Seyahat Haberleri İlham Verici Öneriler Güneydoğu Asya Turu: Malezya Gezilecek Yerler Listesi

Tüm makaleler

Güneydoğu Asya Turu: Malezya Gezilecek Yerler Listesi

Farklı bir kültüre ve büyüleyici bir doğaya sahip bu ülkeyi merak ediyorsanız, hazırladığımız Malezya gezilecek yerler rehberine göz atın!

Malezya Turu Rehberiyle Seyahatinizi Planlayın

malezya kuala lumpur gezilecek yerler

Güneydoğu Asya’nın en ilgi çeken ülkelerinden Malezya, geçmişte Baharat Yolu’nun üzerinde bulunduğu için pek çok farklı din ve kültürün bir arada olduğu kozmopolit bir ülke. Çoğunluğunu Malay, Çinli ve Hintli halkların oluştuğu ülkenin dünyanın farklı yerlerinden gezginleri cezbetmesi rastlantı değil. Bunun en büyük nedenleri tropikal iklimi, irili ufaklı muhteşem adaları, ulusal parkları ve görkemli dağları olarak sıralanabilir. A’dan Z’ye gerçek bir Asya deneyimi yaşamak istiyorsanız yapmanız gereken tek şey bir Malezya tatili. O halde Malezya gezilecek yerler nereler sıralamaya başlayalım. Az Bütçeyle Güneydoğu Asya Tatili için önerilerimize göz atın!

Malezya Nerede?

malezya adaları malezya nerede

Konum olarak Singapur ve Endonezya’nın ortasında; Tayland, Kamboçya ve Vietnam’ın güneyinde yer alan Malezya oldukça ilginç bir yer. Bir tarafı Malezya Yarımadası, diğer tarafıysa Borneo adasına ait olmak üzere iki ana kara parçasında konumlanıyor ve bu iki bölge arasında koskocaman bir deniz var. Dolayısıyla Malezya nerede sorusunun cevabı aslında doğu Malezya ya da batı Malezya olmasına göre değişiyor. Malezya başkenti Kuala Lumpur ve diğer büyük kentler batı tarafında yer alıyor. Önünüzde bir ay gibi uzun bir zaman dilimi varsa ülkenin daha otantik kırsal taraflarını görmek için doğuya geçmenizi tavsiye ederiz.

Malezya’dayken Bali’ye nispeten yakın sayılırsınız. Hazır yaklaşmışken ucuz bilet bulup bir Bali Adası Tatili yapmayı düşünebilirsiniz. Zira uçak biletleri Türkiye’ye göre daha uygun olacaktır.

Her Yere Ucuz Bilet Ara

Malezya’ya Nasıl Gidilir?

malezya uçak bileti

Türk Hava Yolları’nın İstanbul’dan Kuala Lumpur’a her gün aktarmasız uçuşu bulunuyor ve uçuş yaklaşık 11 saat sürüyor. Ancak uçuşunuzun daha ekonomik olmasını isterseniz diğer havayolu firmalarının Singapur, Bangkok, Doha aktarmalı uçuşlarına da göz atabilirsiniz. Bu konuda Skyscanner’ın her zaman yardımınıza hazır olduğunu unutmayın. Malezya uçak bileti fiyatları yıl boyunca pek değişmiyor. Eğer zaman konusunda kısıtlamanız yoksa aylar öncesinden kampanyaları takip ederek Malezya uçak biletinizi daha ucuza alabilirsiniz. Malezya vize konusunda oldukça rahat bir ülke. Türkiye’den seyahat eden vatandaşların önceden başvuru yapmasını gerektiren bir durum yok. Pasaportunuzla ülkeye girerken 90 günlük Malezya vizesi alabiliyorsunuz. Vizesiz Yurtdışı Tur fırsatı arayanlar için harika seçenekler sayfamızda! Malezya saati İstanbul’a göre beş saat ileride, dolayısıyla gittiğinizde yerel saate adaptasyon sorunu yaşamamak için uçuş saatlerinizi hesaplamanız gerekecek.

Malezya’ya Ne Zaman Gitmeli?

Malezya iklimi tropikal bir iklim olduğu için dilediğiniz mevsimde gidebilirsiniz. Sıcaklıklar her mevsim 30 derece civarında seyrediyor, dolayısıyla Malezya tatiline deniz, kum ve güneşi dahil etmek isterseniz yaz mevsimini beklemeniz gerekmiyor. Kışın Yaz Tatili Yapılacak Yerler arasından bir ülke seçerek yaz kış deniz tatiline çıkmanız mümkün! Malezya ikliminde muson yağmurları ise haziran ile eylül ayları arasında görülüyor. Bu yağmurlar çok şiddetli olmasa da hoşlanmıyorsanız bu aylarda seyahat etmemelisiniz.

Malezya’nın Kültür ve Gelenekleri

malezya gezilecek yerler

Malezya’da farklı kültür ve inanıştan toplumlar bir arada yaşıyor ve hoşgörülü bir atmosfer hemen hissediliyor. Malezya din konusunda baskı hissettiren bir yer değil. Müslümanların, Budistlerin, Hristiyan, Daoist ve Hinduların yanı sıra birçok farklı dine mensup insanlar birbirinin inanışına saygı gösteriyor. Halkın yaklaşık olarak yarısını Malaylar oluşturuyor ve onları Çinliler, Hintliler ve yerliler takip ediyor. Ülkenin resmi dili Malayca olsa da pek çok kişi İngilizce konuşabildiği için turistler hiç sıkıntı çekmiyor. 30’dan fazla etnik kabilesi olan Malezya’da ilk yerleşimler yaklaşık 25 bin yıl öncesine dayanıyor, bu yüzden de kadim bir tarihleri ve çok zengin bir kültürleri var.

Malezya’da Gezilecek Yerler

Ülke iki ana kara parçasına yayıldığı için kısa sürede Malezya görülecek yerler listesindekilerin tamamını keşfetmek neredeyse imkânsız. Biz de Malezya gezilecek yerler listesi hazırlarken Malezya başkenti Kuala Lumpur’dan başlamak daha sonra diğer bölgelerden bahsetmek istedik.

Kuala Lumpur

kuala lumpur malezya gezilecek yerler

Malezya başkenti Kuala Lumpur, Asya’nın en kozmopolit şehirlerinden biri denebilir. Genellikle metropollerde yeşile çok az rastlansa da Kuala Lumpur bu anlamda farkını ortaya koyuyor. Yeşille yapıların çok güzel bir dengede olduğu şehir, kocaman ağaçları ve yemyeşil parklarıyla gezginleri etkiliyor. Farklılıkların harika bir şekilde harmanlandığı bu şehirde pırıl pırıl gökdelenler, camiler, alışveriş merkezleri, parklar ve mahalleler birbiriyle uyum içinde. Metropoller pahalı olmalarıyla da bilinir, işte Dünyanın En Pahalı Şehirlerinde Yapılacak Bedava 10 Aktivite. Malezya gezilecek yerler listemizde Kuala Lumpur’da görmeniz gereken yerleri ise şöyle sıralayabiliriz:

Kuala Lumpur Şehir Merkezi (KLCC)

Burası şehrin tam anlamıyla kalbi diyebiliriz. Büyük iş merkezlerinin, gökdelenlerin, lüks otellerin olduğu bu bölgeye yolunuzun düşmemesi zaten imkansız gibi bir şey, çünkü otobüs ve metro hatlarının neredeyse hepsi KLCC’de birleşiyor. Bu arada gelişmiş metro hatları sayesinde şehirde her yere rahatça ulaşım sağlayabileceğinizi de belirtelim.

Batu Mağaraları

Batu Caves, diğer adıyla Batu Mağaraları, Kuala Lumpur hatta Malezya’nın en ünlü yerlerinden biri. Şehrin 15 km kuzeyinde yer alan Batu Mağaraları, Hindular için kutsal bir ibadet yeri. Oraya gittiğinizde Hinduizm’in önemli tanrılarından Lord Murugan’ı temsil eden devasa altın kaplama bir heykel karşılıyor sizi. Ardında mağaralara giden upuzun merdivenler bulunuyor. Bu kutsal mağaraların milyonlarca yıl önce oluştuğu biliniyor. Hindu seremonilerini inceleyebileceğiniz bu mağaralara KLCC’den trenle yarım saatte gidebilirsiniz.

China Town

Çin mahalleleri, Çinlilerin yaşadığı ve kültürlerini yaşattıkları, adeta minyatür bir Çin’e benziyor. Dünyanın pek çok yerinde olduğu gibi Malezya’da da bir Çin mahallesi bulunuyor. Baharat soslu tropik meyveler, farklı yemek kokuları, uygun fiyatlı hosteller ve Çin kültürüne dair her şey için buraya gelebilirsiniz.

malezya gezilecek yerler kuala lumpur

Petronas Kuleleri

Kuala Lumpur’un göbeğinde yer alan Petronas Kuleleri ya da diğer bilinen adıyla Kuala Lumpur Twin Towers, 2003 yılına kadar dünyanın en yüksek gökdeleni olma özelliğini korudu. İkiz kuleleri birbirine bağlayan Skybridge ise bugün bile dünyanın en yüksekteki çift katlı köprüsü olma unvanına sahip. Cam ve çeliğin mükemmel uyumu olan bu muhteşem ikiz kuleler, pek çok farklı mimari anlayıştan izler taşıyor. 88 katlı binanın 86. Katına kadar çıkılabiliyor. Ancak bu manzarayı izlemek için erken saatlerde orada olmalısınız çünkü öğleden sonra aşırı kalabalık olabiliyor. Kulelerin içerisinde yer alan Suria KLCC ise sadece Malezya’nın değil dünyanın da en ünlü alışveriş merkezleri arasında yer alıyor. Malezya tatil konusunda oldukça cömert seçenekler sunuyor ve burası da planlarınıza dahil etmeniz gereken yerlerden biri.

Cameron Highlands

malezya doğası cameron highlands malezya gezilecek yerler

Kuala Lumpur’un dışına çıkıp Malezya’nın doğal güzelliklerine dalmak isterseniz Cameron Highlands’e birkaç günlük bir gezi planlayabilirsiniz. Benzer manzaralara rastlayacağınız bir diğer Güneydoğu Asya ülkesi Vietnam Gezi Rehberimize de göz atabilirsiniz. Malezya’nın yaylaları olan Cameron Highlands, tropikal iklimin bunaltıcı sıcaklarından kaçmak için harika bir yer. Kuala Lumpur’un 200 km kuzeyinde kalan yaylalar, yeşil çay tarlaları ve değişik sebze ve meyve bahçeleriyle tam anlamıyla bir doğa harikası. Dağ evlerinden birinde konakladığınızda fark edeceksiniz ki Malezya tatili sizin için farklı bir macera haline gelecek.  

Her Yere Ucuz Bilet Ara

Penang Adası

malezya Penang adası

Cameron Highlands’dan sonraki durağınız, biraz daha kuzeyde ve ana karanın batısında yer alan Penang Adası olabilir. Burası ada olsa da Malezya’nın en uzun köprüsü ile ana karaya bağlanıyor. UNESCO Kültürel Miras Listesi’nde yer alan Georgetown ise tarihi binaların ve tapınakların bulunduğu, kendine özgü bir şehir. Özellikle son yıllarda sokak sanatıyla adını dünyaya duyuran Georgetown’da muhteşem plajlar da bulunuyor.

Harita