Seyahat Haberleri İlham Verici Öneriler Dünyadaki En İlginç Yeraltı Şehirleri

Tüm makaleler

Dünyadaki En İlginç Yeraltı Şehirleri

İnsanoğlunun kurduğu en ilginç yeraltı şehirleri bugün birer cazibe merkezi. Keşfedilmeyi bekleyen duvar resimleri, katakomplar, kilometrelerce uzanan tüneller.
Her Yere Ucuz Bilet Ara

Saklı Tarih: Yeraltı Şehirleri, Tüneller ve Sığınaklar

İnsanoğlu tarihin başlangıcından beri güvenlik duygusunu ön planda tutmuş. Bugün bu amaçla farklı yöntemler izliyor olabiliriz, ancak tarihin erken dönemlerinde alınan önlemler bambaşkaydı. Güvenli yeraltı şehirleri kurmak, yerleşim alanı olarak mağaraları tercih etmek de bu yöntemlerden biriydi. Bugün dünyanın pek çok noktasında o dönemlerden kalma eski yerleşimler bulunuyor. Artık çekici keşif noktalarına dönüşmüş olan en güzel yeraltı şehirleri listesini sizin için oluşturduk. Farklı bir gezi deneyimi yaşamak isteyenler için Türkiye’deki Mağaralar.

Her Yere Ucuz Bilet Ara

Derinkuyu – Türkiye

Türkiye’nin en önemli kültür ve turizm varlıklarının başında yer alan Kapadokya yeraltı şehirleri kategorisinde de saygın bir konumda yer alıyor. Dünyanın en korunaklı ve görkemli yeraltı şehirlerinden biri olan Derinkuyu, Kapadokya’nın en ilginç noktası. Bir tesadüf sonucu 1963 yılında keşfedilen ve 1967 yılında ziyarete açılan Derinkuyu, yüzey seviyesinden 55 metre aşağıya inen bir yeraltı şehri. İnsanlığın ilk duraklarından biri olan kentin 12 kattan oluştuğu tahmin ediliyor. Şu ana kadar 8 katı temizlenmiş ve ziyarete açılmış durumda. Birbirine bağlanan dar koridor ve tüneller, inanç odaları ve hayvan yaşam alanlarıyla son derece etkileyici bir atmosfere sahip. Şehrin aktif olduğu dönemde 50 bin civarında insana ev sahipliği yaptığı düşünülüyor.

Türkiye’deki yeraltı şehirleri arasında tartışmasız özel bir yeri olan Derinkuyu yaz sezonunda sabah 08.00-19.00 saatleri arasında ziyarete açık.

Ucuz Nevşehir Uçak Biletleri

Edinburgh Mahzenleri – İskoçya

İskoçya’nın başkent Edinburgh’ta bulunan yeraltı mahzenleri farklı hikâye ve efsanelere konu olan bir yer. 1700’lü yıllardan kaldığı bilinen bu mahzenler fantastik öykü ve anlatılarda çoğunlukla seri katillerle, kaçakçılarla ve hayaletlerle ilişkilendiriliyor.

İstanbul Edinburgh arası uçak yolculuğu 4.5 saat sürüyor. Türk Hava Yolları Edinburgh seferleri ve ucuz uçak bileti fırsatları için Skyscanner arama motoru ve alarm özelliğinden yararlanabilirsiniz.

Wieliczka Tuz Madeni – Polonya

Polonya’nın Krakow kentinde yer alan ve dünyanın en eski tuz madenlerinden biri olan Wieliczka Tuz Madeni, 13. yüzyıldan 2007 yılına kadar sofralık tuz üretilen bir yerdi. Maden toplam uzunlukları 300 km’yi geçen galerilerden oluşuyor. 9 katlı Wieliczka’da 3000’den fazla oda bulunuyor. Henüz sadece ilk 3 katı ziyarete açılmış durumda. Maden, 1978 yılında UNESCO tarafından koruma altına alındı. İçeride ayrıca bazen düğün törenlerine de ev sahipliği yapan iki adet şapel ve ünlü simaların kaya tuzundan yapılmış heykelleri de yer alıyor.

Türk Hava Yolları ve LOT, İstanbul Varşova arasında karşılıklı direkt uçuşlar gerçekleştiriyor. Seyahatinizi daha önce planlayıp Skyscanner servislerinden destek alarak hesaplı ve keyifli bir keşif yapabileceğinizi hatırlatalım.

Pilsen Tünelleri – Çekya

Eski adıyla Çek Cumhuriyeti yeni adıyla Çekya’nın Pilsen şehrinde bulunan yeraltı tünelleri 20 km’yi aşkın uzunluğuyla Avrupa’nın en uzun tünelleri arasında gösteriliyor. 14. yüzyılda inşa edildiği tahmin edilen tünellerin ne amaçla yapıldığı hakkında farklı yorumlar var. Ağırlıklı kanı inşa edildikleri dönemde bira başta olmak üzere yiyecek ve içeceklerin depolanması için kullanıldığı yönünde. Aynı zamanda olası bir saldırı halinde kaçış veya saklanma amaçlı kullanıldıkları da düşünülüyor.

Türk Hava Yolları ve Pegasus, İstanbul – Prag direkt uçak seferleri düzenliyor. Yolculuk 2 saat 45 dakika civarında sürüyor.

Dixia Cheng – Çin

Çin’in başkenti Pekin’de bulunan Dixia Cheng yeraltı şehri listemizde yer alan diğer gizemli yeraltı şehirleri gibi antik bir yerleşke değil. Burası, 1970’li yıllarda saldırı, nükleer tehdit ve istilalara karşı bir sığınak olarak tasarlanarak inşa edildi.  önlem amacıyla inşa edildi. Daha çok sığınak görünümünde olan bu şehrin 100’den fazla gizli giriş çıkışı olduğu belirtiliyor. 2000’li yıllarda turistik ziyaretlere açılan şehir, dünyanın en ilginç yeraltı şehirleri arasında yer alıyor.

Direkt uçuş İstanbul – Pekin uçak bileti alabileceğiniz iki havayolu firması Türk Hava Yolları ve Air China. Ancak Asya’nın pek çok noktasından aktarmalı ve daha ekonomik uçuşlar mevcut. Bu bilet fırsatlarını taramanızda Skyscanner arama motoru size yardımcı olacaktır.

Mesa Verde – ABD

Amerika Birleşik Devletleri’nin Colorado eyaletinde bulunan Mesa Verde, bu ülkenin en büyük arkeolojik alanı olarak biliniyor. UNESCO Dünya Mirası Listesi’nde de yer alan Mesa Verde, kızılderililerin ataları tarafından inşa edilmiş ve M.S. 600 – 1300 yılları arasında aktif bir yerleşim alanı olarak kullanılmış.

Cliff Palace, Spruce Tree House, Balcony House, Long House ve Square Tower House bölgenin en çok ilgi çeken yerleri. Cliff Palace, Balcony House, Long House isimli bölümler ise sadece ranger (korucu) adı verilen park rehberleri eşliğinde ve tur kapsamında ziyaret edilebiliyor. Vadi yamaçlarında kayalar oyularak inşa edilmiş köy evi kalıntıları, dar ve dik merdivenleri, Mesa Verde’yi yeraltı şehirlerine meraklı turistlerin mutlaka ziyaret etmesi gereken bir nokta haline getiriyor.

Ucuz Amerika Uçak Biletleri

Ellora Mağaraları – Hindistan

Ellora, Hindistan’ın Maharaştra eyaletinde bulunan Aurangabad şehrinin 29 kilometre kadar kuzeybatısında yer alan devasa bir arkeolojik bölge. UNESCO Dünya Mirası Listesi’nde de yer alan Ellora’da Charanandri tepelerinin dikey kesitine oyularak oluşturulmuş 30’un üzerinde mağara yerleşkesi bulunuyor.

Mağaraların tam ortasında ise ana tapınak Kaisala karşınıza çıkacak. Araştırmalar bu tapınağın yapımının yaklaşık 150 yıl sürdüğünü ve 10 bine yakın işçinin inşa çalışmalarında görev aldığını söyüyor.

Maijishan Mağaraları – Çin

Çin’in Gansu Bölgesi’de Tianshui şehrinde yer alan Maijishan tepesinin yan yüzeyine oyulan 194 mağaradan oluşan kent M.S. 384-417 yılları arasında inşa edilmiş. Mağaraların ilk kez arkeologlar tarafından keşfedilmesi ise 1952 yılını bulmuş. Tepenin duvarlarından birine oyulmuş olan 16 metre yüksekliğindeki Budha heykeli ise bölgenin özellikle ünlü şeylerinden biri.

Bandiagara – Mali

Bandiagara, Mali’nin Dogon bölgesinde bulunuyor. Bölge uçurum yüzeyinde oluşturulmuş yüzlerce yapı ve mağaradan oluşuyor. Yükseklikleri 500 metreye kadar ulaşan bu yapıların kökenlerinin 14. Yüzyıla kadar uzandığı düşünülüyor.

Türk Hava Yolları’nın Mali’nin başkenti Bamako’ya direkt ve aktarmalı uçuşlar gerçekleştiriyor. En uygun bilet fiyatlarını taramak için Skyscanner hizmetlerinden destek alabilirsiniz.

Otuzco – Peru

Peru’nun dünyaca ünlü Otuzco Pencereleri aslında bir nekropol. Cajamaraca şehrinin 8 kilometre kadar kuzeybatısında bulunan bölge yüzyıllar boyunca bölgede yaşayanların ölülerini defnetmek için kullandığı katakomplardan oluşuyor. Biraz ürpertici ama bir o kadar da etkileyici bir yeraltı şehri.

8-10 metre derinliğe ve 50-60 santimetre yüksekliğe sahip 337 odadan oluşan kent volkanik bir kayanın içine oyulmuş. Araştırmalar M.Ö. 1400’lü yılları işaret etse de mağaraların inşa tarihi hakkında hala şüpheler bulunuyor.

Harita