COVID-19 (Koronavirüsü) seyahat planınız üzerinde etkili olabilir. Nereye giderseniz gidin, en son önerileri burada bulabilirsiniz.

Seyahat Haberleri İlham Verici Öneriler İnsanı Havası Kadar Sıcak Kolombiya Gezi Rehberi

Tüm makaleler

İnsanı Havası Kadar Sıcak Kolombiya Gezi Rehberi

Herkesin kendine göre bir şey bulabileceği Kolombiya hakkında bilmeniz gerekenler için rehberimize göz atın.

Güney Amerika’nın kendine has köşesi Kolombiya’ya doğru yola çıkmaya mı karar verdiniz? Kolombiya gezisi öncesi vize, iklim, gece hayatı ve kültür dünyası hakkında merak ettiğiniz soruları cevapladık. Planlama aşamasında rehberimize, uygulama aşamasında Skyscanner’a güvenebilirsiniz.

Kolombiya gezilecek yerler listesinde neler var?

İspanyol Koloni Dönemi’nin uzun süre etkisinde kalan Kolombiya kentleri bu özelliklerini yansıtmalarıyla biliniyor. Başkent Bogota’da Simon Bolivar Meydanı, Fernando Botero Müzesi ve Museo del Oro’yu ziyaret ettikten sonra akşam için La Candelaria bölgesine geçebilirsiniz. Kentte bazıları Güney Amerika’nın en iyi müzeleri listesinde bulunan 60’ın üzerinde müze bulunuyor.

bogota kolombiya

Ülkemizde de hayli popüler olan Pablo Escobar’ın memleketini ziyaret etmek için ise rotanızı Medellin’e çevirmeniz gerekiyor.  Eskiden adı uyuşturucu ve güvenlik sorunları ile anılan kent bugün oldukça güvenli bir kültür şehri. Müzeleri ve parkları gezmeye görülmeye değer. Ayrıca meraklısına Pablo Escobar turları da düzenleniyor. Bir tur şirketi ile anlaşıp şehrin Pablo Escobar zamanındaki durumunu öğrenebilir, kendisinin eski evinde paintball oynayabilir ve bir zamanlar tehlikenin kol gezdiği bu yerleri görebilirsiniz. Kolombiya’nın dünyaya armağanı kahve ile ilgili her şeyi de yine Medellin yakınlarında Zona Cafetera’da bulacaksınız.

16’ncı yüzyıldan 18’inci yüzyıla kadar Karayip Denizi’nin en önemli limanlarından biri olan Cartagena şehri de Kolombiya görülecek yerler listesinde atlanmaması gereken bir durak. Rengârenk evleri, duvarları ve insanlarıyla bu şehir bugün bütün Kolombiya’nın en çok turist çeken şehri. Kentte pek çok müze, saray, kilise ve sömürge mimarisi örneklerini görebilirsiniz.

Festivaller

Kolombiya toprakları, Rio’dan sonra dünyanın ikinci büyük karnavalı olan Barranquila Karnavalı’na ev sahipliği yapıyor. Karnaval mart ayında gerçekleşiyor.

Her yıl ağustos ayında Medellin şehrinde düzenlenen Çiçek Festivali de katılabileceğiniz festivaller arasında.

Ocak ayında ise Pasto şehrinde 3 gün süreyle devam eden Siyah ve Beyaz Festivali başlıyor. Ülkenin sömürge dönemine ithafen düzenlenen festival Kolombiya’daki en önemli günlerden biri.

Ama eğer en hareketli Kolombiya festivali hangisi diye merak ediyorsanız cevap: Dünya Salsa Festivali. Festival, ağustos ayında Cali kentinde gerçekleşiyor.

Her Yere Ucuz Bilet Ara

Vahşi yaşam

Kolombiya topraklarının yüzde 12’si Milli Parklardan oluşuyor. Ekoloji ve fauna açısından dünyanın sayılı noktalarından olan ülkede And Dağları, Amazon Ormanları ve Karayip Denizi’nin zenginlikleri bir arada bulunuyor. Kendinizi adeta bir rüyada hissedeceğiniz bir tatil mi istiyorsunuz: işte size hayal bile edemeyeceğiniz Tatil Yeri Önerileri.

Bembayaz plajlar için Tayrona, dağ gölleri ve buzullar için Venezuela tepelerine bakan El Cocuy Commanding zirvelerine gitmelisiniz. Burası sadece Kolombiya’nın değil dünyanın da sayılı hiking parkurlarından birisi. El Tuparro Milli Parkı ise Kolombiya Amazon Ormanları içinde yer alıyor. Nehir boyunca uzanan küçük plajlar, yeşilin tüm tonları, 320’nin üzerinde kuş türü ve yaban hayvanları bulunuyor.

Kolombiya plajları

Kolombiya dağlarıyla olduğu kadar plajlarıyla da ünlü. Karayip ve Pasifik sahillerinde yer alan Playa Taroa – Punta Gallinas, orman manzaralı Playa Morromico ya da küçük bir Karayip adası olan Providencia listenizde en üst sıraya yazabilecekleriniz.

And Dağları üzerinde 3015 irtifada, bir dağ gölünün kıyısında yer alan Playa Blanca ise ayrı bir ilgiyi hak ediyor. 

Kolombiya gece hayatı nasıl?

Kolombiya gece hayatı konusunda geniş seçeneklere sahip. Hangi şehirde olursanız olun, dilediğiniz tarzda dilediğiniz şekilde eğlenebileceğiniz yerler mevcut. Daha çok yalnız gezerim diyorsanız Tek Başına Tatil Yerleri ilginizi çekebilir. Başkent Bogota’da gece hayatı daha çok La Candelaria ve Zona Rosa bölgesinde. Zona Rosa biraz daha pahalı bir bölge, La Candelaria ise daha turistik.

Medellin gece hayatı konusundaysa en ünlü bölge El Poblado. Sağlı sollu bir sürü gece kulübü bölgede bulunuyor. Ayrıca esasen tüm büyük kentlerde ama özellikle de Medellin’de parklar ve meydanlar da sosyalleşmek ve bir şeyler içmek için kullanılıyor. Merak etmeyin herhangi bir güvenlik sıkıntısı yok.

Karayipler’de gece hayatı ise daha çok plaj partileri ve elektronik müzik eşliğinde vuku buluyor. Elbette yeter miktarda gece kulübü de var.

Kolombiya’ya ne zaman gidilir?

Kolombiya iklimi, ekvatora olan yakınlığı ve coğrafi yapısından dolayı mevsimsel değişikler göstermekte. Ülkenin daha alçak kısımlarda ve vadilerde tropik, hatırı sayılır kısmını kaplayan yüksek; dağlık bölgelerde ise ılıman iklim özellikleri görülüyor.

Kışın Yaz Tatili yapmak mümkün, nasıl mı? Cevabı yazımızda.

İklim, temel olarak beş doğal bölge referans alınarak belirleniyor: Tropikal yağmur ormanları, tropikal savanlar, tropikal stepler, çöl ve dağlar. Bu da ülkenin doğasına inanılmaz bir zenginlik katıyor.

Tropikal yağmur ormanları, sıcak (ortalama 27 derece), yağışlı ve nemli. Tropik savanlarda, kurak ve yağmurlu dönemler vardır. Ortalama sıcaklık yıl boyu 24 derece civarında seyreder.

Dolayısıyla Kolombiya’da gideceğiniz bölgeye ve döneme göre iklim kontrolü yapmanız gerekiyor. Ülkenin en yoğun turist aldığı dönem ise aralık ve şubat ayları arasında.

Kolombiya nerede?

Kolombiya, Güney Amerika’nın kuzeybatısında yer alıyor. Kuzeyinde Karayip Denizi, doğusunda Venezuela ve Brezilya bulunmakta. Ülke, yüzölçümü açısından Güney Amerika’nın en büyük 4’üncü dördüncü, dünyanın ise 26’ncı ülkesi. Latin Amerika’daki en büyük dördüncü ekonomi olan Kolombiya’da, kahve, çiçek, petrol, zümrüt ve kömür başlıca sektörler olarak öne çıkıyor. Ülkenin resmi dili İspanyolca, ancak neredeyse tamamı ülkenin etnik unsurları tarafından konuşulan 68 dil de devlet tarafından tanınıyor. Kolombiya nüfusu 46 milyonun üzerinde, bu da onu Meksika’dan sonra İspanyolca konuşulan en büyük ikinci ülke yapıyor.

Kolombiya’ya nasıl gidilir?

Kolombiya’nın başkenti Bogota ve uluslararası havalimanı bulunan diğer şehirleri Medellin, Cali, Barranquilla, Bucaramanga, Cartagena ve Pereira’ya İstanbul’dan aktarmalı uçuşlar bulunmakta. Hazır aktarma yapacakken birkaç günlüğüne başka bir ülkeyi de gezip görmek iyi bir fikir olabilir.

Güney Amerika turu için uçak bileti bulabileceğiniz sayfamız size bu konuda yardımcı olacaktır.

Her Yere Ucuz Bilet Ara

Kolombiya vize istiyor mu?

Kolombiya seyahati gerçekleştirecek olanlar, Türkiye ile Kolombiya devleti arasında imzalanan vize muafiyeti anlaşmaları gereğince vizeye ihtiyaç duymadan ülkeyi ziyaret edebiliyor. 180 gün içinde 90 gün ikamet izni bulunuyor. Ancak Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları Kolombiya’ya her girişlerinde sadece 30 gün kesintisiz kalma hakkına sahiptir.

Kolombiya tatil fiyatları nasıl?

Ülkemizle kıyaslandığında Kolombiya çok pahalı bir ülke değil. Elbette bu lüksün seviyesi arttıkça daha fazla para vereceğiniz gerçeğini değiştirmiyor. Konaklama için basit bir hosteli tercih ederseniz 20 bin ile 80 bin peso arası bir ücret ödemeniz gerekiyor. Oteller ise 80 bin pesodan başlayıp 160 bine kadar çıkıyor. Geziniz sırasında pratik atıştırmalıklar için 5-10 bin peso harcamanız yeterli, dört başı mamur bir sofra kurdurmak içinse iki kişi 30-40 bin peso harcıyorsunuz.

Kolombiya’da araba kiralama bedeli ise günlük 170 bin COP civarında. Dünyanın pek çok noktasında olduğu gibi Kolombiya’da da de Skyscanner araç kiralama, uçak bileti ve konaklama fırsatlarını bulmanıza seve seve yardımcı oluyor.

Şehir turları, gezi rehberleri ve seyahat haberlerini doğrudan e-posta adresinize almak isterseniz aşağıya kayıt olmanız yeterli.