Seyahat Haberleri İlham Verici Öneriler Güney Kore Gezilecek Yerler

Tüm makaleler

Güney Kore Gezilecek Yerler

Güney Kore turları mı arıyorsunuz? Kore'de gezilecek yerler ve pek çok merak edilen sorunun cevabı Güney Kore gezi rehberimizde!

Güney Kore Turları İçin Gezi Rehberi

güney kore gezilecek yerler seul

Güney Kore seyahati öncesinde aklınızı kurcalayabilecek 7 soruya 7 cevabımız var. Siz seyahat tarihini belirleyin bilet bulmayı Skyscanner’a ve önemli bilgileriyse rehberimize bırakın.

Güney Kore’ye nasıl gidilir?

güney kore uçak bileti

Eğer halihazırda Asya kıtasında değilseniz Kore yarımadasına ulaşımınız muhtemelen uçak ile olacaktır. Korean Air, Asiana Airlines ve Türk Hava Yolları’nın İstanbul’dan Güney Kore başkenti Seul’e direkt uçuşları bulunuyor. Güney Kore uçak bileti seçenekleri arasında en uygun fiyatlı olanını bulmak konusunda Skyscanner arama motoruna başvurabilirsiniz.

Güney Kore seyahat planınıza demiryolunu da dahil etmek istiyorsanız imkansız değil. Pegasus, Türk Hava Yolları veya Aeroflot’un İstanbul – Moskova uçak bileti seçenekleri arasından bir seçim yaparak Trans Sibirya ekspresi ile Vladivostok’a ulaşabilirsiniz. Buradan Sokcho’ya feribot ile rahat bir geçiş mümkün. Japonya ve Çin’in çeşitli limanları ile Güney Kore arasında da düzenli feribot seferleri yapılıyor.

güney kore turları

Kore’ye vardıktan sonrası ise çok rahat. Ülkenin çok gelişkin ulaşım sistemi ile her yere kolaylıkla gidilebiliyor. Seul, oldukça etkileyici bir metro ve demiryolu ağına sahip, ayrıca bütün otobüsleri de ya doğal gaz ile ya da elektrik ile çalışıyor. Çevreci bir ülkenin sınırlarında olduğunuz hissine kapılma olasılığınız bu sebeple yüksek.

Seul Incheon Uluslararası Havalimanı kent merkezine karayolu ile yaklaşık 80 dakika uzaklıkta. Tren ile ise 60 dakika sürüyor. Gimbo, Gimhae, Busan ve Jeju havalimanları için ağırlık olarak Çin ve Japonya üzerinden aktarmalı uçuşlar mevcut.

Güney Kore uçak bileti fiyatları ağustos ayında, ülkenin popüler turizm sezonu olduğu için biraz daha yükseliyor.

Güney Kore içinde ulaşım nasıl sağlanıyor?

güney kore araç kiralama

Ulaşım bakımından seçenek bol. Motorlu, motorsuz, toplu, bireysel, çevreci, daha çevreci gibi türlü türlü araç seçeneğine sahipsiniz.

Bisiklet: Güney Kore hükümeti bisikleti sağlıklı ve çevreci bir ulaşım şekli olarak görüyor ve desteklemek için pek çok şey yapıyor. Bu sebeple başta Seul olmak üzere şehirleri gezerken bisiklet kiralamak oldukça mantıklı bir seçenek. Bisiklet saatlik kiralanıyor ve bu da 3000 won, yani yaklaşık 13 TL’ye karşılık geliyor.

Tekne: Güney Kore’de deniz ulaşımı da oldukça rahat. Incheon ve Gunsan gibi kıyı kentlerinden yakın ve uzak pek çok adanın yanı sıra diğer şehirlere feribot seferleri yapılıyor.

Otobüs: Bütün büyük şehir ve kasabalardan aşağı yukarı 15 dakikada bir, nispeten küçük kasabalardan ise en kötü ihtimalle saatte bir ülkenin dört bir yanına şehirlerarası otobüsler kalkıyor. Otobüs seferleri yeterince sık, dolayısıyla hafta sonları hariç bilet rezervasyonu yaptırmak pek gerekmiyor.

güney kore seul

K-Shuttle: Sadece turistlerin kullanabildiği bir tur otobüsü olan K-Shuttle, başkent Seul’den hareket ediyor ve güneydoğu turu (Buyeo, Jeonju, Yeosu, Busan) ya da güneybatı turu (Gangneung, Pyeongchang, Wonju, Andong, Gyeongju, Busan) şeklindeki iki güzergahtan birini dönüp tekrar Seul’e geliyor. 3 gün 2 gece süren turun fiyatı 448 bin won (1900 TL). Tur fiyatı konaklama, kahvaltı, rehber ve yol üzerindeki turistik alanların giriş ücretlerini de kapsıyor. Ayrıca K-Shuttle için tam tur bileti almayıp ara duraklardan inip binmek de mümkün.

Özel araç: Güney Kore içinde araba veya motosiklet kiralamak da bir alternatif. Bunun için uluslararası ehliyete sahip olmanız gerekiyor. Seul araç kiralama seçenekleri konusundaysa Skyscanner’dan destek alabilirsiniz.

Güney Kore para birimi nedir?

güney kore para birimi

Hostel ücretleri yaklaşık 20 bin won. 5 yıldızlı otellerde 200 bin won’a kalınabiliyor. Sokak yemekleri ortalama 1000-1500 won arasında. Ortalama bir restoranda 40 bin won karşılığında yemek yiyebilirsiniz. Metro biletinin 1300 won olduğunu da ekleyelim.

Kuzey ve Güney Kore arasındaki silahsız bölge turu ise 100 bin won.

Güney Kore’de pazarlık, pek çok ülkede olduğu gibi ticaret hayatının önemli bir parçası. Kredi kartları kırsal alanlar hariç genelde her yerde kabul ediliyor. Restoranlarda genel olarak bahşiş bırakmak gerekmiyor.

Güney Kore gezilecek yerler listesinde kabaca neler var?

güney kore turları seul gezilecek yerler

Güney Kore seyahat planınızın süresi seçebileceğiniz güzergahlar açısından belirleyici olacaktır. Bu doğrultuda bölgeler arasında seçim yapabilir veya birkaç bölgeyi birleştiren bir rota çizebilirsiniz. Kısa bir zaman diliminde seyahatinizi gerçekleştirecekseniz öncelikli olarak bakmanız gereken üç bölge ise şöyle:

Seoul

seul gezilecek yerler

Kore Savaşı sırasında tarumar edildiği göz önüne alınırsa Seoul’ün hala bu kadar çok tarihi yapıya ev sahipliği yapması mucize sayılabilir. Ayrıca elbette savaş döneminden kalan pek çok anıt da mevcut. Güney Kore başkentinin Dünyanın En İyi Tasarlanmış Şehirleri arasında yer aldığını biliyor muydunuz? Seoul aynı zamanda Güney Kore mutfağı örneklerinin en iyilerini deneyebileceğiniz yer. Sıcak kimchi ve sokak lezzetlerini es geçmeyin.

Gyeonggi ve Incheon

Seul’den günübirlik bile kaçılabilen Incheon idari sınırları içinde Ganghwado ve Muuido gibi inanılmaz güzellikteki iki ada yer alıyor. Ayrıca burası Kuzey ve Güney Kore’yi ayıran bölgeye de oldukça yakın. Gyeonggi şehrinin merkezi olan Suwon’u çeviren surların da UNESCO Dünya Mirası Listesi’nde yer aldığını hatırlatalım.

Inchion aynı zamanda seramik ve taş işçiliği ile de ünlü. Anyang Sanat Parkı bu sebeple ülkenin en ünlü heykel bahçesi olarak kabul ediliyor.

Busan ve Gyeongsangnam-do

Buraya kadar gelmişken okyanusta yüzmeden olmaz mı diyorsunuz? Haklısınız. O zaman istikamet Busan. Yüzdükten sonra Jagalchi Balık Pazarı’nı ziyaret edip güzel bir öğle yemeği yiyebilirsiniz. Ayrıca buradan Güney Kore’nin büyüleyici adalarına kalkan bir feribota atlamak da mümkün.

Güney Kore kültürü hakkında gitmeden bilmeniz gerekenler neler?

güney kore tarihi kültürü

Güney Kore’yi ziyaret edenlerin özen göstermesi gereken sosyal kuralları şu şekilde özetleyebiliriz:

  • Birisine kartvizit dahil herhangi bir şeyi uzatırken iki elinizi de kullanın.
  • Herhangi bir Kore evi, misafirhane, tapınak ya da Kore restoranına girerken ayakkabılarınızı çıkarın.
  • Başkalarının bardağına içki ya da su koyarken şişe ya da sürahiyi iki elle tutun.

Bazı ülkelerin farklı adetleri, gelenekleri vardır ve belli başlı hareket veya davranışlar kötü karşılanır. Gideceğiniz ülkeye uyum sağlamak için Ülkelere Göre Davranış Kuralları‘na mutlaka göz atın.

Güney Kore vize istiyor mu?

güney kore vize
Busan

Hayır. Pasaportunuzu cebinize koyup elinizi kolunuzu sallaya sallaya gidebilirsiniz. Ülkede kalış sürenizin 90 günü geçmemesi gerekiyor. Vizesiz Gidilen Ülkeler arasından istediğinizi seçip tatile çıkın!

Güney Kore yemekleri nasıl?

kore mutfağı

En ünlü yemekler kimchi ve Kore barbeküsü. Ancak bunlar yalnızca başlangıç. Kore mutfağı her damak zevkine göre oldukça geniş bir seçenek skalasına sahip. Asya mutfağının vazgeçilmezleri olan sarımsak, zencefil, taze soğan, susam yağı, soya sosu ve sirke burada da elbette başrolde. Asya ülkeleri arasında dünya çapında üne kavuşmuş Tayland Mutfağı Hakkında Her Şey yazımızda. Yemek kültürü bizimkine benziyor ve ana yemeğin yanında genellikle pirinç veya erişte sunuluyor. Açılış da yine aynı şekilde çoğunlukla çorba ile yapılıyor. Fakat dikkatli olun, Kore mangalı genellikle domuz etiyle yapılıyor.

Harita