Seyahat Haberleri İlham Verici Öneriler Galata Kulesi Hikayesi

Tüm makaleler

Galata Kulesi Hikayesi

Galata Kulesi, İstanbul'un görsel simgesi. Bizans'tan Osmanlı'ya farklı zamanlara şahit olan bu kule, kent hafızasının önemli bir parçası. Gelin, Galata Kulesi'ni ve kulenin geçmişini yakından tanıyalım.
Ucuz İstanbul Uçak Biletleri

Galata Kulesi Tarihi

Galata Kulesi, dünyanın en güzel kulelerinden biri. Çoğu gezgine göre dünyanın en güzel manzarasına sahip olan Galata Kulesi, aynı zamanda İstanbul’un görsel simgesi. Konstantinopol’den İstanbul’a farklı medeniyetleri gözetlemiş olan kule, İstanbul tarihinin önemli parçalarından. Zaman içinde farklı fonksiyonlarla kullanılsa da sembolik önemini hiçbir zaman kaybetmeyen kule, ilginç hikâyelere de sahne olmuş. Güzel bir İstanbul gezisi için ilk önce İstanbul uçak biletinizi ucuza aldığınızdan emin olun.

İstanbul’da unutulmaz bir tatil yapmak için Galata otelleri dahil haftasonu kaçamağı için En İyi İstanbul Otelleri sayfamızı ziyaret edin.

İstanbul’da Otel Bul

Eski Galata Kulesi

Öncelikle Galata Kulesi’nin tarihiden bahsedelim ve genel bir yanlışı düzelterek başlayalım. Çoğu kaynakta kulenin 507 yılında yapılmış olduğu yazılıyor. Ancak bu tarih, şu anki kulenden farklı bir yere inşa edilmiş olan “Megalos Pyrgos” yani “Büyük Kule” isimli Galata Kulesi’nin yapılış tarihi. Bu kule şu anki Galata semtindeki Galata Kalesi içinde yer alıyormuş. Bizans’ın Haliç’e gerdiği meşhur zincirin kuzey ucu da bu kuleye bağlanıyormuş.

Megalos Pyrgos, 1204 yılındaki İstanbul’un yağmalanması ile sonuçlanan IV. Haçlı Seferleri sırasında büyük zarar görmüş. Konstantinopol’e girmek isteyen Haçlılar, bu kuleyi büyük ölçüde yıkarak zincirin düşmesini sağlamışlar.

Ucuz İstanbul Uçak Biletleri

Yeni Galata Kulesi

Günümüzdeki Galata Kulesi ise 1348 yılında Cenevizliler tarafından yapılmış. O dönemde Galata, bir Ceneviz kolonisiymiş ve koloninin genişletilme çalışmaları sırasında bu kulenin yapılmasına karar verilmiş.

Cenevizliler kuleye “Christea Turris” yani “İsa Kulesi” adını vermişler. Bizanslılar ise kuleyi “Megalos Pyrgos” olarak anmaya devam etmişler.

İstanbul’da Otel Bul

Galata Surları

Galata Kulesi Bizans ve Cenevizliler döneminde Galata surlarının bir parçası olarak kenti savunma amacıyla kullanılmış. Bugün bu surların çoğu yıkılmış olsa da surların bir bölümünü halen görmek mümkün.

Karaköy’den Şişhane’ye doğru uzanan bu surlar geniş hendeklerle desteklenerek güçlü bir savunma sistemini oluşturuyorlarmış. İstanbul’un fethi sırasında tarafsız kalan Cenevizliler, fetihten sonra bölgenin kendilerinde kalacağını umuyorlarmış. Ancak İstanbul’un hemen karşısında batılılara ait bu kadar güçlü bir kalenin var olmasından rahatsız olan Fatih Sultan Mehmet bölgeyi teslim almış ve surların büyük bir bölümünü yıktırmış.

Tarihi Suriçi Bölgesi eski semtleri, renkli cumbalı evleri ve arnavut kaldırımlı sokaklarıyla sempatik bir İstanbul turu sunuyor.

Surların Galata’daki hayatı olumsuz yönde etkilemeye başlamasıyla surların yıkımı hızlandırılmış. 1863 tarihinde 6. Daire (Günümüzdeki Beyoğlu Belediyesi) tarafından çıkarılan bir emirle surların büyük bir bölümü yıkılmış. Yıkımlar cumhuriyet döneminde de devam etmiş.

Ucuz İstanbul Uçak Biletleri

Osmanlı Döneminde Galata Kulesi

Kısaca Galata Surları’ndan bahsettikten sonra Galata Kulesi’nin hikâyesine geri dönelim.

Kule Osmanlılar döneminde bazı onarımlar görmüş ve bu onarımlar sırasında bazı değişikliklere uğramış. Kuleye yapılan ilk büyük onarım 1509 yılında yaşanan büyük deprem sonrasında yapılmış. Mimar Hayrettin tarafından yapılan onarım çalışması sonunda kulenin yıkılması engellenmiş.Sultan IV. Murat döneminde de kule Takiyüddin Mehmet Efendi yönetiminde rasathane olarak kullanılmış.

İstanbul’un önemli müzelerini hiç ziyaret ettiniz mi? İşte size fırsat: En İyi İstanbul Müzeleri.

1717 yılından sonra Galata Kulesi, yangın gözlem kulesi olarak kullanılmış. Sultan III. Selim döneminde 1794 yılında çıkan bir yangın sonucunda kulenin çatısı ve merdivenleri büyük zarar görmüş. Diğer bir yangın da 1831 yılında çıkmış. Her iki yangının ardından onarım çalışmaları yapılmış.

Yapılan onarım çalışmalarından en çok kulenin çatısı etki görmüş. 1875 yılında çıkan bir fırtınada kulenin koni şeklindeki çatısı uçmuş. 1965 yılına kadar da kule çatısız kalmış. 1965 – 1967 yılları arasında yapılan onarım çalışmaları sonunda da çatı yeniden inşa edilmiş. Bu çalışma sonunda yapının içindeki ahşap bölümler betonarme hale getirilerek kule ziyarete açılmış.

Galata Kulesi’nin Özellikleri

Galata Kulesi 67 metre uzunluğunda. İnşa edildiğinde İstanbul’un en uzun yapısı olan kulenin temeldeki çapı ise yaklaşık olarak 16 metre. Son yapılan onarım çalışmalarından sonra kulenin içine bir asansör eklenmiş. Kulenin tepesinde de bir restoran bulunuyor.

Hezarfen Ahmet Çelebi

Kuşkusuz Hezarfen Ahmet Çelebi, Kulenin tarihindeki en önemli figürlerden biri.

Hezarfen Ahmet Çelebi’nin 1609 – 1640 yılları arasında yaşadığı düşünülüyor. Bir bilgin olan Hezarfen Ahmet Çelebi’nin bu kadar tanınmasını sağlayan da hemen hemen herkesin bildiği uçuş hikâyesi.

Hezarfen Ahmet Çelebi’nin uçuşunu bir “hikâye” olarak tanımlamamızın nedeni de bu uçuşun sadece Evliya Çelebi tarafından anlatılmış olması.

Bu olayın Sultan IV. Murat döneminde geçtiği varsayılıyor. Evliya Çelebi’nin anlattıklarına göre Hezarfen Ahmet Çelebi, Okmeydanı’nda denemeler yaptıktan sonra Galata Kulesi’nin tepesinden atlayarak, Üsküdar’daki Doğancılar Meydanı’na kadar uçmuş; bu uçuşu Sultan IV. Murat Sarayburnu’ndaki Sinan Paşa Köşkü’nden seyretmiştir. Uçuşun başarısının ardından Sultan Murat, Hezarfen Ahmet Çelebi’yi bir kese altınla ödüllendirmiş; ancak aklına koyduğunu gerçekleştiren böyle bir insandan korkulması gerektiğini söyleyerek Hezarfen Ahmet Çelebi’yi Cezayir’e sürmüştür. Hezarfen Ahmet Çelebi, Cezayir’de ölmüştür.

Ne yazık ki bu hikâye başka tarihi kaynaklar tarafından doğrulanmaz. Evliya Çelebi’nin de yazılarında sıklıkla gerçeklerle hikâyeleri birbirine karıştırdığı bilinmektedir. Bu yüzden bu hikâyenin doğrulu kanıtlanamamakta.

Son zamanlarda yapılan araştırmalar da hikâyenin doğru olmama ihtimalini arttırdı. Zira modern teknolojiyle üretilen üçgen kanatların bile Evliya Çelebi’nin anlattığı uçuşu gerçekleştiremeyeceği biliyor.

Şehir dışından İstanbul gezisine gelenler veya burada yaşayıp şehirden ayrılıp sessiz sakin vakit geçirmek isteyenler için İstanbul Adalar gezi rehberi.

Galata Kulesi’nin Aşkı

Kulenin diğer hikâyesi ise ilk hikâyeye göre çok daha gerçek dışı. Ancak bir o kadar da romantik.

İstanbul Boğazı’nın ortasındaki Kız Kulesi, uzun yıllar boyunca yapayalnızdır. Yalnızlığı, Boğaz’ın karanlık sularına gömülür. Nice aşklara şahit olan bu güzel kule, bir türlü kendi aşkını bulamaz. Ta ki Boğaz’ın karşısında Galata Kulesi’ni görene kadar.

Boğaz’ın karşısında yükselmeye başlayan kuleye gönlünü verir Kız Kulesi. Kız Kulesi’nin hisleri karşılıksız değildir. Galata Kulesi, boyu Boğaz’ı görebilecek kadar uzayınca Kız Kulesi’ni görür ve aşık olur. Ancak aradan yıllar geçer. İki kule birbirine kavuşamaz.

İki aşık birbirinin hasretiyle yanıp tutuşur. Galata Kulesi, Kız Kulesi’ne mektuplar yazar. Ama o mektupların hiçbiri Kız Kulesi’ne ulaşmaz.

Bir gün Hezarfen Ahmet Çelebi adında biri Galata Kulesi’nden Üsküdar’a uçmaya karar verir. Galata Kulesi bu işe çok sevinir. Hezarfen’le konuşur. Ondan mektuplarını aşık olduğu Kız Kulesi’ne götürmesini ister. Hezarfen bu isteği kabul eder.

Hezarfen Galata Kulesi’nden atlar. Boğaz’ın üstünde süzüle süzüle kıyının karşı tarafına geçer. Galata Kulesi’nin mektuplarını Kız Kulesi’ne verir. Böylece iki aşık birbirine kavuşur.

Galata semti son yıllarda açılan restoran, kafe ve barlarıyla İstanbul’un en hareketli noktalarından birine dönüştü. Yarım gününüzü Galata’da hiç sıkılmadan geçirmeniz mümkün. Semte hâkim Galata Kulesi de İstanbul’da yaşayanların ve İstanbul’u ziyaret edenlerin mutlaka görmeleri ve hatta tepesine çıkmaları gereken bir yer. İstanbul’un en güzel manzarası sizi Galata Kulesi’nin tepesinde bekliyor.

Harita