COVID-19 (Koronavirüsü) seyahat planınız üzerinde etkili olabilir. Nereye giderseniz gidin, en son önerileri burada bulabilirsiniz.

Seyahat Haberleri İlham Verici Öneriler Dünyanın En İlginç Yemek Festivalleri

Tüm makaleler

Dünyanın En İlginç Yemek Festivalleri

İlginç yiyecekler keşfetmek, dünya mutfaklarıyla tanışmak seyahat etme sebeplerinden biri haline geldi. Gastronomi etkinlikleri arasından en iyilerini seçtik ve sizin için bir liste oluşturduk.
Her Yere Ucuz Bilet Ara

En Güzel Yemek Temalı Etkinlikler

yemek festivalleri

Yemek turizmi kavramı ilginizi çekiyor mu? Cevabınız evetse mutfakları üzerinden şehirleri tanımanın keyfini çok iyi biliyor olmalısınız. İlginç yiyecekler ve sokak yemekleri denemenin bir yeri tanımanın en iyi yollarından biri olduğu kesin. Yemek festivalleri her yıl binlerce ziyaretçiyi ağırlıyor. Bir sonrakini gastronomi seyahatinizi planlarken Skyscanner arama motoru, araç kiralama ve otel bulma özelliklerinin yanı sıra en meşhur yemek festivalleri listemizden de yararlanabilirsiniz.

Her Yere Ucuz Bilet Ara

Sidney Uluslararası Yemek Festivali

sidney yemek festivali

Sidney Uluslararası Yemek Festivali her yılın ekim ayında düzenleniyor ve bütün bir ayı kapsıyor. Festivalde yıldız şefler sahne alıyor ve dünyanın neredeyse tüm mutfaklarına yer veriliyor.

İstanbul’dan Sidney’e yolculuk aktarmalı uçuşlarla ortalama 19-20 saat sürüyor. Ancak dünyanın en ünlü yemek festivalleri arasında liste başı olan Sidney Uluslararası Yemek Festivali’ni görmek için buna değer. Türk Hava Yolları, Bangkok ve Cakarta aktarmalı olarak Sidney uçuşları gerçekleştiriyor.

Büyük Britanya Peynir Festivali

cardiff peynir festivali

Eylül ayının son haftasında Galler’in başkenti Cardiff‘te düzenlenen festivalde 460’tan fazla peynir türü çeşitli etkinliklerle görücüye çıkıyor. Yöresel biralar, elma şarapları ve geleneksel yemeklerin de bulunduğu festival, bir Roma yapısı olan Cardiff Kalesi’nin önündeki geniş alanda düzenleniyor. Büyük Britanya hayvancılıkta, dolayısıyla peynircilikte de iddialı. Bu da etkinliği dünyanın en iyi peynir festivalleri arasında yer almasını sağlıyor.

Ucuz İngiltere Uçak Bileti

Tayland Vejetaryen Festivali

tayland vejetaryen

Tayland’ın başkenti Bangkok’ta her yılın ekim ayında 9 gün boyunca süren vejetaryen festivali var. Festivalin süresinin 9 gün olmasının sebebi, 9 imparatoru onurlandırmak amacıyla yapılıyor olması. Festivalde sıklıkla çok çeşitli türlerde erişte, kek, humus ve farklı tatlarda sebze yemekleri sergileniyor. Tayland Vejetaryen Festivali’ni ilginç kılan özellerden bir diğeri ise hemen hemen her aşçının sadece sebzeleri kullanarak gerçek et gibi görünen yiyecekler hazırlaması. Festival gece de çeşitli performanslarla devam ediyor.

Türk Hava Yolları, İstanbul Bangkok arasında direkt uçuşlar gerçekleştiriyor. En uygun fiyatları bulmak için Skyscanner’e hemen başvurabilirsiniz.

Ucuz Tayland Uçak Biletleri

Singapur Dünya Gurme Zirvesi

singapur gurme festivali

Dünya Gurme Zirvesi, gastronomi turizmi açısından oldukça iddialı buluşmalardan biri. Salonlarda düzenlenen toplantıların yanı sıra, 5000 metrekarelik gurme pazarını da barındıran zirveye ödüllü şefler, dünyanın en iyi 100 restoranı ve Michelin yıldızlı restoranlar katılıyor. Türk Hava Yolları, ve Singapore Airlines direkt İstanbul Singapur uçak seferleri düzenliyor. En uygun bilet fırsatları için Skyscanner özelliklerinden yararlanabilirsiniz.

Wisconsin Büyük Peynir Festivali

amerika wisconsin

Üç gün süren Büyük Wisconsin Peynir Festivali peynir sevenler için mutlaka keşfedilmesi gereken bir organizasyon. Festivalde sayısız peynirin yanı sıra peynirle birlikte tüketilebilecek neredeyse bütün ürünler de yer alıyor. Peynir oymacılık sanatı yarışması ise festivalin en ilginç organizasyonlarından biri. Karnaval havasında süren festivalde hem çocuklar hem de büyükler oldukça eğleniyor. Bu ilginç festival haziranın ilk haftasında düzenleniyor.

Ucuz Amerika Uçak Biletleri

İspanya Deniz Ürünleri Festivali

paella deniz ürünleri

Deniz tutkunlarının vazgeçilmezi olan İspanya O Grove Deniz Ürünleri Festivali ekim ayında düzenleniyor. 1963’ten günümüze uzanan oldukça köklü bir geçmişe sahip olan festival, kategorisinde Avrupa’nın en büyük ve en iyisi olarak biliniyor. Festival sırasında lezzetli yiyeceklere İspanyol müziği ve halk oyunları gösterileri eşlik ediyor. Festivalin iyi midye yemeği yarışması da büyük ilgi görüyor. Ünlü aşçılar dünyanın en iyi midye yemeğini yapmak için üç gün boyunca birbirleriyle yarışıyor.

Ucuz İspanya Uçak Bileti

Maine Istakoz Festivali

ıstakoz

Avrupa için İspanya O Grove Deniz Ürünleri Festivali ne ise Amerika kıtası için de Maine Istakoz Festivali o. Özellikle Kuzey Amerika’nın bütün ünlü deniz ürünleri restoranları festivalde boy gösteriyor. Festivalin son gününde ise en büyük ıstakozu yapan ekibe ödül var. Festival ağustos ayının ilk haftasında düzenleniyor.

Ucuz Amerika Uçak Biletleri

Kanada Kaburga Festivali

kanada kaburga

Toronto Kaburga Festivali kentin ünlü merkezi Centennial Parkı’nda bütün bir hafta sonu boyunca yakılan çılgın mangallardan oluşuyor. Festivale her yıl 150 binin üzerinde ziyaretçi geliyor. Türk Hava Yolları, İstanbul Toronto hattında direkt uçuşlar gerçekleştiriyor. Skyscanner arama motorunun yardımıyla en uygun bileti bulabilir ve dünyanın en güzel yemek festivalleri arasında yer alan bu etkinliği deneyimleyebilirsiniz.

İspanya Domates Festivali

domates festivali ispanya

İspanya’nın Valencia kentinde ilk olarak 1940 yılında üretim fazlası domateslerin kullanılmasıyla başlayan festival bugün dünyaca ünlü bir gelenek. Valencia Domates Festivali’ni diğerlerinden ayıran en önemli özellik ise domatesin yemek dışında başka bir amaç için de tercih ediliyor olması. Tonlarcası şehrin sokaklarında domates savaşı için kullanılıyor. Özetle, insanlar birbirlerine domates fırlatıyorlar. Günün sonunda siz de şehrin sokakları gibi kıpkırmızı, yorgun ve eğlenmiş oluyorsunuz. En ilginç yemek festivalleri arasında Valencia’nın ilk üçte olduğunu söylemek gerek.

Ucuz İspanya Uçak Bileti

Salon du Chocolat

paris çikolata

Fransa’nın başkenti Paris‘te 1922 yılında başlayan festival, her yıl kendini geliştirerek tüm dünyada yapılan en büyük yiyecek organizasyonlarından biri haline geldi. Fransa’da üretilenlerin yanı sıra dünyanın her tarafından gelen çikolatalar, çikolata kitapları, çikolata kursları, gösteriler ve tabii ki en iyi çikolata yarışması festivalde karşılaşabileceğiniz etkinlikler ve konseptler arasında. Festival her yıl ekim ayında düzenleniyor. Öte yandan Paris, çikolata festivalleri kategorisinde yalnız değil. Bir diğer çikolata festivali de Belçika’nın Brugge şehrinde düzenleniyor. Her yıl kasım ayında gerçekleşen festival dört gün sürüyor.

Ucuz Paris Uçak Biletleri

Napoli Pizza Festivali

italya pizza festivali

Pizzanın evi Napoli elbette özel bir festivale sahip. Değişik büyüklük ve şekillerdeki farklı malzemeli pizzaların yapıldığı festival her yıl eylül ayında düzenleniyor.

Ucuz İtalya Uçak Bileti

Alba Trüf Mantarı Festivali

italya trüf festivali

İtalyan mutfağı tanıştığı herkesi baştan çıkarıyor. Ülkede düzenlenen pek çok yemek festivali içinde öne çıkarlardan biri de Trüf Mantarı Festivali. Trüf mantarı dünyanın en özel lezzetlerinden biri. İtalya’nın kuzeybatısında, Piemonte bölgesinde yer alan Alba şehri bu özel mantarın evi ve festivalin düzenlendiği yer. Ancak bu köklü festivale katılmak için davetiyeye ihtiyacınız var. Siz yine de nasıl katılabileceğinizi iyi araştırın.

Ucuz İtalya Uçak Bileti

Ay Kekleri Festivali

çin ay keki festivali

Festival adının bir kekten alıyor ama tam olarak bir yemek festivali sayılmaz. Çin takvimine göre 8. ayın 15. gününde başlayan festival aslında bir tür kurban bayramı. Ancak Çinliler için kurban, içi tatlılarla doldurulmuş özel kekler. Çin Yeni Yılı kutlamaları sırasında sergilenen ejder dansı gibi geleneksel gösteriler de festival kapsamında. Bütün bu kutlamaların amacı ise hasat için sunulan şükran.

Hurma Festivali

hurma festivali fas

Kuzey Afrika’nın en renkli ülkelerinden Fas’ın görkemli doğasında, Sahra Çölü’nün ortasında yer alan Erfoud adlı bir vahada düzenlenen Hurma Festivali kelimenin tam anlamıyla otantik. Her yıl Faslılar için çok önemli olan hurma hasadı döneminde, yani ekim ayında gerçekleşen Hurma Festivali 3 gün sürüyor. Büyük ihtimalle egzotizmin zirvesinde gerçekleştirilen bu özel festival unutulmazlarınız arasına girecek.

Ucuz Fas Bileti Bul