COVID-19 (Koronavirüsü) seyahat planınız üzerinde etkili olabilir. Nereye giderseniz gidin, en son önerileri burada bulabilirsiniz.

Seyahat Haberleri İlham Verici Öneriler Dünyanın en tehlikeli 10 köprüsü

Tüm makaleler

Dünyanın en tehlikeli 10 köprüsü

Yükseklik korkusu olanları şimdiden uyaralım! Bu liste kesinlikle size göre değil! Ama eğer adrenalini damarlarınızda hissetmek istiyorsanız bu yazı tam sizin için! Üzerinden geçmesi cesaret isteyen dünyanın en korkutucu 10 köprüsünü listeledik. Tüyleriniz diken diken olacak!

1. Hüseyni Asma Köprüsü, Pakistan

Hüseyni Asma Köprüsü

© Hussaini Hanging Bridge

Gilgit-Baltistan bölgesinde 2600 metre yükseklikte yer alan Hüseyni kasabasındaki bu köprü, Hunza Nehri’nin iki yakasını birleştiriyor. Köprü her ne kadar dengesini bir süre önce kaybetmiş olsa da nehrin iki yakasında yaşayan insanları birleştiren tek yol olduğu için hala kullanılıyor. Ne kadar süre daha ayakta kalacağını kimsenin tahmin edemediği köprü, risk alıp üzerinden geçmeye cesaret edebilenlere Himalayalar’ın bir parçası olan Karakurum Dağları’nın nefes kesici bir manzarasını vadediyor.

2. Trift Köprüsü, İsviçre

Trift Köprüsü

© Schweiz Tourismus/Christof Sonderegger

Trift Buzulu’nun yakınlarında yer alan Trift Köprüsü, 170 metre uzunluğuyla İsviçre Alperi’nin en uzun asma köprüsü olarak biliniyor. Her yıl buzulu görmeye gelen yaklaşık 20 bin kişi tarafından geçilen bu köprü, Triftsee Gölü’nün tam 100 metre üzerinden geçiyor. Yalnız bir uyarımız var: Köprüden geçerken başınız birazcık dönebilir!

Aralarında İsviçre’nin başkenti Zürih’in de bulunduğu dünyanın en pahalı 10 şehrinde yapabileceğiniz 10 bedava şey!

3. Q’eswachaka Köprüsü, Peru

İnkalar, And Dağları’nda geniş bir patika ve el yapımı köprü sistemine sahip bir uygarlıktı. İspanyolların Güney Amerika’ya gelmesinden sonra ise sap ve çimden yapılan bu köprülerin birçoğu yok olmuş olsa da birkaç tanesi varlığını sürdürmeyi başarabildi. İşte bunlardan birisi olan Q’eswachaka Köprüsü, Cuzco’ya 100 km uzaklıkta yer alıyor. Köprü, civarda yaşayan halk tarafından, kayıp İnka uygarlığının 500 yıl öncesindeki çime dayalı teknolojisiyle her sene yeni baştan yapılmaya devam ediyor.

4. William Moore Köprüsü, Alaska, ABD

William Moore Köprüsü

© _Jordan Confino / Flickr (Creative Commons)_

1976 yılında inşa edilen ve Alaska’nın Skagway kentini Yukon otoyol ağına bağlayan bu köprü ilk bakışta oldukça güvenli görünse de köprünün eğik direğine daha dikkatli bakınca korkmamak elde değil! Tabii yine de bu köprüden arabayla geçmek istiyorsanız, elinizi çabuk tutmanız gerekiyor. Zira William Moore Köprüsü’nün yerine çok yakında beton bir köprü inşa edilecek ve mevcut köprü bir seyir terası olarak kullanılacak.

5. Skybridge, Rusya

Skybridge

© Skypark AJ Hackett

Yaklaşık bir kilometrelik uzunluğuyla tüm gezegenin en uzun yaya köprüsü olan Soçi’deki Skybridge, Krasnaya Polyana Vadisi üzerinden geçiyor. Köprü sahip olduğu enfes manzaranın yanı sıra farklı aktiviteler de sunuyor. Örneğin dünyanın en hızlı (70 km/saat) teleferiğine binebilir ya da yeterince cesaretiniz varsa bungee jumping yapabilirsiniz.

Rusya’nın en güzel şehirlerinden St. Petersburg’da gezilmesi gereken 10 yer

6. Monte Nimbus’daki asma halat köprü, Kanada

https://youtu.be/caGRsbRkTxQ

Gökyüzünde koşmak ister misiniz? Monte Nimbus’taki birkaç kalas ve çelik halatlardan yapılmış olan ve bir salıncak gibi sallanan 60 metrelik köprüde bu tehlikeli aktiviteyi yapma şansını yakalayabilirsiniz. Ama tabii köprüye ulaşmak için öncelikle bir helikopter uçuşu, sonrasında da bir dağ tırmanışı sizi bekliyor. Ne dersiniz? Cesaret edebilir misiniz?

7. Taman Negara’nın halat köprüleri, Malezya

Dünyanın en eski yağmur ormanlarından olan Taman Negara’daki bu köprüler artık eskisi kadar yüksekte yer almasa da üzerlerinde yürüyünce verdiği gerilim hissi aynen devam ediyor. Toplam uzunlukları 510 metre olan bu köprüler, neredeyse bin yaşını aşmış ağaçlara tutunuyor. Yağmur ormanlarına yukarıdan bakarken ormanın diğer sakinleriyle karşılaşmaya da hazır olun.

8. Carrick-a-Rede Köprüsü, Kuzey İrlanda

Yaklaşık 30 metre yükseklikte, 20 metre boyunca uzanan bu köprü, yaklaşık 350 yıldır yerleşimin olmadığı Carrick adasına ulaşımı sağlıyor. Eskiden daha çok somon avına çıkan balıkçılar tarafından kullanılan Carrick-a-Rede Köprüsü, her geçen gün daha çok turist tarafından ziyaret edilince, 2008 yılında, şu anda kullanımda olan çok daha sağlam bir köprüyle değiştirilmiş. Eğer yükseklik korkunuzu yenip köprüden geçerseniz, Kuzey İrlanda’nın muhteşem doğasının enfes manzaraları sizi bekliyor olacak.

9. Caminito del Rey, İspanya

Caminito del Rey

İspanya’nın güneyindeki Malaga ilinde yer alan dört kilometrelik işaretlenmiş bir dağ yolu olan Caminito del Rey, Türkçe “Kral’ın Küçük Yolu” anlamına geliyor. Daha önce ölümcül kazalar yaşandığı ve risk teşkil ettiği için uzun süre kapalı olsa da 2015 yılında tekrar açılan bu yol, dünyanın en tehlikeli yolu olarak kabul ediliyor. Rota üzerinde Guadalhorce Nehri üzerinden geçen köprü ise tam anlamıyla baş dönmesine sebep oluyor.

İspanya tutkunları için Barselona’da gezilecek en iyi 10 yer

10. Meghalaya’nın yaşayan köprüleri, Hindistan

Dünyanın en çok yağış alan bölgesi olan Hindistan’ın Meghalaya eyaletinde bölge halkı, nehirleri aşmak için, yoğun muson yağışlarına da dayanıklı çok zekice bir yöntem geliştirmiş. Kauçuk ağaçlarından yapılan bu köprülerden bazılarının yaşı 100’ün üzerinde. Meghalaya halkı yaşayan köprüleriyle gurur duysa da acaba hangimiz tamamen ağaç dallarından yapılmış bu köprülerden geçmeye cesaret edebiliriz?

_Claudia Rodríguez‘in yazdığı İspanyolca yazıdan uyarlanmıştır._

Şu yazılar da ilginizi çekebilir:

Dünyanın en etkileyici 11 buzdan oteli

Dünya üzerinde var olduğuna inanması güç 10 yer

Dünyanın büyüleyici 21 doğal harikası

Dünyanın seyahat arama motoru Skyscanner ile en uygun uçuş, otel ve araç kiralama fiyatlarını bulabilirsiniz.