Seyahat Haberleri İlham Verici Öneriler Brezilya Gezilecek Yerler Listesi

Tüm makaleler

Brezilya Gezilecek Yerler Listesi

Brezilya sahilleri orada ve siz hâlâ burada mısınız? Hiç vakit kaybetmeyelim, gelin Brezilya tatilinizi beraber planlayalım.
Ucuz Brezilya Bileti Bul

Brezilya Tatil Rehberi ve Gidilecek Yerler

brezilya gezilecek yerler

Samba, futbol, deniz, karnaval, görkemli kentler ve muhteşem bir doğa… Brezilya’ya hoş geldiniz. Bu harika coğrafyada nereleri gezmeye öncelik vermeliyiz, ne yemeden dönmemeliyiz, bütçemizi nasıl ayarlamalıyız? Bu soruların cevapları için bir Brezilya gezi rehberi hazırladık. İsterseniz Brezilya hakkında bilinmesi gerekenler ile başlayalım.

Ucuz Brezilya Bileti Bul

Brezilya Turu İçin Gidilecek Şehirler

brezilya dağları

Rio De Janeiro

Brezilya gezisi dendiği zaman listenin ilk sırasına konulacak yer, Tanrı Kent olarak da bilinen Rio de Janeiro olmalı. Rio, Brezilya’nın en büyük ikinci kenti. Onu tüm dünyada ünlü yapan pek çok özelliği var, bunlardan ikisinin Kurtarıcı İsa Heykeli ve Maracana Stadyumu olduğunu söyleyebiliriz. Festivallerin başkenti olarak da bilinen Rio kentinde her yıl Rio Karnavalı kutlanıyor. Karnaval kapsamında Brezilya dansları, samba okullarının muhteşem gösterileri ve sokak eğlenceleri izlenebiliyor. Rio Karnavalı 1840 yıllından bu yana her yıl şubat ayında düzenleniyor. Bu mevsimde milyonlarca eğlence sever gezgin bir araya geliyor.

brezilya gezilecek yerler

Şehir turunun ilk durağı olarak Kesme Şeker Dağı’nı (Sugar Loaf Mountain) görmenizi tavsiye ederiz. Şehirde bulunan en önemli iki tepeden biri olan Kesme Şeker Dağı’nın zirvesine çıktığınızda Rio de Janeiro şehrinin tamamının bir uçtan bir uca ayaklarınızın altında olduğunu göreceksiniz. Dağın zirvesine ulaşmak için iki aktarma yapan bir teleferiğe binmeniz gerekecek. İlk durak Urca’da şehir manzarası sizi hemen sarsa da biraz soluklandıktan sonra zirveye doğru ilerlemeye devam edin. Zirveye ulaştığınızda, hele hava da açıksa buna fazlasıyla değdiğini göreceksiniz.

Ucuz Rio Uçak Biletleri
brezilya isa heykeli

Şehrin en önemli tepesi olan Corcovado Tepesi, Rio’nun en güzel göründüğü yerlerden bir diğeri. 700 metreden yüksek olan bu tepeye zaten başka bir nedenle de gelmeniz gerekiyor. Dünyaca ünlü Kurtarıcı İsa Heykeli burada! Bu heykel Rio De Janeiro gezilecek yerler listesi içinde yer alan açık ara en önemli durak. Şehrin sembolü olan heykel, 30 metrelik yüksekliğe sahip. Corcovado Tepesi’ne yürüyerek çıkmak istemezseniz her gün 08.00 –19.00 saatleri arasında düzenlenen tren seferleriyle de kolayca ulaşabilirsiniz. Tepenin zirvesine ulaştığınızda şehrin muhteşem manzarasının yanı sıra Kesme Şeker Dağı, Maracana Stadı, Guanabara Körfezi gibi Rio harikaları da tam karşınızda olacak.

Rio’da Otel Bul

Rio’ya gelenler için Rio de Janeiro plajları bir an önce görülmelidir. Bu ısrarcı gezginler haksız da sayılmazlar. Rio gerçekten bir plajlar kenti. Sahiller kilometreler boyunca uzanıyor ve herkes sürekli olarak okyanusun ve kumun tadını çıkarıyor. Rio turu dünyaca ünlü şu üç plaj görülmeden tamamlanmış sayılmaz:

brezilya plajları

Copacabana Plajı: Rio’nun en meşhur plajı olan Copacabana Plajı, Rio’nun güneyinde Kesme Şeker Dağı kıyısınca uzanıyor. Burada tertemiz kumsalda güneşin tadını çıkarabilir, yüzebilir, plaj futbolu ya da plaj voleybolu oynayanları seyredebilir, hatta isterseniz oyunlara katılabilirsiniz. Rio’da nerede denize girilir sorusunun cevabı o yüzden da açık ara Copacabana Plajı olacaktır. Neticede yıllardır kartpostalları süsleyen bir güzellikten bahsediyoruz.

Dünyanın En Güzel Plaj Şehirleri arasında tabii ki de Rio da yer alıyor, listenin tamamını görmek için sizi yazımıza alalım.

Her Yere Ucuz Bilet Ara

Leme Plajı: Copacabana Plajı’nın uzantısı sayılabilen Leme Plajı’nın en temel farkı daha çok aileler tarafından tercih edilmesidir dersek yanlış olmaz. Diğer plajların daha eğlence odaklı olduğunu ve gençlere hitap ettiğini de bu vesileyle vurgulayalım. Rio’da güneşin batışının en güzel izlenebildiği nokta olarak gösterilen Leme Plajı boyunca bisiklet, kay kay, patene binenler sık sık karşınıza çıkacak.

brezilya ipanema plajı

İpanema Plajı: İşte yine kartpostallar, televizyon dizileri ve filmlerde aldığı rollerle şöhreti tüm dünyaya yayılmış bir plaj. Brezilya’nın en ilginç köşelerinden biri olan bu plajı hiçbir yerden değilse bile Girl From Ipanema şarkısından hatırlarsınız. Burası gündüzleri spor aktiviteleriyle, akşamları da partileriyle ünlü. Yani sadece plaj deyip geçmeyin, aynı zamanda Rio de Janeiro gece hayatı açısından kritik bir nokta. Bu arada yeri gelmişken Güney Amerika’nın neredeyse tamamında olduğu gibi burada da partilerin bir kere başlayınca sabah olmadan bitmediğini söyleyelim.

Barra Plajı: Rio’daki plajların en uzunu olan Barra Plajı özellikle sörf tutkunlarının en çok tercih ettiği yer. Ustasından acemisine onlarca sörf tutkununun dalgalara karşı mücadele verdiği Barra Plajı kıyısında birçok sörf okulu da hizmet veriyor.

Rio De Janeiro turu için seçebileceğiniz bir sonraki durakla, futbol mabedi Maracana Stadyumu ile devam ediyoruz. 1950 Dünya Kupası için inşa edilen Maracana Stadı’nın seyirci kapasitesi bir zamanlar 200 binden fazlaydı. Ancak güvenlik sebebiyle stadın kapasitesi 95 bine düşürülmüş durumda. Maracana Stadı’nı turistik olarak ziyaret edebilir, denk getirebilirseniz biletinizi alıp maç izleyebilirsiniz.

Sao Paulo

brezilya sao paulo

12 milyonu aşan nüfusuyla Güney Amerika’nın en büyük şehri olarak bilinen Sao Paulo, 1554 yıllında Portekizli Katolik Rahipler tarafından kurulmuş. Bugün son derece turistik bir şehir.

Sao Paulo gezilecek yerler listesinin başında Sao Paulo Katedrali yer alıyor. Neo gotik tasarımıyla dikkat çeken katedral, şehrin en büyük kutsal mekânı olarak öne çıkıyor. 111 metre uzunluğunda, 46 metre genişliğindeki yapı 17. yüzyılda inşa edilmiş.

Brezilya’nın kahve kültürünü yaşamak için ise rotanızı Mercado Municipal yani pazar istikametine doğru çevirmeniz gerekiyor. Günde 20 bin müşteriyi ağırlayan 319 tezgâha sahip pazar, neoklasik olarak tanımlanabilecek bir şekilde tasarlanmış. Özellikle pazarın ilk katında yer alan makarnacılar son derece ünlü. Mortadella sandviçleri de dillere destan lezzetlerin başında geliyor. 

Memorial do Imigrante Müzesi ise ülkedeki göçmenlerin tarihini ve bıraktıkları mirasları barındırıyor. Her yıl haziran ayında müzede ilginç bir Göçmen Festivali düzenleniyor. Şehrin en ünlü caddesi Paulista Avenue’de bulunan Sao Paulo Sanat Müzesi de Sao Paulo’da görülmesi gereken yerler arasında yer alıyor.

Kentin sembol yapıları arasında yer alan Luz Tren İstasyonu 19. yüzyılda yapılmış. Günümüzde eskisi kadar kullanılan bir istasyon değil ama mutlaka görülmesi gereken bir mekân.

Edifício Itália Gökdeleni ise kenti izlemek için tercih edilen panoramik manzara noktalarından biri. Aslında Sao Paulo’da şehri izlemek için tercih edilebilecek pek çok tepe var ve Edifício Itália da bunlar arasında özel bir yere sahip.

Ibirapuera Parkı, Avrupa kentlerinde de Güney Amerika kentlerinde de benzerlerini gördüğümüz kentin en büyük en yeşil ve en merkezi parkı. 1.5 milyon metrekarelik bu parkta yürüyüş, koşu ve bisiklet parkurları bulunuyor. Hafta sonları 150 binden fazla ziyaretçinin geldiği parkta Modern Sanat Müzesi, Bienal Sergi Merkezi gibi farklı yapılar da göreceksiniz.

Porto Alegre

brezilya porto alegre

Porto Alegre, Brezilya’nın Rio Grande do Sul eyaletinin başkenti. 1.5 milyon nüfusuyla oldukça büyük bir şehir. 1742 yıllında sömürgeciler tarafında kurulan bu kent, günümüzde ülkenin kültür, ekonomi ve siyaset merkezlerinden biri haline gelmiş. Şehirde birçok tarihi yapı ve doğal alan bulunuyor. Bunun yanı sıra doğu kıyısında yer alan Guaiba Gölü de önemli bir cazibe merkezi olarak öne çıkıyor.

Adı Mutlu Liman anlamına gelen Porto Alegre, sanat eserleri ve mimari yapıları açısından oldukça dolu ve gelişmiş olması sebebiyle bir kültür sanat kenti olarak biliniyor. Porto Alegre gezilecek yerler listesi hayli uzun. Görmeniz gereken bu yerlerden en önemlisi ise Kültür Sarayı. Mimarisi ile göz kamaştıran bu görkemli bina aynı zamanda Brezilya’nın en önemli şairlerden biri olan Mario Quintana’nın yaşadığı yer olarak da biliniyor.

Brezilya’nın diğer kentlerine oranla Porto Alegre oldukça renkli ve eğlenceli bir gece hayatına sahip. Brezilya gece hayatı söz konusu olduğunda farklı bir şöhrete sahip olduğu hemen hissedilen kentte gece kulüplerinin yanı sıra sayısız bar ve disko da konuklarını ağırlıyor. Dolayısıyla burada hiçbir gece boş ve hareketsiz geçmiyor. Eğer gece hayatı konusunu önemsiyorsanız Porto Alegre mutlaka Brezilya’da görülecek yerler listenizde olmalı.

Ucuz Brezilya Bileti Bul

Salvador Da Bahia

brezilya turu salvador de bahia

Salvador, Bahia veya Salvador da Bahia olarak bilinen kent, Brezilya’nın kuzeydoğusunda yer alan Bahia eyaletinin başkenti. Ününü ise açık hava partileri ve karnavallardan alıyor.

Kentte yaşayan halkın büyük kesimi Afrika kökenli. Dolayısıyla burada hem geleneksel Brezilya dansları hem de Afrika danslarının Güney Amerika ile bütünleşmiş versiyonları tüm örnekleriyle sergileniyor. Kozmopolit yapısı ve kültürel zenginliğiyle kente müziğin, ritmin, dansın başkenti de deniliyor. Ayrıca Bahia, Yeni Dünya’nın yani Amerika kıtasının en eski şehirlerinden biri olarak tanınıyor. Bu nedenle kent 1985 yıllında UNESCO Dünya Miras Listesi’ne alınmış. Türkiye’deki UNESCO Dünya Mirasları‘nı görmek için bağlantıya tıklayın.

Ucuz Brezilya Bileti Bul

Foz De Iguaçu

brezilya iguazu şelalesi

Foz do Iguaçu, Brezilya’nın Paraná eyaletine bağlı bir şehir. Bu şehri ilginç ve popüler kılan Brezilya, Paraguay ve Arjantin sınırlarına dökülen ve Dünyanın En Büyük Şelalelerinden biri olan Iguazú Şelalesi’ne ev sahipliği yapıyor olması.

Porto De Galinhas

porto galinhas brezilya turu

Porto de Galinhas, Brezilya’nın Pernambuco eyaleti sınırında yer alan harika bir plajı. Bu plaj gezginler ve dünyaca ünlü seyahat dergileri tarafından defalarca Brezilya’nın en güzel plajı seçilmiş. Birçok doğal havuza ev sahipliği yapan plajı asıl cazip hale getirense tropik balıkların size aldırış etmeden etrafınızda yüzüyor olması. Suyun berraklığı ve doğanın güzelliği karşısında büyüleneceğinizi garanti edebiliriz.

Ucuz Brezilya Bileti Bul

Liste az çok tamam. Ama aç karnına gezilmez diyorsunuz ve ne yiyeceğinizi henüz bilmiyorsunuz. O zaman buyurun Brezilya’da ne yenir sorusunun yanıtlarına de beraberce bir göz atalım.

Brezilya Mutfağı

brezilya yemekleri

Empanada: Güney Amerika’nın tamamına yayılmış olan empanada, minik bir börek çeşidi. Bizdeki puf böreğini andırıyor ve deniz mahsullü, peynirli, kıymalı ya da tavuklu çeşitleri bulunuyor.

Chourasco: Brezilyalıların ulusal yemeği olan chourasca, bir çeşit ızgara. Çok çeşitli etler açık ateşte pişiriliyor. Brezilya’da et tüketimi çok yaygın, yerli halk haftada en az bir kez mutlaka barbeküde pişirilmiş et yiyor. Churrascaria adı verilen et restoranlarına sıkça rastlanıyor ve buralarda kırmızı etin her türlüsüne rastlanıyor.

Coxinha: Brezilyalıların içli köftesi diyebiliriz. İçinde tavuk ve bir çeşit krem peynir bulunuyor.

Feijoada: Siyah fasulye, dana ve domuz etiyle hazırlanan Brezilya usulü güveç yemeği. Çok farklı feijoada çeşitleri var ve her birini yeme günü de farklı. Yanında lahana, pilav ve farofa yeniliyor. Farofa, manyok bitkisi unu, yumurta ve tereyağının birlikte kavrulduktan sonra muzla karıştırılmasıyla yapılıyor.

Cassava: Atıştırmalıklardan olan cassava manyok bitkisinden yapılıyor. Tadı patatesi andıran bitki, kızartılarak servis ediliyor. Patatesle yapılan her şey cassava ile de yapılabiliyor.

Ucuz Brezilya Bileti Bul

Brezilya Hakkında Bilgiler

brezilya hakkında

İlginç ama merak edilen soruların başında Brezilya nerede geliyor. Brezilya, Güney Amerika’da Atlas Okyanusu kıyısında yer alıyor. Kıtanın en büyük ve kalabalık ülkesi.

Brezilya’nın başkenti sanılanın aksine Rio değil, Brasilia. Brezilya’nın resmi dili Portekizce.

Ülkede İngilizce bilen insan sayısı çok fazla değil. Gitmeden belli başlı Portekizce kelime ve cümleleri öğrenmek anlamlı olabilir. Bunun yanı sıra İspanyolca da konuşuluyor, konuşulmasa da büyük oranda anlaşılıyor.

Ucuz Brezilya Bileti Bul

Brezilya’ya vize gerekiyor mu?

Türkiye Cumhuriyeti pasaportu sahiplerine 90 güne kadar olan turistik seyahatlerde Brezilya vizesi gerekmiyor.

Brezilya saat farkı ne kadar?

GMT-2 saat diliminde yani saat farkımız -5 saat. Brezilya, Türkiye’den 5 saat geride. Jetlag yaşamanız muhtemel, hazırlıklı olun.

Brezilya’ya nasıl gidilir?

Brezilya’nın en büyük sanayi kenti olan Sao Paulo’ya Türkiye’den Türk Hava Yolları aracılığıyla direkt uçuşlar yapılıyor. Skyscanner arama motoru yardımıyla en uygun uçuşu bulabilir veya İstanbul Sao Paulo uçak bileti fiyatları için alarm kurabilirsiniz. İstanbul’dan direkt uçuşlar yaklaşık 14 saat sürüyor.

Brezilya’ya ne zaman gitmeli?

brezilya uçuşu

Brezilya hava durumu Türkiye ile ters orantılı. Ülke Güney Amerika’da yer aldığı için mevsimler Türkiye’nin tam tersi biçiminde seyrediyor. Aralık şubat arası yaz. Festivallere katılmayı ve deniz tatili yapmayı planlıyorsanız Aralık mart ayları bu türden bir seyahat için ideal zaman dilimi olacaktır. Dünyaca ünlü Rio Karnavalı, şubat ayında gerçekleştiriliyor. Rio Karnavalı döneminde Brezilya’da konaklama ve ülkeye ulaşım başta olmak üzere bütün fiyatların tavan yaptığını hatırlatalım. Karnavalı deneyimlemek istiyorsanız rezervasyonunuzu da planınızı da erkenden yapmanızda büyük yarar var.

Brezilya güvenli mi?

Brezilya güvenlik konusunda olumsuz yorumlar alan bir ülke. Ancak turistlerin zaten pek de rağbet etmeyeceği belli başlı bölgeler haricinde ziyaretçiler genellikle olumsuz deneyimler yaşamıyor. Ancak Rio’da güvenlik konusunda yine dikkatli olmakta fayda var. Bölgelerle ilgili detaylı bilgi edindikten, tedbir aldıktan ve yola güvenle çıkmaya hazır olduktan sonra size kim engel olabilir?

Brezilya’ya giderken sağlık açısından nelere dikkat edilmeli? 

brezilya sağlık

Brezilya’da son birkaç yıldır gündemde olan Zika virüsü, özellikle dünyaca ünlü İguazu Şelalesi’ni ziyaret edecekler için bir risk oluşturabilir. Sivrisinekler aracılığıyla bulaşan Zika, özellikle hamile kadınlarda ciddiye alınması gereken oranda risk içeriyor. Korunmak için sinek, böcek kovucu spreyler bulundurmaya ve kullanmaya özen gösterin. Ayrıca Amazon Ormanları’na dalacak, doğa temalı aktivitelere yoğun olarak katılacaksanız sıtmaya karşı da önlem almanız şiddetle öneriliyor. Bu konuda da yardımcınız sinek kovucu spreyler olacaktır. Her şekilde Brezilya’ya gittiğiniz dönemde herhangi bir sorun var mı ya da bahsettiğimiz riskler geçerliliğini koruyor mu kontrol etmenizde büyük fayda var.

Brezilya’da prizler ve voltaj ne durumda?

Brezilya’da prizler N tipi (127 – 220V), Türkiye’de ise F (220 – 240 V) tipi. Dolayısıyla farklı uçlara ve hatta bazı yerlerdeki voltaj farklılığından dolayı adaptöre ihtiyaç duyulabilir. Adaptörleri Brezilya’nın büyük şehirlerine ulaştıktan sonra da kolaylıkla temin edebilirsiniz.

Uluslararası Seyahat Adaptörü Rehberimiz size yol gösterecektir.

Harita