COVID-19 (Koronavirüsü) seyahat planınız üzerinde etkili olabilir. Nereye giderseniz gidin, en son önerileri burada bulabilirsiniz.

Seyahat Haberleri İlham Verici Öneriler Fransa’da Görülmesi Gereken Kentler

Tüm makaleler

Fransa’da Görülmesi Gereken Kentler

Fransa şehirleri gezilecek yerler listesi her zaman başkent Paris ile başlar. Alternatif bir Fransa turu hedefliyorsanız, ülkenin görülmesi gereken diğer şehirlerine de alıcı gözle bakmanızı tavsiye ederiz.
Ucuz Fransa Uçak Bileti

Fransa Şehirleri ve Gezilecek Yerler

fransa tarihi kentler strazburg

Fransa’nın en önemli şehirleri dediğimizde aklınıza ilk gelen yer Paris olmalı. Ancak Fransa Paris’ten ibaret değil. Akdeniz’den, Manş Denizi ve Kuzey Denizi’ne, doğuda Ren Nehri’nden, batıda Atlas Okyanusu’na kadar yayılan Fransa, aslında görkemli başkentinden çok daha fazlasını barındırıyor. Dünyanın dört yanından en etkileyici mimariye sahip şehirleri görmek ister misiniz? Bu geniş coğrafyanın her yanına dağılmış şehirler ülkenin kültürel mirasını farklı boyutlarıyla yansıtmakta oldukça iddialı.

Ucuz Fransa Uçak Bileti

Gastronomi Kenti Lyon

fransız şehirleri lyon gastronomi başkenti

Fransa’nın Rhône-Alpes bölgesinde yer alan Lyon aynı zamanda bu bölgenin başkenti. Eski Lyon olarak bilinen tarihi kent merkezi, UNESCO Dünya Kültür Mirası Listesi’nde yer alıyor. Ayrıca Lyon Fransa şehirleri arasında gastronomiyle ön plana çıkıyor.

Fransa turuna başlamadan önce Lyon gezi rehberimize göz atmayı unutmayın.

İki bölgeden oluşan şehirde, kültür turizmi için tarihi bölge, canlı lokal hayatın nabzını tutmak için ise yeni şehir bölümünü tercih edebilirsiniz.

fransa şehirleri lyon tarihi bölgesi

19.yüzyıl tarihli Notre Dame de Fourvière Bazilikası ve saklı geçitleriyle Lyon, Fransa’da görülecek şehirler listenizde mutlaka yer almalı. Saone ve Rhône nehirleri arasında yer alan Lyon, mutfak kültürü ve kamusal alanlarıyla da Fransa’nın en önemli şehirleri arasında öne çıkıyor. Gastronomi alanında adını duyurmuş olan kentte St. Jean Katedrali ve Musée des Beaux-Arts de Lyon gibi birbirinden görkemli tarihi yapıtlar görmek mümkün. La Croix- Rousse, Fourvière Tepesi ve Presqu’île de şehrin görülmeye değer alt bölgeleri olarak biliniyor.

Yemek temalı festivaller gitmek istediğiniz etkinliklerin başında geliyorsa bu yazımız hoşunuza gidecek.

Lyon ayrıca çevresi ve kırsalı ile de görmeye değer. Les Brotteaux bölgesinde yer alan Tete d’Or Parkı, Fransa’nın en büyük şehir parklarından biri. Beaujolais bölgesiyse ünlü Fransız şaraplarının en iyilerinden birkaçına ev sahipliği yapıyor. Özellikle bağ bozumu dönemi burayı keşfetmek için en uygun zaman. Türk Hava Yolları’nın direkt İstanbul Lyon uçak seferleri bulunuyor. En uygun uçak bileti fiyatlarını bulmak için Skyscanner’dan destek alabilirsiniz.

Lyon’da Otel Bul

Şirin Ortaçağ Evleriyle Strazburg 

fransa şehirleri strazburg

Avrupa Birliği ve Avrupa kültürü açısından kritik bir öneme sahip olan Strazburg, Alsas bölgesinin başkenti. Avrupa Parlamentosu’nun ev sahibi olması sebebiyle Avrupa’nın başkenti kabul ediliyor. Kent, 1988’den beri UNESCO Dünya Mirası Listesi’nde yer alıyor.

Avrupa’daki en güzel kale ve şatolar sizi tarihte bir yolculuğa çıkaracak.

Strazburg, Fransa Almanya sınırında yer alması sebebiyle iki ülke kültürünün de izlerini taşıyan bir kent. Şehrin tarihi merkezinde hem Fransız hem Alman mimarisinin tüm zamanlarından örnekler görmek mümkün.

strazburg katedral

Noel’in başkenti olan olarak da anılan Strazburg, bu dönemde en yoğun ziyaretçi akınına uğruyor. Şirin evleri ve Rönesans mimarisinin seçkin örneklerini rengarenk Noel ortamında keşfetmenin tadına doyulmuyor.

Alsas Bölgesi’nin başkentinde gezilecek yerlerin büyük çoğunluğu araç trafiğine kapalı olan tarihi kent merkezinde bulunuyor. Grand Île (Büyük Ada) üzerindeki bu mekânlara yürüyerek, bisikletle ya da tramvay gibi toplu taşıma seçenekleriyle ulaşabiliyorsunuz.

Bu kültür başkentinin tarihi kökenini merak ediyorsanız Küçük Fransa (La Petite France) bölgesini Strazburg gezilecek yerler listesine mutlaka dahil etmelisiniz. İlk yerleşimcilerini kentte yaşayan tabakacıların, değirmencilerin ve balıkçıların oluşturduğu bu tarihi bölge, 16. yüzyıldan kalma ahşap evleriyle kentin geçmişini mükemmel biçimde yansıtıyor.

Pegasus ve Türk Hava Yolları’nın İstanbul Strazburg direkt seferleri bulunuyor.

Şarabıyla Ünlü Bordeaux

bordo şarabı şarap bağları

Fransa’nın dünyaca ünlü şaraplarına adını veren Bordeaux aynı zamanda Garonne Nehri üzerine kurulmuş tarihi bir liman kenti. Görkemli mimarisi, tarihi yapıları, canlı şehir hayatı ve kültür sanat ortamıyla Fransa şehirleri arasında görülecekler arasında yer alıyor.

Bordeaux’nun tarihi kent merkezinde 350’nin üzerinde tarihi yapı bulunuyor. Quinconces Meydanı, Place de la Bourse, Grand Theatre de Bordeaux, Bordeaux Katedrali ve Aquitaine Müzesi Bordeaux’da görülecek yerler listenin üst sıralarında yer alıyor. Şarabın başkentine kadar gelmişken üzüm bağları ve şatolarıyla ünlü Dordogne bölgesini de Fransa turu programınıza dahil etmekte yarar var.

fransız kentleri bordo

Bordeaux gezilecek yerler listesindeki bir başka tarihi yer bölge ise St. Pierre. Garonne Nehri üzerine kurulu köprüsüyle bilinen bölgede çok sayıda bar, restoran ve küçük butikler yer alıyor.

Kentte görmeden geçmemeniz gereken bir diğer nokta ise Place de la Bourse ile Garrone Nehri arasında yer alan Miroir d’Eau. 2006 yılında Mimar Michel Corajoud ve Jean-Max Llorca tarafından tasarlanarak inşa edilen dünyanın en büyük yansıma havuzu, 3450 metrekare genişliğindeki granitten yapılmış. Havuzun granit zemini ve su besleme sistemi mevsim ve hava durumuna göre değişen yansımalar sergiliyor.

Güneyin İncisi Nice

fransa şehirleri nice gezisi

Güney Fransa şehirleri arasında yer alan ve ülkenin en ünlü tatil beldelerinden biri olan Nice, yaz aylarında ziyaretçi akınına uğruyor. Burası aynı zamanda ülkenin en lüks tatil beldelerinden biri. Nice, dünyaca ünlü uzun kumsalı, şirin köyleri ve kaliteli yeme, içme, konaklama seçenekleriyle Fransa’da görmeniz gereken şehirler listesinde yer alıyor.

nice gezilecek yerler

Nice’te ayrıca su sporları başta olmak üzere her türlü deniz aktivitesi yapılabiliyor. Bunun için yönelmeniz gereken yer şehrin popüler gezi noktalarından biri olan Promenade des Anglais (İngiliz gezinti yolu). Burası palmiye ağaçlarının çevrelediği bir sahil yolu. Otellerin, keyifli restoran ve kafelerin yer aldığı İngiliz Gezinti Yolu’nda yürüyüş yapabilir ya da denize girebilirsiniz.

Nice gezilecek yerler listesine eklemeniz gereken diğer noktalar ise şöyle: Cimiez Bölgesi, Garibaldi Meydanı, Cathédrale de Nice, Cathédrale Saint Reparate, Monastère de Cimiez, Musée des Arts Asiatiques, Notre Dame de Port Kilisesi, Chapelle de la Miséricorde de Nice, Jardin Albert I, Mini Özgürlük Heykeli, Opéra de Nice ve Zone Pietonne.

Paris’in Ezeli Rakibi Marsilya

fransa şehirleri marsilya liman

Ülkenin en önemli limanı ve en büyük ikinci kenti… 2013’te Avrupa Kültür Başkenti seçilen Marsilya’nın, Fransa’da Akdeniz kimliğini en çok hissedeceğiniz şehir olduğunu söylemek yanlış olmaz.

Marsilya Limanı’ndaki pirinç plakada, “Bu şehir, MÖ 600’de Anadolu’dan gelen Phokaialılar tarafından kurulmuştur” yazıyor. St. Nicholas Kalesi ve St. Jean Körfezi’nden görülebilen ve yelkenli direkleri ile dolup taşan Vieux Port (Eski Liman), Marsilya’nın atmosferine hızlıca kapılmak için iyi bir başlangıç noktası.

Limanın güney rıhtımı barlar, kafeler, balık lokantaları ve butiklere ev sahipliği yapıyor. Fransa’nın en güzel parklarından biri olan Borély Parkı, Marsilya’nın güneyinde yer alan ve fiyortlardan oluşan Calanques bölgesi mutlaka görülmeli. Avrupa ve Akdeniz Medeniyetleri Müzesi ve en önemli yapılardan biri olan Notre Dame de la Garde Kilisesi de Marsilya’da görülmesi gereken yerler arasında.

İstanbul Marsilya uçak bileti için Skyscanner arama motoru ve alarm kur özelliğinden yararlanabilirsiniz. Pegasus ve Türk Hava Yolları bu hatta direkt uçuşlar gerçekleştiriyor.

Marsilya’da Otel Bul