Seyahat Haberleri İlham Verici Öneriler İzmir’de Gezilecek Yerler

Tüm makaleler

İzmir’de Gezilecek Yerler

Türkiye'nin üçüncü büyük şehri olan İzmir, geniş bulvarları, cadde ve sokaklarını süsleyen palmiye ağaçları, deniz ile bütünleşmiş yaşam tarzı ve özgür ortamıyla her daim çekiciliğini koruyor. İşte Ege'nin incisi olarak tanınan bu Avrupai şehrimize gittiğinizde, görmeden dönmemeniz gereken 10 yer:

1. Saat Kulesi

İzmir Konak Saat Kulesi

İzmir deyince akla ilk gelen yerlerden birisi kesinlikle Saat Kulesi. Her gün on binlerce İzmirlinin geçtiği Konak Meydanı’nda yer alan kule, Sultan II. Abdülhamit’in 1901 yılında tahta çıkışının 25. senesini kutlamak üzere Alman İmparatoru II. Wilhelm tarafından hediye edilmiş. İki yanında palmiye ağaçları bulunan kulenin önünde fotoğraf çektirmeden hiçbir İzmir seyahati tamamlanmış sayılmaz.

2. Kemeraltı

Kendinizi Kemeraltı’nın dar sokaklarına bırakın ve İzmir’de alışverişin tadını çıkarın. Zira İzmir’in bu tarihi çarşısında yok yok: tekstilciler, kuyumcular, baharatçılar, balıkçılar, kitapçılar, restoranlar… Tabii Kemeraltı’na kadar gitmişken, 1597 yılında inşa edilmiş olan Hisar Camii’ni ziyaret etmeyi ve 1744 yılında yapımı tamamlanan Kızlarağası Hanı’nda çay molası vermeyi unutmayın.

3. Kordon Boyu

Pasaport’tan Alsancak Limanı’na kadar uzanan sahil şeridini boyunca uzanan Kordon, nostaljik görünümünü yıllar önce kaybetmiş olsa da kocaman çim alanları, kafeleri ve balık restoranlarıyla, hala İzmir’in en çekici yerlerinden birisi. Kordon’da akşamüstü çimlere oturup neşeyle sohbet eden gençlere katılabilir, restoranlarda deniz ürünlerinin tadını çıkarabilir ya da başka hiçbir şey yapmadan mükemmel gün batımını seyre dalabilirsiniz.

İzmir’e Ucuz Uçak Bileti Bulun

4. Agora

M.S. 2. yüzyılda Roma İmparatoru Marcus Aurelius tarafından kentin sanatsal, ticari ve politik merkezi olarak inşa ettirilen İzmir Agorası, İzmir’in köklü tarihini en iyi gözlemleyebileceğiniz yerlerden birisi. İkiçeşmelik’te 1932 yılında başlayan kazı çalışmalarıyla ortaya çıkarılan Agora’yı eğer bahar ya da yaz aylarında ziyaret edecekseniz, tarihi kolonların arasında, sıcaktan etkilenmeden rahatça yürüyebilmek için havanın daha serin olduğu sabahın erken saatlerini ya da öğleden sonrayı tercih etmeniz faydalı olacaktır. Agorasıyla ünlü bir başka şehir olan Atina’da yapılması gereken 8 şeye göz atın!

5. Tarihi Asansör

1907 yılında iş adamı Nesim Levi tarafından Karataş’ta deniz seviyesindeki Mithatpaşa Caddesi ile 155 basamaklı bir merdivenle ulaşılan yukarıdaki Halil Rıfat Paşa semti arasındaki ulaşımı kolaylaştırmak için inşa ettirilen Tarihi Asansör, günümüzde kentin en turistik noktalarından birisi. Asansörün tepesinden İzmir’in nefes kesici manzarasını izlemeye doyamayacaksınız.

6. Alsancak

İzmir’de sosyal hayatın en hareketli olduğu semt olan Alsancak, kentin en ünlü kafe ve barlarından birçoğuna da ev sahipliği yapıyor. Oldukça geniş bir alana yayılmış olan Alsancak’ta alışveriş için Kıbrıs Şehitleri Caddesi’ne, eski Rum evlerinde hizmet veren kafe ve barlar için Muzaffer İzgü Sokağı’na gitmeniz gerekiyor. Alsancak’ta mutlaka görmeniz gereken yerlerin başında ise tarihi Alsancak Tren Garı geliyor.

7. İzmir Doğal Yaşam Parkı

Sasalı’daki Doğal Yaşam Parkı, Türkiye’nin en büyük hayvanat bahçelerinden birisi. Bu park, aralarında fil, zürafa, aslan ve kaplanın da bulunduğu 125’ten fazla türde 1500’e yakın hayvana ev sahipliği yapıyor. Buranın Türkiye’deki diğer hayvanat bahçelerinden farkı ise hayvanlara, kendi doğal ortamlarına çok benzer bir ortamın sunuluyor olması.

8. Kültürpark

New York’un Central Park’ı, Londra’nın Hyde Park’ı varsa, İzmir’in de Kültürpark’ı var. Uzun yıllar boyunca İzmir Enternasyonal Fuarı’na ev sahipliği yapmış olan ve şehrin merkezinde, Alsancak’ta yer alan Kültürpark, spor alanları, heykelleri, çay bahçeleri ve Paraşüt Kulesi’yle büyük ilgi görüyor. Şehirde yeşillikler arasında bir mola vermek için mutlaka uğramalısınız.

9. Güzelyalı Sahili

İzmir’in denize bakan mahallelerinden olan Güzelyalı, sahil şeridindeki kafeleriyle ünlü. Hemen hepsinin terası olan bu kafelerden birinde arkadaşlarınızla, ailenizle ve hatta tek başınıza oturup İzmir’in huzurlu havasını soluyabilirsiniz. Eğer biraz hareket isterseniz, denizin hemen yanındaki yürüyüş yolunda, özellikle de gün batımına doğru biraz turlayabilirsiniz.

10. Teleferik

Balçova’daki Dede Dağı, ormanlık arazisi ve zirvesindeki mesire alanları sayesinde doğayla iç içe bir ortam sunuyor. Teleferiğe atlayıp masmavi körfez manzarası eşliğinde 5 dakikadan kısa bir sürede tepeye çıkabilir, burada isterseniz yalnızca çay ya da kahvenizi yudumlayabilir veya "kendin pişir kendin ye" konseptinde mangal keyfi yapabilirsiniz.

Harita