Seyahat Haberleri İlham Verici Öneriler Berlin’de çoğu turistin bilmediği 6 gizli güzellik

Tüm makaleler

Berlin’de çoğu turistin bilmediği 6 gizli güzellik

Berlin şehir rehberimiz için sizin tavsiyelerinizi ve fotoğraflarınızı bekliyoruz! Rehberi gelin beraber hazırlayalım! Yazının sonundaki yorumlar bölümünde tavsiyelerinizi yazıp, fotoğraflarınızı ekleyebilirsiniz!

Berlin, belki de en bizden, bize en tanıdık gelen Avrupa başkenti. Ama bu şehir, ilk bakışta fark edilmeyen bir sürü gizli güzelliğe sahip. Bu yüzden, Berlin’i tam anlamıyla yaşamak için yapmanız gereken şeyleri derledik!

1. Charlottenburg Sarayı’nın büyüsüne kapılın

Charlottenburg Sarayı, Berlin

Berlin’de tarihi eserler diyince akla ilk olarak Brandenburg Kapısı gibi, şehrin sembolü haline gelmiş yerler geliyor. Ama asıl gördüğünde insanı kalbinden vuran, ince mimarisi ve geniş, alımlı bahçeleri ile Charlottenburg Sarayı oluyor. 17. yüzyılda inşa edilen sarayın iç mimarisi de, özgün barok ve rokoko süslemelerlyle insanı mest ediyor.

Masal tadındaki tarihi yapıları keşfetmeye devam etmek isteyenler için: Avrupa’nın en güzel 15 kale ve şatosu

Berlin'deki en güzel otelleri keşfedin!

2. East Side Gallery’de hem tarihe, hem sokak sanatına tanıklık edin

East Side Gallery, Berlin

©AndrejKrav/iStock Editorial/Thinkstock

Doğu ve Batı Almanya’yı ayıran ve 1989’da yıkılan Berlin Duvarı’nın bir kısmı hala ayakta. Ama bugün o duvar, East Side Gallery adı altında, insanları ayırmak yerine sanat ile bir araya getiriyor. Dünyanın her yanından sokak sanatçıları, bu duvarlarda hünerlerini gösteriyor. Berlin’in ruhunu gerçekten hissetmek istiyorsanız, 1,3 kilometrelik bu açıkhava sergisini mutlaka gezmeniz gerekiyor.

3. Berlin’de sahil keyfi çatın (evet, Berlin’de!)

Wannsee Gölü, Berlin

Berlin’in denizi yol belki, ama bunun yerine harika vakit geçirmeye müsait bir sürü gölü var. Bunlar arasında en güzelleri Wannsee Gölü, Krumme Lanke ve Tegeler Gölü sayılabilir. Etrafı yeşilliklerle dolu olan bu yerler, hem yüzmek, şehirden uzaklaşıp tembellik etmek isteyenler için biçilmiş kaftan.

Büyük şehirlerde daha ferah, daha değişik bir macera arayanlar için: Genç ve ruhu genç kalanlar için 11 aktif şehir turu

Aracınızı kiralayın, göl macerasına çıkın!

4. Türk kültürünün sanat ruhlu çılgın gençlerle kucaklaştığı Kreuzberg’i keşfedin

Oberbaum Köprüsü, Kreuzberg, Berlin

Eskiden Berlin’in bir nevi küçük İstanbul’u olan Kreuzberg, günümüzde simit ve çayın yanı sıra, bir sürü ilginç cafe ve bar bulabileceğiniz bir yer. Meraklı ve hafif aykırı Berlin gençliği, Kreuzberg’i kendine mesken etmiş durumda. Memleketten arayabileceğiniz ne varsa buradaki marketlerde mevcut. Tabi bunun yerine Winterfeldt Pazarı’nda incik cincik beğenebilir, sahaflarda ve şirin müzik mağazalarında saatler geçirebilirsiniz. Son olarak, Türk-Alman birlikteliğinin en lezzetli halini tatmak için, Mustafa’s Gemüse Kebap’taki vejeteryan döner dürümü deneyebilirsiniz!

5. 1913’ten beri insanları coşturan Clarchens Ballhaus’ta dans edin

Clarchens Ballhaus, Berlin

hillman54 / CC BY 2.0

Gece eğlenmek için nereye gitmeli sorusunun cevabı çok basit. 1913’ten beri insanları eğlendiren Clarchens Ballhaus, ahşaplı ve aynalı mimarisiyle daha içeri girdiğiniz anda sizi büyüleyecek. Sanki her bir tahtasına, yüz yılın hatıraları ve neşeli anları sinmiş gibi bir his var. Bunun üzerine canlı konserlerini, ilginç dans müziklerini ve klasikle yeniyi harmanlayan sıcak atmosferini eklediniz mi, Clarchen Ballhaus’un size hayatınızın en unutulmaz gecelerinden birini yaşatmaması imkansız!

Berlin’de böyle yerler varken, buranın yılbaşını kutlamak için dünyanın en iyi 10 şehri arasında olması şaşırtıcı olmasa gerek!

6. Tempelhof’taki havaalanından devşirme parkta keyifli vakit geçirin

Tempelhof, Berlin

2008’de emekliye ayrılan Tempelhof Havaalanı, günümüzde dünyanın en ilginç parklarından birine dönüşmüş durumda. Kendi haline bırakılmış çimenlerde ister spor yapabilir, ister piknik yapabiliriniz. Şehrin biraz dışında olması ve göz alabildiğine uzanması, burayı gerçekten özgür hissedebileceğiniz bir yer haline getiriyor. Tempelhof, aynı zamanda rengarenk festivallere de evsahipliği yapıyor. Özetle, bu park, Berlin’in deli dolu, normali biraz teğet geçen karakterini çok güzel yansıtıyor!

Havaalanlarından bahsetmişken, dünyayı yukarıdan görmeye ne dersiniz? İşte dünyayı kuşbakışı keşfedebileceğiniz 27 fotoğraf!

Şimdi Berlin'e uçma zamanı!

Sizin de Berlin’de bildiğiniz yerler var mı? Tavsiyelerinizi bizimle yorumlar bölümünde paylaşın, Berlin rehberine ekleyelim. Sizin de katkınız olsun!

Şu yazılar da ilginizi çekebilir:

Almanya’da ziyaret etmeniz gereken en iyi 10 yer

Dünyanın en renkli 10 şehri

Selanik’te yapılması gereken 7 şey

Dünyanın arama motoru Skyscanner ile en uygun uçuş, otel ve araç kiralama fiyatlarını bulabilirsiniz.

Harita