak gerekiyor. Sonuçta sınırlı bir süre içinde bütün ülkeyi dolaşmanız biraz zor. Kırgızistan şehirleri ve Kırgızistan’da görülecek yerler sıralandığında ilk durağınız elbette başkent Bişkek olacaktır. Burasının aynı zamanda ülkenin en büyük şehri olduğunu eklemek gerek. Issık Göl’ün hemen kuzeyinde yer alan Colpon Ata kasabası da doğa ve huzur beklentisi olanların mutlaka ziyaret etmesi gereken bir nokta.

Celal-Abad ve Fergana Vadisi, kaplıca kenti Karakol, tırmanış ve yürüyüş meraklılarının üssü konumundaki Koçkor, tarihi dağ ve dağ gölleri bölgesi Narin, Talas yakınlarındaki Beş Taş Milli Parkı, İpek Yolu üzerinde yer alan Ak-Besim, Karahanlılar tarafından kurulmuş bir Türk şehri olan Balasagun, yarısı Özbekistan’da yarısı Kazakistan’da yen alan Kara Suu listenizde öncelikli olarak yer alması gereken noktalar.

Teknolojiden Uzak Tatil Fikirleri arıyorsanız bu yerleri beğeneceğinizden eminiz.

Hava durumu

Kırgızistan iklimi dönem dönem çetin hava koşullarına gebe olabiliyor. Ülkede kışlar çok soğuk, yazlar ise çok sıcak geçiyor. Ülkenin dağlık yapısından oldukça etkilenen ulaşım kış boyunca büyük ölçüde durma noktasına gelebiliyor. Mart ve nisan aylarında görülen yoğun yağmurlar nedeniyle de heyelanlar oluşabiliyor. Bu parametreler göz önüne alındığında Kırgızistan seyahati için en doğru tarihlerin temmuz ve ekim ayları arasında kalan dönem olacağını söylemek yanlış olmaz.

Kırgızistan gece hayatı

Çok çılgın partilere ev sahipliği yapan mekânlardan, içkinizi yudumlayıp arkadaşlarınızla muhabbet edebileceğiniz barlara, Bişkek gece hayatı kendisinden beklenmeyecek kadar çok seçenek sunuyor. Metro ve Golden Bull isimli gece kulüpleri, gece geç saatlere kadar eğlenen yüzlerce insana ev sahipliği yapan mekânlar. İçki fiyatları 2 ile 50 dolar arasında değişiyor. Sovyet tarzı bir mekân olan Promzona da eğlence için başkentteki bir diğer alternatifiniz.

Ancak önden sizi uyarmamız gereken bir konu daha var. Genellikle Orta Asya erkeklerinin, özellikle de Kırgızların arası içkiyle gayet iyi ve sarhoş olduklarında bazıları agresifleşebiliyor. Herhangi bir eğlence mekânında sebebi ne olursa olsun ülkede yaşayanlardan biriyle tartışmaktan kaçınmanızı öneririz.

Kırgızistan yürüyüş rotaları

Kırgızistan doğa sporcularının ve yürüyüş meraklılarının da uğrak yeri. Ülkede pek çok alternatif rota var. Öne çıkanlar aşağıda yer alıyor.

Bişkek’e bir saat mesafede yer alan Ala Archa Milli Parkı yürüyüş rotası.

Bişkek’in hemen dışında Tokmok şehri yakınlarındaki Kegeti Köyü yürüyüş rotası.

Bişkek’e iki saat mesafedeki Issyk-Ata Vadisi doğa yürüyüşü, Issyk Ata Sanatoryum girişini geçince başlayan rota.

Karakol şehrinden ulaşabileceğiniz Altynarashan-Alakol rotası.

Harita