Seyahat Haberleri İlham Verici Öneriler Capcanlı Fransız Şehri Marsilya Gezi Rehberi

Tüm makaleler

Capcanlı Fransız Şehri Marsilya Gezi Rehberi

Fransa’nın Akdeniz sahillerindeki en büyük şehri olan Marsilya aynı zamanda, başkent Paris’ten sonra ülkenin ikinci büyük şehri. Bir diğer özelliğiyse Fransa’nın en eski kenti olması.

Marsilya Gezilecek Yerler ve Gidilecek Noktalar

Eski ve yeni yapıların birbirini kucakladığı sokaklarıyla ziyaretçileri büyüleyen Marsilya büyük bir liman kentinin bütün özelliklerini taşıyor. Kozmopolit kültürü, farklı etnik yapısı, Fransa’da rap ve hip-hop müziğin kalbi olması onu sıra dışı bir şehir haline getiren özelliklerden sadece birkaçı. Ayrıca Marsilya Fransa’da mutlaka görülecek şehirlerden biri. Bu canlı ve kaotik Akdeniz kentini biraz daha yakından tanımaya ne dersiniz?

Notre Dame de la Garde Manastırı

notre dame marsilya

Şehrin en yüksek tepesinde yer alan manastır, Marsilya’nın tamamını panoramik olarak izlemek için ideal bir noktada. Bir 19. yüzyıl yapısı olan ve Marsilya’nın her yerinden görülebilen manastır aynı zamanda şehrin de sembolü.

Notre Dame deyince akla ilk gelen katedral olan Paris’teki Notre Dame 2019’da yaşanan yangından sonra yenileme çalışmalarına alındı. Paris’te gezilecek yerler arasında önemli bir yere sahip olan katedrali dışarıdan görüp Paris gezinize devam edebilirsiniz.

Ucuz Paris Uçak Biletleri

Aziz Victor Manastırı

Tarihi 5. yüzyıla kadar uzanan manastır yıllar içinde pek çok restorasyon geçirmiş. Aynı zamanda Marsilya’nın en eski tarihi binası da olan manastırda konserler de düzenleniyor.

Vieux Port (eski liman)

marsilya limanı vieux port

Marsilya’nın batısında yer alan liman aynı zamanda şehrin temellerinin atıldığı yer. Bir zamanlar Anadolu’dan kadırgalarla gelen göçmenlerin varış noktası olan liman, bugün de şehri gezmek isteyenlerin başlangıç noktası. Bölge rengarenk balık pazarına ve taze deniz ürünlerinin tadına bakabileceğiniz birçok restorana da ev sahipliği yapıyor. Marsilya görülecek yerler listesinde yer alan anıtların çoğu da bu bölgede yer alıyor.

Le Panier (eski şehir)

le panier marsilya eski şehir

Marsilya’nın en eski mahallesi olan bu renkli bölge adeta şehrin kültür hayatının da kalbi. Buradaki ilk yerleşimin MÖ 600 yılına kadar uzandığı düşünülürse bu hiç de şaşırtıcı değil. Pastel renkli binaları ve dar sokaklarıyla da dikkat çeken Le Panier’de otantik Cezayir mutfağına, şirin dükkanlara ve sanat galerilerine rastlanıyor.

Marsilya’da Otel Bul

Akdeniz Arkeoloji Müzesi

Gerçek bir Akdeniz kenti olan Marsilya’da bir arkeoloji müzesi olmaması düşünülemez. Müzenin koleksiyonu, Louvre Müzesi’nden sonra Fransa’daki en önemli koleksiyonlarından biri kabul ediliyor.

Longchamp Sarayı

İçinde hayvanat bahçesi ve doğal tarih müzesi de yer alan saray her yıl düzenlenen caz festivaline de ev sahipliği yapıyor. Avrupa’daki şato ve kaleleri ziyaret etmek için kapsamlı bir Avrupa turu şart.

Chateau d’If

chateau d'if marsilya

1527 yılında denizin ortasında yer alan küçük adaya Fransa Kralı I. Francois tarafından inşa ettirilen hisar, uzun bir dönem hapishane ve zindan olarak kullanılmış. Marsilya Limanı’ndan kalkan tur tekneleri ile ulaşabileceğiniz ada aynı zamanda Alexander Dumas’nın ünlü eseri Monte Kristo Kontu’na da ilham kaynağı olmuş.

Marsilya’da Otel Bul

Belediye Binası

Eski Liman’da bulunan görkemli belediye binası, barok mimarinin dünyadaki en önemli örneklerinden biri.

Calanques

marsilya doğası calanques

Marsilya’nın güneyinde yer alan Calanques bir fiyordlar bölgesi. Calanques, “kayalık koy” anlamına geliyor. Kayalık dağlar arasındaki fay hatları boyunca denize akan nehirlerin aşındırması ve daha sonra deniz suyunun yükselmesiyle oluşan bu harika doğa şekilleri Marsilya ile Cassis arasında 20 kilometrelik sahil şeridinde sıralanıyor. Marsilya’dan günübirlik tekne turları ile Calanques gezisi yapmak mümkün.

Borely Parkı

Fransa’nın en güzel parklarından biri olan Borely Parkı, aynı zamanda ülkede bu amaçla kullanılan en büyük alanlardan biri. Marsilya şehir turu sizi yorduysa dinlenmek ve nefes almak için yönelmeniz gereken yer de burası.

Marsilya nerede?

marsilya nerede

Fransa’nın güneydoğusunda yer alan Marsilya, ülkenin en büyük limanı olmasının yanı sıra 2600 yıllık tarihiyle de göz kamaştıran en eski şehirlerinden biri. Ayrıca Fransa’nın ikinci büyük şehri olan bu Akdeniz metropolü, tarihi, kültürü ve canlı yaşamıyla tamamen kendine özgü bir şehir.

2013 yılında Avrupa Kültür Başkenti olan Marsilya, yüzyıllardır Avrupa kıtası ile Kuzey Afrika arasında bir geçiş noktası olması sebebiyle etnik çeşitlilik açısından da oldukça zengin.

Marsilya’ya Nasıl Gidilir?

marsilya uçak bileti

Fransız Rivierası’nın en popüler destinasyonlarından Saint-Tropez, Cannes ve Nice’e oldukça yakın olan Marsilya’ya Paris’ten TGV (yüksek hızlı tren) ile 3 saatte ulaşılabiliyor. Ayrıca Marsilya Limanı, Akdeniz cruise turlarının da uğrak yeri ya da başlangıç noktası. Denizciliğin hayatın her alanında gözlemlenebildiği kentte 14 yat limanı bulunuyor. Tabii ki Türkiye’den en kolay ulaşım Marsilya havaalanına inmek olacaktır.

Marsilya’da toplu ulaşım metro, tramvay ve otobüs ile sağlanıyor. Turistik birçok yere yürüyerek gidebilirsiniz ama gerekirse toplu taşımayla seyahat de oldukça rahat. Taksi de tercih edebilirsiniz. Birçok Avrupa şehrinde olduğu gibi Marsilya’da da bisiklet kiralamak oldukça ucuz bir seçenek.

Hızlı tren ve limanlardan kalkan feribot ya da vapurlar şehrin civarını gezebilmek için bir seçenek. Bir diğer olasılık da Marsilya’da araç kiralamak. Böylece tatilinizi rahatça geçirip istediğiniz her yere gidebilirsiniz. Marsilya Nice arası arabayla aşağı yukarı 2 saatlik bir mesafe. Güney’in incisi Nice gezi rehberimiz size yol gösterecek.

Ucuza Araç Kirala

Marsilya’da Ne Yenir?

marsilya yemekleri fransız mutfağı

Fransız mutfağı ve taze deniz ürünlerinin her türlüsünü bünyesinde barındıran Akdeniz mutfağının muhteşem birleşimlerinden oluşan yemekleriyle Marsilya, bu konuda hiç sıkıntı çekmeyeceğiniz bir şehir. Ayrıca liman kenti olması sebebiyle dünya mutfağının çok iyi örneklerini sunan bol miktarda restoranı da mevcut. Özellikle Eski Liman olarak anılan bölge çok sayıda balık restoranına ev sahipliği yapıyor. Bu restoranlarda sarımsak ve safranla tatlandırılmış bir balık çorbası olan geleneksel Marsilya yemeği Bouillabaisse’ı deneyebilirsiniz. L’Epuisette, Le Miramar, Les Trois Forts, Le Charles Livon, Chez Fonfon ve Pizzeria Etienne bu keyifli şehirde listenize alabileceğiniz mekânlar.

Yurtdışında Türk lezzetlerinden mahrum kalamam diyenlere harika bir haberimiz var: yurtdışında Türk yemeği yiyebileceğiniz en iyi yerler!

Marsilya Gece Hayatı

fransa marsilya gece hayatı

Marsilya, Akdenizliliğin canlı etkisini gece hayatına da yansıtıyor. Burası Fransa’nın eğlence ve hareket vadeden en meşhur yeri değil ama eğlencenin izini sürmek ve keyifli geceler geçirmek mümkün. Eski liman başta olmak üzere Place Thiars ve Escale Borely çevresini bu sebeple dikkatle incelemek gerek. Liman’da bulunan Bar de la Marine ve Le Canebiere şehrin popüler mekânları arasında yer alıyor. Café de la Plage ise Prado sahilinde yer alan; genç kalabalığı, manzarası ve müzikleri ile tercih edilen bir başka popüler durak. Daha hareketli kulüpler arasında ise Mystik, Trolleybus ve The New Cancan yer alıyor. Canlı müzik dinlemek isterseniz Espace Julien, Dock des Suds ve La Caravella’nın programlarına göz atabilirsiniz.

Marsilya’daki Etkinlikler

Marsilya’da yıl boyunca çok sayıda festival düzenleniyor. Bazı önemli festivalleri şu şekilde sıralayabiliriz:

 • Open 13 Marsilya Tenis Turnuvası (şubat)
 • Marsilya Karnavalı (mart)
 • Fransız Şarap Üreticileri ve Çiftçileri Bahar Fuarı (mart)
 • Rus Festivali (mart)
 • Uluslararası Akdeniz Denizcilik Festivali (nisan)
 • 10 km Koşu Maratonu (nisan)
 • Marsilya Festivali (haziran)
 • Garden Blues Festivali (haziran)
 • Uluslararası Film Festivali (temmuz)
 • 5 Kıta Caz Festivali (temmuz)
 • Uçurtma Festivali (eylül)
 • Fransız Gastronomi Tadım Haftası (ekim)
 • Fiesta des Suds Müzik Festivali (ekim)
 • Fransız Şarap Üretici ve Çiftçileri Fuarı (kasım)
 • Christmas/Noel Pazarı (aralık)