Seyahat Haberleri İlham Verici Öneriler Kazakistan Gezilecek Yerler

Tüm makaleler

Kazakistan Gezilecek Yerler

Kazakistan şehirleri son yıllarda Orta Asya turizmde yükselen yıldızlar olarak dikkat çekiyor. Peki bu devasa ülkede gezilecek yerler nereler?

Kazakistan Turu Rehberi

kazakistan gezilecek yerler

Planlarınız arasında bir Kazakistan turu mu var? Vize koşulları, maliyetler, ulaşım ve Kazakistan mutfağı da dahil olmak üzere pek çok detayı derledik. Kazakistan hakkında bilgi namına ihtiyaç duyduğunuz ne varsa hepsi kısa Kazakistan rehberi ile elinizin altında.

Türkiye’den Vizesiz Gidilen Ülkeler arasında Kazakistan’ın da olduğunu biliyor muydunuz?

Kazakistan Görülmesi Gereken Yerler

kazakistan astana nur sultan camii

Kazakistan gezilecek yerler listesinin ilk sırasında ülkenin ilk başkenti sıfatını taşıyan Almatı yer alıyor. Burası aynı zamanda ülkenin en kalabalık şehri. Şehirde görülebilecek turistik yerler arasında Cumhuriyet Meydanı, Ascension Ortodoks Katedrali ve Panfilov Parkı bulunuyor.

Ülkenin ikinci büyük şehri ve başkenti olan Nursultan (eski adıyla Astana) da Kazakistan görülecek yerler listesine oldukça bol sayıda nokta sokuyor. Bunlardan bazıları: Hazret Sultan Camisi, Ulusal Müze, Barış Sarayı, Astana Opera Bale ve Tiyatro Salonu, Nur Astana Camisi, Astana Arena Stadyumu, Assumption Rus Ortodoks Katedrali.

Çimkent

Ülkenin üçüncü büyük kenti olan Çimkent, 11. yüzyıla kadar uzanan zengin tarihi ve antik mimarisiyle oldukça etkileyici bir şehir. Geniş caddeleri, kalabalık pazarları ve canlı gece hayatı ile Kazakistan’ın en gelişmiş kültür merkezleri arasında gösteriliyor. Bu bölgede yer alan Otrar, Sayram ve Türkistan antik kentleri de görülmesi gereken noktalar arasında yer alıyor.

Türk ve Türki Ülkelerde gezip görülecek öyle çok yer var ki, hangi birinden başlayacağınızı bilemeyebilirsiniz.

Aktav

Hazar Denizi kıyısında bulunan Aktav, dinamik ve hızlı bir şehir. Uçsuz bucaksız kumsallarıyla da deniz tatillerinin sevilen adreslerinden.

Asya ile Avrupa arasındaki sınırı belirleyen Ural Dağları’nın hemen güneyinde konumlanan Aktobe, Kazakistan’ın en zengin şehirlerinden biri olarak gösteriliyor. Aktobe Müzesi, Aliya Moldagulova Müzesi ve Aktobe Tiyatrosu gibi çok sayıda cazibe noktasına sahip. Ayrıca Kazakistan gece hayatı açısından da en canlı şehir olarak biliniyor. Kumsalları, kafeleri, restoranlarıyla gençlerin buluşma noktası olan şehir, ülkenin en popüler yerleşim yerlerinden biri.

kazakistan doğa

Orta Asya’nı en büyük ekonomisi, petrol ve değerli yeraltı zenginlikleri diyarı… Kazakistan’dan bahsediyoruz. Bu ekonomik refah Orta Asya’nın diğer bütün ülkelerinden daha yüksek standartlarda konaklama, restoran ve ulaşım hizmetleri anlamına geliyor.

Almatı

Kazakistan’ın en büyük şehri olan Almatı geniş caddeleri, renkli gece hayatı ve genel olarak şıklığıyla Avrupa kentleri ile yarışacak güce sahip. Başkent Nursultan ise 21. yüzyılın fütüristtik mimarisinden cesur örneklere eve sahipliği yapmasıyla tanınıyor. Ancak bu büyük ülkede asıl macerayı yaşayacağınız yerler büyük şehirler değil, Kazakistan seyahati boyunca karşılaşacağınız doğa manzaralarına inanamayacaksınız.

Olanca görkemiyle uzanan sıradağlar, Tian Shan’ın yemyeşil vadileri ve steplerdeki vahşi hayat Kazakistan’ın asıl alametifarikaları.

Kazakistan vizesi

Kazakistan vize konusunda rahat olduğumuz ülkelerden. Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları 30 günlük vize muafiyetine sahip. Ülkeye girerken 10 bin doların üzerinde nakit taşıyorsanız bunu bildirmeniz gerekiyor.

Haliyla Kazakistan Yeşil Pasaporta Vize İstemeyen Ülkeler arasında yer alıyor.

Kazakistan Uçuş Bilgileri

İstanbul’dan Almatı (eski adıyla Almaata) ve Nursultan’a direkt uçuş yapan altı havayolu var: Air Astana, Pegasus, Atlas Global, Onur Air, SCAT ve Türk Hava Yolları. Her gün yapılan seferlerin gidiş dönüş fiyatları elbette mevsime ve sezona göre değişiyor. Kazakistan uçak bileti tercihinizi yapmadan önce fırsatları gözden kaçırmamak ve en uygun fiyatı almak için Skyscanner hizmetlerinden yararlanabilirsiniz. Ayrıca Bakü, Katar, Birleşik Arap Emirlikleri üzerinden aktarmalı uçuşları da taramak suretiyle daha uygun fiyatlara ulaşabilirsiniz.

Kazakistan para birimi ve fiyatlar

Hostel veya pansiyon 2800 ila 3000 tenge arasında. Stolovaya adı verilen Sovyet tipi kafe restoranlarda bir yemek yaklaşık 1000 tenge’ye mal oluyor. Lüks restoranda ortalama yemek fiyatı da 8 bin ila 20 bin tenge. Müze giriş ücreti de 500 ila 1000 tenge arasında değişkenlik gösteriyor. 3 yıldızlı otelde çift kişilik oda 12 bin ila 20 bin tenge olurken, 5 yıldızlı otelde çift kişilik odanın fiyatı da yaklaşık 25 bin ila 70 bin tenge. Almatı – Nursultan treni yataklı kompartıman bilet fiyatı ise 10 bin tenge. Şehir içi otobüs bileti 80 – 100 tenge arasında.

Kazakistan’da şehir içi ve ülke içi ulaşım

astana nursultan

Havayolu: Kazakistan içerisinde havayolu taşımacılığı oldukça gelişmiş durumda. Air Astana, SCAT, Bek Air ve Qazaq Air iç hatlarda hizmet veren firmalar. Kazakistan’ın bütün havalimanları uluslararası güvenlik standartlarına uygun.

Bilet fiyatları ise rotaya ve rezervasyon tarihlerine göre değişiklik gösteriyor. Uçuş tarihine çok yakınsanız fiyatın iki bin Türk lirasına kadar çıkma ihtimali de var. Skyscanner mobil uygulaması Kazakistan gezisi boyunca en ucuz uçak bileti fırsatları ile yanınızda olacak.

Özel araç: Diğer Orta Asya ülkelerinde olduğu gibi Kazakistan’da da araç kiralayarak ülkeyi gezmek iyi bir seçenek. Tüm Dünya’da olduğu gibi burada da Skyscanner, araç kiralama noktasında size yardımcı olmak için tüm özellikleriyle hazır. Ancak uyarmamızda fayda var, Kazakistan’da yolların durumu çok parlak değil ayrıca trafik polisleri de sık sık çevirme yapıyor ve sıkıntı çıkarmalarıyla ünlüler.

Araba kiralama ve seyahat sürecinde uluslararası ehliyete ihtiyacınız var.

Trafik kurallarına son derece dikkatli bir şekilde uymanızı tavsiye ederiz. Ayrıca ülke içinde 0 promilin üzerindeki herhangi bir rakam alkollü araç kullanma sayılıyor.

Kazakistan Gece Hayatı

Kımız ve votka Kazakistan’da en çok tüketilen alkollü içecekler. Almatı, Nursultan ve Aktobe, ülkenin gece hayatı en renkli olan şehirleri. Üç şehirde de ödüllü barmenlerin elinden çıkan kokteylleri deneme, yerel biraların üretildiği kafe ve restoranların keyfini çıkarma, İrlanda tipi pub’larda ve barlarda eğlenme şansınız var.

Kazakistan Dini

kazakistan cami

Kazak nüfusunun %70’i Müslüman, yaklaşık olarak %25’i ise Hristiyan. Kalan nüfusu ise Budistler, Yahudiler ve herhangi bir dine mensup olmayanlar oluşturmaktadır. Ülkenin resmi bir dini yoktur.

Kazakistan Yemekleri

Kazakistan, yeni mutfaklar denemek isteyenler ve seyahatte yemeğe önem verenler için çok tatmin edici bir ülke. Elmaları özellikle ünlü, mutfaklarıysa Orta Asya’daki en zengin yemek kültürünün adresi olarak gösteriliyor. Baursaki, beshbarmak, kuurdak ve plov denenmesi gereken yerel yemekler arasında. Shubat ve kymyz (kımız) ise buraya kadar gelmişken denemek isteyebileceğiniz yerel içeceklerden öne çıkanlar.

Harita