Seyahat Haberleri İlham Verici Öneriler Belgrad’ta Gezilecek Yerler

Tüm makaleler

Belgrad’ta Gezilecek Yerler

Türk vatandaşlarının vizesiz seyahat edebildiği ülkelerden olan Sırbistan’ın başkenti Belgrad, hareketli sosyal hayatı ve göz alıcı mimarisinin yanı sıra oldukça ekonomik olmasıyla da ziyaretçilerini cezbediyor. Üstelik Balkanlar’ın tam kalbinde yer alan bu şehre Türkiye’den yalnızca 1,5 saatlik bir uçuşla varılabiliyor. İşte Belgrad'ta görülmesi gereken en iyi 10 yer!

1. Knez Mihailova Caddesi

Knez Mihailova, sayısız kafeleri, restoranları ve mağazalarıyla kuşkusuz kentin en popüler caddesi. Araç trafiğine kapalı olan cadde boyunca, farklı mimaride birçok tarihi bina bulunuyor. Eğer Sırbistan’ın ve tüm Balkanlar’ın en ünlü yemeklerinden olan “cevapcici”nin tadına bakmak istiyorsanız, caddede 46 numarada yer alan Klorac’a uğramayı unutmayın; burası Belgrad’ta yemek yenecek en iyi yer.

2. Kalemegdan

Şehrin en büyük parkı olan ve bünyesinde tarihi Belgrad Kalesi’ni de barındıran Kalemegdan’ın ismi tahmin edebileceğiniz üzere Türkçe “kale” ve “meydan” kelimelerinden geliyor. Tuna ve Sava nehirlerinin birleştiği noktada, 125 metre yüksekliğindeki bir tepede yer alan park, nefes kesen manzarasıyla, özellikle de havanın güzel olduğu günlerde başta romantik çiftler olmak üzere birçok Belgradlıyı ağırlıyor.

Avrupa’nın en güzel 15 kale ve şatosu

3. Aziz Sava Katedrali

Yapımı 1989 yılında tamamlanan ve Sırp Ortodoks Kilisesi’nin kurucusu Aziz Sava’ya adanan Aziz Sava Katedrali etkileyici mimarisiyle Sırbistan’daki en güzel yapılardan biri olarak kabul ediliyor. Belgrad’ta gezilmesi gereken yerlerin başında gelen bu görkemli katedral, aynı zamanda dünyanın en büyük Ortodoks kiliselerinden birisi olarak da biliniyor.

4. Skadarlija

Paris’in Montmartre’ı varsa, Belgrad’ın de Skadarlija’sı var. Bir zamanlar kentin sanatçıları, gazetecileri ve yazarlarının müdavimi olduğu bu mahalle, geleneksel tavernaları, restoranları ve hareketli atmosferiyle artık kentin genç nüfusundan büyük ilgi görüyor. Skadarska, fotojenik görüntüsüyle fotoğraf meraklısı turistleri de cezbediyor.

Böyle mahalleleri seviyor musunuz? O zaman dünyanın en havalı 20 mahallesine göz atın!

5. Cumhuriyet Meydanı

Kentin en merkezi ve en kalabalık noktası olan Cumhuriyet Meydanı, Sırpçasıyla “Trg Republike”, Belgrad’ın günlük yaşamını ve koşuşturmasını en iyi hissedebileceğiniz yerlerden biri. Meydan, şehrin en dikkat çekici devlet binalarından olan Ulusal Müze ve Devlet Tiyatrosu ile Sırp Prensi III. Mihailo’nun ünlü atlı heykeline de ev sahipliği yapıyor. Belgrad’ta alışveris yapmak istiyorsanız Cumhuriyet Meydanı ve etrafı bunun için en uygun yer.

Meydanlarıyla ünlü Roma’da gezilecek en iyi 10 yer

6. Nikola Tesla Müzesi

1856 ile 1943 yılları arasında yaşamış olan ve elektrikle ilgili sayısız buluşuyla ünlü olan Sırp asıllı mucit, elektrik mühendisi ve fizikçi Nikola Tesla’nın hayatını ve çalışmalarını gösteren birçok orijinal belge, çizimler, fotoğraflar ile çeşitli teknik cihazın bulunduğu müze, Belgrad’da mutlaka görülmesi gereken yerlerin başında geliyor. Eğer müzeyi gezmeden önce Nikola Tesla ile ilgili daha fazla bilgi edinmek isterseniz, kendisiyle ilgili bölümlerin de yer aldığı 2006 yapımı “The Prestige” filmini izleyebilirsiniz.

7. Belgrad Üniversitesi Kütüphanesi

Kralja Aleksandra Caddesi üzerinde yer alan ve birçok turistin varlığından bihaber olduğu bu kütüphane, tarihi filmlerden fırlamış gibi duran dekoru ve huzurlu ambiyansıyla içine girer girmez içinizde öğrenci olup ders çalışma isteği uyandıracak.

Kitap tutkunları için dünyanın en büyüleyici 22 kitabevi

8. Ada Ciganlija

Belgrad’ta deniz olmayabilir ama bu plaj olmayacağı anlamına da gelmez. Sava Nehri üzerinde, sonradan yarımadaya dönüştürülmüş küçük bir ada olan Ada Ciganlija’nın plajı, yaz aylarında güneşlenmeye ve yüzmeye gelen on binlerce kişi sayesinde Akdeniz plajlarını aratmıyor. Adada yüzmenin yanı sıra bisiklete binebilir, su kayağı yapabilir ya da buradaki mekanlardan birinde içkinizi yudumlayabilirsiniz.

Deniz, kum ve güneş üçlüsünün tutkunları için dünyanın en iyi 15 plajı

9. Beton Hala

Sava Nehri kıyısında yer alan Beton Hala’da, aralarında Cantina de Frida, Iguana ve Sakura’nın da yer aldığı kentin en iyi ve en şık restoranlarından bazıları bulunuyor. Belgrad’ta ne yenir diye merak ediyorsanız bu restoranlardan birini deneyin deriz. Ancak bir de tavsiyemiz var: Belgradlıların uğrak yeri olan Beton Hala’daki restoranlara gitmeden önce rezervasyon yaptırmayı ihmal etmeyin.

10. Branko Köprüsü

Belgrad manzarası

Belgrad’ın Stari Grad olarak adlandırılan tarihi merkeziyle şehrin yeni bölgesi Nova Belgrad’ı, yani Yeni Belgrad’ı birleştiren bu köprünün mimari açıdan bir özelliği bulunmasa da, en güzel fotoğraf karenizi yakalayacağınız yer burası. Köprü üzerinden Yeni Belgrad’a geçince sizi karşılayan Ušće’de ister kocaman parkta yürüyüş yapabilir, isterseniz de kentin en büyük AVM’si olan Ušće Shopping Center’da alışverişin tadını çıkarabilirsiniz.

Şu yazılar da ilginizi çekebilir:

Prag’da mutlaka görülmesi gereken 10 yer

Barselona’da gezilecek en iyi 10 yer

İzmir’de gezilecek en iyi 10 yer