COVID-19 (Koronavirüsü) seyahat planınız üzerinde etkili olabilir. Nereye giderseniz gidin, en son önerileri burada bulabilirsiniz.

Seyahat Haberleri İlham Verici Öneriler Farklı Havayollarının Bagaj Kuralları – Bagaj Hakkı Ne Kadar?

Tüm makaleler

Farklı Havayollarının Bagaj Kuralları – Bagaj Hakkı Ne Kadar?

Havayollarının bagaj kuralları birbirine benzer olsa da her havayolu şirketinin birbirinden farklı uygulamaları bulunuyor. Spor ekipmanı uçağa alınıyor mu? Evcil hayvan uçağa alınıyor mu? Bütün bu soruların cevabı yazımızda; seyahatiniz için en uygun havayolunu seçebilmeniz için Türkiye'de yoğun kullanılan havayollarının bagaj kurallarını inceledik:

Seyahatinizin her aşamasını Skyscanner Mobil Uygulamasıyla planlayın, ucuz uçak bileti, uygun otel rezervasyonu ve araba kiralama işlemlerinizi tek bir uygulamadan gerçekleştirin!

1. Türk Hava Yolları

THY Bagaj Hakkı: Türk Hava Yolları bagaj kuralları çerçevesinde, yurtiçi promosyon sınıfı uçuşlarda 15 kg, hem yurt içi hem de yurt dışı ekonomi sınıfı uçuşlarda 20 kg, business sınıfında ise 30 kg bagaj hakkı sunuyor. THY’nin iç hatlar firması olan AnadoluJet’in Kıbrıs uçuşlarında bagaj hakkı da 20 kg. Brezilya-Türkiye ve Arjantin-Türkiye uçuşlarında ve Türkiye üzerinden aktarmalarında 2 bagaj hakkı var ve bu 2 bagajın her biri Ekonomi sınıfında da Business’ta da 32 kg’dır. Amerika Birleşik Devletleri ve Japonya gibi ülkeleri kapsayan parça bagaj uygulaması kapsamında; Business Class yolcuların valiz başına 32 kg, Economy Class yolcuların ise bavul başına 23 kg hakları var. Bu uygulama kapsamındaki ülkelere kabul edilen toplam bagaj sayısı 2. Bebekli yolcuların ise parça valiz uygulamasında bebek arabaları da bir bagaj olarak sayılıyor. Miles and Smiles Classic Plus kart sahibi üyeler ise uçtukları sınıfınkine ilave olarak 10 kg fazla bagaj taşıyabiliyorlar. İlave bagaj hakkı, Miles and Smiles Elite sahiplerine 20 kg, Elite Plus kartı olanlara ise 25 kg’dır. Eğer bagaj ağırlığınız belirlenen limiti aşarsa ve ekstra bagaj satın almak durumunda kalırsanız, iç hat uçuşlarında kg başına 6 TL, dış hat uçuşlarında ise uçuş noktasına bağlı olarak kg başına 4 ile 16 € arası bir ücret ödemeniz gerekiyor.

THY Spor Malzemeleri: Bir çift kayak tahtası ve sopa, bir çift snowboard ve bir çift çizmeden oluşan bir kişilik kayak setini yurtiçi uçuşlarda Türk Hava Yolları ücretsiz taşıyor. Bisikletler bagaj hakkınızın dahilinde sayılıyor, o yüzden bagaj hakkınızı aşmanız durumunda ekstra bagaj ödemeniz gerekir. Yurtdışı uçuşlarında spor ekipmanlarını THY, gittiğiniz ülkeye bağlı olarak malzeme başına 30 ile 60 € arası ücret talep ediyor.

THY Evcil Hayvanlar: Kedi, köpek ya da kuş gibi evcil hayvanınızla seyahat etmek istiyorsanız, aşı, sağlık sertifikaları ve tüm izin belgeleri olduğu sürece THY ile rahatlıkla uçabilirsiniz. Fakat kabinde evcil hayvanlara karşı alerjisi olan yolcu bulunması durumunda evcil hayvanınız kabine kabul edilemiyor maalesef.

THY Müzik Aletleri: Türk Hava Yolları müzik aletinizi, boyutları kabin bagajı ölçülerini (23x40x55 cm) aşmadığı sürece yanınızda kabin bagajı olarak taşımanıza izin veriyor. Uçakta çello götürmek için de boyutu 140x42x25 cm’yi, ağırlığı da 75 kg’ı geçmemesi kaydıyla ücretli olarak kabine alabiliyorsunuz. Aksi halde müzik aletinizin kargo bölümünde taşınması gerekiyor, bunun için de kesinlikle müzik aletinize uygun kabı sert ve sağlam bir çantada kargoya verin.

2. Pegasus Havayolları

Pegasus Bagaj Hakkı: Pegasus Havayolları bagaj hakları, alınan bilet sınıfına göre değişiyor. İç hat uçuşlarında Eko Paket’te 15 kg, Avantaj Paket’te 20 kg ve Business Flex Paket’te 12 kg kabin bagajı ve 15 kg uçak altı bagaj taşınmasına izin veriliyor. Dış hat uçuşlarında ise bütün paketlerin uçak altı bagaj hakkı 20 kg, el bagajı kuralları ise aynı: Süper Eko, Eko ve Avantaj paketleri 8 kg, Business Flex 12 kg hak tanıyor. Bagajınız biletinize tanınan ağırlık sınırlamasını aşıyorsa uçuştan 2 saat öncesine kadar internetten, telefon uygulamasından veya telefondan alacağınız iç hatlar ekstra bagaj için kg başına 4 TL, 2 saatten az kaldıysa veya havaalanında işlem yapıyorsanız kg başına 8 TL ödemeniz gerekiyor. Dış hat uçuşlarında ise gittiğiniz ülkeye göre kg başına 3 ila 8 € arası bir ücret tutarı çıkıyor. Ucuz ekstra bagaj almanın en iyi yolu, bagajınızı tartıp, biletinizi satın alırken fazla bagajınızı da birlikte ödemeniz olacaktır.

Pegasus Spor Malzemeleri: Pegasus, spor malzemeleri için yurtiçi ve yurtdışında ayrı tarifeler uyguluyor. Kayak takımlarını iç hat uçuşlarında taşıma ücreti 25 TL iken dış hatta 20 $. Bisiklet taşıma için ise yurtiçi uçuşlarında 45 TL ödenirken yurtdışına olan uçuşlarda 45 $ ödenmesi gerekiyor.

Pegasus Evcil Hayvanlar: Yalnızca kuş, köpek ve kedi gibi evcil hayvanlar kabin içinde 55x40x20 cm ölçülerinde, yolcuların temin ettiği özel kafeslerde taşınabiliyor. Kabinde toplam 6 kafes ve 12 hayvan taşıma hakkınız var, ayrıca kabine alınacak hayvanın 8 kiloyu geçmemesi gerekiyor. Evcil hayvanlar için çağrı merkezleri aracılığıyla önceden rezervasyon yapılması gerekiyor. Pegasus yurtiçi uçuşlarında 8 – 15 kg arası olan evcil hayvanlar uçak altında 120 TL’ye, 15 kg üzeri olan hayvanları ise 180 TL’ye taşıyor. Yurtdışı uçuşlarında ise 8-15 kg arası 70 $, 15 üstü de 90 $’a taşınıyor.

Pegasus Müzik Aletleri: Bagajın içinde bozulabilir ya da kırılabilir müzik aletlerinin bulundurulması yasaktır. Cello gibi büyük boyutlara sahip bazı müzik aletleri için ekstra koltuk satın alınması gerekmektedir.

3. AtlasGlobal

AtlasGlobal Bagaj Hakkı: AtlasGlobal’in yurtiçi uçuşlarında ücretsiz bagaj taşıma hakkı Ekonomi sınıfında 20, Business sınıfında ise 30 kg’dır. Yurtdışı uçuşlarında ise genellikle Ekonomi’de 30 kg, Business’ta 40 kg kabul edilir, bazı ülkeler için bu rakamlar 40 – 40 veya 40 – 50 olarak değişebiliyor. AtlasGlobal fazla bagaj ücreti ise iç hatlarda 6 TL, dış hatlarda 5 ila 18 $ arasında değişiklik gösterir.

AtlasGlobal Spor Malzemeleri: AtlasGlobal bisiklet taşıma konusunda yolcularına jest yapan havayollarından: ister yurtiçi olsun ister yurtdışı, AtlasGlobal’le seyahat ederken bir bisikletinizi ücretsiz taşıyabiliyorsunuz, tek şart 15 kg’ın altında olması. Golf ve kayak malzemelerinin ise ilk takımı ücretsiz. Bunların dışındaki veya ikinci spor malzemeleri fiyatları iç hat uçuşlarında 30 TL, dış hatlarda ise 30 $’dır.

AtlasGlobal Evcil Hayvanlar: Kedi, köpek ve küçük kuşlar gibi ev hayvanları, önceden rezervasyon yapılması şartıyla taşınmaktadır. Uçakta hayvan taşıma ücreti yurtiçi uçuşlarda 50 TL, yurtdışı uçuşlarda 50 $’dır.

AtlasGlobal Müzik Aletleri: Boyutları toplamı 126 cm (25x45x56 cm), ağırlığı ise 8 kg’ı geçmeyen müzik aletleri AtlasGlobal uçuşlarında kabin içinde taşınabiliyor. Bu boyutları geçen çello, viyola, viyolonsel gibi müzik aletlerine ilave koltuk satın almak gerekir. Kabin içine sığmadığı için, kontrbas enstrümanı uçağa kabul edilmemekte.

4. SunExpress

SunExpress Bagaj Hakkı: SunExpress’in Türkiye içindeki uçuşlarda yolculara sunduğu bagaj hakkı, SunEco’da 15, SunClassic’te 20, SunPremium’da da 25 kg’dır. SunExpress yurtdışı bagaj hakkı ise seyahat edilen ülkeye göre 20 ila 40 kg arasında değişiyor. Bagajların bu ağırlıkları aşması durumunda ise iç hatlarda kg başına tek yön 6 TL, dış hatlarda ise tek yön için 10 € tahsil ediliyor. El bagajınızın tüm uçuşlarda 8 kg’ı aşmaması gerekiyor.

SunExpress Spor Malzemeleri: Uçuşlarda spor malzemelerinin taşınabilmesi için internet üzerinden paket satın alabiliyorsunuz, fakat aldıktan sonra uçuş tarihinden 3 iş gün öncesine kadar SunExpress’e yazılı olarak başvuru yapılmalıdır. Yurtiçi uçuşlarda spor malzemeleri 30 kg’ı aşmamak kaydıyla ücret karşılığında taşınıyor: kayak malzemeleri iç hatlarda 15 TL, dış hatlarda 15 €’dur; bisiklet ise iç hat uçuşlarında 45 TL, dış hatlarda 40 € karşılığında taşınıyor.

SunExpress Evcil Hayvanlar: Tıpkı spor malzemeleri gibi birlikte seyahat edilecek evcil hayvanların da uçuş tarihinden en az 3 işe günü öncesine kadar SunExpress’e bildirilmesi gerekiyor. Evcil hayvanların kafesleriyle birlikte en fazla 8 kg olması gerekiyor. Yurtiçi uçuşlarda evcil hayvan taşıma ücreti yön başına 60 TL’dır. Dış hat uçuşlarında ise bu ücret gidiş için 20, dönüş içinse 40 €’dur.

SunExpress Müzik Aletleri: Kabin bagajı ölçülerini aşmayan müzik aletleri, kabinde taşınabiliyor.

5. Lufthansa

Lutfhansa Bagaj Hakkı: Alman havayolu Lufthansa’da, uçuş sınıfına bağlı olarak bagaj hakkı bavul başına 23 ile 32 kg arasında değişiyor. Diğer havayollarına göre Lufthansa’nın farkı, Economy Class’ta 1 adet 23 kg, Premium Economy Class’ta 2 adet 23 kg, Business Class’ta 2 adet 32 kg, First Class’ta ise 3 adet 32 kg’lık bagaj verebilmeniz.

Lutfhansa Spor Malzemeleri: Lufthansa uçuşlarında, sahip olunan bagaj hakkı ağırlığının altındaki bir adet kayak ekipmanı, uçuş saatinden en az 24 saat önce Lutfhansa’ya bildirildiği takdirde ücretsiz olarak taşınabiliyor.

Lufthansa Evcil Hayvanlar: Lufthansa, kabinde yalnızda kafes ölçüleri 55x40x23 cm’i ve ağırlığı kafesle birlikte 8 kg’ı geçmeyen kedi ve köpeklerin taşınmasına izin veriyor. Yolcu başına 2 evcil hayvan taşıma hakkı var. Kargo bölümünde izin verilen evcil hayvanlar kedi, köpek ve tavşan. Ücreti ise Avrupa uçuşlarında küçük hayvanlar 50 €, orta boy olanlar 100 €, büyükler ise 200 €. Bu ücretler diğer uluslararası uçuşlarda 70, 150 ve 300 € olarak gidiyor.

Lufthansa Müzik Aletleri: Ölçüleri 200x75x65 cm’yi, ağırlığı da 52 kg’ı aşmayan müzik aletleri Avrupa içinde 200 €, kıtalararası uçuşlarda ise 300 € karşılığında taşınabiliyor.

6. British Airways

British Airways Bagaj Hakkı: İngiliz havayolu British Airways’de bagaj hakkı bavul başı 23 kg’dan başlıyor ve 32 kg’a kadar çıkabiliyor. Çoğu ülke için Economy Class’ta 1 adet 23 kg’lık bavul kabul ediliyor; Brezilya, Avrupa, Japonya ve kısım ülkeye olan British Airways uçuşlarında 2 adet 23 kg’lık bavul verebiliyorsunuz. Londra Doha arası gerçekleştirilen seferlerde ise 1 adet 32 kg’lık valiz verebiliyorsunuz uçak altına. Kabin içi bagajlarda 1 çanta ve 1 bilgisayar veya el çantası kabul ediliyor. Tek bavul hakkı olan ülkelere ikinci bagaj satın almak, internet üzerinden önceden alınınca 60 £, havaalanında ise 65 £, bunun üzerine her bir ek bagaj 120 £ tutuyor. Zaten iki bagajınız var ve ekstra bagaj satın almak istiyorsanız, önceden alırsanız 120, havaalanında alırsanız 140 £. Avrupa içi uçuşlarda ise Londra Gatwick veya Stansted’ten çıkışlı veya bu havalimanlarına yapılan seferlerde ekstra her bagaj internetten alınınca 36, havalimanında alınınca 40 £’a geliyor. Diğer bütün destinasyonlara bavul başına 60 £.

British Airways Spor Malzemeleri: Kayak ekipmanları ve diğer spor aletleri, mevcut bagaj hakkı dahilinde (ekstra olarak değil) British Airways uçuşlarında ücretsiz olarak taşınmaktadır. Bazı aletleri taşımak için farklı güvenlik prosedürü takip ediliyor, o yüzden taşımak istediğiniz enstrümana göre havayoluyla önceden iletişime geçip iletişim kurabilirsiniz.

British Airways Evcil Hayvanlar: Engellilere eşlik etmek için özel olarak yetiştirilmiş olan köpekler dışında hiçbir evcil hayvanın uçakta kabin içinde taşınmasına izin verilmemektedir. Eşlik köpeği dışındakileri uçak altı kargo kısmında taşınıyor.

British Airways Müzik Aletleri: 190cm x 75cm x 65cm ölçülerini geçmeyen müzik aletleri de tıpkı spor malzemeleri gibi mevcut bagaj hakkı dahilinde ek bir ücret talep edilmeden taşınmaktadır. Gitar veya çello gibi daha büyük müzik enstrümanlarını uçakta taşımak için ya uçak altına verebilirsiniz, ya da kabinde ekstra koltuk satın alabilirsiniz.

7. Emirates

Emirates Bagaj Hakkı: Dünyada bagaj hakkı konusunda en bonkör havayollarından olan Emirates’in yolcularına sunduğu bagaj hakkı 20 ile 50 kg arasında değişiyor. Emirates, Kuzey ve Güney Amerika’ya uçacak yolculara ikinci bagaj hakkı da tanıyor. Emirates Economy Special’da 20 kg, Economy Saver ve Flex’te 30 kg, Flex Plus’ta ise 35 kg bagaj hakkı oluyor. Emirates Business Class yolcularına 40 kg, First Class’a ise 50 kg bagaj hakkı veriliyor.

Emirates Spor Malzemeleri: Golf takımı, bisiklet ve kayak ekipmanları gibi spor malzemeleri toplam boyutu 150 cm’yi aşmamak kaydıyla mevcut bagaj hakkı dahilinde ücretsiz olarak taşınmaktadır. 300 cm’ye kadar olan malzemeler için ise ekstra ücret ödemeniz gerekiyor. Toplam boyutu 300 cm’yi geçen spor ekipmanları kesinlikle uçak altına kabul edilmiyor, kargoyla taşınması gerekiyor.

Emirates Evcil Hayvanlar: Görme engelliler için rehberlik görevi gören özel eğitimli köpekler dışında hiçbir hayvanın kabinde taşınmasına izin verilmiyor. Dubai Uluslararası Havalimanı’na olan uçuşlarda yasa gereği evcil hayvanlar kargoyla taşınıyor. Diğer bütün uçuşlarda köpek, kedi veya kuş gibi evcil hayvanlar uçak altında taşınabiliyor.

Emirates Müzik Aletleri: Emirates uçuşlarında müzik aletleri için özel bir bagaj kuralı bulunmuyor. Normal kabin ya da kayıtlı bagaj kuralları uygulanıyor. Küçük veya orta boy müzik aletleri ekstra ücret ödemeden taşınabiliyor, büyük olanlar ise ekstra koltuk alınarak taşınabiliyor.

NOT: Bu yazı bagaj kurallarının tamamını kapsamamakta olup, sadece bir yardımcı rehber niteliği taşımaktadır. En kesin ve güvenli bilgileri bulmak için uçacağınız havayolunun resmi kurallarına göz atmanız önerilir. Bu yazıdaki bilgiler, en son 22.01.2018 tarihinde güncellenmiştir.