Seyahat Haberleri İlham Verici Öneriler Çocukla Seyahat – Annelik ve Gezginlik

Tüm makaleler

Çocukla Seyahat – Annelik ve Gezginlik

Instagram'da gezilerini ilgiyle takip ettiğimiz Melek Nur Fidan Bayraktar, nam-ı diğer Bavulumdaki Hikaye ile seyahat yazarlığı üzerine bir sohbet gerçekleştirdik. Seyahatlerinde 3 yaşındaki kızı Naz da ona eşlik ediyor. Annelik ve gezginlik bir araya geldiğinde neler ön plana çıkıyor, çocukla seyahat konusunda tecrübelerini bizlerle paylaşıyor.

Bize biraz kendinden bahseder misin? Instagram üzerinden bildiğimiz gezgin Melek’in hayatı nasıl geçiyor? Seyahat etmek dışında neler yapıyorsun?

Seyahat etmek dışında, 3 yaşındaki kızımı kendi birikimime, zekama, hayal gücüme, kişiliğime göre şekillendirmekle meşgulüm. Aynı zamanda Marmara Üniversitesi’nde doktora yapıyorum.

Seyahatlerini yazma kararını nasıl aldın? Seni harekete geçiren şey neydi?

Çok fazla seyahat etmeye başlayınca çevremdekiler bir yere gideceği zaman bana "Nasıl gideriz?" diye sormaya başladılar. Ben de sadece çevreme değil, herkese faydası olsun diye blog yazmaya karar verdim.

https://www.instagram.com/p/Bd4d5gaB85v/

Yıllar içinde seyahat alışkanlıkların nasıl değişti? Eskiden yaptığın artık yapmadığın bir şey var mı?

Çocuklu ve çocuksuz diye ikiye ayırabilirim aslında. Çünkü çocuktan önce ve sonra diye bir gerçek var. Gideceğimiz şehirden tutun, bavul hazırlamaya, uçak saatlerine kadar tüm alışkanlıklarımız değişti. Çocuksuz seyahat ederken kabin valizine sığabiliyorduk. Çocukla seyahat ederken yedek kıyafetleri, zaman geçirebileceği oyuncakları, kitapları, ilaçları vs. derken kabin bagajı artık yetmez oldu. Bunun dışında onun uyku saatlerine uygun direkt uçuşlar tercih etmeye çalışıyoruz. Bebekle uçak yolculuğu için pratik bilgiler. Metropol olan bir şehirde yaşadığımızdan büyük şehirler yerine kızımızın doğa ile daha çok buluştuğu, daha küçük köy ve kasabalar tercih sebebi olmaya başladı.

https://www.instagram.com/p/BbkIGCchRCe/

Seyahat yazarı olmak konusunda Instagram’ın etkisini nasıl yorumlarsın?

Instagram’ın daha doğrusu sosyal medyanın etkisi kesinlikle çok büyük. Yalnız bu tek taraflı değil, karşılıklı bir etkileşim söz konusu. Biz onlara tecrübelerimizi aktarırken, bazen onlar da bize tavsiyeleriyle katkıda bulunuyorlar. Aynı zamanda paylaşımlarımızda onlardan aldığımız geri dönüşler, yayınlayacağımız fotoğrafı şeçmemizde etkili oluyor. Hatta bazen Instagram üzerinden anket yaparak, gideceğim ülkeyi verilen cevaplar doğrultusunda belirliyorum.

Skyscanner’la "Her Yere" Bilet Arayın

Takipçilerinden en çok hangi sorular geliyor? En çok neyi merak ediyorlar?

Çok fazla seyahat eden her insana sorulan ilk soru "Ne iş yapıyorsun?". En çok merak edilen bu. Bunun dışında “Ucuz uçak bileti nereden bulabilirim?", "Çocukla gezmek zor değil mi?", "Araç kiralamada güvendiğiniz firmalar hangileri?", "Nasıl bu kadar çok geziyorsun?" gibi…

https://www.instagram.com/p/BXfekUWgUDi/

Seyahatlerini planlarken en çok kullandığın mobil uygulamalar hangileri?

Sık uçtuğum havayollarının uygulamaları, Booking, Airbnb, Skyscanner, Google Maps, Uber, TripAdvisor, XE Currency

Skyscanner Uygulamasını İndirmek İçin 5 Neden

Skyscanner’da en çok kullandığın özellikler hangileri?

Bazen nereye gideceğimi bilemediğimden dolayı "Her Yere" seçeneği ve tarihlerde esnek olduğumdan "Tüm Ay" seçeneği en çok kullandıklarım. Böylece ucuza bileti daha kolay bulabiliyorum.

Siz de seyahat planlamayı kolaylaştıran muhteşem özellikleri kullanmak istiyorsanız çok kolay! Skyscanner araçları ve özellikleri nasıl kullanılır?

Çocukla seyahat konusunda önerilerini merak ediyoruz. Çocukla seyahati kolaylaştıran püf noktaları sence neler?

Çocukla seyahat etmek hiç kolay değil tabi ki fakat imkansız da değil. Her şeyden önce inanmak ve sabırlı olmak lazım. Dünyada birçok insan çocuğu ile gezerken biz neden gezmeyelim ki…

  • İlk olarak, uçuş öncesinde çocuğun uyku saatlerine göre ve mümkünse direkt uçuşları tercih etmeliler.

  • Seyahat edecekleri ülkedeki bulaşıcı hastalıkları ve yapılması gereken aşıları öğrenmeliler.

  • Çocuklarının aşı kartını mutlaka yanlarına alsınlar.

  • Gidecekleri ülkenin hava durumunu kontrol edip ona göre bavul hazırlasınlar.

  • Herhangi bir duruma karşılık küçük bir ilk yardım çantası her daim yanlarında olsun (alerji kremleri, ateşölçer, sinek kovucu, yara bandı vs…)

  • Eğer çocuğunuz 11 kilonun altındaysa ve uzun uçuş yapacaksanız çoğu havayolu önceden talep edildiği takdirde “skycot” adı verilen bebek yatağını ücretsiz temin eder.

  • Olabildiğince hafif bir bavul hazırlamalılar.

  • Hafif, katlanabilir baston puset seyahatlerin olmazsa olmazı.

  • Çoğu havayolu uçağa giderken çocuklu ailelere öncelik tanıdığından uçağa erken binsinler.

  • Otelden ziyade çocukla seyahat ederken ev kiralamak tercih edilebilir. Böylece yemek konusunda sıkıntılı bir çocuksa onun sevdiği şeyleri hazırlayabilirler.

https://www.instagram.com/p/Bfkh0mtB4zG/

Naz ile birlikte hangi ülkeleri gezdiniz? Çocukla gidilecek şehir önerilerinde bulunur musun?

Naz ile şu ana kadar 4 kıtada 16 ülke gezdik. Danimarka, Slovenya, Singapur, Londra çocukla keyif alınabilecek ülkelerin başında geliyor.

Çocuklarla Gidilecek 8 Avrupa Şehri

https://www.instagram.com/p/BYu_ds7AcYG/

Çocukla seyahat ederken bavul hazırlama konusunda neye dikkat edersin?

Bavulumda olmazsa olmaz birkaç şey var; vakit geçireceği oyuncaklar ve kitaplar, ilaçlar, küçük atıştırmalıklar, yedek kıyafetler. Bunlar olmadan o valiz hazırlanmış sayılmaz.

https://www.instagram.com/p/BeDqp8MBwHa/

Havayolları şirketleri çocuklu yolcular için ekstra bagaj hakkı tanıyor mu? Pek bilinmeyen bir bagaj hakkı var mı?

Ekstra bir bagaj hakkı tanıyor. Şöyle ki, valiz dışında herhangi bir ücret almadan puset, çocuk arabası, çocuk koltuğu taşıyorlar.

Seyahate çıkmadan önce bagaj hakkı ve bagaj kurallarını inceleyin, havaalanında sürprizle karşılaşmayın: Farklı Havayollarının Bagaj Kuralları