Seyahat Haberleri İlham Verici Öneriler Dünyanın Güzel Kitapçıları

Tüm makaleler

Dünyanın Güzel Kitapçıları

Dünyada kitaplar kadar ilham verici birşey var mı? Hayal gücünüzle her yere, her zamana yolculuk etmek gibi keyifli birşey? İçinde güzel kitaplar olan her kitapçı özel tabi, ama bu listedeki kitapevleri, sizi daha tek bir kelime okumadan hayaller diyarına götürecek!

1. Livraria Ler Devagar – Lizbon, Portekiz

Modern görünümlü Livraria Ler Devagar kitabevinin bulunduğu, eskiden bir tekstil atölyesi görevi gören ilginç bina, aynı zamanda birçok reklam ajansı, tasarım butiği ve sanat galerisini de içinde barındırıyor. Burası pazar günleri antika ve el işlerinin satıldığı işlek bir pazara dönüşüyor. İnsan bir kitapçıdan fazla ne isteyebilir ki?

Sonra da kitaptan başınızı kaldırıp, Lizbon’da aktif bir şehir turuna çıkabilirsiniz!

Ucuz Lizbon Uçuşları

2. Barter Books – Alnwich, İngiltere

İngiltere’nin küçük bir kasabasında bulunan Barter Books, Victoria dönemi mimarisine sahip bir tren garında bulunuyor. 1991 yılında açılan bu sahafta ikinci el kitap satın aldığınız gibi kitap takası da yapabiliyorsunuz (“Barter” kelimesi de zaten İngilizce’de “değiş tokuş” anlamına geliyor). Buranın İkinci Dünya Savaşı’dan kalma “Keep Calm and Carry On” yazılı posterleri eski bir kutuda bulup, bu sloganı tüm dünyada meşhur eden yer olduğunu da hatırlatmakta fayda var.

James Bond serisinin, İkinci Dünya Savaşı’nda görev yapan bir casus olan Ian Fleming tarafından yazıldığını biliyor muydunuz? İşte Bond’un hikayelerinde seyahat ettiği dünyanın 12 yeri!

Ucuz İngiltere Uçuşları

3. Libreria Acqua Alta – Venedik, İtalya

Böyle bir kitabevi yalnızca Venedik’te bulunabilir. Burada yer alan yüzbinlerce kitap arasında gizli hazineler de saklı, ama bunları bulmak için teknelerin, küvetlerin ve hatta gondolların içine bakmanız gerekecek. Venedik’in ünlü kanallarına bakan Libreria Acqua Alta’nın 70 yaşındaki sahibi Luis Frizzio, müşterileriyle tanışıp sohbet etmekten çok keyif alıyor.

Ucuz Venedik Uçuşları

4. Cook and Book – Brüksel, Belçika

Cook and Book aynı zamanda hem bir kitabevi hem de bir restoran. Brüksel’in kalbinde yer alan, süpermarket büyüklüğündeki bu mekan, farklı tasarımlara sahip sekiz farklı odadan ve restoran bölümünden oluşuyor. Antika bir Fiat 500’ün yer aldığı yemek kitapları bölümünden, bir karavan süslediği seyahat bölümüne kadar, bu otantik kitabevi-restoran hem karnınıza, hem ruhunuza ziyafet çekecek! İnanın, buradan hiç ayrılmak istemeyceksiniz.

Bir araba yolculuğunun, bir kitap kadar ilham verici olduğuna inanıyorsanız, dünyanın bu en ünlü 10 yolunu mutlaka keşfetmek isteyeceksiniz!

Ucuz Brüksel Uçuşları

5. Atlantis Books – Santorini, Yunanistan

Santorini’nin masmavi gökyüzüne nazır bu kitabevine gidip istediğiniz bir kitabı seçebilir, ardından bir sonraki seyahatiniz için hayal kurmaya başlayabilirsiniz. Kıbrıs, İngiltere ve ABD’den bir grup arkadaşın proje olarak başlattığı Atlantis Books, 10. yılını çoktan geride bıraktı bile.

Kitabınızı alıp, sahilde kısa bir süre inzivaya çekilmek için en güzel yerlerden biri de yanıbaşımızdaki tatil cenneti Yunan Adaları

Ucuz Santorini Uçuşları

6. Livraria Lello e Irmao – Porto, Portekiz

Bu kitabevinin sırf binası bile başlı başına tarih ve sanat kokuyor. 1869 yılında kurulan Livraria Lello e Irmao, kesinlikle dünyanın en güzel kitapçılarından biri. Asıl ününü ise, Harrry Potter filmlerinin birçok sahnesinin çekildiği yer olmasına borçlu.

Ucuz Porto Uçuşları

7. Ateneo Grand Splendid – Buenos Aires, Arjantin

Burası muhtemelen dünyada bir opera binası salonunda yer alan tek kitabevi! Orijinal kadife sahne perdesinin olduğu gibi korunduğu salonda, sahneye bakan balkonlarda sıra sıra kitap rafı bulunuyor. Bu sahnenin de, canlı piyano müziği eşliğinde yemek yiyebileceğiniz bir restoran ile çevrildiğinden bahsetmeden olmaz!

Ucuz Buenos Aires Uçuşları

8. The Last Bookstore – Los Angeles, Kaliforniya, ABD

Eski bir bankanın, yapısı oldukça iyi korunmuş bir binasında yer alan cennetten bu köşe, Kaliforniya’nın büyük bağımsız kitabevlerinden biri. Yüzbinlerce kitaplık kolleksiyonu, mermer sütunlar ve devasa kapıların arasında yer alıyor. Burada düzenlenen etkinlikler ve konserlere katılmanın yanı sıra, ucuz kitapların bulunduğu bölümde kendinizi kaybetmenizi de tavsiye ederiz.

Ucuz Los Angeles Uçuşları

9. Shakespeare and Co – Paris, Fransa

Burası artık bir kitapçı olduğu kadar, Paris’in turistik gözbebeği yerlerinden de bir tanesi. Notre Dame Katedrali’nin yanında yer alan bu dar ve kaotik kitabevi (özellikle de turistlerle doluyken), buna rağmen oldukça cezbedici. Üstelik alt katında içine bozuk para atıp dilek dileyebileceğiniz bir kuyu da yer alıyor.

Ucuz Paris Uçuşları

10. Libreria El Pendulo – Mexico City, Meksika

Bu kafe-kitabevi, kahve ve kitapları, kaliteden ödün vermeden, oldukça tarz bir şekilde birleştirmeyi başarıyor. Burada raflar arasında gezinebileceğiniz gibi kahvaltı yapabilir, öğlen ya da akşam yemeği yiyebilirsiniz. Üstüne üstlük, doğru zamanda gelirseniz canlı müzik, şiir dinletisi ya da stand-up gösterilerinin tadını da çıkarabilirsiniz.

Ucuz Meksika Uçuşları

11. Libreria Bardon – Madrid, İspanya

1947 yılından beri kentin göbeğinde hizmet veren bu kitabevinde, gerçek edebiyat hazinelerini bulabilirsiniz. Kapıdan girin ve keşfedilmeyi bekleyen eski kitapların kokusunu içinize çekin!

Bu görkemli şehirde eski günler kadar, yeni yıllar da coşkuyla kutlanıyor. Madrid, dünyada yılbaşını kutlamak için en iyi yerler arasında yer alıyor.

Ucuz Madrid Uçuşları

12. The Bookworm – Pekin, Çin

Burası şehrin yalnızca en popüler İngilizce kitapçısı değil, aynı zamanda kültürel etkinlikler için de önemli bir merkezi. 16.000’den fazla kitap arasında gezindikten sonra yorulursanız, muhteşem restoranında bir mola verebilirsiniz!

Ucuz Pekin Uçuşları

13. Librairie des Colonnes – Tanca, Fas

Bu kitabevi biraz küçük de olsa, Fransız cazibesiyle dolup taşıyor. Pencereleri ve kırmızı kolonların ardında Beckett, Marguerite ve Yourcenar gibi klasik yazarların İngilizce, Fransızca ve İspanyolca eserleri bulunuyor. Sahipleri Pierre Bergé ve Simon-Pierre Hamlelin ise, imza günü ile film ve müzik gösterileri gibi etkinlikler düzenliyorlar. Tanca’nın keşmekeşinde bir gün geçirdikten sonra burası size çölde vaha gibi gelecek.

Herşeyden uzak, tamamen sessiz sakin bir seyahat isteyenler için: Teknolojiden, elektrikten uzak ruh tazeleyici 8 tatil fikri

Ucuz Fas Uçuşları

14. Scarthin Books – Peak District, İngiltere

İngiltere’nin en cezbedici kitapçısı olduğunu iddia eden Scarthin Books’u, Cromford (Derbyshire) köyündeki bir gölün kıyısında bulacaksınız ve bu iddialarına kesinlikle hak vereceksiniz. Yeni ve ikinci el kitaplarla dolup taşan, İngiliz kırsalının bu saklı cennetine girin ve bambaşka bir dünyanın kapısını aralayın!

Ucuz İngiltere Uçuşları

15. Libreria Altair – Barselona, İspanya

Avrupa’nın seyahat üzerine en çok kitabı barındıran kitapçılarından olan Libreria Altair, muhtemelen en güzel görünenlerinden de biri. Bir üniversitenin hemen yanında yer alan bu kitapçı, onlarca yıldır gezginlere bir sonraki seyahatlerine başlamaları için her türlü ilhamı sunuyor.

Barselona gerek kitaplarıyla, gerek kültürüyle, gerek de mimarisiyle dünyanın en renkli şehirlerinden bir tanesi!

Ucuz Barselona Uçuşları

16. Bart’s Books – Ojai, Kaliforniya, ABD

1964 yılında Richard Bartinsdale tarafından kurulan Bart’s Books, dünyanın en büyük açıkhava kitapçılarından birisi ve neredeyse yılın her günü açık. Burada, parlayan güneşin altındaki raflardan bazıları caddeye, bazıları da bahçeye bakıyor.

Açıkhava ve gökyüzü size ilham veriyorsa, şu yazıya mutlaka göz atmak isteyeceksiniz: Dünyayı kuşbakışı keşfedebileceğiniz 27 fotoğraf

Ucuz Amerika Uçuşları

17. Livraria Da Vila – Sao Paulo, Brezilya

Bu hayli modern kitabevi, mimar Isay Weinfeld tarafından tasarlanmış iki katlı bir binada yer alıyor. Çok büyük olmasa da, oldukça aydınlık ve ferah olan mekanın her yeri sizi okumaya ve keşfetmeye şevkediyor.

Sao Paulo’nun genç, yaratıcı ve sanatsal kimliği her gün güçleniyor. Haliyle de genç ve yaratıcı insanların yaşamak için can attığı dünyadaki yerler listesinde yerini alıyor!

Ucuz Brezilya Uçuşları

18. Words on the Water – Londra, İngiltere

Yüzen bir kitapçıdan daha havalı ne olabilir ki? Bu alternatif kütüphane Camden Lock ile London Paddington arasında gidip geliyor. Bu büyüleyici kitap teknesinde kültürel etkinlikler, resitaller ve konserler de düzenleniyor. Eğer güzel bir havada bu kitapçıya denk gelirseniz, kanal kıyısındaki çimlere oturun ve seçtiğiniz kitabın sayfalarını karıştırmaya başlayın!

Ucuz Londra Uçuşları

19. Books Actually, Singapur

Bu bağımsız kitabevi, hiçbir şey satın almayacak olsanız bile mutlaka ziyaret edilmeyi hak ediyor! 2005 yılında açıldığından beri Singapur’un en güzel yerleri arasında yer alan Books, Actually, hayal gücünüzü harekete geçirecek köşelerle dolu.

Ucuz Singapur Uçuşları

20. American Book Center – Amsterdam, Hollanda

Amsterdam’daki American Book Center, adeta bu dünyanın dışında bir yer. Çok kalabalık olmayan bu kitap evinin kesinlikle etkileyici ve kendine has bir ruhu var.

Ucuz Amsterdam Uçuşları

21. The Strand Books – New York, ABD

The Strand Books, belki dünyanın en tarz, en şaşalı kitabevi değil, ama ikonik olduğu kesin! East Village’da, Broadway Street 828 numarada yer alan kitap evinin sloganı “18 mil kitap”. Sebebini ise burayı ziyaret edince anlayacaksınız. Strand Books, devasa bir alana sahip ve iki milyonun üzerinde kitaba ev sahipliği yapıyor. Eğer bu yeterli gelmediyse, efsanevi şair ve şarkıcı Patti Smith’in da bir zamanlar burada çalışmış olduğunu da ekleyelim.

Ucuz New York Uçuşları

22. Polare Maastricht – Maastricht, Hollanda

Polare Maastricht (eski ismiyle Selexyz Dominicanen) birçok kez dünyanın en güzel kitabevi unvanına layık görüldü. Kendinizi 700 yıllık tarihe sahip bir katedralin içinde, kitapların arısında kendinizi kaybetmekten daha güzel ne olabilir ki?

Ucuz Hollanda Uçuşları

Şu yazılar da ilginizi çekebilir:

Kahve tiryakilerinin bayılacağı dünyanın 10 kahve başkenti

Dünyanın gurme sokak lezzetleri

Dünyanın büyüleyici 10 doğal harikası

Harita